Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ni se ascunde adevarul?

Creat de Andy, 13 Decembrie 2008, 16:31:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Andy

Dupa ce am citit http://www.descopera.ro/dnews/3653659-anulam-craciunul-iisus-s-a-nascut-pe-17-iunie am inceput sa am si mai multe dubii referitoare la Biblie si presupunerile mele incep sa devina certitudini pentru mine. Parerea mea este ca Sfanta Scriptura aka Biblia este doar o culegere de rituri pagane stranse sub o alta coperta numita religie monoteista. Binenteles la fel este si Coranul dar care in loc sa favorizeze "poporul ales" shi Ierusalimul favorieaza musulmanii shi Meca si Medina.De ce in Biblie scrie ca am fost creeati dupa chipul si asemanarea "LOR"?  Mi-as dori sa nu ne limitam la subiectul "Anulam Craciunul?" ci mesajele sa contina parerile voastre despre Creatorul sau creatorii nostrii. Vorba unui user de p-aci pe forum :ufo: care zicea ca poate alte rase superioare au trecut peste stadiul de a crede in ceva de "sus". Probabil si habotnicismul asta este o piedica in calea evolutiei noastre ca rasa. Interesant este ca prin ce au trecut crestinii in Evul Mediu trec acum musulmanii si din cauza/datorita faptului ca civilizatia a evoluat asa de mult habotnicismul asta dus la extrem poate cauza mari probleme chiar si globale. Astept parerile voastre si mai ales pe Kimosabe care a fost foarte incisiv in topicul Influenþa sumerianã ºi egipteanã în Vechiul Testament.
P.S.: Rog moderatorul sa mute topicul unde crede ca ar trebui ca nu am stiut unde s-ar potrivi cel mai bine. :star:

matricks

Legat de "Chipul si asemanarea Lui. " - unde  originalul foloseste o forma plurala pentru Lui.

Termenul ebraic folosit in acel context este cuvantul Elohim. Este greu de inteles pentru noi, care avem o cultura de o anumita factura, sa asimilam corect semnificatie exacta a acestui cuvant.
Cuvantul Elohim (rezultat din cuvantul Eloah plus un sufix plural) in limbra ebraica reprezinta o forma plurala, dar este folosit cu un verb sau adjectiv la singular.  Ceva de genul: "Ei A FACUT ceva!" nu "Ei AU FACUT ceva!". In contextul nostru, daca vrem sa intelegem corect sensul, ar fi util sa incercam sa gandim prin prisma culturala a celor in a caror limba este scrisa. Ceea ce e foarte greu daca nu ne-am nascut evrei. Ei nu se poticneau in acest termen, il acceptau asa cum este cu toate ca erau un popor categoric monoteist.
O data cu aparitia crestinismului, care sustine trinitatea, termenul a fost utilizat pentru sustinerea acestei dogme. Dumnezeu trinitar:Tatal, Fiu si Duh Sfant - trei si totusi unu.

Legat de traditiile pagane introduse in crestinism, recomand celor interesati, urmatorul link: www.religiatainica.go.ro
Biblia nu sustine ca Isus s-ar fi nascut iarna sau vara. Citind cartea de la linkul precizat, gasiti raspuns la aproape toate intrebarile legate de importul de obiceiuri pagane in crestinism.



teocratul

#2
matricks,



Nu fii mandru de IN_CULTURA ta, si nu cauta ca sa justifici=discerni lumea privind-o prin PRISMA TA SPARTA, la fel ca si o foarte mare parte dintre fizicieni si matematicieni !

Si in limba germana - nu doar in ebraica - pronumele personal de POLITETE pentru persoana a treia, are aceeasi forma si pentru SINGULAR si pentru PLURAL indiferent de genul persoanelor, si anume:

Sie=Dumneavoastra, care poate inseamna si Domnia Lui si/sau Domnia Ei, dar si Domniile Lor.

In consecinta, este cel mai probabil ca se face referire la O SINGURA PERSOANA, DAR UNA NOBILA=SUPERIOARA, si este mai putin probabil ca sa se faca referire la mai multe=un grup persoane.

elena78

#3
Citat din: matricks din  13 Decembrie 2008, 23:20:52


Legat de traditiile pagane introduse in crestinism, recomand celor interesati, urmatorul link: www.religiatainica.go.ro
Biblia nu sustine ca Isus s-ar fi nascut iarna sau vara. Citind cartea de la linkul precizat, gasiti raspuns la aproape toate intrebarile legate de importul de obiceiuri pagane in crestinism.


ni se ascunde adevarul foarte mult ..multe din fragmente din biblie  ,,nu prea stau in picioare,,.. intr-un interviu  a lui Bob Dean   el spunea ca  IIsus nu s-a nascut  in decembrie ,el s-a nascut pe data  de 1 martie ...

horia2008

#4
Citat din: elena78 din  27 Aprilie 2012, 13:34:04
ni se ascunde adevarul foarte mult ..multe din fragmente din biblie  ,,nu prea stau in picioare,,.. intr-un interviu  a lui Bob Dean   el spunea ca  IIsus nu s-a nascut  in decembrie ,el s-a nascut pe data  de 1 martie ...

daca veti citi cartea ,,Profetiile de la Celestine ,,veti intelege mai usor acest argument .



elena78

Citat din: horia2008 din  27 Aprilie 2012, 13:45:04
daca veti citi cartea ,,Profetiile de la Celestine ,,veti intelege mai usor acest argument .

