Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

NOI creem lumea in care traim

Creat de Shanti Nilaya, 25 Februarie 2009, 17:11:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shanti Nilaya

Citat din: Sirius13 din  27 Februarie 2009, 10:42:02
Shanti,oricat de dependenti am fii de bani,

pentru ''solutii'' pentru colectiv pe partea spirituala, este nevoie in continuare de criza financiara.

crezi ca toata planeta asta tresara din somn asa usor? atunci cand se naste o problema existentiala la nivel global omenirea devine constienta si se poate schimba; deci este absolut benefica in stadiul actual al nostru.

Sunt TOTAL deacord cu tine!!Nu  pot sa nu ma bucur insa ca natia romana, prin oamenii care s-au trezit, devine creativa si gaseste solutii, in aceste conditii in care ni se cere sa evoluam de la stadiul ce ne-a adus la colaps!!!
Deci semnele de evolutie ma bucura si ma inspira intotdeauna si, poate din aproape in aproape, vom ajunge la stadiul in care nu vom mai avea nevoie de sintagma "oricat de dependenti am fii de bani " :wink:

Ilie

alx,ma bucur ca m-ai luat in seama, nu-mi place cearta de cuvinte dar poti sa-mi raspunzi la o intrebare simpla Cum creem noi lumea in care traim? Crezind in ET sau UFO? Imi pare insa rau ca trebuie sa te deziluzionez la ceea ce crezi despre mine. Daca asa crezi in ET si UFO cum crezi si despre mine eu iti spun ca nu esti pe drumul cel bun iar lumea pe care incerci sa o creezi a apus inainte de a fi creata

Shanti Nilaya

Citat din: alx din  27 Februarie 2009, 11:21:56
"frat" Ilie,aici e un site unde se aduna unii care cred in ET,in OZN-uri si alte alea...nu ai vrea sa iti tii mataluta predicile in alta parte?   ca dupa cum scrii,esti si tu niscaiva predicator pe la vreo secta de aiurea...si crezi ca internetul ti-a fost dat ca sa iti maresti influenta...nu te-au invatat pe la scoala de predicatori ca netu e unealta necuratului? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


Tocmai de aceea subiectul acesta e la rubrica " Fenomene conexe si paranormale", ca doar paranormalul nu e decat normalul in faza intelegerii noastre...incipiente!!

Scuze pentru eventualele greseli de redactare :wink:

adi_drula

Misto topicul, l-am citit cu atentie, o singura obiectie am. Asa sunt eu mai deranjat un pic la mansarda si prea-mi sare in ochi chestia asta. Verbul a crea se conjuga la persoana I plural asa Cream. Poate schimba cineva... In rest... cool !!!

Shanti Nilaya

Citat din: adi_drula din  27 Februarie 2009, 16:15:19
Misto topicul, l-am citit cu atentie, o singura obiectie am. Asa sunt eu mai deranjat un pic la mansarda si prea-mi sare in ochi chestia asta. Verbul a crea se conjuga la persoana I plural asa Cream. Poate schimba cineva... In rest... cool !!!
Ai dreptate!E ok observatia ta.Bun venit!!! :wink:

Shanti Nilaya

Citat din: Sirius13 din  27 Februarie 2009, 10:42:02
Shanti,oricat de dependenti am fii de bani,

pentru ''solutii'' pentru colectiv pe partea spirituala, este nevoie in continuare de criza financiara.

crezi ca toata planeta asta tresara din somn asa usor? atunci cand se naste o problema existentiala la nivel global omenirea devine constienta si se poate schimba; deci este absolut benefica in stadiul actual al nostru.


Iata viziunea lui Einstein despre iesirea din criza si ce inseamna defapt ea:
Tratat de contemporanii sai mai mult ca un oracol decat ca un om de stiinta, Einstein a publicat la inceputul secolului trecut, printre altele, perceptia sa asupra Marxismului precum si alte oservatii asupra vietii economice, sociale si politice.

Toate aceste idei si observatii se regasesc in mica carte-eseu:  "Lumea asa cum o vad eu" (The World as I See It).

