Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OBE: Out of Body Experiences

Creat de Bacioiu.Ciprian, 24 Noiembrie 2009, 22:02:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Bacioiu.Ciprian

Acum cateva zile am decis sa fac o pauza de la antrenamentul psi normal, si sa incerc ceva nou. Asa ca am urmat un mic ghid de pe psipog [dot] net in legatura cu OBE in speranta ca in cateva saptamani as putea avea un OBE. M-am suit in pat, am incercat sa imi adorm corpu. Dupa cateva minute (20-30) imaginatia a inceput sa zboare si incepusem sa revad scene din viata mea. Pentru un moment nu mi-am dat seama de asta, parca le retraiam. Vocile le auzeam foarte clar ca si cum persoana era langa mine. Apoi am realizat ca defapt imi imaginam, si incercam sa 'revin cu picioarele' pe pamant. Corpu imi era in continuare nemiscat, si nu il simteam. M-am jucat o vreme incercand sa imi induc cateva stari gen: Piciorul meu stang este asezat peste cel drept, si mana dreapta este sub perna, desi picioarele erau intinse si mana pe langa corp. Apoi am adormit, in timp ce mintea imi tot zburda de colo colo.

Am avut apoi un vis scurt, in care eram la mama in camera, si obiectele au inceput sa tropaie, sa se miste. Nu am mai vazut nimic, si apoi m-am vazut pe mine dintr-un unghi foarte, foarte ciudat: Odata vedeam cum vad normal, vazand prin ochii mei, si, in acelasi timp, ma vedeam de undeva de sus de la un unghi de 45 de grade, practic avand cele 2 vederi suprapuse. Nu a durat mult deoarece m-am trezit imediat, insa am continuat o perioada de 5-10 secunde, probabil, sa stau nemiscat.

A fost ceva cu adevarat uimitor, senzatia care mi-a dato, inclusiv momentul de dinaintea visului, a fost dea dreptul geniala. Am mai incercat sa am un OBE de atunci, insa cel mai mult am reusit sa ajung in starea "Tetha". Mi-am dat seama de asta din cauza ca incepusem iar sa "aud" vocile persoanelor la care ma gandeam, si vedeam camera "leganandu-se" cu mine. Sunt curios daca si alte persoane au mai avut astfel de experiente, si daca pot sa dea ceva sfaturi.

P.s. aveam de asemenea o coloana sonora care m-a ajutat sa ma concentrez: Scary Background Sound

Kbal

Ok, am avut si eu deseori astfel de incercari prin care speram sa obtin ceea ce noi intelegem prin "dedublare", din pacate, toate s-au finalizat fara nici un rezultat concret, doar senzatii, impresii ...
Tin minte cateva secvente mai vechi, in care parca mi se intamplase ceva, sub o forma, mai... credibila, se intampla parca mai mult intr-un vis decat o stare de constienta sau semiconstienta a realitatii, toate pana nu demult cand am realizat un aspect si anume ca, cel mai probabil, aceste fenomene au loc datorita unor tulburari psihice sau a unor reactii firesti pe care mintea umana le poate reda in vis, si nu numai (probabil si in mod voit) cu o asemenea profunzime incat este foarte greu sa mai deosebesti realul de ... fantastic, iar cand defapt e fantastic... pare a fi real.
Only the best is good enough ...

mistic

cine vrea sa incerce un experiment OBE si are un mp3 player cu casti bune sa imi spuna id power.imortal

