Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fenomene Ciudate

Creat de Vlad6, 11 Aprilie 2009, 00:40:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vlad6

Hello!
Urmaresc de mult forumul,dar abia acum am inceput sa scriu,asta ptr ca in ultimul timp mi s-au intamlat niste chestii ciudate,lucruri la care eu,nu prea gasesc explicatii.
Sa incep cu faptul ca daca ma uit pe cer,vad niste punctulete mici si albe(ca niste bile) care se misca intr-una,foarte foarte repede,ca niste furnici intr-un musuroi.
Nu am stat nicidoata sa le numar ptr ca nu am cum,dar pot spune ca sunt sute de mii,si asta in orice parte a cerului.Am mers cu avionul,am privit in jos,in sus,in stanga ,in dreapta,si inca le vedeam.Nu le vad numai pe cer,ci si in case,dar aici numarul lor este redus,ajungand la zeci sau nici atat.sunt foarte dense in perimetrul lor,si nu au sclipirea unei stele,nu te fac sa orbesti,sunt pur si simplu albe,ies f.mult in evidenta.si cateodata am senzatia ca ar avea chiar si o coada,f.mica.
nu pot preciza distanta la care le vad,ptr ca ele parca nu s-ar afla la o distanta fata de mine....le vad putin blurry,si am senzatia de parca ar fi asezate pe un layer 2D in fata unui material 3D. nu stiu daca intelege cineva.

si acum ajung la motivul ptr care am deschis topicul....in ultimul timp aceste mici bile au avut aparitii chiar mult mai aproape de mine,zic asta ptr ca le-am vazut putin mai mari decat le-as vedea pe cer.
erau in fata mea si au avut o aparitie foarte scurta...de vreo secunda - doua...,dupa care au disparut brusc....si intradevar ,aveau o mica codita ,asa cum credeam,ce era in urma lor.
am vazut pana acum 3-4 aparitii de genul acesta...doar ca sunt putine....in general sunt 2 bilute,care au un curs al lor,parca stabilit,si vezi doar o parte din drumul lor,ptr ca dispar repede....sunt ca niste pixeli morti sa zic,care ar fugi pe ecran.
de obcei am vazut f.aproape decat 2(fiind in grup),insa a fost o singura data in care am vazut doar o biluta.....

ma tot intreb...oare ce or fi???

si 2 la mana....am avut o punga de cereale transaprenta...de la vitaslim parca...si mancam din punga,bagam mana inauntru si luam cereale,si le mancam,ca pe pufarine...
la un moment dat au inceput sa forfote inauntru si sa inceapa sa se invarta,sa fuga de sus in jos,si tot asa....cerealele acestea aveau parca un crus al lor,si se invarteau in jurul unui punct inauntrul pungii....nu eram singur...eram si cu prietena mea.si ea a vazut fenomenul.
ea mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la faptul ca marginile pungii s-au frecat si au format nush ce camp energetic,dar eu nu stiu ce sa cred.....


sper sa nu imi luati in ras  mesajul,chiar am nevoie de un raspuns serios.va rog frumos.
am uitat sa va spun ca am 21 de ani.poate va ajuta cu ceva aceasta informatie


Later Edit...in unele momente,probabil mai tensionante,am unele blocaje,pur si simplu,de o secunda,doua,in care nu pot sa respir sau sa vad ceva.nici macar sa gandesc.ochii mi se inchid ca la comanda si inghit in sec.imi revin ca dupa un restart si totul e normal.la inceput nu i-am dat importanta insa lately it puzzles me...

Serban M

#1
Citat din: Vlad6 din  11 Aprilie 2009, 00:40:34
Hello!
Urmaresc de mult forumul,dar abia acum am inceput sa scriu,asta ptr ca in ultimul timp mi s-au intamlat niste chestii ciudate,lucruri la care eu,nu prea gasesc explicatii.
Sa incep cu faptul ca daca ma uit pe cer,vad niste punctulete mici si albe(ca niste bile) care se misca intr-una,foarte foarte repede,ca niste furnici intr-un musuroi.
Nu am stat nicidoata sa le numar ptr ca nu am cum,dar pot spune ca sunt sute de mii,si asta in orice parte a cerului.Am mers cu avionul,am privit in jos,in sus,in stanga ,in dreapta,si inca le vedeam.Nu le vad numai pe cer,ci si in case,dar aici numarul lor este redus,ajungand la zeci sau nici atat.sunt foarte dense in perimetrul lor,si nu au sclipirea unei stele,nu te fac sa orbesti,sunt pur si simplu albe,ies f.mult in evidenta.si cateodata am senzatia ca ar avea chiar si o coada,f.mica.
nu pot preciza distanta la care le vad,ptr ca ele parca nu s-ar afla la o distanta fata de mine....le vad putin blurry,si am senzatia de parca ar fi asezate pe un layer 2D in fata unui material 3D. nu stiu daca intelege cineva.