ma bucur  Horia !!este minunata !!vezi ca cartea aceasta ,,Profetiile de la Celestine ne indruma spre o alta carte  scrisa tot de acelasi autor  este intitulata ,,A zecea viziune ,,..va o recomand calduros sa o cititi  o gasiti la editura Mix .

horia2008

Citat din: elena78 din  27 Aprilie 2012, 13:58:52
Citatni se ascunde adevarul foarte mult ..multe din fragmente din biblie  ,,nu prea stau in picioare,,.. intr-un interviu  a lui Bob Dean   el spunea ca  IIsus nu s-a nascut  in decembrie ,el s-a nascut pe data  de 1 martie ...
« Ultima Modificare: Azi la 13:43:03 de elena78 »
Citat din: horia2008 din  27 Aprilie 2012, 13:45:04
daca veti citi cartea ,,Profetiile de la Celestine ,,veti intelege mai usor acest argument .
ma bucur  Horia !!este minunata !!vezi ca cartea aceasta ,,Profetiile de la Celestine ne indruma spre o alta carte  scrisa tot de acelasi autor  este intitulata ,,A zecea viziune ,,..va o recomand calduros sa o cititi  o gasiti la editura Mix .
:-o

hmmm, cred ca-am fost prea subtil :? my bad



elena78

Citat din: horia2008 din  27 Aprilie 2012, 14:08:44
ma bucur  Horia !!este minunata !!vezi ca cartea aceasta ,,Profetiile de la Celestine ne indruma spre o alta carte  scrisa tot de acelasi autor  este intitulata ,,A zecea viziune ,,..va o recomand calduros sa o cititi  o gasiti la editura Mix .

:-o

hmmm, cred ca-am fost prea subtil :? my bad

da ,ai fost subtil !!a fost un semn care mi-a demonstrat ca ai nevoi sa intelegi si ,,A zecea viziune ,,  cum spune in ,,Profetiile de la Celestine,, :trebuie sa fii atent la semne si sa le intelegi,...


horia2008

#8
Citat din: elena78 din  27 Aprilie 2012, 14:39:49
da ,ai fost subtil !!a fost un semn care mi-a demonstrat ca ai nevoi sa intelegi si ,,A zecea viziune ,,  cum spune in ,,Profetiile de la Celestine,, :trebuie sa fii atent la semne si sa le intelegi,...
o fi, daca zici tu... :fullmoon:
eu altceva incercam sa sugerez, dar vad ca tu chiar nu intelegi, sau te faci, si atunci te faci asa de bine.....eu renunt, ca sa nu dau apa la moara troll-ilor; ramai in seama moderatorilor
dar daca nu te faci incearca sa citesti rar, cu atentie si pe litere, sau sa-ti citeasca cineva ce zice colegul Xanadron aici
eu te-am lasat



Kbal

#9
Va invit sa vizionati urmatorul documentar, sper sa faca putina lumina in acest mister.
In reprezentarea anexata, este vorba despre 2 mari romani, filozofi contemporani, care abordeaza tematica mentionata de dvs. in acest topic, din pozitii total diferite: unul fiind in extrema misticismului (Petre Tutea) iar celalalt a scepticismului (Emil Cioran). Prieteni din copilarie dar adevrsari pe plan literar/dogmatic. Este un documentar amplu dar profund in acelasi timp, va urez rabdare si vizionare placuta.

Emil Cioran versus Petre Tutea - exercitiu de admiratie 1/5 full
Emil Cioran versus Petre Tutea - exercitiu de admiratie 2/5 full
Emil Cioran versus Petre Tutea - exercitiu de admiratie 3/5 full
Emil Cioran versus Petre Tutea - exercitiu de admiratie 4/5 full

Deasemenea va sugerez sa ii studiati si in particular pe acesti mari filozofi in putinele apartitii care mai sunt disponibile pe internet respectiv youtube. Cateva exemple mai jos:

Petre Tutea despre adevar (TVR1)
Petre Tutea - Cuvantul care Zideste (1990) (full)

P.S.
Precizez ca materialele sugerate mai sus, merita atentia doar celor care chiar doresc niste raspunsuri si nu doar conversatii de tip chat de dragul dezbaterilor, tinand cont ca acesti oameni si-au dedicat intreaga viata si opera studiind acest mister. Fac aceasta precizare deoarece stiu ca de cele mai multe ori suntem tentati sa evitam un continut mai mare de informare, cautand metode mai simple.
Sper ca lungimea mesajului meu sa nu deranjeze pe nimeni, si va urez din nou Vizionare placuta! astept sa dezbatem impreuna in urma vizionarii si cu aceasta ocazie, am revint pe forum! ... dupa o indelungata absenta 8-)
Only the best is good enough ...

uforever

"Un pic de chat": Nenea Kbal, vad ca te pricepi sa-ti pui in scena "resuscitarea" :-D...SAR' NA pentru material!  revin si eu pe subiect dupa ceva cugetari.....frumooooosssss!

elena78

#11
Citat din: horia2008 din  27 Aprilie 2012, 17:02:48
o fi, daca zici tu... :fullmoon:
dar vad ca tu chiar nu intelegi, sau te faci, si atunci te faci asa de bine.....eu renunt,

ai renuntat ??de ce nu ai continuat??stii??chiar incepuse sa-mi placa jocul tau....


p.s. scuze off-topic

Cam mult off-topic! Avertisment, si sa lasam "joaca" altfel, trec la alte sanctiuni. Pentru nelamuriri sau nemultumiri, pe PM. Acum, back on-topic. StarDust

Fr0styan