apofishorus

Citat din: Bacioiu.Ciprian din  24 Noiembrie 2009, 22:02:36
Acum cateva zile am decis sa fac o pauza de la antrenamentul psi normal, si sa incerc ceva nou. Asa ca am urmat un mic ghid de pe psipog [dot] net in legatura cu OBE in speranta ca in cateva saptamani as putea avea un OBE. M-am suit in pat, am incercat sa imi adorm corpu. Dupa cateva minute (20-30) imaginatia a inceput sa zboare si incepusem sa revad scene din viata mea. Pentru un moment nu mi-am dat seama de asta, parca le retraiam. Vocile le auzeam foarte clar ca si cum persoana era langa mine. Apoi am realizat ca defapt imi imaginam, si incercam sa 'revin cu picioarele' pe pamant. Corpu imi era in continuare nemiscat, si nu il simteam. M-am jucat o vreme incercand sa imi induc cateva stari gen: Piciorul meu stang este asezat peste cel drept, si mana dreapta este sub perna, desi picioarele erau intinse si mana pe langa corp. Apoi am adormit, in timp ce mintea imi tot zburda de colo colo.

Am avut apoi un vis scurt, in care eram la mama in camera, si obiectele au inceput sa tropaie, sa se miste. Nu am mai vazut nimic, si apoi m-am vazut pe mine dintr-un unghi foarte, foarte ciudat: Odata vedeam cum vad normal, vazand prin ochii mei, si, in acelasi timp, ma vedeam de undeva de sus de la un unghi de 45 de grade, practic avand cele 2 vederi suprapuse. Nu a durat mult deoarece m-am trezit imediat, insa am continuat o perioada de 5-10 secunde, probabil, sa stau nemiscat.

A fost ceva cu adevarat uimitor, senzatia care mi-a dato, inclusiv momentul de dinaintea visului, a fost dea dreptul geniala. Am mai incercat sa am un OBE de atunci, insa cel mai mult am reusit sa ajung in starea "Tetha". Mi-am dat seama de asta din cauza ca incepusem iar sa "aud" vocile persoanelor la care ma gandeam, si vedeam camera "leganandu-se" cu mine. Sunt curios daca si alte persoane au mai avut astfel de experiente, si daca pot sa dea ceva sfaturi.

P.s. aveam de asemenea o coloana sonora care m-a ajutat sa ma concentrez: Scary Background Sound
Cum iti dai seama ca esti in starea Theta si nu Delta sau Alpha? Cum faci deferenta intre ele?

apofishorus

Citat din: mistic din  25 Noiembrie 2009, 16:17:38
cine vrea sa incerce un experiment OBE si are un mp3 player cu casti bune sa imi spuna id power.imortal
Tu ai reusit?

Bacioiu.Ciprian

#5
Din cate citisem, atunci cand intri in starea theta patesti ce am patit eu mai sus. Si daca ar fi sa fac o descriere mai simpla, dupa cum am inteles eu ca sta treaba cu undele, atunci:
- Beta: In timpul zilei cand topai de colo - colo si fac diverse chesti
- Alpha: cand sunt mai linistit, dar totusi atent / in alerta
- Theta: cand sunt mai obosit, mai linistit.
- Delta: cand Zzz.. dorm, somn profund.

Link catre articolu' de unde am luat informatile necesare.

^mistic : 2 zile decand incerc, si nu simt nici o diferenta. Nici macar nu am mai sesizat intrarea in starea theta. Fisierul acela MP3 ma adoarme mai repede decat adoarme un copilasi cand il legeni.

Dedea

Bunăă~! Aș avea niște întrebări legate de acest subiect.
Timp de 8 luni am încercat să fac OOBE. Și în sfârșit mi-am alungat frica și azi-dimineață pe la 6 am visat că eram în corpul unei alte fete și fugea cineva după mine. Ca să scop de urmăritor m-am gandit să sar in sus in acest vis (cred că vis era, pentru că nu părea real) și după ce am sărit să scap de ăia , cu ochii minții mi.am văzut corpul astral ieșind ușor  din cel fizic. Dar când a ieșit in momentul următor , am fost ,,absorbită" înapoi in corpul fizic :))) Cred că eram prea fericită și de aceea ...xD
Și după aceea cand m.am reintors in corpul meu am trezit-o pe sorămea(cred ca eram juma' adormită) nu stiu cum ,dar am trezit-o spunându-i ce am facut. Iar peste 1 minut am ieșit din nou din corp ,dar nu părea deloc real , parcă era doar un vis.
Credeți că a fost o experiență sau un simplu vis din cauză că am devenit obsedată de OOBE. ?
Mulțumesc!

