Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vrillon - mesaj, presupus, de la extraterestri receptionat in UK, 1977

Creat de Kbal, 01 Martie 2009, 18:15:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kbal

Only the best is good enough ...

adi_drula

Farsa 100% - mai lipseste chestia cu "trimite acest mesaj tuturor celor pe care-i cunosti ca altfel te mananca focu' iadului"

Kbal

Pai si ce dovezi/argumentatii ai ca ar fi farsa ? pana una alta mie mi se pare foarte bizar... cine ar fi avut un astfel de interes si de ce ? cine s-ar fi chinuit sa sparga o asemenea retea de televiziune ca sa introduca un simplu mesaj vocal.. care oricum nu face referire la vreo structura politica anume sau altceva ci la intreaga civilizatie.
Only the best is good enough ...

adi_drula

Citat din: Kbal din  01 Martie 2009, 18:56:27
Pai si ce dovezi/argumentatii ai ca ar fi farsa ? pana una alta mie mi se pare foarte bizar... cine ar fi avut un astfel de interes si de ce ? cine s-ar fi chinuit sa sparga o asemenea retea de televiziune ca sa introduca un simplu mesaj vocal.. care oricum nu face referire la vreo structura politica anume sau altceva ci la intreaga civilizatie.

vreun post pirat, vreo farsa a vreunui angajat. E ilogic sa fie ceva real. Daca tot ar vrea sa se adreseze omenirii ar fi emis pe toate posturile in acelasi timp. Daca ar fi vrut sa selecteze totusi niste tari, logic ar fi fost sa se adreseze marilor puteri. Puteau cobori cu navele pe pamant, puteau face o mie si una de chestii mult mai logice decat sa intre peste un singu8r post. Si ar mai fi chestia cu "anul varsatorului" sau ceva de genu asta... Constelatiile astea dupa care s-a intocmit si zodiacul se vad numai de la noi in forma asta... asa ca... pica de la sine...

Kbal

Pai am inteles ca au mai picat si alte televiziuni ... oricum misterioasa intamplare.
Iar cu "anul varsatorului" .... din cate am inteles dansii cica ne studiaza de mai multi ani, prin urmare ar avea si notiuni despre .. miturile legate de varsator.

"This is in order that you may share in the great awakening, as the planet passes into the New Age of Aquarius. The New Age can be a time of great peace and evolution for your race, but only if your rulers are made aware of the evil forces that can overshadow their judgments."

Cam complex raspuns despre vremurile noastre pentru anul 1977, uite ca intr-o oare care masura s-a adeverit, a venit criza mondiala, probabil datorita "the evil forces that can overshadow their judgments" . :-D

Nu stiu ce sa zic, eu totusi raman in dubii  8-) .
Only the best is good enough ...

alx

Citat din: Kbal din  01 Martie 2009, 18:15:46
Ce parere aveti de acest mesaj ? http://www.youtube.com/watch?v=t7MSsdrVH80&feature=related
Pt. mai multe detalii ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Vrillon
Citat din: Kbal din  01 Martie 2009, 18:56:27
Pai si ce dovezi/argumentatii ai ca ar fi farsa ? pana una alta mie mi se pare foarte bizar... cine ar fi avut un astfel de interes si de ce ? cine s-ar fi chinuit sa sparga o asemenea retea de televiziune ca sa introduca un simplu mesaj vocal.. care oricum nu face referire la vreo structura politica anume sau altceva ci la intreaga civilizatie.


observ(si oare de ce nu ma surprinde?) ca necunoasterea unor notiuni tehnice transforma oameni normali in masini "de crezut"...prin urmare,o sa incerc,in limita cunostiintelor mele,sa demontez acesta "uimitoare" intamplare.
   Ca sa incep cu dreptul,o sa va spun ca exista un precedent al acestei actiuni...este vorba de difuzarea,in noaptea de Halloween a anului 1938 a adaptarii radio a romanului "Razboiul Lumilor" a lui H G Wells...actiune care a avut un "succes" imens,astfel incat mii de oameni,care nu prinsesera inceputul transmisiei si prezentarea,au luat emisiunea de buna,crezand ca suntem atacati de martieni cu adevarat!
    Revenind acum la intamplarea din 1977,trebuiesc tratate in mod separat cateva aspecte:
1. transmisia programului de televiziune
2. trasmisia "mesajului" de la "extraterestri"
3. vocea "extraterestrului"
4. Interferentele radio


