Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cartile lui Radu Cinamar - descoperirea din Bucegi

Creat de apofishorus, 28 Noiembrie 2009, 21:01:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Resboiu

Multumesc mult pentru primire.

Am citit de la inceput acest topic, sa ma asigur ca imi fac o imagine despre cum sunt privite cartile lui Radu Cinamar.

Imi mentin afirmatia, "Proiectul Inalta Poarta" nu poate fi incadrat la "cinamareze" pentru ca nici macar nu vreau sa incerc sa dau de inteles ca ce scriu acolo are legatura cu realitatea - poate ca cele ale lui Radu Cinamar sunt bazate pe adevar si sunt prezentate voit cu lipsuri, ori poate sunt tepe, habar nu am, dar ce fac eu este fictiune.

Probabil ca daca aveam un interes comercial, sa strang capitolele intr-un volum sau o serie, mi-ar fi prins bine o tactica de marketing de genul mentinerii in ceata: ala scrie stiind "ceva", sau ne abureste? :)

In momentul actiunii capitolului I, traiesc cele trei personaje. Densusianu a decedat in 1911, Averescu era intr-adevar general si sef al Statului Major General, traia si Grigore Antipa. Traia si Racovita, chiar daca in momentul de fata nu este inclus in dramatis personae.

La aparitia urmatorului capitol, am sa dau de stire pe undeva pe forum pe unde sa fie mai potrivit de facut anuntul.

Pana atunci, m-am apucat de citit. Imi place pe RUFOn.

ryn

La inceput a fost cuvant... aa la inceput am incercat sa verific ceea ce contin dpdv informational cartile cinamareze  :mrgreen: si ce am gasit? numai amestecatura de date, personaje si idei. Concluzia? o exceptionala capacitate de a face un ghiveci calugaresc dar fara subtilitatea si rafinamentul mistic din "Scribul si inchipuirea " lui Dumitru M. Ion de exemplu. Mi-am mai exprimat parerea pe aici despre acest lucru.
Vorba lui Ganditorul - daca nu e de categoria cinamar atunci poate fi cu adevarat roman, SF, roman istoric, etc. Daca e din categoria "cinamar" atunci e fals si dezinformare si vanatoare de guvizi si ce mai vreti voi!


Xanadron

Citat din: Rayden din  29 Septembrie 2013, 14:24:08
se pare ca nea Radu Cinamar mai scoate o carte...al 5lea volum..care dezvaluie totul  :mrgreen:

http://www.fara-secrete.ro/radu-cinamar-urmeaza-sa-scoata-o-noua-carte-volumul-5-motivul-pentru-care-sefii-serviciilor-secrete-americane-si-rusesti-s-au-aflat-la-bucuresti-intre-18-20-iunie-2013-este-pentru-a-forta-in-continu/:star:
ce questie... :-D
Uite cum colegul Rayden mă face să ia o pauză neprogramată - de... scris, culmea, dar nu pe RUFOn - ca să-mi iesprim :-D pentru o ultimă oară (sper) părerea despre nea' Cinamar ăsta. Care-o să fie poate mai dură decât de obicei, dar altfel văd că nu se poate.

Lăsând deci la o parte faptul că pe aşa-zisele articole ale "annunakofilului" Dragos nu dau o ceapă degerată, Cinamar rămâne un subiect interesant exclusiv pe felia analizei manipulării mai subtile sau mai grosolane prin NLP (programare neuro-lingvistică) la care-s supuşi o parte din cei convinşi că media mainstream e o gogoaşă perpetuă.

Nu-s mulţi respectivii şi-s de obicei ceva mai citiţi/alerţi/conştienţi decât media Turmei, da' şi ei (parerea mea, evident) cad din lac în puţ dacă pun botu' la cântecelele de sirenă cinamareze - sau ale altor pseudonime dubioase, cum e de ex. Aryana Havah (hai să punctez totuşi că cineva ca tanti asta "arianeză" - btw, nici nu-i tanti măcar, credeţi-mă - care scrie "ciclonii se vor înmulţii" merită nu doar trimis să repete clasele I-IV, ci şi căteva cazmale sănătoase după ceafă, :lol: de trezire din aiurările New-Age în care începe să creadă şi el, ca mai toţi mitomanii.)