silviu

Sint interesat de acest fenomen.In urma cu citiva ani am avut citeva experiente interesante.
Ceea ce as dori sa stiu este daca s-a realizat un experiment de dedublare.Poate imi dati si un link ceva.Ar fi o dovada buna contra ateilor.

silviu

Vedenia cu Isus a unei fete crestine 1 din 5
Oare spune adevarul?Eu cred ca da.
Vizionati pina la capat pt ca chestile mai tari vin mai tirziu.

silviu

Dupa cum stiti multi oameni isi pot parasi in mod constient corpul insa sceptici au nevoie de dovezi ca sa creada.
As dori sa stiu daca sa facut vreun experiment stintific
care sa puna in evidenta acesta capacitate.De exemplu cineva sa se dedubleze si sa se intoarca cu informatii reale sa descrie ce a vazut, auzit.

padme

#10
Multa lume se intoarce si spune ce a auzit si vazut, vezi cazurile din salile de operatie! "Scepticii" si altii au nevoie de altfel de probe. Personal inca mai astept rezultatele experimentului facut in State (daca o sa-l aflu vreodata, intrucat scadenta a trecut) si anume: aproape de tavanul unei sali de operatie au montat un dispozitiv cu un desen care se vede doar de sus. Medicii au spus ca cine reproduce desenul, ala e!

Xanadron

#11
Citatauthor=silviu link=topic=2689.msg81012#msg81012 date=136313523
As dori sa stiu daca sa facut vreun experiment stintific
care sa puna in evidenta acesta capacitate.De exemplu cineva sa se dedubleze si sa se intoarca cu informatii reale sa descrie ce a vazut, auzit.

Dupa cum spunea si colega @padme, de "marturii" e plin netul.
Nu m-apuc totusi sa le cantaresc eu veridicitatea, ca sa nu pacatuiesc. :lol:
Cele "stiintifice" tare mi-e teama ca ar necesita insa ducerea cu echipamente de inregistrare, dar si reintoarcerea din Astral cu un filmuletz facut macar pe un smartphone. :-D

Cit despre seria de 5 clipuri ale marturiei tipei din Oradea - da, am avut rabdarea... ingereasca sa-i aud toate dezacordurile si contradictiile relatarii, in timp ce faceam altceva grafic -, as fi vrut sa vad (in spiritul "verificarilor" sugerate de colegul @silviu) macar confirmarea prin oaresce docomente a starii ei medicale pre- si post "calatorie" (cind inteleg ca a revenit "vindecata" subit si inexplicabil de afectiuni grave cardiace, inclusiv valvulare).
...Ce cauta insa atunci in excursii obositoare prin munti?!

Nu mai comentez altceva (de tipul banuielii ca doar daca esti agramat si habotnic ai parte de "miracole" - chestie confirmata cumva de toate clipurile pe tema asta), ca sa nu o luam iarasi pe aratura controverselor religioase. Oricum, tipa nu-si joaca prea bine rolul, fiindca o arde si pe teritoriul tabu (pt popi) al reincarnarii. :-P

P.S.1: Ma mira totusi sponsorizarea excursiilor de catre biserica greco-catolica, cu surori-kapo dotate cu fluiere.  :roll:
P.S.2: De fapt nu ma mira deloc. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: padme din  13 Martie 2013, 13:12:22
Multa lume se intoarce si spune ce a auzit si vazut, vezi cazurile din salile de operatie! "Scepticii" si altii au nevoie de altfel de probe. Personal inca mai astept rezultatele experimentului facut in State (daca o sa-l aflu vreodata, intrucat scadenta a trecut) si anume: aproape de tavanul unei sali de operatie au montat un dispozitiv cu un desen care se vede doar de sus. Medici au spus ca cine reproduce desenul, ala e!
M-am riscat si am dat like  :-D - vezi postarea ta de la stiri .
Unii se intorc insa nu spun nimic din ce au vazut sau au auzit . Singurul lucru este un regret dupa starea de bine, pace, liniste si impacare sufleteasca traita .

