Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fantoma lui Michael Jackson la Neverland(!?)

Creat de Deanna, 06 Iulie 2009, 16:00:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Deanna

 http://stirileprotv.ro/show-buzz/michael_jackson/fantoma-lui-michael-jackson-la-neverland-vezi-video.html
se pare ca nu numai la Neverland a fost vazuta,ci in toata lumea,si chiar a vindecat,imi pare rau ca nu pot vizualiza intreg articolul:
http://www.freerepublic.com/focus/f-chat/2286043/posts
In Romania,am gasit pe un blog o marturie a unei fane care a simtit o prezenta in timp ce se ruga pentru el,si mie mi s-a intimplat sa vad o forma plasmatica deasupra,intr-o noapte in care ii ascultam melodiile la un post tv.Nu stiu daca din cauza asta am o stare de sfirseala,sau pentru ca am aflat vestea disparitiei lui prea devreme...

Yagg

#1
Sigur! Oamenii ãºtia ºtiu sã facã show. Era de aºteptat sã se scoatã o poveste de-asta dupã spectacolele ºi videoclipurile lui Michael Jackson.

Material de mestecat pentru cititorii de Libertatea ºi Pravda.

Acolo e o întreaga echipã de iluzioniºti ºi de partea cealaltã e o întreaga echipã de creduli. Cine cunoaºte pasiunea lui Michael Jackson pentru iluzionism ºi e puþin mai cu capul pe umeri ºtie cã se scot bani frumoºi din prosteala asta ºi mai ales rating. Asta a ºtiut sã facã Michael. Spectacol.

Asta dacã nu cumva e o simplã reflexie a cuiva care era în spate. Clipurile pe CNN Video nu funcþionazã momentan ca sã vãd originalul, dar oricum, se vede cã e fãcãturã. Dacã apare ºi pe clipul original înseamnã cã Larry King s-a pus pe fãcut ºouri proaste.

StarDust

#2
In nici un caz nu cred ca Larry King s-ar tine de asemenea "poante". Tare mi-e ca explicatia e un f. naturala si nu supranaturala. Umbra se vede inclusiv pe podea. E f. posibil sa fie un fel de reflexie a vre-unei persoane miscandu-se prin zona.
Se mai afirma ca "umbra ciudata semana cu figura megastarului" eu nu am vazut nici pe departe asa ceva.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Deanna

Citat din: StarDust din  06 Iulie 2009, 16:57:35
In nici un caz nu cred ca Larry King s-ar tine de asemenea "poante". Tare mi-e ca explicatia e un f. naturala si nu supranaturala. Umbra se vede inclusiv pe podea. E f. posibil sa fie un fel de reflexie a vre-unei persoane miscandu-se prin zona.
Se mai afirma ca "umbra ciudata semana cu figura megastarului" eu nu am vazut nici pe departe asa ceva.
In primul rind,emisiunea era "live",deci nu se pune problema unei facaturi.Ca sa fie o reflexie a unei persoane,ar fi fost bine de stiut daca era o oglinda pe acolo.Am mai vazut imagini de la Neverland,iar casa era goala,nu mai are mobila si din cite stiu nu e locuita.De ce sa se plimbe cineva intr-o camera goala,in timpul unei emisiuni live?Mie umbra imi sugereaza forma unui om cu parul legat la spate si imi pare a lui Michael...

Urban

#4
"Fantoma" lui Michael e sugerea de marafeti pe ultima suta de metri...si atat.
Acum cat e proaspat, poate mai iese de-o ciorba.
As propune sa nu i se mai spuna "megastar" ci galacticstar" sau Dumnezeu pe Pamant.