si acum ajung la motivul ptr care am deschis topicul....in ultimul timp aceste mici bile au avut aparitii chiar mult mai aproape de mine,zic asta ptr ca le-am vazut putin mai mari decat le-as vedea pe cer.
erau in fata mea si au avut o aparitie foarte scurta...de vreo secunda - doua...,dupa care au disparut brusc....si intradevar ,aveau o mica codita ,asa cum credeam,ce era in urma lor.
am vazut pana acum 3-4 aparitii de genul acesta...doar ca sunt putine....in general sunt 2 bilute,care au un curs al lor,parca stabilit,si vezi doar o parte din drumul lor,ptr ca dispar repede....sunt ca niste pixeli morti sa zic,care ar fugi pe ecran.
de obcei am vazut f.aproape decat 2(fiind in grup),insa a fost o singura data in care am vazut doar o biluta.....

ma tot intreb...oare ce or fi???

si 2 la mana....am avut o punga de cereale transaprenta...de la vitaslim parca...si mancam din punga,bagam mana inauntru si luam cereale,si le mancam,ca pe pufarine...
la un moment dat au inceput sa forfote inauntru si sa inceapa sa se invarta,sa fuga de sus in jos,si tot asa....cerealele acestea aveau parca un crus al lor,si se invarteau in jurul unui punct inauntrul pungii....nu eram singur...eram si cu prietena mea.si ea a vazut fenomenul.
ea mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la faptul ca marginile pungii s-au frecat si au format nush ce camp energetic,dar eu nu stiu ce sa cred.....


sper sa nu imi luati in ras  mesajul,chiar am nevoie de un raspuns serios.va rog frumos.
am uitat sa va spun ca am 21 de ani.poate va ajuta cu ceva aceasta informatie


Later Edit...in unele momente,probabil mai tensionante,am unele blocaje,pur si simplu,de o secunda,doua,in care nu pot sa respir sau sa vad ceva.nici macar sa gandesc.ochii mi se inchid ca la comanda si inghit in sec.imi revin ca dupa un restart si totul e normal.la inceput nu i-am dat importanta insa lately it puzzles me...

este un fenomen normal,cu o cauza fizica : structura ochiului. toti vedem astea,daca sunt cele la care te referi (puncte milimetrice care plutesc)

StarDust

Citat din: Vlad6 din  11 Aprilie 2009, 00:40:34
Hello!
Sa incep cu faptul ca daca ma uit pe cer,vad niste punctulete mici si albe(ca niste bile) care se misca intr-una,foarte foarte repede,ca niste furnici intr-un musuroi.

Exact, e un fenomen ce tine de fiziologia ochiului. Cred ca acele puncte se formeaza pe retina din doua motive, si anume supraexpunere cu lumina pe anumita nuanta(albastru in cazul acesta) sau variatia rapida a tensiunii sangelui in ochi. Acestea apar si cu ochii inchisi la rasucirea brusca a capului, sau alte conditii asemanatoare.  Referitor la ceea ce s-a intamplat cu punga ta de cereale chiar nu pot sa ma pronunt... :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Vlad6

inteleg....dar dupa ce iau capul si inchid ochii,nu raman pe retina,cum ar ramane  lumina puternica de soare,sau,de blitz,lanterna,etc.


iar punctele ce mi-au aparut in fata stie cineva ce sunt?

greener

Vlad,
nu mai manca vitaslim... cine stie ce baga in ele... mananca fructe legume crude, nu tot felul de prefabricate si semifabricate menite sa inlocuiasca o masa normala
daca erai in avion... este explicabil... oxigenarea creierului este mai lenta.... acolo sus...
si un sfat PUR PRIETENESC.... lasa calculatorul o perioada in pace.... astfel de chestii cu descompunerea in bilute albe si franje de lumina am patit si eu cand lucram non stop pe calculator... tine de vedere.... de ochii obositi.
M-as concentra pe oxigenarea creierului.... Asculta-ma... am trecut prin asta

Vlad6

mersi mult...adevarul e ca mananc f.multe prostii si stau f.mult la pc.

jean

Adevarul este dincolo de noi

Tha D

Nu inteleg ce legatura are asta cu problema lui Vlad.

Pentru Vlad: chestia cu globuletele de lumina sunt un fenomen comun omului, daca stai sa te uiti mai bine o sa vezi ca ele se misca dupa privirea ta.

Faza cu cerealele e greu de crezut, cauta mai multe detalii la cineva care se pricepe cu fizica.


Bafta multa si anuntane cand descoperi mai multe!

biorex*

cred ca si eu am aceeasi problema cu ochii...de ex: cand stau relaxat in pat timp de 30 de min sau 1 ora si ma ridic brusc am o senzatie de dezechilibrare si ameteala si vad niste punctulete mici care se misca intr-una ( exact ca la tv cand nu prinzi semnalul postului  :-D  purici sau cum se numesc) timp de 5-6 sec...sa fie oare la fel ca problema lui vlad??

