Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

They are here

Creat de Tileanu, 23 Octombrie 2009, 23:24:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tileanu

Iata ca ciudatul fenomen de pe cerul Moscovei a avut loc astazi si in Romania pe langa Medgidia.
Mai multe detalii aici: http://www.realitatea.net/martor-ocular-fenomen-ciudat-filmat-la-constanta_647496.html

Cre'ca suntem foarte aproape de o intalnire de gradul III cu dumnezeii nostri. They are here! :D
2 + 2 = 5

nablet

... Sunt mai multe posibilitati : 1) Adobe After Effects ( de care ma indoiesc )
                                         2) Americanii/Rusii/etc isi testeaza tech-ul nou sau pregatesc ceva..
                                         3) Fenomene climatice declansate de diversi factori.
                                         4) Aliens ( highly unlikely )
                                         5) Dati-va cu parerea.

5) Eu zic ca este un fenomen climatic neobisnuit.

bk

Nu cred ca este mai mult decat un fenomen meteorologic rar in ambele cazuri.

Tileanu

cat de rar poate sa fie fenomenul asta incat in ultimii ani tehnologici (cand aproape toata lumea are o camera portabila la ea) sa nu apara deloc iar in interval de 2-3 saptamani sa apara de doua ori ?. E aproape ca reporturile la loteria romana care-s mai intense in ultima vreme decat au fost in toata istoria ei  :lol:
2 + 2 = 5

lylyt_ice

 Daca o fi mana alora care dau cu flitul peste noi din avioane, atunci inseamna ca au experimentat un nou model de nori... :| Hm...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Tileanu

2 + 2 = 5

abyss

e acelasi fenomen. prima data filmat pe autostrada buc-constanta, a 2-a varianta e filmata pe soseaua buc-slobozia cumva paralela cu autostrada. Eu zic ca e un inceput de tornada. În 1996-7 am prins o tornada in mții apuseni. Nimeni nu ne-a crezut atunci. Semana cu imaginea asta cu diferenta ca pîlnia s-a format dintr-un front de nori aflat la f joasa inaltime.

jean

 Interesant este ca, in cazurile de la Medgidia si Slobozia, in centrul inelului mai luminos se afla o proieminenta de nor de forma aprox. conica indreptata spre sol. Aceasta proeminenta mascheaza partea din spate a inelului si lasa o umbra mai intunecata pe norul din sensul opus sursei de lumina. Posibil sa fie acelasi fenomen observat din locuri diferite. In cazul celui de la Moscova aceasta proeminenta lipseste, se vede tot inelul.
  Prin 2007 am vazut si eu un asemenea nor aproape de Bran. Am facut si fotografii. Norul avea mai multe proieminente conice (cred ca vreo sase) imdreptate in jos aprox. la distante egale intre ele. Totusi la acest nor lipsea inelele mai luminoase.
Adevarul este dincolo de noi

Cautatorul

#8
Unde au mai aparut aceste fenomene recent:

"PRESUPUNERI. Unii cred ca ar fi semn de la Dumnezeu, altii, ca ar fi o poarta stelara
Adriana Raceanu

Un fenomen straniu, similar celui de la Moscova, a aparut recent deasupra comunei dambovitene Dragomiresti.

Cand batranii satului si-au aruncat ochii spre spartura rotunda din nori, s-au inchinat, spunand ca este un semn de la Dumnezeu, iar tinerii asemuiau forma cu o poarta a timpului sau cu un tunel catre o alta dimensiune. Multi credeau ca dincolo de nori se ascunde o nava cosmica si se jura ca i-au vizitat extraterestrii. La Dragomiresti, enigmatica forma a persistat pe cer mai bine de cinci ore.
Apoi, a disparut ca din senin. In cazul fenomenului de la Moscova, forma era mai bine conturata si atunci au fost emise si alte ipoteze: ba ca este vorba de un proiectul Blue Beam al NASA (proiectarea hologramei lui Iisus pe cer), ba ca s-a lansat o arma meteorologica. "

http://www.cancan.ro/2009-10-24/Gaura-in-cer-la-Dragomiresti.html

Extraterestri la Slobozia?
""In urma cu doua saptamani un fenomen ciudat surprins pe cerul Moscovei a facut ocolul pamantului. S-au adus in discutie teorii apocaliptice, unii au spus ca este un semn divin altii ca este o farsa sau doar o iliuzie optica. (vezi video aici)

Iata ca un fenomen asemanator a fost surprins de un aparat foto si in Romania in localitatea Slobozia."
http://laceasdeseara.wordpress.com/2009/10/24/210/



http://www.realitatea.net/fenomen-ciudat-fotografiat-la-ploiesti_647876.html


Poate ca urmeaza la noi un cutremur ? Inainte de cutremure mai apar ciudatenii...

