Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ozn-uri filmate in Rusia

Creat de Deanna, 28 Mai 2009, 11:52:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Fr0styan

prima lumina e cea generata de o cometa ceva dar a doua lumina..... :d nu are cum sa fie un fragment din prima, iar camerele sunt InfraRed; infrarosu; IR

StarDust

Primul obiect ar putea fi un asteroid care trece razant prin partea superioara a atmosferei terestre, fara sa cada pe pamant. Nu am idee ce ar putea fi cea de-a doua lumina, nu cred ca ar putea fi vorba de o reflexie. Posibil ca cel de-al doi-lea obiect fiind la o altitudine mai mare decat primul sa nu mai lase acea coada de dezintegrare, ci doar sa emita lumina. Oricum, e f. interesant fenomenul.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

#3
Citat din: Fr0styan din  28 Mai 2009, 14:34:58
prima lumina e cea generata de o cometa ceva....

Fr0styan, nu tot ce are coadã ºi zboarã este o cometã.  :lol:
Ultima cometã care a putut fi observatã anul acesta a fost Lulin,  care deºi abia s-a zãrit pe cerul nopþii, a þinut prima paginã a siturilor ºi forumurilor de astronomie.
Iar cometele nu sunt precum asteroizii, imprevizibili ºi greu de detectat. Dimpotrivã, fiind compuse din gaz ºi praf îngheþat care reflectã lumina Soarelui, ele sunt foarte strãlucitoare. De aceea ele sunt descoperite cu mult timp înainte de a se apropia de Pãmânt, fiind vizibile pe cer pentru multe nopþi la rând.  

Citat din: StarDust din  28 Mai 2009, 15:17:19
Primul obiect ar putea fi un asteroid care trece razant prin partea superioara a atmosferei terestre, fara sa cada pe pamant.

Dacã ar fi fost un asteroid, care s-a apropiat atât de mult de Pãmânt, atunci sigur  nu ar mai fi putut sã scape de forþa gravitaþionalã a Terrei.
Obiectul din imagini, dacã ne uitãm ºi la timpul de pe camera de supraveghere, are o vitezã prea micã pentru un meteorit.

Pe situl  http://www.russianspaceweb.com/2009.html  scrie cã  în data de 22.05.2009  la  01.53, ora Moscovei (pe camera de supraveghere este ora 03.07), ar fi trebuit sã fie lansatã de la Plesetsk o rachetã Soyuz-2.  
Zic ar fi trebuit, deoarece în dreptul lunch results se observã cã nu este trecut  modul în care a decurs aceastã lansare ( nu apare nici success, dar nici failure).


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

#4
Kymosabe, am mai vazut o filmare cu un asteroid care a trecut razant prin stratul superior al atmosferei, arzand dar nu a cazut pe pamant (pe Discovery channel s-a vorbit despre aceasta filmare). La anumite viteze f. mari asemenea asteroizi pot trece tangential, fara a cadea pe pamant la prima apropiere. Binenteles ca nu va ramane neafectat de gravitatia terestra, traiectoria e puternic modificata si e posibil sa cada dupa inca cateva rotatii in jurul pamantului. In cazul acesta mi se pare cam ciudat de lata dara lasata in urma, seamana f. bine cu urma lasata de treapta a doua a unei rachete aflate la periferia atmosferei, si care acolo capata o asemenea forma si latime. Cea de a doua lumina ar putea fi treapta 1-a in cadere desi mi se pare suspect de luminoasa. In momentul separarii treapta1 nu mai arde, iar acea lumina nu ar putea proveni decat din reflectarea luminii soarelui. Ma intreb daca ora de pe film e corecta.

L.E.
Am tot cautat filmari cu lansari de noapte care sa se asemene cu aceasta, inca nu am gasit.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

#5
Citat din: StarDust din  28 Mai 2009, 16:31:46
Kymosabe, am mai vazut o filmare cu un asteroid care a trecut razant prin stratul superior al atmosferei, arzand dar nu a cazut pe pamant. La anumite viteze f. mari asemenea asteroizi pot trece tangential, fara a cadea pe pamant la prima apropiere. Binenteles ca nu va ramane neafectat de gravitatia terestra, traiectoria e puternic modificata si e posibil sa cada dupa inca cateva rotatii in jurul pamantului.