Interesanta apare in aceste zile parerea lui despre criza economica, care, in opinia marelui om de stiinta care a revolutionat imaginea omenirii asupra Universului, care apare ca un efect mai degraba al crizei personale a individului decat al ratiunilor matematice ale economiei de piata:

"Sa nu pretindem ca lucrurile sa se schimbe daca tot timpul facem acelasi lucru. Criza este cea mai binecuvantata situatie care poate apare pentru tari si persoane, pentru ca ea atrage dupa sine progrese.

Creativitatea se naste din necesitate precum si ziua se naste din noapte. In perioada crizei se nasc inventiile, descoperirile si marile strategii. Cine depaseste criza se depaseste pe sine insusi, fara a ramane "depasit". Cine atribuie crizei esecul, isi ameninta propriul talent si respecta mai mult problemele decat solutiile. Adevarata criza este criza incompetentei.

Problema persoanelor si tarilor este lenea si indiferenta pentru a gasi solutii si iesiri din astfel de situatii. Fara criza nu exista duel, fara duel viata este o rutina, o agonie lenta. Fara criza nu exista valoare. In perioada crizei infloreste ce-i mai bun in fiecare, pentru ca fara criza orice vant este o mangaiere. Daca vorbim de criza o promovam, iar tacerea este o exaltare a conformismului.

In loc de toate acestea, mai bine sa muncim.

Sa terminam odata cu singura criza amenintatoare: tragedia de a nu dori sa luptam pentru a o depasi."

Deci sa retinem faptul ca cine depaseste criza se depaseste pe el insusi...

romulus

CitatIn loc de toate acestea, mai bine sa muncim.

Sa terminam odata cu singura criza amenintatoare: tragedia de a nu dori sa luptam pentru a o depasi

Iata doua chestii de bun simt cu care rezonez : munca si lupta ! Correct.
Numai ca  in Romanica alta faina se macina la moara acum !
Muuuuuulti - parca prea multi -  nu se pot adapta si parca mi-e mila de ei ca vor pieri !
Rezista cine intelege, se adapteaza si da din brate/coate sa se tina cu capul  la suprafata !
Cine nu,  moare !
S-a terminat cu "pomana de la stat" ! Va amintiti : Noi  ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc"??
A zburat puiu cu ata ....

Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Shanti Nilaya

Citat din: adipop din  26 Februarie 2009, 22:45:43
IN LOC DE CONCLUZIE
O parte din conceptele expuse in acest material, le-am enumerat din proprie traire, pe acest forum.

D-ul Florin Munteanu mi-a trimis o carte scrisa de el -
http://www.terranexus.ro/biblioteca/seminte-cap1.pdf
   - Iluminarea reprezinta constientizarea Creatiei Divine . Este
impacarea cu Sinele si incetarea generatorului de conflict, care ascunde
adevarul, in numele placerii si al lenei.
Acest fenomen l-am observat ca a aparut la Prietenul meu, Mosu.
Nu mai reprosa la nimeni nimic, intelegandu-le profund comportamentul. Chiar daca o
parte din munca si din cercetarile lui au fost furate.
adi


Domnule adipop, am citit evocare mortii tatalui lui Florin Munteanu, si am descoperit ceva straniu...
(Multumim d-nului Florin Munteanu)

In ultimile sale trairi, la limita dintre cele doua lumi, acesta vorbeste despre o "CARTE A BINELUI":
"Cum putem scapa daca nu stim ce este BINE si ce este RAU?
Omul poate fi fiul zilei, bun, nascut din lumina, sau fiul noptii, rau.Trebuie sa scriem o alta Carte!(?!?)Sa ne gasim rostul!Cartea sa fie simpla!Cu povete_sa vorbeasca de advaratul Dumnezeu!
O carte  Luminii care DA VIATA nu care IA VIATA."

Despre aceasta carte vorbea si buna mea prietena ,Sanda Sfichi, adeseori imi spunea ca poarta poveri ca bolovanii pe umeri si ca nu-i va simti dati jos decat dupa ce va scrie aceasta carte...(era om de stiinta, biolog,scriitor...)A murit acum 3 ani , au ramas manuscrise nenumarate din aceasta carte, cateva fascicule fiind publicate...Daca doriti, cititi raspunsul meu la subiectul "Unde ne ducem dupa ce murim".Acolo am transcris pentru cineva si o poezie a ei, primita prin tehnica de telescriere...
O carte  Luminii care DA VIATA nu care IA VIATA.

adipop

Daca doriti, cititi raspunsul meu la subiectul "Unde ne ducem dupa ce murim".Acolo am transcris pentru cineva si o poezie a ei, primita prin tehnica de telescriere...
O carte  Luminii care DA VIATA nu care IA VIATA.
[/quote]

Interesanta Doamna.

