Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Nordici? Reptilieni? Omuleti verzi? sau gri?

Creat de HuangDi, 05 Martie 2006, 12:17:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HuangDi

Tocmai m-am inregistrat si am citit cateva topicuri si am ramas putin "surprins". Am vazut tot felul de clasificari si tot felul de materiale provenite de la nu stiu ce surse, care bineinteles sunt anonime, luate de bune. Se pare ca ipoteza existentei vietii extraterestre sau mai bine zis a unei civilizatii extraterestre care ne viziteaza din diferite motive nu mai este o ipoteza ci un fapt confirmat. Constat ca problema fenomenului OZN nu mai este o problema stiintifica ci doar o chestie de credinta. De cate ori ati fost intrebat: "Crezi in extraterestri?". A devenit un fel de fanatism...orice informatie cu privire la fenomene inexplicabile este colectata ca o dovada a interventiei extraterestre. Si apoi apare inevitabila teorie a conspiratiei...Ce se intampla in gradina guvernelor nu o sa stim prea curand, iar declaratiile unor oameni care au lucrat pe la tot felul de baze militare pot fi usor puse sub semnul indoielii ca si toate documentele "scurse" de la MJ12. Cred ca cercetarea in domeniul OZN se abate de la scopul ei, acela de a explica cat mai rational fenomenul OZN.

apokryphos

HuangDi,

Mesajul tau nu face decat sa dovedeasca faptul ca posezi un sanatos simt critic, lucru pentru care te felicit. Daca intentionezi sa iei in piept oamenii care considera fenomenul ca pe o credinta sau pe conspirationisti, nu ai decat. Nu o sa ajungi nicaieri, cu exceptia exasperarii. Daca ai de gand sa-ti faci o gramada de draci in timpul tau liber, be my guest. :-) Credintele si conspirationismul nu sunt falsifiable. Daca vrei sa le aplici criterii stiintifice, din nou, be my guest. Imi amintesc ce mi-a zis cu cativa ani in urma Leon Lederman, pe care am avut norocul sa-l cunosc personal: "daca cineva iti zice ca pamantul are 7000 de ani, nu conteaza ca e omul de serviciu sau are PhD, schimba imediat subiectul la baseball". :-))

Forumul de la rufon e o initiativa foarte buna, chiar daca nu indeplineste toate standardele tale. In timp, daca exista suficienta lume, se poate selecta si separa un SIG (special interest group) care sa indeplineasca mai multe dintre conditiile/standardele tale.   

A.

apokryphos

HuangDi ar trebui sa-si expuna standardele, asa ca o sa ma feresc sa raspund in locul lui.

A.

ryn

Eu cred ca Huang Di are dreptate. Avem nevoie de cei ca el pentru a spulbera teoriile care determina ascunderea adevarului. In paienjenisul creat de presa si chiar de noi insine, ne apucam sa cercetam tot ceea ce tine de UFO, dar multe dintre aceste probleme nu sunt altceva decat supozitii sau directii false create special.
Am creat in mod intentionat OPIS EXTRATERESTRII dar nu a postat mai nimeni acolo. De ce? Pentru ca se cer date precise locatie martori poza etc... Asta nu va da de gandit?
Oricum datoria noastra e sa o facem. Noi nu cream standarde aici, ci studiem chiar si standardele. Chiar te rog draga HuangDi sa ataci frontal orice teorie care ti se pare iesita din zona "bunului simtz" :)

Skywalker

 E offtopic, dar...
Ryn a scris:
CitatAm creat in mod intentionat OPIS EXTRATERESTRII dar nu a postat mai nimeni acolo. De ce?

  De aici rezulta ca eu sunt un "mai nimeni", nu?
Voi mai posta pe Opis Extraterestrii, numai sa mai fac rost de date.