Deci finalul ar fi fost acelaºi.... touchdown. :lol:

Citat din: StarDust din  28 Mai 2009, 16:31:46
In momentul separarii treapta1 nu mai arde, iar acea lumina nu ar putea proveni decat din reflectarea luminii soarelui. Ma intreb daca ora de pe film e corecta.

Cred cã ora este corectã, cred..
Ar mai trebui luat în vedere faptul, cã totul a fost filmat cu o camera cu IR, iar luminozitatea obiectului a fost amplificatã, fãcând posibilã observarea acelui fenomen de ,,coadã cometarã''.

Cel puþin asta se observã dacã luãm ca punct de reper luminile stradale.


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

#6
Citat din: Kymosabe din  28 Mai 2009, 16:38:49
Ar mai trebui luat în vedere faptul, cã totul a fost filmat cu o camera cu IR, iar luminozitatea obiectului a fost amplificatã, fãcând posibilã observarea acelui fenomen de ,,coadã cometarã''.

Corect, cu ochiul liber sigur acea coada nu era atat de vizibila. Si tot din cauza ca filmarea se face in IR(sau starlight)... obiectul 2 ar putea fi totusi treapta 1 a rachetei... Am cam ignorat faptul ca filmarea e in IR... :D

Doar martorii de pe filmare pot spune ce s-a vazut cu ochiul liber...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: StarDust din  28 Mai 2009, 16:52:24
Doar martorii de pe filmare pot spune ce s-a vazut cu ochiul liber...

Dupã modul în care au reacþionat martorii, imaginea celor douã obiecte luminoase pe cerul nopþii trebuie sã fi fost ...interesantã (nu am reuºit sã gãsesc alt adjectiv  :lol:).
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

LP

Foarte frumoasa filmarea... Mai ales ca e in IR. Daca un asteroid trece tangential fata de atmosfera pamantului sunt doua variante: una sa fie atras de pamant si sa cade pe acilea, iar al doilea sa fie respins in spatiu inapoi. Atmosfera (comparata cu spatiul extraterestru) se comporta ca suprafata apei cand arunci o piatra functie de unghi si viteza. Un asteroid care intra in atmosfera si apoi trece razant si pleaca mai departe pe aceeasi traiectorie, e imposibil.

Dupa lumina pare sa fie un obiect destul de mare (la nivelul metrilor), altfel s-ar fi "stins" repede. Nu se vad variatii ale intensitatii luminii (ar trebui sa se vada bine in IR), ceea ce pateste un asteroid patruns in atmosfera terestra, iar viteza este relativ mica. Al doilea obiect luminos are lumina constanta, viteza constanta si forma clara. Acesta are o traiestori clar diferita fata de primul obiect. Plus ca apare destul de rapid in imagine deci asteroid/meteorit nu pare sa fie nici unul.

Cred ca se joaca rusii cu "masinute"....

StarDust

Pana una alta, eu cred ca e vorba intr-adevar de lansarea unei rachete. Al doilea obiect se vede clar ca are o traiectorie descendenta, si sunt sigur ca e treapta 1-a in cadere. Binenteles, e doar o opinie personala.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 da, sunt de aceeasi parere cu voi..."masinute" RUSESTI !
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

bk

hmmm... se poate sa fie un fake ce-i drept bine facut. De ce spun asta ? Ia uitati-va atenti la tipul care iese pe usa cea mai apropiata de camera (timp film=01,25) si vedeti ca intoarce capul spre obiectul ala inca de dinainte de a trece de pragul usii ca si cand ar sti ca este ceva acolo. Mi se pare mai mult decat ciudat acest lucru...

StarDust

Parerea mea e ca nu e nimic dubios in ceea ce ai semnalat, privirea pe directia respectiva poate fi pura intamplare, sau poate e chiar unul din cei ce priveau pe ecranele de supraveghere, iar omul stia deja in ce directie era evenimentul. In nici un caz eu nu cred ca filmul e fake, eu raman la parerea pe care mi-am exprimat-o anterior ca s-a filmat o racheta.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16