Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Examen la Religie

Creat de Urban, 24 Iulie 2009, 09:36:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Care dintre urmatoarele este cea mai convingatoare dovada pentru existenta unui Creator inteligent si iubitor?

A. O fetita nascuta in Egipt cu doua capete functionale.
B. Tipetele unui pui de foca atunci cand este sfasiat de un rechin.
C. Superioritatea ochiului caracatitei fata de cel uman.
D. Un apus in Caraibe.

Un cuplu de crestini tocmai s-a intors de la sarbatorirea celei de-a 50-a aniversari a casatoriei lor, cand brusc, sotul cade la pamant, strangandu-se de piept. Presupunand ca actiunea morala este salvarea vietii lui, care este cea mai potrivita actiune pe care o poate savarsi sotia sa?

A. Sa sune la 112
B.Sa il urce in masina si sa mearga rapid la spital.
C. Sa administreze tehnici de resuscitare.
D. Sa cada in genunchi si sa se roage la Domnul ca sa ii crute viata.

Testezi produse si adesea muncesti acasa. Ieri, in timp ce erai imbracat intr-un costum rezistent la flacari (care suporta pana la 3000 de grade) si fiind echipat cu ultimul model de stingator de flacari, ai vazut cum casa vecinului tau a luat foc. Pe masura ce flacarile se raspandeau rapid, ai stat si te-ai uitat cum familia aceea a pierit. Care dintre urmatoarele descrie cel mai bine comportamentul tau?

A. Omnipotent.
B. Omniscient.
C. Atot-iubitor.
D. Misterios.

Intr-o zi, in timp ce te plimbi prin parc, vezi cum un maniac cu un satar urmeaza sa atace o fata in varsta de 6 ani. Ce trebuie sa faci?

A. Apuci cea mai apropiata piatra si lovesti atacatorul in cap.
B. Suni politia de pe celular.
C. Strigi "POLITIA!" si fugi inspre atacator intr-o maniera amenintatoare.
D. Te indepartezi linistit, deoarece Domnul actioneaza in cai misterioase si ceea ce pare "rau" mintii noastre umane finite ar putea de fapt sa faca parte dintr-un plan mai vast, in mintea infinita a Domnului, deci e mai bine sa nu intervenim.

Esti un familist iubitor si te-ai oferit voluntar ca ingrijitor la azilul de batrani local, atunci cand nu lucrezi ca director al cantinei saracilor din comunitate. In dimineata aceasta te trezesti si descoperi ca stirile sunt inundate cu prima dovada stiintifica irefutabila, usor de inteles, a inexistentei lui Dumnezeu. Ce vei face, cel mai probabil?

A. Iti dai demisia si devii violator full-time.
B. Iti abandomezi familia si intri intr-o frenezie ucigasa.
C. Devii un spargator profesionist.
D. Iti continui viata ca de obicei.

Cum nu putem "stii" daca un Dumnezeu exista sau nu, asta este de fapt o problema de "credinta" - e mai bine sa fii un credincios fiindca nu ai nimic de pierdut, dar ai totul de pierdut daca necredinta ta e gresita. Tinand cont ca soarta sufletului tau depinde de alegerea corecta, in care Zeu ar trebui sa iti pui increderea? Pentru puncte in plus, include un scurt eseu justificandu-ti alegerea, alaturi de motivele pentru care ii respingi pe ceilalti trei.

A. Zeus
B. Odin
C. Vishnu
D. Sfanta Treime

Esti Creatorul universului. Poporul tau ales e un trib de oieri nomazi, aflati in robie pe una din milioanele de planete. Conducatorul lor este un tiran. Tinand cont ca posezi nu doar putere infinita, dar si iubire infinita, cea mai buna cale de actiune este:

A. Sa provoci moartea conducatorului cu un atac de cord.
B. Sa il faci pe conducator sa cada de pe o stanca.
C. Sa il vizitezi pe conducator intr-un vis si sa-l convingi sa elibereze poporul tau.
D. Sa macelaresti un numar mare de copii nevinovati care n-au avut nimic de-a face cu politicile conducatorului.

Esti un Explorator Galactic si urmeaza sa clasifici doua planete nou-descoperite. Majoritatea locuitorilor fiecarei planete cred intr-o zeitate, dar este vorba de doua zeitati diferite. Zeitatea "X" este considerata nu doar omnipotenta, atot-iubitoare si omniscienta, dar si creatorul unei lumi uimitor de complexe si ordonate. Zeitatea "Y" este considerata a fi indiferenta, absenta, indiferenta fata de problemele planetei, iar unii spun ca e chiar malefica.
Ce zeu conduce ce planeta?