Sanda era o fiinta solara, iubea soarele incat il alinta ca pe un copil "sorilucul meu" (chiar a privit odata la el pana a orbit, zicea ea ca mult timp, medicii au fost disperati ca nu va mai vedea, dar...e o alta poveste de spus cum s-a vindecat),  s-a autodepasit ca om pe acest pamant mai mult decat ne putem inchipui si intreaga ei viata a fost mult mai mult decat magica, absolut fabuloasa.

Ma intereseaza cum s-a vindecat, cand n-a mai vazut.
Multumesc.
adi


complexity

Dragi prieteni,
Pentru ca se tot vorbeste de criza si bani...

Sub presiunea crizei, lumea devine mai atenta, mai crispata... Cei ce au pregatit "o samanta de... viitor" pot fi atenti, caci se apropie momentul... Oportunitatile apar pe neasteptate! Trebuie doar sa fi pregatit si sa le accesezi cu curaj! Ceea ce era coerent si sigur azi se dilueaza exponential iar utopiile de ieri pot deveni Realitate!

Criza este in esenta un punct critic in care se impune o schimbare. Din DEX, putem afla referitor la punct critic: Care se referã la un punct sau la un moment de crizã, care premerge o schimbare bruscã (în rãu); care poate determina o schimbare decisivã (în rãu). Temperaturã criticã = temperatura maximã la care un gaz mai poate fi lichefiat. Stare criticã = stare a unui fluid aflat la temperatura criticã, în care lichidul ºi vaporii acelui fluid au aceeaºi densitate, astfel încât nu se poate spune dacã este lichid sau gaz. Din fr. critique, lat. criticus.  Sursa: DEX '98

Deci, este un punct ce premerge unei SCHIMBARI DECISIVE ... eu nu sunt de accord cu adaugirea (in rau...)! (acesta este un aspect subiectiv ...).
 
Un punct critic marcheaza o bifurcatie – in care sistemul devine instabil. Continuarea evolutiei nu se poate face fara o decizie: la stanga sau la dreapta... Nu se mai poate sta pe loc! ( de vazut http://en.wikipedia.org/wiki/Bifurcation_theory)
 
Evident ca cele doua drumuri nu duc in acelasi loc si evident ca insasi faptul ca trebuie sa o luam pe alt drum, necunoscut,  poate fi vazut in sine ca un lucru, macar neplacut daca nu rau. Comoditatea rutinei si siguranta "zilei de maine " dispare, dar asta nu inseamna un lucru rau in esenta ci , la urma urmei, pentru spiritual uman, este o Provocare!

Si iarasi evident: unii vor fi favorizati iar altii nu! Unii vor fi mai pregatiti pentru mersul pe acel nou drum , altii nu! Este ca si cu Norocul care, din cand in cand se intoarce...

Am putea desprinde de aici ca MONOTONIA nu este pentru noi, pentru VIU in general! Tocmai cand ne-am obisnuit cu ceva... vine ....altceva si strica... si viata ia o alta directie!
 
Pentru a fi mai pregatiti pentru aceste schimbari si implicit pentru a avea o stabilitate emotionala acceptabila in momentele de criza, este  absolut necesar sa ne antrenam un pic intuitia (sa o deosebim de imaginatie) si sa culegem date la o scara suficient de mare si cu o diversitate suficienta pentru a asambla la un moment dat ceea ce se numeste Viziunea evolutiei Omenirii (o meserie numita Foresight)... merita vazut http://www.accelerationwatch.com/

Intotdeauna vor fi "proroci" care vor anunta crizele, chiar si directiile... Evident ca vor fi si proroci mincinosi! Ideea principala este, cred eu:  ei sunt ceea ce sunt! NOI TREBUIE SA NE DEZVOLTAM DISCERNAMANTUL! Iar decizia de a o lua la stanga sau la dreapta trebuie sa ne apartina! Sa o asumam! Altfel vom fi tot timpul cu durerea-n suflet ca...mai bine nu faceam asta, ....mai bine nu te ascultam... etc fapt ce denota o cautare a vinovatiilor in exterior.   
 