Pseudonimul Cinamar reprezinta deci (am mai scris asta p-aici) UN GRUP de MISAni cu conexiuni securistice, destul de bine plătit ca să infesteze credulii cu "adevăruri" SF-patriotarde (şi multe din ele retarde... :-D) prin ghiveciuri pseudoliterar-ezoterico-yoghine numite "maise" (= aberaţii sugerate doar, cumva pervers, c-ar fi adevărate) care au câteva targeturi extrem de bine direcţionate spre mintea... şi chiar ADN-ul "receptorilor" inocenţi.

Timpu' pe timeline-ul ăsta mi s-a terminat însă din nou, aşa c-o să revin cu o (la fel de lungă) continuare.
Concluzie [tranzitorie] totuşi: Citiţi, citiţi, da' nu înghiţiţi chiar orice!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

#94
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

alx

Citat din: Arhanghelul din  29 Septembrie 2013, 16:05:56
Continuare ... la Proiectul "Resboiu" ... astept si continuarea ...
din pacate,asta nu e decat scenariul la "STARGATE"...oi fi singurul care vede asta?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

#96
Citat din: Arhanghelul din  29 Septembrie 2013, 16:05:56
Continuare ... la Proiectul "Resboiu" ... astept si continuarea ...
Slabe speranţe (zic eu), colega Arhanghel - deduc asta fiindcă SF-ul pare să fie doar un hobby pasager pentru efemerul nostru coforumist Resboiu (4 postări în 8 luni?), care-i axat zdravăn (bravo lui) aproape exclusiv pe blogul, revista şi biznisu' lui. Cum ar trebui să fiu poate şi eu - da' nu pot fiindcă nici nu vreau.

Să revenim însă pe scurt la Cinamarii nostri Havahi (ca-s tot una, parol) - cine e şi ce vrea ei deci:
1.  Să execute ordine precise ale... adevăratului Departament Zero al DSS/SRI (care-i ăla de virusare-dezinformare, inclusiv a căprăriei de Turmă ceva mai sceptică la aburelile TV-jurnalistice).

2.  Să arunce o tentaculă-două şi peste Ocean, unde bizonii-s deja prostiţi/frăgeziţi suficient cu un tablou aberant al Transylvaniei vampirice. :evil: Dacă Mister Moon mai bagă deci şi-un tunel-două pe ţeavă, succesul buimăcirii totale-i asigurat - fiindcă văd cum până şi tanti Kerry Cassidy (ex-Project Camelot, de la care aveam ceva pretenţii) a pus botu' la carcaletele ăsta nebulos de doi cenţi.

3. Banii (de la cititori-plătitori) nu-i interesează ioc - nici pe Aryana Havah deci (tot "Cinamar-made" - trust me), ale cărei "opere" sînt la fel de uşor găsibile moca pe net. ...Să mai revin asupra conexiunilor Editurii Daksha cu MISA? Şi-ale MISA cu... mulţi alţii?! 8-)

4. Nu cred că are rost să mai repet nici scopul deturnării Turmei - prin inducerea unei alte Iluzii gâdilătoare de orgolii naţionalist-onirice încastrate-n Marea Iluzie ("Mmm, ce fericire orgasmică simt, Aryana Cinamarskaia taică... Zeii au săpat deci aici, chiar sub noi, tunelurile alea - clar că sîntem cel puţin supraoameni") :lol:
O deturnare prin visare atent controlată... adica indusa de la problemele reale, presante ale omenirii, care trebuie să rămână veşnic... aşa cum am stabilit.
Adică nerezolvate-n veci. Şi cu noi, cinamarez-visătorii, călăriţi şi mai abitir de cine trebuie :evil: sub anestezierea misană.