Planeta A: A atins o stare avansata de echilibru benign, in care nu exista virusi sau boli, si doar un numar redus de dezastre naturale care, atunci cand lovesc, intotdeauna ii elimina doar pe cei pacatosi si pe cei rai. Locuitorii, atat plante cat si animale, au invatat sa isi mentina existenta prin fotosinteza, si deci nu mai trebuie sa se ucida unii pe altii pentru a supravietui. Nu exista defecte congenitale; fiecare locuitor se naste perfect format si echipat pentru o viata lunga si productiva.

Zeitatea X_____
Zeitatea Y_____

Planeta B: Ornata cu multe exemple de frumusete si ordine, este de asemenea constant atacata de uragane, cutremure, tsunami, inundatii, vulcani, fulgere, virusi, boli care pot desfigura, paraziti, lipitori, muste, daunatori care distrug recoltele si multe alte fenomene care ii afecteaza atat pe cei nevinovati cat si pe cei rai. Fiecare forma de viata de pe planeta isi poate sustine existenta doar prin distrugerea si consumul altor forme. Unii dintre locuitori se nasc cu conditii numite "defecte congenitale" care ii condamna la vieti extrem de limitate, scurte sau dureroase.

Zeitatea X_____
Zeitatea Y_____

Care este numarul de copii nascuti fara maini sau picioare care au fost vindecati miraculos dupa vizitarea altarului din Lourdes, Franta?

A. Mult mai multi decat putem numara.
B. Peste 1,000
C. Cateva zeci
D. Zero, dar doar fiindca credinta lor nu a fost suficient de puternica

Dupa cum stim cu totii, exista o singura religie adevarata. Care este religia adevarata in fiecare din urmatoarele circumstante?

A. Esti nascut in Karnak in 3000 i.E.n
B. Esti nascut in Bombay in 300 i.E.n
C. Esti nascut in Baghdad in 900 E.n
D. Esti nascut in Mexico City in 1956 E.n

Desi esti nou la golf, tocmai ai dat o lovitura frumoasa de la 180 de metri si mingea ta a aterizat pe o bucata de iarba langa Gaura 3. Sansa ca mingea ta sa aterizeze pe acea bucata de iarba sunt 9.999.999 la 1, prea improbabil sa se fi intamplat din hazard pur. Care este explicatia?

A. Vantul a ghidat-o
B. Muschii tai au ghidat-o
C. Nu este nevoie de nicio explicatie
D. Ai planificat in mod constient ca mingea sa ajunga fix in acel loc

Care dintre urmatoarele afirmatii are probabilitatea cea mai mare sa fie adevarata si de ce?

A. Romulus era fiul unui Zeu, nascut dintr-o fecioara muritoare
B. Dionysius a transformat apa in vin
C. Apollonius din Tyana a inviat o fata din morti
D. Isus Cristos era fiul Domnului, nascut dintr-o fecioara muritoare, a preschimbat apa in vin si a inviat un om din morti.

Admitand ca tortura este permisibila in anumite conditii, care dintre urmatarele ar fi cea mai buna justificare?

A. Prizonierul tau este singurul care stie data si ora unei tentative de asasinat contra Papei.
B. Prizonierul tau este singurul care stie unde a fost ascuns un dispozitiv nuclear in Washington D.C.
C. Prizonierul tau este singurul care stie unde a fost plasata o canistra de gaz otravitor in sistemul de alimentare cu apa al Londrei.
D. Prizonierul tau a anuntat ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui.

Stim ca Crestinismul e adevarat deoarece autorii Evangheliilor, care nu pot gresi, au inregistrat evenimentele. De exemplu, in prima dimineata de Paste, vizitatorii la mormant au fost intampinati de catre cine, din urmatorii?

A. Un tanar barbat (Marcu 16:5)
B. Nu, nu, nu era un barbat, era un inger (Matei 28:2-5)
C. Amandoi gresiti, erau doi barbati (Luca 24:4)
D. La naiba! Nu era nimeni acolo (Ioan 20:1-2)

Doar fiintele omenesti au suflete, si asadar doar oamenii pot sa mearga in rai. Care este linia de demarcatie pentru accesul in paradis?

A. Homo habilis
B. Homo erectus
C. Homo Neanderthalensis
D. Homo sapiens

Conform cel putin unuia dintre sfintii parinti ai bisericii, una din placerile celor mantuiti, aflati in rai, va fi sa priveasca agonia celor condamnati, aflati in iad. Care ar fi cel mai bun moment al zilei ca o mama sa priveasca agonia singurului ei fiu care nu s-a mantuit?

A. Dimineata devreme, inainte sa se faca prea aglomerat
B. La amiaza, cand poate compara notite si sa impartaseasca fericirea cu alte mame
C. Noaptea tarziu, cand poate sa se bucure de flacari intr-un contrast mai profund.

