Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Parerea voastra?

Creat de Some1, 02 Octombrie 2009, 17:59:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Some1

Cer scuze anticipat, in cazul in care subiectul a mai fost dezbatut. In ciuda faptului ca am citit cam peste tot, eu nu l-am vazut. Este vorba de o imagine preluata din programul "Google Earth", mentionez ca nu am cautat-o cu dinadinsul, asa cum se pare ca s-a creat o adevarata moda pe WEB. Pur si simplu "survolam" orasul meu natal, Brasov, cand mi-au atras atentia obiectele in chestiune. Desi sunt departe de a fi considerat chiar si amator, am tratat primar imaginile folosind un software fara mari pretentii, rezultatele insa ma fac sa cred ca este vorba de "ceva"...
Le supun deci dezbaterilor voastre, cu siguranta mult mai competente.

Din pacate, abia acum realizez ca, probabil, este nevoie de un site de hosting pentru a reusi sa postez fotografiile. Pentru moment am sa remediez postand coordonatele in Google, astfel ca, cineva mai abil sa poata sa faca asta in locul meu.

49°39'10.53 N / 25°36'55.00" E

StarDust

Cred ca zici de coordonatele: 45°39'10.53 N / 25°36'55.00" E
Acolo se vad niste artefacte interesante pe fotografie.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Some1

Asa este, cer scuze, din graba am tastat gresit...  :-)

Multumesc si pentru promptitudine, acum sunt in grad sa postez imaginile:



Some1

Aici, cateva din modestele mele incercari de a releva obiectele mai bine:


Nox

Salut, interesant! Seamnãnã cu navele din Star Trek!!! Dacã este orașul tãu natal nu poþi trece pe acolo?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

lylyt_ice

 Helicoptere...PUNCT! Asta, este parerea mea: mai astept si alte pareri:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Some1

Din pacate nu prea pot sa trec pe acolo in viitorul apropiat si oricum, fotografia are data de 19 ianuarie 2005. In orice caz, din cautarile de pe NET, nu imi rezulta nici un raport cu privire la subiect.
In alta ordine de idei, ipoteza "elicopteriana" m-a tentat si pe mine in prima faza. Desi este destul de improbabil ca o formatie atat de numeroasa de aparate de tipuri, sau cel putin, marimi diferite, sa survoleze orasul in plina zi. Ar mai fi de adaugat ca, in ipoteza ca acest lucru s-ar intampla, formatia ar trebui sa fie ceva mai ordonata si mai compacta (din ceea ce am reusit eu sa deduc, artefactele sunt in numar de 8, vezi foto 1).
Presupunand din nou ca sunt elicoptere, si lasandu-le deoparte pe cele foarte mici, lungimea celui cu nr. 6, care este cel mai mare, este de c.ca 11 metri, cu o latime de c.ca 5 metri. Imi pare destul de scurt in raport cu media elicopterelor militare, iar pentru a fi un elicopter utilitar, silueta si implicit latimea sa sunt cam exagerate. Ca sa nu mai vorbim de aparenta complexitate a structurii. Obiectul mai bine definit, pe care l-am notat cu nr. 6, ar avea cam aceste dimensiuni : L = 9 m ; l = 4,2 m ; h = 2,5 m. Totul insotit de circa, natural. Putin cam "bondoc", daca este sa ne imaginam silueta unui elicopter...
Un alt argument contra, ar putea deriva din faptul ca, in ciuda resolutiei destul de bune, nu reusim sa notam nici un fel de rotor sau cel putin vortexul care ar fi creat de acesta. E ciudat ca reusesc sa disting destul de bine structura - aparent tubulara - aflata in partea inferioara a aparatului, insa nu disting nimic din ceea ce ar trebui sa constituie punctul cel mai apropiat de obiectiv. Este vizibil doar un halou rosiatic, undeva in partea dreapta, si as indrazni sa afirm ca este singurul amanunt care ma duce cu gandul la un elicopter. Acesta seamana foarte mult cu gazele de esapament. Am studiat o multime de fotografii de elicoptere surprinse in zbor, la multe este prezent dar, in acelasi context, in absolut nici una dintre imagini nu este invizibil rotorul si nici macar stabilizatorul, care este mult mai mic.
Mai subliniez o singura peculiaritate dupa care ma opresc, ca devine roman... Anume, forma asimetrica destul de pronuntata si ma refer la geometria de ansamblu. Cu precizarea ca nu doresc nicicum sa impun o concluzie, ma rezum doar la a posta consideratii personale, fara pretentie de dogma. Va astept cu pareri si (sau) contra-argumente.   :-)

Some1

Erata corrige:
Se pare ca obiectele sunt in numar de sapte... am sarit treiul pe poza. Sorry! :)

Some1

Am vazut ca vreo cativa dintre membri sunt destul de familiarizati cu analizarea imaginilor. Speram sa am onoarea de a avea parerile lor competente... Pana atunci, insist cu doua incercari diletante de ale mele:

Fr0styan

ups..m-ati prins..e x wingul meu si squadul meu de xwinguri