  In legatura cu dovezile obligatorii, au fost multe cazuri in care acestea nu au fost posibile, dar nu inseamna neaparat ca marturiile au fost niste inselatorii. Cred ca in acest caz trebuie testata credibilitatea persoanei martor.

ryn

Nu te supara Skywalker! Nu am vrut sa par nepoliticos :)

apokryphos

Citat din: jackie28t din  06 Martie 2006, 16:30:50
Dupa ceva timp am observat ca tu nici macar nu intrii in subiectul topicului si dai fuga sa te legi de RUFOn sau sa ne consideri un UFO cult.

Daca as fi considerat RUFOn un UFO cult nu as fi postat nimic pe forum.

Citat din: jackie28t din  06 Martie 2006, 16:30:50
Crezi tu cumva ca noi suntem o adunatura de oameni care se roaga la OZN'uri?
Caci daca crezi acest lucru inseamna ca ai gresit locul ''apokryphos''
Eu personal nu fac parte din vre-un UFO cult in nici un caz; in cazul in care tu te refereai la mine si nici nu am sesizat alti membrii in acest forum ca fiind intr-un UFO cult :roll: Sau poate te referi la cineva anume?La cine ''apokryphos''?

Interpretezi gresit. Daca iei un esantion din componenta forumului o sa constati ca mai mult de jumatate nu au postat niciodata. Din cei care au postat vreodata, un alt procent semnificativ nu mai posteaza de mai bine de o luna. Din cei activi, sunt unii cu foarte multe posturi, iar altii cu relativ putine. Nu prea exista clasa de mijloc. Pentru ca postezi foarte des, comentariile mele sunt mai probabile sa fie la posturile tale. De aici tu o iei personal. Treaba ta.

Citat din: jackie28t din  06 Martie 2006, 16:30:50
Noi suntem aici pentru a intelege misterul OZN ....pentru discutii,dezbateri si noi venim cu opinii diferite ...deci trebuie sa respectam opinia altuia chiar daca nu o acceptam ca fiind cea corecta.

Daca ti s-a parut ca am jignit pe cineva, asta inseamna ca am incalcat regulile forumului si ramane la latitudinea ta sa stergi contul.

Citat din: jackie28t din  06 Martie 2006, 16:30:50
Te rog sa elaborezi si sa explici pentru ca sa nu mai fie cazul sa critici intrun mod mascat.

Nu inteleg de ce critica e considerata ceva rau. Sa inteleg ca trebuie sa ne acoperim cu laude unul pe altul pentru orice?


Citat din: jackie28t din  06 Martie 2006, 16:30:50
Daca cineva a avut un incident inexplicabilö cu un OZN sau un ET,si vrea sa povesteasca incidentul sau sa spuna adevarul,atunci noi trebuie sa-i punctam cu degetul ca fiind parte dintr-un UFO cult?

In ce sens sa vin cu materiale informative? Sa dau search-uri pe google cu cuvinte cheie si sa postez dupa aia linkurile cu parerile altora? Daca te uiti bine, destule posturi par facute chiar asa. Vad mai mult linkuri de pe internet decat relatari personale, adica exact ce mi-as dori sa vad.


Citat din: jackie28t din  06 Martie 2006, 16:30:50
citate scrise de ''apokryphos'' extrase din mai multe posturi:

Scoase din context, fragmentele nu mai inseamna mare lucru.

Citat din: jackie28t din  06 Martie 2006, 16:30:50
Eu nu vreau sa supar pe nimeni si nici sa nu ma cert cu nimeni nu vreau...
Pot foarte simplu sa ignor acest topic si sa nu-mi mai bat capul dar ca un membru al acestui forum ma simnt dator sa te intreb:Care este defapt scopul tau aici?