In traditia Iudeo-Crestina, putem sa privim Biblia intotdeauna ca un ghid. In acest exemplu, fiul tau adolescent s-a intors beat de la banchet:

A. Porti o discutie de suflet cu el.
B. Il inscrii in organizatia Alcoolici Anonimi.
C. Ii iei permisul de conducere timp de o luna.
D. Ii zdrobesti teasta cu pietre.

In acest exemplu, ginerele tau, intorcandu-se din luna de miere tocmai ti-a spus ca suspecteaza ca fiica ta nu era virgina in noaptea nuntii. Dorind sa te supui regulilor sfinte ale Domnului, ar trebui sa:

A. Il intrebi daca el era virgin inainte sa faci ceva.
B. Il sfatuiesti sa o ierte.
C. Vorbesti cu fiica ta.
D. Te duci sa cauti pietre.

Iei pranzul la un restaurant fast-food aglomerat ocupat in care se afla in mare parte copii, cand dintr-o data un tip inarmat da buzna in resturant, striga "Nu ma chestionati si nu ma testati", si isi descarca arma in toata camera. Zece oameni sunt ucisi pe loc, mai multi sunt raniti grav, dar cumva tu scapi neatins. Ramas fara munitie, el se indreapta spre usa. Ce ar trebui sa faci?

A. Suni politia si astepti sa vina.
B. Suni politia si pleci.
C. Risti sa mori intrebandu-l pe tip de ce a facut-o, desi ti-a spus sa nu faci acest lucru.
D. Cazi in genunchi si ii multumesti ca ti-a crutat viata.

De ce si-a intors Domnul spatele lui Moise, cum scrie in Sfanta Scriptura, Ex.33:23?

A. A inventat totul, si asta era prima luna plina
B. S-a enervat la culme pe Moise ca acesta a scapat tablele
C. Era nervos, descoperind ca puterile lui nu functioneaza impotriva carelor de fier (Judecatori 1:19)
D. Moise era prea serios si avea nevoie sa se relaxeze putin

Isus era Dumnezeu, iar Dumnezeu stie totul, inclusiv toate cunostintele medicale care vor fi cunoscute vreodata. De ce a dat Isus vina pe demoni petru epilepsia pe care a vindecat-o?

A. Suferea de "amnezie temporara"
B. Cuvantul Aramaic pentru "demon" este acelasi cuvant ca si pentru "disfunctie neurologica"
C. Neurologia nu era specialitatea lui.
D. In Palestina secolului intai, demonii chiar provocau epilepsia. Afectiunea a inceput sa fie produsa de activitatea electrochimica a creierului abia dupa 1850 E.n.

In ziarul de astazi a aparut o relatare despre un tata care s-a enervat atat de tare pe copiii sai neascultatori incat i-a dus pe toti 9 in piscina din curte unde i-a innecat, alaturi de toti cateii, pisicile si hamsterii lor. Cum ar trebui judcat acest tata?

A. Ar trebui judecat pana la limita maxima permisa de lege.
B. Ar trebui dat afara din oras.
C. Ar trebui linsat, sa nu mai iroseasca banii contribuabililor.
D. Orasenii ar trebui sa se adune sa ii cante imnuri de lauda.

In aceasta dimineata mi-am inceput ziua insultandu-mi mama in public, apoi i-am pocnit pe tatal, pe fratele si pe sora mea. Apoi mi-am adunat toate hainele, le-am vandut la un magazin second-hand si cu banii castigati am cumparat o carabina si 50 de gloante. Dupa aceea am mers la depozitul de animale si am injectat toti cainii cu un drog care i-a facut sa innebuneasca si sa se scufunde intr-un parau din apropiere unde s-au innecat. Acum mi s-a facut foame, asa ca m-am dus la livada de meri a vecinului meu si i-am dat foc, fiindca eu vroiam o portocala, iar acolo nu erau. Pe drumul catre casa m-am oprit la centrul siderurgic local ca sa imi discut filosofia de viata cu unii dintre baieti. Au ras de mine si mi-au spus sa-mi inchid gura, asa ca i-am aruncat pe toti in furnal. In acea noapte l-am descoperit pe fiul meu citind revista Playboy. Ingrijorat pentru binele sau, i-am taiat mana dreapta. Cu ce personaj istoric seamana activitatile mele de astazi?

A. Gingis Han
B. Charles Manson
C. Adolph Hitler
D. Isus Cristos

De-a lungul veacurilor, cine a fost responsabil de descoperirile medicale care au alinat nenumarate suferinte si au prelungit viata celei mai sacre dintre creatii, singura specie facuta in imaginea divina, omul?