Noile conditii sunt in fond un fel de "tablouri", "scene"  in care evoluam, dezvoltand ceva in noi...! As putea spune ca Universul in care suntem scufundati  este in fond o "scoala a spriritului" si nu o masina de facut profit! Altfel spuns: scopul activitatilor nu este cresterea Eficientei Economice a Vietii sociale ci Educarea si initierea individuala, prin interactiunile ce se desfasoara continuu intre Dorintele noastre si Putiintele de a le infaptui, in concordanta cu evolutia mediului....
 
Ca totul se accelereaza...o stim din 1973 din "Socul Viitorului" a lui A. Toffler ... Ca se tinde catre o tehnologie noua ...nano si cuantica... iar o stiam de la ortotehnologia lui Draganescu tot de prin 1974... Ca economia nu putea sa evolueze continuu asa (cu o crestere exponentiala), pe fundalul unui mediu limitat la scara Planetei era de prin 1975 bine lamurit: vezi cartea Economie si entropie a lui Nicolas Georgescu Roegen! .... Sunt tot atatia "proroci" care au spus ...vedeti ca vine ...lupul!
 
Se tot spunea: Trebuie schimbata atitudinea fata de viata, meserie.. trebuie o transformare a mentalitatii de la  A AVEA la A FI ... de la Placerea de a trai .....la Bucuria de a trai!  Ratiunea a inregistrat faptul, l-a judecat  si a concluzionat de cele mai multe ori asa: ... "a...utopii..."; "o fi poate ceva ...  dar peste ani ..." , "sunt prea batran ca sa mai ma schimb..." sau "...abia mi-am luat doctoratul si  sa o iau de la inceput?"...
 
Treptat ne-am obisnuit cu ideea si nu am mai fost atenti la schimbarile din mediu, schimbari ce atestau modificarea realitatii si prevesteau "furtuna", criza...dincolo de o serie de vorbe!
 
Din pacate, un om nepregatit, in criza ..."paralizeaza", se blocheaza si devine VULNERABIL (manipulabil) caci accepta – pentru a iesi din starea de discomfort psihic, un "sfat" din exterior... In loc sa analizeze si sa isi asume o alegere – asculta vocea altuia, se "ascunde" dupa parerea unuia mai "cu Minte", mai "intelept?!"... Si apoi, daca nu iese bine ... "cine m-a pus sa fac ce ai zis..." , "ce bine era daca nu te intalneam atunci..."... si cate si mai cate reprosuri ...din pacate fara rost! 
 
Orice moment de criza este un moment de redefinire personala, de restructurare si innoire! Este o provocare data de Divinitate pentru a ne putea dezvolta spiritual si nu a performa intr-un mediu mecanisit, mort, predictibil!!! Suntem finite VII nu ROBOTI!
 
In spiritul celor de mai sus, iata o pagina esentiala legata de studiul evolutiei umanitatii...
http://www.futurescenarios.org/content/view/44/60/
 
Va rog sa remarcati al treilea scenariu... singurul ce poate conduce la sustenabilitate! Este cel ce are ca deschidere: spiritualizarea Omului si a vietii... Si asta nu este doar o "gogorita" de manipulare pentru a permite unora sa treaca mai usor criza in timp ce altii se imbogatesc! Ci este o realitate sustinuta atat stiintific cat si teologic! Cred ca intreg situl de mai sus merita explorat!
 
Si, pentru a intelege care este PUTEREA creatiei Colective ... a spiritului colectiv ce nu deconspira Intregul la scara unei "celule", iata si un film – zic eu – de exceptie, asupra caruia merita sa meditam! Poate ca, daca am avea sanasa vedem in ansamblu Omenirea am intelege ca, intr-o miscare haotica, implim o menire cosmica, chir si atunci cand traversam un punct de cirza... Utopie .... Realitate... Raspunsul este unul INDIVIDUAL!
http://www.liveleak.com/view?i=b20_1232978164
 
Astept orice comentariu sau alte materiale ce merita inserate in pregatirea noastra pentru o mare incercare colectiva!

allesbules

#55
Mai dati-o`n spanac de complexitate,


Se vede si din satelit, ca francmasonii creeaza si seamana intr-una CONFLICTE=CRIZE, pe care tot ei le solutioneaza in calitatea lor de vesnici "misionari", aflati in slujba "Arhitectului Suprem" !