Ar trebui sa fie ca la adunarea UTC, numai consens si unanimitate? Cat despre scop, tu care banuiesti ca este? Oi fi iluminat? Mason? MIB?  :mrgreen:

A.

spooky

Mai... cred ca am sa inchid acest topic...

nici macar nu am lasat loc ca HuangDi sa raspunda...

in final...

apokryphos si jackie28t:

CRITICA ESTE BUNA... SI VA ROG SA CRITICATI IN CONTINUARE... ATAT TIMP CAT E SI CONSTRUCTIVA.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

fiulploii

Sa zicem ca madăr cuin este un sau o repti  :-D Cu ce ne-ar deranja asta ? De unde credeți ca a apărut omul? V-ați uitat putin la formele pe care le ia embrionul uman in dezvoltarea sa? V-ați uitat putin la pielea de pe coate sau de pe mâini?
   Ne sperie tare de tot necunoscutul si ceea ce nu seamănă a uman dupa canoanele vremii , bag sama. Mai ales daca acel necunoscut are alte canoane de frumusețe si este cel putin la fel de inteligent ca noi .
   Apropo, cine a zis ca noi suntem in vârful piramidei trofice o fi fost uman sau nu ? Ca pare-se ne-o mințit rău de tot.

https://www.facebook.com/TheBritishMonarchy/
La linkul de mai sus se poate auzi/vedea mesajul respectivei de Crăciun si apoi se poate face comparație cu cele ale papei din ultima vreme ; care o fi mai ..solzos ?

 

mm

#9
  Uite ca exista deja si topicul cu reptilienii! Ce-i drept, prea putin dezvoltat. Da, madăr cuin pare sa se simta f. bine pe "fundalul" Craciunului. Mass media are numai cuvinte binevoitoare fata de mama brita, ceea ce evident - daca n-ar fi si periutza ziaristica - ar fi numai de bine. De altfel, nu pare sa existe o antiteza mai perfecta decat aceasta suprapunere/superpozitie. Unul din cele mai uzitate procedee strategice este si acela al transpozitiei, din a carei definitie DEX retin doua:
CitatTRANSPOZÍŢIE s. f. [1. transpunere.]
* 2. (mat.) permutare în care toate elementele, în afară de două (care se schimbă unul cu celălalt), rămân neschimbate. 
* 5. (biol.) mişcare a unei gene dintr-un set cromozomial sau dintr-un cromozom în altul.
Dupa cum se vede, daca macar in mintea ascultatorilor/privitorilor/muritorilor/.../ se poate crea/mentaliza/implementa ideea transpozitiei, e de bine. Tot asa precum omoratorii de copii/tineri pot sa transpara in ocrotitori de copii daca se filmeaza (pe ei insisi) intr-un orfelinat (si se difuzeaza pe MSM), ca sa dau un exemplu mai aproape de noi. 

  Extrem de neasteptat e sa gasim in DEX transpozitia genetica in asociere cu excelentul articol (din nou, felicitari fiulploii):
http://m.disclose.tv/news/Russian_researchers_The_human_JunkDNA_is_a_biological_Internet/91388
din care articol reiese ca este extrem de simplu sa comunici cu ADN-ul daca-i stii limba/frecventa. E o trimitere directa, dupa parerea mea, in DEX, la posibilitatea genetica de efectuare dupa vointa a unei transpozitii "la radacina" ei - recte metamorfoza.

  Nu pot sa nu ma gandesc la invatatura isihasta care afirma, printre altele, ca diavolului nu-i displace sa se erijeze in Dumnezeu ori macar sa fie confundat cu El. Ceea ce nu este neaparat de rau. Rau este sa te lasi fentat.

  O observatie colaterala: in linkul mai sus semnalat de tine, fiulploii, una de-a noastra - Sue Stanescu - se declara extaziata de aceasta transpozitie de care vorbim noi (ca si ei-royal.gov). Cat de gudurosi suntem! Da' asta nu-i neaparat de rau. Nuuu. Incep sa ma comport ca m. Badea, nu ca mm...

  S-o scurtez deci, nu-i rau sa fii reptilian, maimutzan, insectan sau altecelea. Rau e sa fii prost precum corbul cu cascavalul in cioc.
  Chestia cu embrionul cred ca de la Haeckel citire, nu?
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.