Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Coincidente sau" puneri in scena" ?

Creat de Shanti Nilaya, 15 Februarie 2009, 15:56:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shanti Nilaya

Anul trecut am avut parte de o declaratie surprinzatoare pentru un oficial al bisericii, teologul astronom de la Vatican Gabriela Funes, care a declarat ca Vaticanul crede in existenta altor fiinte in univers, lucru care pana acum nu de mult a fost considerat erezie de catre biserica.
Data terrana 10.09.2008, in Elvetia are loc experimentul CERN de accelerare a particulelor la 99.999999% din viteza luminii, in cel mai mare accelerator de particule din lume, LHC. Este practic cel mai mare experiment al fizicii de cand s-a creat bomba atomica...
Am putea spune ca lumea merge inainte, avanseaza...dar de cand participam noi , muritorii de rand, macar si la nivel informational la toate astea?Ni s-au mai explicat si aratat noua experimente, informatii, etc de curand?(Erau ascunse si declarate top ssecret!)
Deci, credeti in coincidenta relevarii intr-un timp atat de scurt a unor informatii de genul acestora?

spooky

Scuze... dar eu nu inteleg unde e coincidenta... sau la ce te referi... poti sa fii mai explicita?
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Shanti Nilaya

Citat din: spooky din  16 Februarie 2009, 18:12:45
Scuze... dar eu nu inteleg unde e coincidenta... sau la ce te referi... poti sa fii mai explicita?
Ma refeream la faptul ca ani la rand noi nu am participat in direct la nici o derulare de proiect, experiment,etc . Ce mai aflam noi, publicul larg, era prin "scurgeri de informatii" si cam... foarte tarziu.Deci intr-un singur an,am primit atat confirmarea Vaticanului asupra existentei extraterestrilor, blasfemie pana acum putin timp, si am mai si asistat la demararea unui mare demers stiitific...acum intelegi ce am intrebat? :?

spooky

#3
Pai...

Vaticanul nu a confirmat existenta extraterestrilor, nu in mod direct. Am mai zis...

Dar hai sa vedem exact ce a zis acel astronom de la Vatican:
Citat"E posibil sa credem in Dumnezeu si in extraterestri. Se poate admite existenta altor lumi si altor forme de viata, chiar mai evoluate, fara a pune in discutie credinta in Creatie" - aceasta este declaratia surprinzatoare a unui inalt prelat al Bisericii Catolice. E vorba despre Jose Gabriel Funes, astronomul-sef al Vaticanului, care a enuntat aceasta teza intr-un interviu pentru revista Osservatore Romano, citata de Corriere della Sera.

Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-international-3005586-vatican-putem-crede-concomitent-exista-dumnezeu-extraterestri.htm

De asemenea, Papa Ioan Paul al II-lea a avut si el o declaratie in genul...

CitatQuestion: "Holy Father, are there any aliens?"
Answer: "Always remember: They are children of God as we are..."

Intrebare: "Sfinte Parinte, exista extraterestri?"
Raspuns: "Tine minte: Si ei sunt copiii lui Dumnezeu asa cum suntem si noi..."

http://www.ufoevidence.org/documents/doc814.htm

aici regasim acest citat si de asemenea notam ca:
Parintele Don Andrea Beltrami (1870-1897)  se ruga si pentru locuitorii altor planete...
si inca cateva lucruri interesante pe acolo...

http://www.rense.com/general18/believe.htm
7 ianuarie 2002: "E o nebunie sa cred(em) ca omul este singur", admite directorul observatorului din Vatican...

Apoi... cred ca te refereai la CERN ca acel mare demers stiintific.

CERN opereaza inca din anii 1957... au existat de-a lungul istoriei mai multe acceleratoare care s-au construit si au operat... nu e nimic nou... lumea s-a isterizat doar anul trecut... doar ca ultimul LHC e cel mai mare construit pana acum. Mai multe pe http://en.wikipedia.org/wiki/CERN

Daca stam sa ne gandim... sunt multe alte demersuri stiintifice ce au demarat in ultimul timp.

In alte topicuri pe acest forum s-a mai vorbit de o eventuala conlucrare catre o dezvaluire viitoare... precum ar fi abundenta subiectului in media destul de mare, filme si emisiuni, dar si publicarea arhivelor OZN a unor tari precum Franta, Anglia si mai nou Olanda.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Kbal

Pai in ce sens vrei tu sa participi direct la proiecte/experimente ? "Direct" inseamna sa te implici, iar ca sa te implici, in orice, tine doar de tine, dar probabil ca tu te referi la cu totul altceva, si anume la informare ,faptul ca Gabriela Funes/Vaticanul si-a schimbat statutul probabil reprezinta un semn pe care il poti interpreta cum doresti, eu cel putin is de parere ca religia pierde adepti si astfel s-au luat unele masuri precum cea prezentata mai sus,deci nu pare a fi o coincidenta.Legat de experimentul CERN nu prea sunt in masura sa-mi dau cu parera, e prea mare incurcatura, e ceva de natura stiintifico-politica dar nu pare a fi ceva ce ar fi trebuit cenzurat, astfel de experimente au mai avut loc si in usa si in rusia, poate si in alte locatii, bineinteles la un nivel mai mic dar au fost facute publice.
Probabil modu in care i s-a facut propaganda prin mass media acestui experiment ti-a lasat impresia ca ar fi ceva atat de valoros incat ar fi trebuit tinut in secret  8-), si oricum nu prea ai cum sa ascunzi un experiment de aprox 50 km patrati  :-D .
Only the best is good enough ...