Nu doar intre diferitele natii, ci inclusiv intre generatiile aceleasi natii, ba chiar si conflictele cu sine=interioare ale tuturor indivizilor !


Crearea si intretinerea acestui HAOS APARENT=ILUZORIU (deci si temporar) in cadrul=interiorul ORDINII DIVINE IN_FINITE,
este rezultatul exercitiului unei MINTI=VOINTE DIABOLICE=DE_GENERATE=DE_NATURATE=SCELERATE, care spera sa castige cu aceasta ocazie, mult mai mult decat a putut castiga vreodata din:

CONFLICTELE=CRIZELE CLASICE=cu care ne-a obisnuit=plictisit=agasat=saturat !

allesbules

#56
Doar ORDINEA DIVINA DE EVOLUTIE - LEGEA EXPONENTIALA=INTR-O SPIRALA PERPETUA=STABILA - este capabila ca sa asigure:

PROGRESUL
INTREGII OMENIRI !

LEGEA SATANICA DE IN_EVOLUTIE ESTE PRO_CICLICA=IN_STABILA IN TIMP SI INSEAMNA REGRESUL

- adica: ANULEAZA TOATE CRESTERILE=TOT PROGRESUL OMENIRII -

arza-i-ar Focul Gheenei pe toti francmasonii, cu CERCUL LOR CARTEZIAN=DIABOLIC, si cu a lor GAURA NEAGRA, cu tot !
 

Shanti Nilaya

Citat din: complexity din  28 Februarie 2009, 16:40:52
Dragi prieteni,
Pentru ca se tot vorbeste de criza si bani...

Sub presiunea crizei, lumea devine mai atenta, mai crispata... Cei ce au pregatit "o samanta de... viitor" pot fi atenti, caci se apropie momentul... Oportunitatile apar pe neasteptate! Trebuie doar sa fi pregatit si sa le accesezi cu curaj! Ceea ce era coerent si sigur azi se dilueaza exponential iar utopiile de ieri pot deveni Realitate!

Criza este in esenta un punct critic in care se impune o schimbare. Din DEX, putem afla referitor la punct critic: Care se referã la un punct sau la un moment de crizã, care premerge o schimbare bruscã (în rãu); care poate determina o schimbare decisivã (în rãu). Temperaturã criticã = temperatura maximã la care un gaz mai poate fi lichefiat. Stare criticã = stare a unui fluid aflat la temperatura criticã, în care lichidul ºi vaporii acelui fluid au aceeaºi densitate, astfel încât nu se poate spune dacã este lichid sau gaz. Din fr. critique, lat. criticus.  Sursa: DEX '98

Deci, este un punct ce premerge unei SCHIMBARI DECISIVE ... eu nu sunt de accord cu adaugirea (in rau...)! (acesta este un aspect subiectiv ...).
 
Un punct critic marcheaza o bifurcatie – in care sistemul devine instabil. Continuarea evolutiei nu se poate face fara o decizie: la stanga sau la dreapta... Nu se mai poate sta pe loc! ( de vazut http://en.wikipedia.org/wiki/Bifurcation_theory)
 
Evident ca cele doua drumuri nu duc in acelasi loc si evident ca insasi faptul ca trebuie sa o luam pe alt drum, necunoscut,  poate fi vazut in sine ca un lucru, macar neplacut daca nu rau. Comoditatea rutinei si siguranta "zilei de maine " dispare, dar asta nu inseamna un lucru rau in esenta ci , la urma urmei, pentru spiritual uman, este o Provocare!

Si iarasi evident: unii vor fi favorizati iar altii nu! Unii vor fi mai pregatiti pentru mersul pe acel nou drum , altii nu! Este ca si cu Norocul care, din cand in cand se intoarce...

Am putea desprinde de aici ca MONOTONIA nu este pentru noi, pentru VIU in general! Tocmai cand ne-am obisnuit cu ceva... vine ....altceva si strica... si viata ia o alta directie!
 