In poza e fenomenul de la Slobozia

bk

#9
In Arabia Saudita:



Sau o compilatie RealitateaTV despre fenomenele din Romania:

http://www.realitatea.net/video_1015427_nori-ciudati-deasupra-romaniei---vezi-video_648857.html

Urban

Furtunile solare obisnuite formeaza nori ionici de protoni care in momentul cand sunt captati in atmosferele planetare, bogate in oxigen asa cum este Pamantul, ei ard in ionosfera si formeaza vapori de apa stratosferici, care incet, incet, se racesc si coboara spre sol, apoi se amesteca cu vaporii de apa si in conditii normale formeaza precipitatii...
Fenomenul care face subiectul de fata este unul mai "rapid", datorita miscarilor corpurilor ceresti si radiatiilor de ioni hidrogen (protoni) se creeaza diferente de potential electric intre planete si stele, iar cand potentialul depaseste pragul critic, se formeaza eruptii solare care trimit direct si precis jeturi de plasma ionizata (protoni) spre planete, jeturi care lovesc planetele in atmosfera, in cazul nostru o atmosfera densa, bogata in oxigen.
Aceste jeturi de plasma nu ating suprafata planetei, ele sunt franate de atmosfera si mai mult, hidrogenul arde si formeaza nori in jurul unui "cerc de foc", exact ca in clipurile publicate pe internet.
Ce se intampla in momentul acela?
Se anihileaza potentialul electric si se stabilizeaza ionic, adica "furtunile" se linistesc, creste cantitatea de vapori de apa si implicit densitatea atmosferei, dar odata cu acestea urmeaza si un al treilea fenomen, mult mai violent.

Atunci cand intreaga planeta este ionizata si mai ales in nucleul sau, se formeaza super-curenti intre planeta si stea, in cazul nostru intre Terra si Soare..Acesti curenti, antreneaza cantitati enorme de materie (plasma de hidrogen) si sunt atat de puternice incat nu mai ard in totalitate in atmosfera, ajungandu-se la descarcari electrice de foarte mare putere..un exemplu este "fenomenul Tungusk", care a fost o explozie aleatorie, intamplatoare.
In urmatorii 4-5 ani sau chiar mai devreme vor fi foarte multe asemenea descarcari intre Soare si toate planetele sistemului solar, in special intre Soare si planetele gazoase cum ar fi Jupiter.
Este chiar foarte posibil ca Jupiter sa se aprinda si sa arda partial, adica hidrogenul sa fie antrenat in reactii termonucleare cu degajare de energie si formare de heliu.

Desigur, e posibil sa ma insel total si sa nu se intample nimic :)

Tayka

Ar fii bine dacã te-ai înºela Urban,dar din pãcate -este adevãrat doar aºa se explicã foarte clar ºi fenomenul Tungusk,poate ºi formarea deºertului kara-kum,precum ºi alte fenomene neelucidate.Deci ori când,ºi ori unde,un posibil-Armagedon.Ce bine ar fii sã nu fie aºa.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

StarDust

Am asistat si eu la un fenomen ca cel filmat la Medgidia cam prin '93-'94. Ca si la Medgidia, era la apusul soarelui dupa o zi de vara ploioasa. Deasupra orasului in care locuiesc era un plafon de nori iluminat puternic in rosu de catre soarele ce apunea. Ce era interesant, era faptul ca din acest plafon, coborau 5-6 structuri sferice de nori, mai exact acestea aveau o forma ca de para, o sfera alungita in partea de sus. Aceste structuri noroase atarnau din plafonul de sus iar din cand in cand intre ele se producea o descarcare electrica. Am urmarit acest fenomen cam 10 minute, dupa care structura a inceput sa se disipe. Spectacolul a fost deosebit imi pare rau ca nu l-am urmarit de la inceput, si nu am avut posibilitatea sa il imortalizez cumva.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Urban

Citat din: StarDust din  01 Noiembrie 2009, 21:47:52
Am asistat si eu la un fenomen ca cel filmat la Medgidia cam prin '93-'94. Ca si la Medgidia, era la apusul soarelui dupa o zi de vara ploioasa. Deasupra orasului in care locuiesc era un plafon de nori iluminat puternic in rosu de catre soarele ce apunea. Ce era interesant, era faptul ca din acest plafon, coborau 5-6 structuri sferice de nori, mai exact acestea aveau o forma ca de para, o sfera alungita in partea de sus. Aceste structuri noroase atarnau din plafonul de sus iar din cand in cand intre ele se producea o descarcare electrica. Am urmarit acest fenomen cam 10 minute, dupa care structura a inceput sa se disipe. Spectacolul a fost deosebit imi pare rau ca nu l-am urmarit de la inceput, si nu am avut posibilitatea sa il imortalizez cumva.

Formatiunea nu e deosebita, si nici rara.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mammatus_cloud

StarDust

Citat din: Urban din  02 Noiembrie 2009, 00:44:30
Formatiunea nu e deosebita, si nici rara.

Da, seamana cu ceea ce am vazut eu, cu deosebirea ca intre formatiunile de sub plafonul de nori era distanta mai mare si protuberantele erau mult mai pronuntate subtiate in partea de sus. Oricum ceea ce am vazut eu e un fenomen de aceeasi categorie prezentata de tine. Pentru mine a fost rara, nu am mai vazut repetadu-se fenomenul, asa cum l-am vazut.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16