StarDust

#5
Nu stiu ce sa zic, acum ma uit la filmare cadru cu cadru. La stanga inainte de a intra in camera din fundal pare a mai fi un coridor sau o fereastra. "fantoma" apare in acel loc si nu in camera din fundal lucru care se vede, deoarece tocul din lemn al usii camerei se intuneca in momentul aparitiei. Deci, ceea ce a aparut a aparut intre camera de filmat si usa camerei din fundal, sau pe sticla de protectie a camerei de filmat. Din pacate nu pot pune inca aici o filmare a momentului derulata cu 0,1x Momentul aparitiei "chestiei" e interesant si ma intreb de ce nu a fost inclus in "replay"-ul de pe PRO-TV. :D
Pun aici filmarea momentului putin marita, poate va uitati si voi cadru cu cadru si va spuneti parerea.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Yagg

Citat din: Deanna din  06 Iulie 2009, 19:10:01
In primul rind,emisiunea era "live",deci nu se pune problema unei facaturi.Ca sa fie o reflexie a unei persoane,ar fi fost bine de stiut daca era o oglinda pe acolo.Am mai vazut imagini de la Neverland,iar casa era goala,nu mai are mobila si din cite stiu nu e locuita.De ce sa se plimbe cineva intr-o camera goala,in timpul unei emisiuni live?Mie umbra imi sugereaza forma unui om cu parul legat la spate si imi pare a lui Michael...

Dacã era live ce? De ce nu se pune problema unei scene de iluzionism dacã era live? Tocmai ãsta e prestigiul. Ar fi bine sã ºtim, nu dacã era vreo oglindã, ci o uºã de sticlã sau un perete fals, dar cum nu ºtim, ne dãm cu pãrerea ca oile, iar tu dacã crezi în existenþa acestor fenomene inexplicabile, anormale, e problema ta.

E uimitor cum oamenii se reped sã creadã bazaconii ºi sã-ºi închipuie forme, dar nu sunt în stare sã meargã dincolo de iluzie sau se tem de dezamãgire, cã nu ar putea fi nimic altceva decât un simplu fenomen optic sau un joc psihologic al mediei americane care ar vrea sã sune ceva de genul: "Show must go on!" ºi aplicã teoria copiatã ºi de Dan Diaconescu. Iar ce fac televiziunile ºi la noi din aceastã filmare, e jurnalism galben, fãrã confirmãri, fãrã o explicaþie raþionalã ºi fizicã. Pentru rating ºi prostealã bagã clipul fãrã nicio jenã ºi fãrã nicio confirmare.

O altã precizare din partea mea este stilul de filmare al cameramanului. Poate mi se pare doar mie, dar cadrul nemiºcat e atâta timp cât apare iluzia cã ar fi ceva acolo. ªi uºa e prinsã cu cadru restrâns, întâi la yalã, apoi la intrare, iar un alt aspect despre care se vorbeºte în timpul filmãrilor este despre intimitate, iar mulþi pot asocia chestia asta cã "fantoma" nu îºi gãseºte liniºtea.

Eu tind sã cred, e posibil, cã e o glumã proastã fãcutã pentru senzaþional, ori de CNN, ori de fani pentru cã totul e foarte sincronizat. Locul unde apare, timpul cât stã cadrul pe iluzie ºi modul de filmare cu cadru restrâns exact pe "acþiune".





Serban M

#7
Am revazut cadrul de nenumarate ori si filmarea pe youtube; concluzia mea :

1. CNN e unul din cele mai serioase posturi din lume, nu vad de ce ar avea nevoie de rating.
2. Era live, deci ramane doar teoria unei umbre.
3. E imposibil sa fie o umbra datorita faptului ca isi mentine forma la contactul cu peretele din spate.
4. Umbrele nu sunt transparente, desi in imagine vedem un ''obiect'' transparent.
5. Cazul seamana cu fantoma din mall.

CitatE uimitor cum oamenii se reped sã creadã bazaconii ºi sã-ºi închipuie forme, dar nu sunt în stare sã meargã dincolo de iluzie sau se tem de dezamãgire, cã nu ar putea fi nimic altceva decât un simplu fenomen optic sau un joc psihologic al mediei americane care ar vrea sã sune ceva de genul: "Show must go on!" ºi aplicã teoria copiatã ºi de Dan Diaconescu. Iar ce fac televiziunile ºi la noi din aceastã filmare, e jurnalism galben, fãrã confirmãri, fãrã o explicaþie raþionalã ºi fizicã. Pentru rating ºi prostealã bagã clipul fãrã nicio jenã ºi fãrã nicio confirmare.