Pentru a fi mai pregatiti pentru aceste schimbari si implicit pentru a avea o stabilitate emotionala acceptabila in momentele de criza, este  absolut necesar sa ne antrenam un pic intuitia (sa o deosebim de imaginatie) si sa culegem date la o scara suficient de mare si cu o diversitate suficienta pentru a asambla la un moment dat ceea ce se numeste Viziunea evolutiei Omenirii (o meserie numita Foresight)... merita vazut http://www.accelerationwatch.com/

Intotdeauna vor fi "proroci" care vor anunta crizele, chiar si directiile... Evident ca vor fi si proroci mincinosi! Ideea principala este, cred eu:  ei sunt ceea ce sunt! NOI TREBUIE SA NE DEZVOLTAM DISCERNAMANTUL! Iar decizia de a o lua la stanga sau la dreapta trebuie sa ne apartina! Sa o asumam! Altfel vom fi tot timpul cu durerea-n suflet ca...mai bine nu faceam asta, ....mai bine nu te ascultam... etc fapt ce denota o cautare a vinovatiilor in exterior.   
 
Noile conditii sunt in fond un fel de "tablouri", "scene"  in care evoluam, dezvoltand ceva in noi...! As putea spune ca Universul in care suntem scufundati  este in fond o "scoala a spriritului" si nu o masina de facut profit! Altfel spuns: scopul activitatilor nu este cresterea Eficientei Economice a Vietii sociale ci Educarea si initierea individuala, prin interactiunile ce se desfasoara continuu intre Dorintele noastre si Putiintele de a le infaptui, in concordanta cu evolutia mediului....
 
Ca totul se accelereaza...o stim din 1973 din "Socul Viitorului" a lui A. Toffler ... Ca se tinde catre o tehnologie noua ...nano si cuantica... iar o stiam de la ortotehnologia lui Draganescu tot de prin 1974... Ca economia nu putea sa evolueze continuu asa (cu o crestere exponentiala), pe fundalul unui mediu limitat la scara Planetei era de prin 1975 bine lamurit: vezi cartea Economie si entropie a lui Nicolas Georgescu Roegen! .... Sunt tot atatia "proroci" care au spus ...vedeti ca vine ...lupul!
 
Se tot spunea: Trebuie schimbata atitudinea fata de viata, meserie.. trebuie o transformare a mentalitatii de la  A AVEA la A FI ... de la Placerea de a trai .....la Bucuria de a trai!  Ratiunea a inregistrat faptul, l-a judecat  si a concluzionat de cele mai multe ori asa: ... "a...utopii..."; "o fi poate ceva ...  dar peste ani ..." , "sunt prea batran ca sa mai ma schimb..." sau "...abia mi-am luat doctoratul si  sa o iau de la inceput?"...
 
Treptat ne-am obisnuit cu ideea si nu am mai fost atenti la schimbarile din mediu, schimbari ce atestau modificarea realitatii si prevesteau "furtuna", criza...dincolo de o serie de vorbe!
 
Din pacate, un om nepregatit, in criza ..."paralizeaza", se blocheaza si devine VULNERABIL (manipulabil) caci accepta – pentru a iesi din starea de discomfort psihic, un "sfat" din exterior... In loc sa analizeze si sa isi asume o alegere – asculta vocea altuia, se "ascunde" dupa parerea unuia mai "cu Minte", mai "intelept?!"... Si apoi, daca nu iese bine ... "cine m-a pus sa fac ce ai zis..." , "ce bine era daca nu te intalneam atunci..."... si cate si mai cate reprosuri ...din pacate fara rost! 
 
Orice moment de criza este un moment de redefinire personala, de restructurare si innoire! Este o provocare data de Divinitate pentru a ne putea dezvolta spiritual si nu a performa intr-un mediu mecanisit, mort, predictibil!!! Suntem finite VII nu ROBOTI!
 
In spiritul celor de mai sus, iata o pagina esentiala legata de studiul evolutiei umanitatii...
http://www.futurescenarios.org/content/view/44/60/
 
Va rog sa remarcati al treilea scenariu... singurul ce poate conduce la sustenabilitate! Este cel ce are ca deschidere: spiritualizarea Omului si a vietii... Si asta nu este doar o "gogorita" de manipulare pentru a permite unora sa treaca mai usor criza in timp ce altii se imbogatesc! Ci este o realitate sustinuta atat stiintific cat si teologic! Cred ca intreg situl de mai sus merita explorat!
 
