Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dosarele X la Bucuresti!

Creat de Unidentified, 14 Februarie 2009, 09:05:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Unidentified

Un barbat din Capitala a filmat aseara un obiect luminos care se misca haotic. Omul l-a urmarit timp de doua ore si sustine ca nu a mai vazut asa ceva. El este in stare sa spuna cu mana pe inima ca ceea ce a vazut este un OZN.

sursa Protv

http://stirileprotv.ro/locale/42/dosarele-x-la-bucuresti.html

A fost si un filmulet dar nu il gasesc.

Kymosabe

Citat din: Unidentified din  14 Februarie 2009, 09:05:41
Un barbat din Capitala a filmat aseara un obiect luminos care se misca haotic. Omul l-a urmarit timp de doua ore si sustine ca nu a mai vazut asa ceva. El este in stare sa spuna cu mana pe inima ca ceea ce a vazut este un OZN.

Nu a mai vãzut aºa ceva deoarece priveºte foarte rar sau chiar deloc cerul. :lol:
Probabil seara trecutã a fost pentru prima oarã în viaþa lui când a vãzut planeta Venus.
În reportaj nu se specificã ora aproximativã la care a fost observat fenomenul, dar putem presupune cã undeva dupã ora 19.00 (cel puþin asta înseamnã asearã) .
Fenomenul a durat vreo 2 ore deoarece Venus apune în jurul orei 21.00.


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

jean

CitatUn barbat din Capitala a filmat aseara un obiect luminos care se misca haotic
Daca omul are dreptate, nu poate fi planeta Venus. Aceasta planeta nu se misca haotic pe cer. Sa nu tragem concluzii gresite, chiar daca omul nu are experienta in observarea cerului. OZN-urile nu se arata celor care cunosc  cum se manifesta fenomenul. Ar fi mai bine ca, cine cunoaste omul respectiv sa stea de vorba cu el si sa afle mai multe detalii. Punctul cardinal, inaltime fata de orizont, marime, culoare, traectorie, timp de observatie. Poate are cineva filmul sa vedem si noi.
Adevarul este dincolo de noi

Kymosabe

#3
Nu e o concluzie greºitã, poate ai vrut sã spui pripitã...
Obiectul avea o miºcare haoticã deoarece individului i-a tremurat mâna atunci când a filmat. Imaginile pot fi vizionate aici

Nu ni se dau prea multe date, dar din comentariile ºi imaginile video putem trage urmãtoarele concluzii:

1. obiectul a fost observat seara, deci dupã ora 19.00
2. pe direcþia Vest (declaraþia martorului)
3. mãrimea, culoarea - ca o stea mai mare (planeta Venus are în aceastã perioadã o magnitudine de -4.4, deci este vreo trei ori mai strãlucitoare decât oricare altã stea de pe cer)
4. înãlþimea sau unghiul azimutal undeva la 25-30 de grade, deoarece din declaraþia martorului rezultã cã obiectul era la o înãlþime nu prea mare de linia orizontului (o primã ipotezã, exclusã de altfel, ar fi fost cã lumina nu putea sã provinã de la sol deoarece în cartierul respectiv ,,nu existã cluburi sau reflectoare foarte puternice care sã fi putut genera lumina respectivã'')
5. timpul observaþiei aproximativ 2 ore (presupunând cã obiectul a fost vãzut pentru prima datã imediat ce s-a înserat- 18.30-19.00- el a dispãrut deci în jurul orei 21.00, datã ce coincide cu ora la care a apus Venus.



Am deci cel puþin 5 concluzii care converg spre ipoteza cã ceea ce a filmat martorul nu poate fi decât planeta Venus. Mai mult, dacã martorul ar fi filmat un OZN spre vest, atunci pe imagini ar fi trebuit sã se vadã ºi Venus, am fi avut deci douã puncte luminoase. :wink:

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

jean

#4
Nu se incarca pagina de la Protv, nu pot sa citesc. Daca informatiile de la cele cinci puncte sunt corecte, atunci este posibil sa fie planeta Venus. Seara, aceasta se afla deasupra liniei orizontului vestic. Totusi punctul luminos din imaginea de mai sus, pare mai slab luminos decat Venus. Dar eu stiu...poate din cauza atmosferei, poluare.
Adevarul este dincolo de noi

spooky

Citat din: Unidentified din  14 Februarie 2009, 09:05:41
Un barbat din Capitala a filmat aseara un obiect luminos care se misca haotic. Omul l-a urmarit timp de doua ore si sustine ca nu a mai vazut asa ceva. El este in stare sa spuna cu mana pe inima ca ceea ce a vazut este un OZN.

http://stirileprotv.ro/bin/player/embed.php/60242101

Ceea ce ati vazut si in filmuletul de la ProTV, alea sunt cuvintele prezentatorului si nu a martorului. Martorul nu pomeneste nimic de miscare haotica. E o practica foarte comuna (comerciala as zice) ca o televiziune sa umfle un subiect sa-l faca mai interesant: se misca haotic, se invarte in jurul axei sale, se schimba culoarea... jura/cu mana pe inima etc...

Asa cum ne-a aratat Kymosabe, durata si ora de incepere a evenimentului corespunde cu apusul stelei Venus. Dat fiind conditiile atmosferice ce creau o vizibilitate foarte buna, evident ca omului i s-a parut suspecta lumina. Schimbarea si aparenta miscare sunt datorate, pe de o parte, straturile atmosferei pamantului, pe de alta parte a miscarii foarte incete a stelei pe cel... si apoi intervine si un foarte mare grad de subiectivism.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

soNic101

Eu stau in cartierul Dr Taberii si iata ce se vedea la vest in sera de 12.02.2009 ora 19.00 ,am fotografiat si filmat cu un aparat foto fujifilm s5700

Iata si filmuletul http://www.youtube.com/watch?v=PIj-OhE4-So
Aici trebuia sa pun ceva inteligent

spooky

@soNic101

nimic deosebit in aceste poze... o lumina in noapte ce ar putea fi orice...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

deeyutzu2008

nu stiu si nici nu ma pricep. dar cred ca totul e o "bomba" a unei televiziuni pentru a face spectacol. aici sunt de aceeasi parere ca majoritatea. probabil a fost planeta venus...