Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Lumini misterioase la etajul 16 al unei cladiri din Londra

Creat de yo2ldk, 21 Martie 2009, 11:35:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

yo2ldk

   O imagine care pare rupta dintr-un film SF a fost captata de un mucitor care lucra la etajul 16 al unei cladiri in renovare.



Derek Burden a profitat de faptul ca se afla la inaltime pentru a surprinde o imagine de sus a unui cartier al Londrei, pe care dorea sa o arate sotiei sale. Abia peste cateva zile, cand a dorit sa le arate fotografiile celor de acasa, a observat ca decorul londonez era completat de aparitia unor lumini pe care acesta nu si le-a putut explica. Pe cer apar patru spoturi luminoase, care par sa semene cu niste farfurii zburatoare, in vreme ce Burden sustine ca in spatele sau nu erau aprinse luminile.

Mai mult decat atat, acesta a marturisit ca era sceptic pana la aceasta intamplare, insa in prezent, se margineste sa declare ca imaginile vorbesc de la sine.

Sursa: Daily Mail

lylyt_ice

 daca a fotografiat prin fereastra inchisa, atunci...pot fii foarte bine reflexii de lumina...Zic eu!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Outlaw

Interesanta fotografia... Daca ar fi fost reflexii ale unor spoturi luminoase din spatele muncitorului ar fi trebuit sa fie vizibil si o parte a plafonului pe care erau montate acele spoturi.  Pe de alta parte, daca luminile din spate erau stinse si poza a fost facuta printr-o fereastra, ar fi trebuit un pic de soare pentru a fi reflexii din exterior. Ar fi interesant daca ar apare si alte fotografii ale momentului din alte unghiuri- locuri ale orasului. Asa am putea face niste comparatii...

alx

sorry ca va dezamagesc,dar omul s-a inselat...luminile CHIAR erau aprinse in spatele lui...
   am facut niste ajustari pe o bucatica din fotografie,ca sa scot in evidenta petele de lumina proiectate pe tavan...cred ca se vad destul de bine...in cazul unor OZN-uri reale,acestea nu ar fi trebuit sa existe...

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

El a spus: acestea nu au fost vizibile cu ochiul liber.
CitatIt was not visible to the naked eye, and I was just not looking for it.
http://www.ufocasebook.com/2009/cambridgeshire.html
Cred ca lylyt si alx au dreptate.
Citatdaca a fotografiat prin fereastra inchisa, atunci...pot fii foarte bine reflexii de lumina
Astfel se explica pentru ce nu au fost vazute cu ochiul liber. Mai ales ca, cerul este inourat si luminozitatea exterioara este scazuta. Aceasta face ca reflexia sa devina mai pronuntata. Parerea mea.
In partea stanga  sus, se vede un arc de cerc la fel de luminos ca cele patru obiecte (reflexii). greu sa se potriveasca culoarea lor cu o zona de cer fara nori. Sau este tot o reflexie.
Adevarul este dincolo de noi

Outlaw

Alx, ai dreptate. Acuma vad si eu portiunea de tavan. Fain ca ai reusit sa maresti poza si sa deslusesti reflectarea spoturilor pe plafon. Good Job!

Outlaw

Scuze ca postez iarasi dar acum observasem haloul de lumina reflectat de globurile spoturilor pe plafon- putin mai mari decat lumina- deci asa cum e normal sa fie conform legilor reflexiei. Clar!