1.In acele vremuri,transmisia programelor de televiziune se facea printr-o retea de tip "piramida",adica semnalul pleca de la postul de televiziune inspre o statie centrala de retransmisie;aceasta era conectata la randul ei cu una sau mai multe statii de retransmisie(un fel de noduri de transmisie,care si ele se puteau interconecta,pentru a acoperi o suprafata mai mare),iar la aceste noduri se conectau celulele finale de retransmisie,"releele",acestea permitand receptionarea semnalului Tv de catre receptoarele "domestice",adica de televizoare.
    In cazul dat,ni se spune ca telespectatorii "afectati" erau din regiunile Berksire si Hampsire,regiuni deservite de emitatorul(releul) din Hannington. Concluziile care se poate trage de aici sunt:
# postul de televiziune nu a avut nimic de-a face cu aceasta transmisie
# transmisia mesajului nu a fost la nivel national,ci regional.

2.Transmisia "mesajului" s-a facut doar audio,lipsind purtatoarea video,adica imaginea,pe ecran aparand doar clasicii "pureci".Acest lucru ma face sa avansez ideea ca dintr-un motiv anume(90% din cauza caderii alimentarii,10% din cauza defectarii unui tub din emisie),emitatorul din Hannington si-a incetat emisia in acel interval de timp,fapt care ar explica si urmatoarea "nedumerire" a lui Kbal:
Citat din: Kbal din  01 Martie 2009, 19:34:52
Pai am inteles ca au mai picat si alte televiziuni ... oricum misterioasa intamplare.
Si consider ca acesta ipoteza este cea corecta din urmatoarele motive:in acele vremuri se foloseau puteri foarte mari in emisie,pentru a acoperi distante cat mai mari,acest lucru facand aproape imposibila bruierea unui semnal pana la disparitia COMPLETA a purtatoarei video din semnal emis de releul respectiv;in cel mai bun caz,pe ecran s-ar fi observat dungi,imagini suprapuse SAU UN FOND NEGRU,lucru care nu s-a intamplat,din cate am inteles eu...iar sunetul nu ar fi avut "claritatea" necesara...

3. Vocea "extraterestrului" este una metalica,nepamanteana...INSA EXTREM DE USOR DE OBTINUT CU TEHNICA ACELOR ANI! Concret,este vorba de un dispozitiv denumit "VOCODER",folosit in industria muzicala :
"Bruce Haack's The Electric Lucifer (1970) was the first rock album to include the vocoder and was followed several years later by Kraftwerk's Autobahn. Another of the early songs to feature a vocoder was "The Raven" on the 1976 album Tales of Mystery and Imagination by progressive rock band The Alan Parsons Project; the vocoder also was used on later albums such as I Robot. Following Alan Parsons' example, vocoders began to appear in pop music in the late 1970s, for example, on disco recordings. Jeff Lynne of Electric Light Orchestra used the vocoder in several albums such as Time (featuring the Roland VP-330 Plus MkI). ELO songs such as "Mr. Blue Sky" and "Sweet Talking Woman" both from Out of the Blue (1977) use the vocoder extensively. Featured on the album are the EMS Vocoder 2000W MkI, and the EMS Vocoder (-System) 2000 (W or B, MkI or II)."       http://en.wikipedia.org/wiki/Vocoder#History
 

4.Ultimul aspect,CEL MAI IMPORTANT,este scos in evidenta de interferentele radio de la sfarsitul mesajului.ACESTEA NU AVEAU CUM SA APARA IN ACEL FEL PE INREGISTRARE! De ce spun asta? Pentru ca un receptor radio sau tv,odata fixat pe o frecventa,o va receptiona DOAR PE ACEEA! Deci,chiar daca semnalul postului de televiziune a fost "inlocuit" de acel mesaj,trecerea de la mesaj la programul tv normal nu se putea face prin baleierea mai multor posturi,asa cum se aude pe inregistrare(stiri,muzica,din nou stiri) ci putea fi facuta doar prin suprapunerea celor 2 surse.



