Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN deasupra Bucurestiului. Luni 11-05-2009

Creat de bogdan marius, 12 Mai 2009, 23:42:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bogdan marius

Luni 11 mai ora 21.47'12'' venea din directia s-v spre n-e cu o viteza fantastica(a strabatut cerul in 3 min) in forma de romb  obiectul emitea niste raze ascutite de lumina alba de jur imprejur si cu 2 lumini in forma de paranteze rotunde, una rosie si una verde, paranteze care le-a vazut sotia mea in momentul cind obiectul era deasupra capetelor noastre, eu incercind cu disperare sa imortalizez obiectul nu am vazut mare lucru, decit momentul in care disparea la orizont pierzinduse in nori si ceea ce am reusit sa filmez.
A fost foarte greu sa pastrez obiectul in obiectiv datorita vitezei foarte mari cu care se deplasa. Imaginea este doar o frintura din filmul de 2 min. Filmul este facut cu  CANON HF10 FULL HD

lylyt_ice

 Si ce te face sa crezi ca nu-i un avion, sau o lanterna chinezeasca? Ai putea sa pui tot filmul, poate vedem ceva nori, pomi, sau alte detalii?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

#2
despre forma de romb, eu zic ca nu esti la curent cu fenomenul optic denumit  "bokeh" (cauta pe google).

Ca sa intelegi, iata un experiment aici:


In plus, lumini pulsatorii verzi si rosii, arata ca se comporta destul de pamantean, nu?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Kbal

#3
Citat din: bogdan marius din  12 Mai 2009, 23:42:39
obiectul emitea niste raze ascutite de lumina alba de jur imprejur si cu 2 lumini in forma de paranteze rotunde, una rosie si una verde
E posibil sa fie vorba chiar de un avion de pasageri .
Only the best is good enough ...

jean

  Din film nu se vede mare lucru, poate faci un mic desen. Cred ca ai vazut ceva mai deosebit, daca era un simplu avion mai mult ca sigur nu impresiona pe nimeni. Sau poate inaltimea de zbor era prea mica si asta il face deosebit. Cam la ce inaltime estimezi ca zbura? Se auzea un zgomot ceva? jeturi de gaze?
Adevarul este dincolo de noi

prodcomb

#5
Luni 11 mai, Staþia Spaþialã Internaþionalã a survolat Bucureºtiul între orele 21:43:33 (dinspre SV) ºi 21:49:13 (spre ENE), având culminaþia superioarã la orele 21:46:22 spre SE (elevaþie 49 grade).
Este o imagine copleºitoare tranzitul ei!
Succes ºi la alte observaþii.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

lylyt_ice

 deci noul nostru coleg bogdan, a fost pe deplin indreptatit sa fie convins ca ceea ce a filmat el, a fost ceva ce nu vedem pe cer in fiecare zi. Felicitari bogdane...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

bk

@bogdan marius

uite ce ai filmat tu...



si detalii cand se mai poate observa/filma de la tine din Bucuresti ai aici: http://spaceflight.nasa.gov/realdata/sightings/cities/view.cgi?country=Romania&region=None&city=Bucharest


bogdan marius


--- On Thu, 5/14/09, JSC-HSF-Web-Mail <jsc-hsfwebma@mail.nasa.gov> wrote:


From: JSC-HSF-Web-Mail <jsc-hsfwebma@mail.nasa.gov>
Subject: RE: curiosity
To: "BOGDAN MARIUS" <bogdan_golfv@yahoo.com>
Date: Thursday, May 14, 2009, 9:33 PM


There are no lights inside or outside of the space station.



Thanks,

The JSC PAO Web Team



From: BOGDAN MARIUS [mailto:bogdan_golfv@yahoo.com]
Sent: Thursday, May 14, 2009 2:20 AM
To: JSC-HSF-Web-Mail
Subject: curiosity



Hello! My name is Bogdan Marius from Romania.
We are a group of friends and we contradiction
in connection with space station.
 
I want to ask a question: has the space station like
red and green lights inside, outside or on his back ?
We expect an answer ! Thank you !




bogdan marius

Obiectul vazut de sotia mea cu ochiul liber in momentul cind era deasupra capetelor si care nu parea a fi in atmosfera terestra. Cei care administreaza site-ul NASA au spus clar ca statia spatiala nu are lumini de nici un fel ! sic !


jean

  Interesanta forma obiectului, nu se incadreaza in categoriile cunoscute triunghi, disc, sfera, cilindru, etc. In literatura din domeniu, mai sunt cazuri de observatii cu obiecte ce emit astfel de raze. Eu am intalnit in carti sau reviste. In acest moment nu stiu sigur unde.
Adevarul este dincolo de noi

bk

CitatCei care administreaza site-ul NASA au spus clar ca statia spatiala nu are lumini de nici un fel ! sic !

Pai crezi ce vrei... Ti-am pus link cu oportunitatile de a observa statia spatiala in Bucuresti pt. mai multe date inclusiv pt. 11/05/2009 si nu ai bagat de seama ca ora la care ai facut observatia si directia din care ai spus ca a aparut corespundeau cu ceea ce era trecut acolo. Dar in fine este un forum liber si poti sa crezi ce vrei eu insa sustin ca ceea ce ai filmat tu nu a fost altceva altceva decat statia spatiala internationala. " Parantezele " de care spui ca apar in film in jurul sferei sunt din cauza ca ai folosit si zoom-ul digital ca daca ramanea activat numai cel optic cu siguranta obiectul filmat arata si in cazul tau ca si in filmul la care am postat link pe YouTube.

bogdan marius

Toata filmarea este de fapt intre momentele 1 si 2 aratate in schita, de la momentul 2 spre 3-4-5  nu am mai putut filma deoarece avea viteza prea mare ca sa ma tin cu camera dupa el (greseala mea , care nu o voi mai repeta niciodata , a fost ca am incercat sa filmez cu zoom-ul la maxim iar in momentul cind aparatul a ajus deasupra noastra nu am mai putut filma deoarece eram la fereastra (fereastra care da spre sud) iar obectul se indrepta spre N-E iar peretele blocului ma blocat sa mai filmez, atunci am fugit la fereastra de pe partea cealalta a blocului dar din pacate nu am mai prins mare lucru pt ca erau nori. Sotia mea fiind aplecata pe fereastra a putut urmari cu ochiul liber toata traiectoria obiectului si iau ramas intiparite in minte detaliile, iar astazi avind mai mult timp liber am reusit sa schitam fazele ''aparitiei''.
Acele ''raze'' nu sunt de fapt raze, cred ca a-ti observat atunci cind te uiti la farurile unei masini vezi niste raze mai ascutite, care nu am putut sa le redam exact ca in realitate.
Cum am mai aratat mai sus, cei care administreaza site-ul NASA au spus clar : There are no lights inside or outside of the space station.




bogdan marius

cele 2 lumini nu le-am vazut eu si nici camera, le-a vazut sotia mea care a observat evenimentul cu ochiul liber (nu porta ochelari si nici lentile de contact care sa creeze efecte xyz

bogdan marius

salut !
poate sa-mi spuna cineva daca acest obiect filmat la aceasta data de 14/04/09 April 2009
este tot statia spatiala ?
http://www.youtube.com/watch?v=zYaSh8t4Sbg