A. Medicii
B. Biologii cercetatori
C. Chimistii
D. Biserica

S-a intamplat ceva in viata ta care iti provoaca o suparare de nesuportat. Un prieten te informeaza cu privire la un serviciu gratuit de consiliere care nu a esuat niciodata in cazul altora. Formezi numarul, telefonul suna si tot suna dar nu raspunde nimeni. Care este cea mai probabila explicatie?

A. Consilierul sta langa telefon dar nu raspunde ca sa iti testeze credinta in el.
B. Consilierul este perfect calificat sa te ajute, dar pur si simplu nu are chef de asta acum.
C. Consilierul nu va raspunde deoarece vrea ca tu sa profiti de puterea spirituala care poate purcede doar din suferinta.
D. Consilierul nu este acasa.

INTREBARE DE ESEU
Desi este adevarat ca au fost si inca sunt multi zei diferiti si multe religii diferite, ele sunt doar nume diferite prin care diverse culturi il abordeaza pe acelasi Dumnezeu. Explica cum si de ce urmatorul este acelasi Dumnezeu:


A. Quetzalcoatl, care vrea sa jupoi o virgina de vie, sa imbraci pielea ei si sa dansezi.
B. Shiva, care vrea sa te rogi la penisul sau.
C. Allah, care vrea ca tu sa trimiti avioane in cladiri.
D. Dumnezeul Catolic, care vorbeste direct prin Papa.
E. Dumnezeul Ebraic, care cu siguranta nu face asta.
F. Isus, care vrea sa te castrezi pentru a-ti asigura intrarea in rai.
G. Iehova, care cat de curand o sa ii omoare pe toti locuitorii Pamantului cu exceptia Martorilor sai.


Sursa:
http://www.ebonmusings.org/atheism/guestessays/religion101.html

Outlaw

Deci testul acesta la religie nu prea merita comentarii. E evidenta tendentiozitatea intrebarilor, nuantele care se doresc scoase in evidenta care, desi partial adevarate, nu reprezinta totusi imaginea la nivel holistic. Variantele de raspuns sunt insuficiente si prea putin in acord cu intrebarile.
Nu doresc sa fac o apologie a Crestinismului insa vreau totusi sa-mi pastrez obiectivitatea. Raspunsuri la aceste intrebari, construite intr-un mod inteligent si stiintific pot fi gasite in cartea lui Josh MC Dowell- "Marturii care cer un verdict"
Si ca o mica intrebare retorica.... Cate opere muzicale, literare, arhitectonice, picturi, sculpturi, umane a produs ateismul? Caci in fond, pomul se cunoaste dupa fructele lui, nu-i asa?

Urban

#2
Citat din: Outlaw din  25 Iulie 2009, 20:36:40
Si ca o mica intrebare retorica.... Cate opere muzicale, literare, arhitectonice, picturi, sculpturi, umane a produs ateismul?

Peste 90% din ele sunt produse de ateism, pentru simplul fapt ca cei care le-au produs au fost breslasi in fratia sortuletelor (catedralele gotice nu cred ca trebuie sa iti reamintesc de cine sunt facute, toate), Mozart daca nu stiai a fost mason, Da Vinci si multi altii aveau legaturi extrem de stranse cu diverse organizatii destul de suspecte, Iluminismul cine l-o fi facut, Renasterea la fel, etc, etc...
Operele se nasc prin progres, iar progresul prin expansiune teritoriala...care sunt imperiile care au dat cele mai multe opere ?..Paganismul in general a dat mai multe opere de arta in cateva sute de ani decat crestinismul in 2000 de ani...opere care astazi "zac" la propriu datorita dogmelor unor biserici sufocate de propria lor incapacitate de a controla ceea ce si-au propus initial.

Si da, pomul se cunoaste dupa fructele lui, vezi pe strada cat de creativi sunt crestinii...astazi.



Urban

Ti-am vazut avatarul de pe blog...m-am lamurit, asa e, ai dreptate, crestinii au facut toate operele de arta.Banuiesc ca esti catolic...oare Papa o respecta si el traditia si face poeme erotice si comedii obscene ca inaintasii lui ?

"...Pius II was also the author of numerous erotic poems and an obscene comedy titled Chrysis..."
http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Pius_II

mike

Poate ca testul e mai simplist decat se doreste.
Pana la urma crezi totusi ca viul poate apare din neviu, asa cum spunea Darwin si mai apoi Oparin?
se sforteaza materialistii de peste 5 decenii sa obtina asa ceva dar inca nu am auzit sa fi reusit...
s/au obtinut molecule complexe, organice, dar totusi nevii. asa ca poate, totusi, exista un LABORANT...  :?
NU TOT CE ZBOARA SE NUMESTE OZN