Acestea fiind spuse,a venit timpul sa trag concluzia:PAREREA MEA este ca avem de-a face cu un fals,destul de bine regizat pentru acea perioada de timp! Spun asta pentru ca existau modalitatile tehnice de realizare a lui,poate cu putin "ajutor" din partea celor de la statia din Hannington;ca si acum,nici atunci nu era o problema sa construiesti un emitator radio,ba din contra...mesajul putea fi inregistrat si prelucrat...iar ultimele zgomote de baleiere a mai multor programe radio este un adevarat "deliciu",pus acolo "de dragul artei"...dar fara nici un fundament practic...
   Si daca ma intrebati de ce ar fi facut cineva asta...exista multe motive,parte din ele deductibile din insesi cuprinsul mesajului...dezarmare,pace,credinta,etc...idealuri foarte la moda in acele vremuri...sau pur si simplu a facut-o din amuzament! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

Kbal,

am rugamintea sa ramai pe SUBIECT si nu in afara lui. Nu e singurul tau post ce nu are legatura cu ce se discuta in respectivul subiect. Nu cred ca e greu sa creezi un subiect nou.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

M!h@!

Greu de spus daca este un fals sau o dovada in care sa ne duca cu gandul ca fiinte mult mai inteligente ne-au contactat......ramane o enigma....dar totusi nu trebuie sa ignoram faptul ca este imposibil sa fim singuri in universul infinit.....iar daca ne-ar fi contactat ar fi avut grija puterile mondiale sa nu se afle asta cu siguranta... :-)

adi_drula

Sa nu uitam ca in '77 lumea era in plin razboi rece si poate ca motivele ar trebui cautate acolo  8-)

alx

Citat din: M!h@! din  03 Martie 2009, 14:55:03
Greu de spus daca este un fals sau o dovada in care sa ne duca cu gandul ca fiinte mult mai inteligente ne-au contactat......ramane o enigma....dar totusi nu trebuie sa ignoram faptul ca este imposibil sa fim singuri in universul infinit.....iar daca ne-ar fi contactat ar fi avut grija puterile mondiale sa nu se afle asta cu siguranta... :-)

este dreptul tau sa afirmi ca este greu de spus daca e fals sau nu...eu afirm ca e fals,si am si demonstrat asta(atat cat m-am priceput)...tu pe ce iti intemeiezi afirmatia?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

M!h@!

"eu afirm ca e fals,si am si demonstrat asta(atat cat m-am priceput)...tu pe ce iti intemeiezi afirmatia?".....Imi pare rau sa iti spun dar tot ce ai scris tu  nu mi se pare o demonstratie, ci o simpla teorie care iti apartine :roll:...nu cred ca oamenii simpli ca noi va putea afla vreodata adevaru :wink:...si nu cred ca pot intemeia o enigma :-P....ca altfel nu se mai numea enigma.... :wink:
Numai bine :rainbow:

adi_drula

Iti poti da seama ca e un fals daca apelezi la logica - daca americanii sau alta putere a lumii si-ar da seama ca un satuc amarat de prin africa ar putea fi ras de pe suprafata pamantului de cine stie ce catastrofa, s-ar duce la prostu' satului sa-l anunte si atat? E un exemplu cam tampit dar gandeste logic... daca ar fi fost extraterestri nu ar fi comunicat mesajul ala in toata lumea? adica era de ajuns sa apara cu cateva nave in fatza Casei Albe, sau in mijlocul New Yorkului sau al Parisului...

lylyt_ice

Poate ca aceia care au transmis mesajul, nu au tema sau respect fata de actualii conducatori ai lumii;ci vor sa comunice ceva locuitorilor acestei planete...?!?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

Citat din: M!h@! din  04 Martie 2009, 00:14:36
"eu afirm ca e fals,si am si demonstrat asta(atat cat m-am priceput)...tu pe ce iti intemeiezi afirmatia?".....Imi pare rau sa iti spun dar tot ce ai scris tu  nu mi se pare o demonstratie, ci o simpla teorie care iti apartine

mda...asta e teoria mea,argumentata si plauzibila !

Citat din: M!h@! din  04 Martie 2009, 00:14:36
...nu cred ca oamenii simpli ca noi va putea afla vreodata adevaru :wink:...si nu cred ca pot intemeia o enigma :-P....ca altfel nu se mai numea enigma.... :wink:
Numai bine :rainbow:

si asta e teoria ta de spargator de seminte pe forumul asta...

apropo..parerea mea!
 hai sa lasam ironiile... fiecare si-a expus parerea...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

adi_drula

Citat din: lylyt_ice din  04 Martie 2009, 14:22:12
Poate ca aceia care au transmis mesajul, nu au tema sau respect fata de actualii conducatori ai lumii;ci vor sa comunice ceva locuitorilor acestei planete...?!?

Da, dar chiar si in conditiile astea ar alege zone foarte populate... ar transmite mesajul respectiv in toata lumea, sau ma rog... s-ar asigura sa afle toti... ar da o dovada palpabila, ceva care sa nu lase dubii...