Si, pentru a intelege care este PUTEREA creatiei Colective ... a spiritului colectiv ce nu deconspira Intregul la scara unei "celule", iata si un film – zic eu – de exceptie, asupra caruia merita sa meditam! Poate ca, daca am avea sanasa vedem in ansamblu Omenirea am intelege ca, intr-o miscare haotica, implim o menire cosmica, chir si atunci cand traversam un punct de cirza... Utopie .... Realitate... Raspunsul este unul INDIVIDUAL!
http://www.liveleak.com/view?i=b20_1232978164
 
Astept orice comentariu sau alte materiale ce merita inserate in pregatirea noastra pentru o mare incercare colectiva!


Am citat intreg mesajul tau pentru ca merita citit inca o data!!!!!
" Criza este in esenta un punct critic in care se impune o schimbare".De aici as vrea sa incepem...de la schimbare...Dar pentru a schimba ceva in afara, in societate, trebuie ca fiecare la nivel intim, interior, sa se transforme...E timpul "mutatiilor" si nu e nici o rusine sa suferi in timpul lor.In fata zdruncinarii din temelii care se anunta, marele Einstein, aflat el insusi in fata unei alte realitati a fizicii atomice, indraznea sa-si marturiseasca nelinistea:"Toate eforturile mele pentru a adapta fundamentarea teoretica a fizicii la acest nou tip de cunoastere au esuat. E ca si cum pamantul mi-ar fi fugit de sub picioare , fara ca vreun sprijin solid sa fie vizibil in vreo parte , unde s-ar putea cladi."
Cine suntem noi sa negam acest nou tip de cunoastere, in fata caruia marele om a trebuit el insusi sa se schimbe pentru a nu fi depasit...
Atata vreme cat oamenii au "muncit" indelung pentru a se integra intr-o societate materialista, in ziua in care vor realiza ca ea s-ar putea sa fie asezata pe nisipuri miscatoare, prima reactie va fi sa se instaleze pe o fundatie de beton  pentru a se asigura.Tocmai munca colectiva despre care vorbeai ar putea construi fundatia...Dar pentru asta avem nevoie sa ne schimbam modul de gandire si cel de a emana in exterior gandirea cea noua.
Noi cream lumea in care traim!Foarte mulþi oameni, în aceastã lume, nu au ºi nici nu vor sã aibe vreo responsabilitate. Aºa cã atunci când tu încerci sã le povesteºti celor din jur, chiar oamenilor de ºtiinþã, faptul cã noi creem aceastã realitate prin intermediul conºtiinþei, ei vor spune din start NU. Acesta e rãspunsul unor oameni comozi care vor sã îºi trãiascã viaþa fãrã sã fie responsabili de faptul cã contribuie la crearea realitãþii în care ei trãiesc.

Aºadar,omul trebuie sã rãspundã la întrebarea: de cât de mult adevãr doreºte el sã aibe parte în viaþã ? Cel mai teribil adevãr este acela cã dumneavoastrã creaþi realitatea în care trãiþi.

Dar dacã dumneavoastrã veþi spune cã nu creaþi decât lucruri foarte mãrunte, pe care le prind cu mâna ºi le mut dintr-o parte în alta, este doar o afirmaþie,... ºi într-un anumit context este adevãratã, dar alþi oameni au o cu totul altã capacitate de experimentare ºi creaþie. Atunci când ºtii cã ai aceastã capacitate atunci devii foarte puternic deoarece devii conºtient de modul în care o poþi influenþa. Dacã pretindeþi cã nu sunteþi implicaþi în nici un act de creaþie, atunci înseamnã cã trebuie sã acceptaþi faptul cã sunteþi o victimã, deoarece altcineva a creat un anumit lucru. Dar fizica cuanticã ne spune cã nu existã victime. Noi toþi participãm la crearea realitãþii ºi a lumii.
  - dr.Lean

adipop


 
Astept orice comentariu sau alte materiale ce merita inserate in pregatirea noastra pentru o mare incercare colectiva!

[/quote]

Interesant material.
Mare problema a romanilor, pe care am observat-o, este aceea ca nu ne unim. N-am gasit solutii viabile pentru doua persoane, dar pentru trei...?
adi

adipop

Tocmai munca colectiva despre care vorbeai ar putea construi fundatia...Dar pentru asta avem nevoie sa ne schimbam modul de gandire si cel de a emana in exterior gandirea cea noua.

Care-i gandirea asta noua ?
adi