P.S. Evident că unele (f. puţine, mai precis) "questii" atinse-n "cinamarelile"  care-s pe cale să devină Biblia unui cult New-Age-mioritic au totuşi o oarecare corespondenţă cu unele realităţi ocultate - de către Sistemul omniprezent, nu doar de Iliescu ori Ixulescu.
Ăsta nu cred să fie însă un motiv serios pentru sfeterisirea unor ore sau zile preţioase din viaţa voastră întru ghicirea oricum nesigură a numitelor adevăruri - max. 5-6% din totalul balastului vehiculat cu lopata-n cărţuliile respective, zic eu. Şi care pot fi găsite mult mai lejer - şi exact - pe alte căi.

Disclaimer: e doar PAREREA MEA si asta, clar - pe care nu mi-a cerut-o nimeni, ce-i drept, darrrr, venind din partea unui ZEN-ZEU musai trebuie s-o ascultaţi, chiar dacă cu tifla o să-mi daţi. :-D

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

tractorbeam

... si totusi, sub ruinele cetatii de la Sarmizegetusa Regia se afla, adanc ingropate, cateva camere a caror destinatie nu o cunoastem. Nu cred ca romanii dupa ce au finalizat asediul si au cucerit cetatea, au gasit intrarea in aceasta retea de camere si galerii, ei s-au ocupat mai mult cu distrugerea simbolurilor sacre si cu jaful, incendiul care a urmat probabil ca a distrus intrarea.

Rayden

Citat din: Xanadron din  29 Septembrie 2013, 15:27:18
Uite cum colegul Rayden mă face să ia o pauză neprogramată - de... scris, culmea, dar nu pe RUFOn - ca să-mi iesprim :-D pentru o ultimă oară (sper) părerea despre nea' Cinamar ăsta. Care-o să fie poate mai dură decât de obicei, dar altfel văd că nu se poate.

Lăsând deci la o parte faptul că pe aşa-zisele articole ale "annunakofilului" Dragos nu dau o ceapă degerată, Cinamar rămâne un subiect interesant exclusiv pe felia analizei manipulării mai subtile sau mai grosolane prin NLP (programare neuro-lingvistică) la care-s supuşi o parte din cei convinşi că media mainstream e o gogoaşă perpetuă.

Nu-s mulţi respectivii şi-s de obicei ceva mai citiţi/alerţi/conştienţi decât media Turmei, da' şi ei (parerea mea, evident) cad din lac în puţ dacă pun botu' la cântecelele de sirenă cinamareze - sau ale altor pseudonime dubioase, cum e de ex. Aryana Havah (hai să punctez totuşi că cineva ca tanti asta "arianeză" - btw, nici nu-i tanti măcar, credeţi-mă - care scrie "ciclonii se vor înmulţii" merită nu doar trimis să repete clasele I-IV, ci şi căteva cazmale sănătoase după ceafă, :lol: de trezire din aiurările New-Age în care începe să creadă şi el, ca mai toţi mitomanii.)

Pseudonimul Cinamar reprezinta deci (am mai scris asta p-aici) UN GRUP de MISAni cu conexiuni securistice, destul de bine plătit ca să infesteze credulii cu "adevăruri" SF-patriotarde (şi multe din ele retarde... :-D) prin ghiveciuri pseudoliterar-ezoterico-yoghine numite "maise" (= aberaţii sugerate doar, cumva pervers, c-ar fi adevărate) care au câteva targeturi extrem de bine direcţionate spre mintea... şi chiar ADN-ul "receptorilor" inocenţi.

Timpu' pe timeline-ul ăsta mi s-a terminat însă din nou, aşa c-o să revin cu o (la fel de lungă) continuare.
Concluzie [tranzitorie] totuşi: Citiţi, citiţi, da' nu înghiţiţi chiar orice!