StarDust

Exact, cand stai intins, fluxul de sange spre creier e mai intens, ridicandu-te brusc, se creeaza ptr. un moment o scadere a fluxului de sange spre creier, deci o scadere a oxigenarii lui, consecinta, e exact cea pe care ai descris-o ;)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

biorex*

#10
mersi mult ...daca ai stii ce cate batai de cap mia facut problema asta :-D...eu credeam ca este din cauza ca mi-am spart capul cand eram mai mic drept urmare am umplut 2 prosoape de sange :cry:...  :-D

biorex*

#11
Citat din: biorex* din  22 Iulie 2009, 19:53:15
mersi mult ...daca ai stii ce cate batai de cap mia facut problema asta :-D...eu credeam ca este din cauza ca mi-am spart capul cand eram mai mic drept urmare am umplut 2 prosoape de sange :cry:...  :-D

pardon..jumatate de prosop(ma corectat tata  :roll: am exagerat putin)...dar partea cu punctuletele a aparut la o distanta de 8 ani de la spargerea capului ....

StarDust

Chestia cu "punctuletele de lumina" si ametelile are legatura strict cu presiunea redusa a sangelui (tensiunea sanguina) care sunt mai mult decat sigur e destul de mica la tine. Si eu patesc acelasi fenomen, de obicei am 10,5-11,6 tensiune, si in momentul ridicarilor bruste de la orizontala mai patesc acest fenomen(cateodata). E vorba de oxigenarea redusa a creierului pt. scurt moment din cauza irigarii mai scazute cu sange din cauza fortei gravitationale.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

robertmagic

Sal la toata lumea!Scuze ca intervin in aceasta discutie care ma intereseaza foarte mult,mai ales ca am patit tot felul de faze ciudate la mine in casa,in special cu mobila si niste poze care se vede clar un spirit.In fine,vreau sa spun ca sunt un pasionat in domeniul iluzionismului si in general nu prea cred in spirite si tot felul de chestii ciudate dar...in timp am realizat ca exzista aceste fenomene cu adevarat numai ca ne da semne in diferite moduri ca ar exzista.La mine cel putin...am realizat ca acele pocnituri de mobila sunt de la un spirit rau sau bun,nu stiu asta dar stiu ca pe mine de la un timp ma streseaza foarte tare.Hai sa va povestesc cu prima intamplare in acest apartament care stau.Intr-o zi spre seara stau in sufragerie uitanduma la TV singur,sotia mea era in dormitor,eu stau la et 10 din 10,in seara aia a trecut o salvare,fiind geamul deschis se auzea foarte bine sirena dar cand a ajuns in dreptul meu am auzit niste gemete urate ca de inmormantare,ma speriasem,crezusem ca a murit cineva la vecinii de sub noi,curios m-am uitat pe geam si nimic,era intuneric la vecini,toata treaba a durat cateva secunde maxim 10-15 secunde,speriat m-am dus la sotia in camera sa-ti zic ce sa intamplat,ea nu stia ce sa zica,in fine...dupa cateva zile...fica mea venisera cu peietenul el la noi foarte bolnavi,si am chemat salvarea,nu realizasem de intamplarea asta care am povestito ci in timp.Eu cred ca a fost un semn.In alta zi...stateam la calculator singur in casa si deodata aud in camera...intreruparorul cu variotor de lumina pe telecomanda,am si pe Okazii acest produs,cand folosesti telecomanda se aude un beep cand reglezi si inca un beep cand ai terminat de reglat variatorul,ee...acel beep l-am auzit eu in camera,repede m-am dus sa vad ce se intamplasera,am cautat telecomanda care era sub perna,imi facusem griji ca la mine totul are o explicatie si nimic.O alta intamplare a fost cea mai tare cu niste poze facute in bucatarie in care au iesit un spirit destul de clar,facusem de pe tel meu Nokia N73,daca vreti pozele..asta e id-ul meu..robert_iluzionist si dupa cum am mai zis..la mine totul are o explicatie,ca asta mi-e meseria :) ,am incercat cu tot felul de chestii,cu scrum pe obiectiv sa vad daca iese ca in poza si nimic.De cateva zile...dau cu tamaie prin toata casa si are mare efect,sa vedeti ca nu mai pocneste mobila mai ales ca la mine e o mobila foarte noua>Am multe de povestit dar nu vreau sa va plictisesc.Va salut cu respect pe toti si mai vb daca vreti sa ma itrebati ceva.Ciao!

horia2008

Citat din: robertmagic din  24 Noiembrie 2009, 12:13:03...intreruparorul cu variotor de lumina pe telecomanda,am si pe Okazii acest produs,
m-ar interesa acest gadget, daca-l ai pe Okazzii