Sfantul Petru era de servici la Poarta Raiului si citea ultimele mesaje postate pe forumul Rufon  :-D La un moment dat este intrerupt de niste batai puternice in usa. Se ridica de la laptop si merge sa vada cine e. La usa nimeni .
- Hmm, am imbatranit . Incep sa aud zgomote .
Merge inapoi si da sa citeasca in continuare subiectul cu iesirile din corp cand iar aude batai puternice la usa. Se ridica si merge la usa, deschide usa. La usa ..nimeni .
-Hmm, aici lucru curat. Ia sa stau eu la panda.
Inchide frumos usa si asteapta cu mana pe clanta . Nu trece mult timp si cioc-cioc , bate cineva la usa. Fulgerator si cam nervos Sfantul Petru deschide usa . La usa , un tip slab si amarat 
- Ce-i ma cu tine? Tu tot bati la usa si fugi ? faci glume proaste cu mine?
- Imi cer iertare prea-sfinte insa sunt niste doctori jos care ma tot reanima si din cauza asta sunt cand sus , cand jos.

padme

#13
Citat din: fiulploii din  13 Martie 2013, 13:30:38
M-am riscat si am dat like  :-D - vezi postarea ta de la stiri .
Da, ghinion :))))))))))

Citat din: fiulploii din  13 Martie 2013, 13:30:38
Singurul lucru este un regret dupa starea de bine, pace, liniste si impacare sufleteasca traita .

Asa pot sa spun si eu ca dupa anestezia generala la un moment dat am auzit cum imi zicea asistentul la ureche:
"hai te rog fa-mi o respiratie adanca"
Problema e, ca eram cu ochii inchisi si nu intelegeam de ce imi cere asta, intrucat mie imi era bine si nu vroiam/simteam nevoia sa mai respir! Vreau sa spun ca prima respiratie pentru mine a fost foarte dificila si am inteles de ce anumite persoane daca nu sunt reanimate, adica interventie cu masti de oxigen si alte cele nu mai revin in aceasta existenta. Dupa deconectarea de la aparate, corpul/mintea face un efort sa-si revina la "normal".

uforever

#14
Cazuri de "reintorsi" sunt foarte multe, ce ma sacaie pe mine si zau daca inteleg, de ce unii au parte de o experienta placuta, iar altii de una ingrozitoare? p'asta cu raiul si iadul, nu prea o halesc, ar fi culmea sa sari din "iad" in iad :lol:
Am mai postat, unchi-meu a fost in moarte clinica si a revenit cu ajutorul unor doctori buni. Primul lucru scos pe gura, dupa revenire, a fost: "de ce m-ati adus inapoi?". Pe semne ca era tare bine acolo, din cate spune omul.
Iata o experienta interesanta a unui prieten apropiat, extrem de "necredincios", pana sa traiasca asta:
Se afla pe holul spitalului asteptand sa-i moara socrul(sansele de supravietuire foarte mici). La un moment dat,  "a atipit", se afla cumva intre starea de somn si cea constienta, omul povesteste ca plutea prin camera unde socra-su' zacea in starea grava pe pat. Cumva "corpul" cu care plutea prin acea camera, "il opera"(il ajuta) pe cel al bolnavului, toata "operatia" fiind executata cu ajutorul mainilor sale, este foarte greu de explicat. Desi habar nu avea ce executa acolo, el sustine ca asta l-ar fi ajutat(partial) cumva pe bolnav, chiar daca pana la urma a murit. Sa fi visat acest episod? posibil, dar din cate mi-a povestit, nu adormise total, era totusi in stare de veghe.