mai..colegu' Xanadron,

departe de mine gandul sa te fac sa iei o pauza de la scris..si sper sa nu te shucareshti pe mine pentru treaba asta, si sa nu imi mai dai autograph cand imi dai cartea pe care o tot astept sa vada lumina zilei, sau tiparului  :mrgreen:
nu prea m-a interest annunakofilul cu pricina..nici nu ii urmaresc postarile, ci cumparand o carte de la o taraba nu am putut sa nu aud discutia despre o a 5a carte..si am intrat oleaca in vorba cu vanzatorul..ma rog..eram doar curios despre ce balarii (?!) o mai scrie ca sa mai faca si ..cinamarezu sau misa un ban...usor...ca asta e, sunt destui guvizi (cum bine spunea cineva..) flamanzi de astfel de balarii..


alx

Citat din: tractorbeam din  30 Septembrie 2013, 12:57:15
... si totusi, sub ruinele cetatii de la Sarmizegetusa Regia se afla, adanc ingropate, cateva camere a caror destinatie nu o cunoastem.
Pe la mine prin zona e o vorba: "Lasă-l încet,că spune tăt!"
   Eu te cred pe cuvant ca exista camerele alea,da poti aduce niscaiva dovezi in sprijinul acestei afirmatii? Sau,ca sa te intreb direct,de la a catea "mana" ai informatia? Nu de alta,da am eu o banuiala...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Citat din: alx din  30 Septembrie 2013, 14:31:12
Pe la mine prin zona e o vorba: "Lasă-l încet,că spune tăt!"
   Eu te cred pe cuvant ca exista camerele alea,da poti aduce niscaiva dovezi in sprijinul acestei afirmatii? Sau,ca sa te intreb direct,de la a catea "mana" ai informatia? Nu de alta,da am eu o banuiala...

...Poate ca la a sasea minutza a zeitei Ishtar ?! :wink: (aia de are statuie cu schepsis la CERN). :star:
Sau la prima, mai stii?!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: tractorbeam din  30 Septembrie 2013, 12:57:15
... si totusi, sub ruinele cetatii de la Sarmizegetusa Regia se afla, adanc ingropate, cateva camere a caror destinatie nu o cunoastem. Nu cred ca romanii dupa ce au finalizat asediul si au cucerit cetatea, au gasit intrarea in aceasta retea de camere si galerii, ei s-au ocupat mai mult cu distrugerea simbolurilor sacre si cu jaful, incendiul care a urmat probabil ca a distrus intrarea.

   Daca luam in considerare marturia unui vanator de comori care spunea ca a descoperit 3 ( parca , daca nu 4 , trebuie sa caut stirea ) bratari de aur dacice intr-o incinta zidita , un fel de cub cu latura de aproximativ de 1m , atunci pare ca exista ceva adevar in zvonul privind incaperile subterane .
  Parerea mea...

horia2008

#102
Citat din: fiulploii din  30 Septembrie 2013, 15:54:32
   Daca luam in considerare marturia unui vanator de comori care spunea ca a descoperit 3 ( parca , daca nu 4 , trebuie sa caut stirea ) bratari de aur dacice intr-o incinta zidita , un fel de cub cu latura de aproximativ de 1m , atunci pare ca exista ceva adevar in zvonul privind incaperile subterane .
  Parerea mea...

Off topic rău, la postarea 2000 a colegului fiulploii, for the record :-)

Ce-ai facut amice? de la consacrat, novice?? :-o :lol:  sa se râdă calatoru'? :wink:

Parca urma Zen al Forumului... sau ala-i numa' unu' :roll: ;  ai fost faultat/sabotat? :-D



Ganditorul

Aparent off-topic (pour les connaisseurs)  :

Luni dimineată, al 9-lea cutremur la Galaţi, într-o săptămână

http://www.agentia.org/anchete/luni-dimineat-al-9-lea-cutremur-la-gala-i-ntr-o-s-pt-m-n-47391.html

Asa ca, nu stiu daca "tunelurile cinamareze" au fost gasite cu adevarat dar e foarte probabil ca pe cele dunarene sa le fi gasit cineva ...care acum incearca sa le "fractureze hidraulic".  :fullmoon:

Xanadron

Bine zis "sa le fractureze hidraulic" - prin inundatii mai precis.
Fiindca-i clar ca si astea pot fi "ajutate" c-un HAARP, o atentie... :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/