@Yagg : E foarte uimitor si faptul cum oamenii isi pun bariere si se inchid intr`o realitate roz, confortabila; sa nu uitam ca de fapt realitatea e aceea pe care o alegi tu.

Nu traim deloc intr`o lume fixa si lipsita de fenomene inxeplicabile; Aparitii de genul acesta au fost pe cand lumea si mai ales sceptici ca tine, care isi schimba notiunea de realitate atunci cand dau singuri piept unui fenomen paranormal.

Aici discutam/analizam imaginile prezentate si nu de fenomenul MJ. Asa mi s`a reprosat si mie, deci incearca sa ramai pe subiect.

Serban M

#8
http://edition.cnn.com/video/#/video/showbiz/2009/07/03/lkl.jermaine.intv.long.cnn?iref=videosearch

22:00 - 24:00

calitate foarte buna a videoului, fata de youtube aici nu seamana cu o umbra, in spate fiind o baie.

btw. a observat cineva atitudinea lui Jermanie ? imi pare putin ca joaca teatru cand vorbeste despre michael, ori asa e caracterul lui in general. Iar apoi de ce se uita in alta parte cand il saluta pe Larry la sfarsit ? e un salut cam ciudat.. voi ce parere aveti ?

Serban M

http://edition.cnn.com/video/#/video/showbiz/2009/07/03/lkl.jermaine.intv.long.cnn?iref=videosearch

22:00 - 24:00

calitate foarte buna a videoului, fata de youtube aici nu seamana cu o umbra, in spate fiind o baie.

btw. a observat cineva atitudinea lui Jermanie ? imi pare putin ca joaca teatru cand vorbeste despre Michael, ori asa e caracterul lui in general. Iar apoi de ce se uita in alta parte cand il saluta pe Larry la sfarsit ? e un salut cam ciudat.. voi ce parere aveti ?

StarDust

Deci, caz rezolvat!!! Pe rezolutie buna, fantoma nu mai e fantoma.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Serban M

#11
Citat din: StarDust din  07 Iulie 2009, 00:59:55
Deci, caz rezolvat!!! Pe rezolutie buna, fantoma nu mai e fantoma.

Dar ce e ? la 23:45 se observa geamul prin care venea lumina de afara ,in camera de unde s-a filmat; iar coridorul din fata era luminat puternic de becuri. Cum ar fi putut astfel o umbra din spate sa ajunga pana acolo in situatia asta ?

StarDust

Se vede ca acea camera pe peretele careia a aparut umbra e totusi bine iluminata probabil de acelasi gen de lumini care sunt si pe coridor(nuanta de lumina de pe acel perete nu provine de la lumina naturala). Ceva nu mi s-a parut ok la momentul in care a aparut "umbra". Vizionand filmul pe rezolutie buna m-am lamurit ce e, daca va uitati atenti, la aparitia umbrei se vede o dunga verticala fixa, care nu se misca cu umbra, sunt aproape sigur ca e vorba de o reflexie, foarte posibil ca umbra celui care se misca sa treaca printr-un geam. Iar podeaua pur si simplu reflecta ceea ce e pe perete fiind f. bine lustruita. Necunoscand comformatia acelei camere si dispunerea luminilor, mai multe nu pot sa spun. Cred ca doar cei care au realizat documentarul pot spune daca in zona aceea era cineva sau nu...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

monk

#13

Citat din: Sirius13 din  06 Iulie 2009, 21:07:59
Nu traim deloc intr`o lume fixa si lipsita de fenomene inxeplicabile; Aparitii de genul acesta au fost pe cand lumea si mai ales sceptici ca tine, care isi schimba notiunea de realitate atunci cand dau singuri piept unui fenomen paranormal.

Fantome exista doar in filme si desene animate!
sirius13 sa nu mai spui la nimeni ca crezi in fantome ca te faci de rusine.  :lol:

Serban M

#14
Citat din: monk din  07 Iulie 2009, 09:57:39
Fantome exista doar in filme si desene animate!
sirius13 sa nu mai spui la nimeni ca crezi in fantome ca te faci de rusine.  :lol:


Mai de rusine te faci tu monkule, stai linistit. Ateii sunt tot pe acolo pe unde stau religiosii.

Vezi ca uneori viata bate filmu` da bine bine