Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructie piramida

Creat de zamotrak, 09 Iulie 2009, 13:55:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zamotrak

Lucrez in prezent la realizarea unei constructii care are inclusa o piramida de cca.9 metrii inaltime.Invit pe toti cei interesati,sa propuna realizarea unor experimente stiintifice inedite.

mopeka

Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!

zamotrak


ryn

Interesanta initiativa de laudat as putea spune. Ma bag si eu daca imi este permis. Eventual, in functie de locatie poate ajuta cu ceva si restul de membri. Macar cu sfaturi :D

Shadowman

Citat din: zamotrak din  09 Iulie 2009, 13:55:56
Lucrez in prezent la realizarea unei constructii care are inclusa o piramida de cca.9 metrii inaltime.Invit pe toti cei interesati,sa propuna realizarea unor experimente stiintifice inedite.

As dori sa ne oferi mai multe informatii despre piramida ( locatie,orientare,materiale folosite la constructia sa,dimensiuni...)
Poate poti atasa o fotografie si (sau )o schita.

Cine va realiza "experimente stiintifice inedite" ? Un colectiv (de cercetatori) sau o singura persoana ?  :roll:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

#5
   Un articol interesant :
 "Casa-piramidã, care te umple de energie"
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/849546/Casa-piramida-care-te-umple-de-energie/

Cititi si comentariile cititorilor...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

zamotrak

Locatia constructiei se afla la cca.30 km de Timisoara.Materiale folosite sunt lemn si cupru.Cei bine intentionati sunt bineveniti cu idei si nu numai.
@shadowman.Toti cei care cerceteaza ,pot fi numiti cercetatori,nu-i asa?Momentan este unul singur,dar sunt ferm convins ca lucrurile nu ramin in felul acesta.

zamotrak

Termenul de finalizare a constructiei este sept.2009,data dupa care pot incepe testele.

zamotrak


zamotrak

In interiorul constructiei voi plasa o piramida de dimensiuni mai mici,din teava de cupru ce va putea sa fie rotita fata de N geografic spre N magnetic pentru a determina orientarea cea mai potrivita.Dimensiunile ei sunt,latura baza=3,625m,inaltime=2,306m,unghi latura /baza=51,827grd.

geutzu


       intradevar inedit, mai ales la asemenea dimensiuni, problema este sa reusim sa gasim senzori/aparate de masura si sa punem cap la kap o serie de experimente sa organizam ceva serios, ar fi bine sa contactam si un profesor de fizica de pe la o universitate, poate vine si el cu ceva idei; cred ca asta e partea ce mai grea; cu constructia .. banuiesc ca multi te-am ajuta ... dar .. uite cazul meu .. sunt in cealalta parte a tarii :D.
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

zamotrak

@geutzu,""problema este sa reusim sa gasim senzori/aparate de masura ""da,aceasta este problema cea mai mare dpdv tehnic si aici astept sprijinul celor ce doresc sa se implice.De inceput ,intentionez sa testam/verificam efectele care deja au fost mentionate in lucrarile despre efectul de piramida.

misterioasa

ma intereseaza si pe mine construirea unei piramire de dimensiuni mari, vreau sa o montez deasupra unei piscine,puteti sa-mi dati sfaturi,multumiri anticipate

zamotrak

In functiie de dimensiunile pe care le doresti ,se poate confectiona o piramida demontabila din cupru(numai muchiile).Cit de mare doresti sa fie?Ce intentionezi sa obtii?

Quicksilver

Pai ... ce fel de experimente intentionezi sa faci cu acea piramida? Din cate am citit nu ai ceva concret in minte ... Uite ce am gasit eu despre piramide ... Poate s-a mai discutat ...

http://disclosure2009.blogspot.com/2010/01/construction-and-purpose-of-giza.html


You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!