Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN? neidentificat ?

Creat de Zammolxe, 12 Februarie 2009, 11:16:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Zammolxe

Ozn ?

Ciudat, toate religile a perceput fiintele astea cum a vrut, ma refer aici in contextul de denumire, la forma "fizica" au fost cam la fel

Sa luam de exemplu inceputul , in biblie apare descrisa casta a 12 a ingerilor ca fapturi cu 6 perechi de aripi si 6 ochi , interesant cum si cultura mayasa si greaca a perceput fiinte asemanatoare insa cu denumiri diferite, nu cred ca mai are rost sa mai aduc aminte de sarpele dac cu fata de lup care apare si la mayasy.

Toate fiintele astea au fost printre noi de la inceput, credeti ca nimeni nu lea dedscoperit pana acuma ?

adi_drula

In primu' rand - Mama ei de gramatica !!!!!!!

Citat din: Zammolxe din  12 Februarie 2009, 11:16:45
Ozn ?

Sa luam de exemplu inceputul , in biblie apare descrisa casta a 12 a ingerilor ca fapturi cu 6 perechi de aripi si 6 ochi , interesant cum si cultura mayasa si greaca a perceput fiinte asemanatoare insa cu denumiri diferite,

Unde?????? cu ce denumiri?????


Citat din: Zammolxe din  12 Februarie 2009, 11:16:45
Ozn ?

nu cred ca mai are rost sa mai aduc aminte de sarpele dac cu fata de lup care apare si la mayasy.


Daca-mi aduc aminte de sarpele maya - cum ii zici tu... nu semana deloc cu asta dacic... Dacii aveau un sarpe innaripat, poate ca te referi la stindardul ala cu cap de lup... Dar oricum nu are nicio legatura cu ... maya...


Citat din: Zammolxe din  12 Februarie 2009, 11:16:45
Ozn ?

Toate fiintele astea au fost printre noi de la inceput, credeti ca nimeni nu lea dedscoperit pana acuma ?

Adica????

Zammolxe

Era referire la simbolul de sarpe.

adi_drula

Simbolul sarpelui apare in toate religiile, la toate natiile si asa mai departe...  nu vad relevantza....

Zammolxe

Pai tocmai, fiecare apar peste tot in trecutul civilizatilor cu mult inainte de intersectarea lor.

adi_drula

Citat din: Zammolxe din  12 Februarie 2009, 18:01:13
Pai tocmai, fiecare apar peste tot in trecutul civilizatilor cu mult inainte de intersectarea lor.

Te-ai gandit vreo clipa ca aia pe vremea lor isi alegeau drept zeitati si simboluri in primul rand chestii pe care le vedeau in jurul lor? Ca au adorat mai intai natura, animale din natura, si abia mai pe urma s-au apucat sa-si "creeze" zeitati tot mai complexe care aveau la baza totusi aceleasi elemente din natura? Sarpele e unul dintre ele... E o vietate cu adevarat curioasa... In unele religii e malefica, in altele e benefica... Prin Africa in unele triburi crocodilul era vazut ca un zeu. Nu se regaseste totusi ca zeitate in alte zone in care animalul nu exista... Asa si la sarpele ala.... Nu cred ca are rost sa discutam strutocamila aici...

Zammolxe

Si unde a existat un animal cu sase perechi de aripi si sase ochi ?