Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Echipament pentru observarea cerului

Creat de StarDust, 07 Noiembrie 2008, 22:38:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Deci, eu de povesti sunt satul. Am sa demarez cat de curand un proiect propriu de monitorizare automata a cerului zi/noapte. Asta cat de curand posibil.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 BRILIANTA IDEE...Si nu pot decat sa-ti urez: BAFTA!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Multumesc! O voi pune in practica cat de curand. Macar de voi filma ceva super voi fi sigur ca nu e fake LOL! Deocamdata ma documentez asupra modelului de camera video potrivit.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

Te sustin ! Moral !
Ca altfel nu cred ca pot. De sfaturi - banuiesc - nu ai nevoie .
Totusi, daca stai intr-o zona din Alba mai  izolata , ai grija cum o plasezi (instalatia/camera) sa nu se vada, ca vin hotii sa ti-o suteasca ....
Asteptam primul ozn filmat de tine . Bafta !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

StarDust

#4
Citat din: romulus din  08 Noiembrie 2008, 15:49:15
Te sustin ! Moral !
Totusi, daca stai intr-o zona din Alba mai  izolata , ai grija cum o plasezi (instalatia/camera) sa nu se vada, ca vin hotii sa ti-o suteasca ....
Multumesc de sustinere!!!
Si clar, instalatia va fi montata intr-o zona inaccesibila :D . LOL
Ideea e ca macar atat pot face si eu, daca voi "prinde" ceva interesant macar am certitudinea ca filmarea e facuta de mine si nu am dubii in legatura cu asta. Sunt de altfel constient ca s-ar putea sa monitorizez intregul trafic aerian de la mine din zona, ca sa nu mai zic de pasari, dar se merita o incercare... :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 Cu filmarea, sunt convinsa ca te vei descurca...dar cel mai complicat va fi, sa vizionezi toate filmele. Pentru asta vei avea nevoie de foarte mult timp, sau poate ca prieteni buni te vor ajuta sa controlezi tot ce vei filma...!?!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Ideea e ca  voi seta software-ul de detectie pe o anumita sensibilitate. In acest mod nu se vor inregistra decat evenimentele care au o anumita marime in campul vizual. Posibilitatea de a captura ceva in acest mod se reduce, dar nu vreau sa inregistrez orice luminita care clipeste in noapte ci doar "evenimente" ceva mai luminoase, mai inedite. Lucrul acesta e valabil si la filmarile pe timp de zi cu deosebirea ca se vor urmari obiectele intunecate. In orice caz, caut o camera sensibila atat in lumina vizibila cat si in IR si cu zoom de minim 5X.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

#7
Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 20:44:29
Ideea e ca  voi seta software-ul de detectie pe o anumita sensibilitate. In acest mod nu se vor inregistra decat evenimentele care au o anumita marime in campul vizual. Posibilitatea de a captura ceva in acest mod se reduce, dar nu vreau sa inregistrez orice luminita care clipeste in noapte ci doar "evenimente" ceva mai luminoase, mai inedite. Lucrul acesta e valabil si la filmarile pe timp de zi cu deosebirea ca se vor urmari obiectele intunecate. In orice caz, caut o camera sensibila atat in lumina vizibila cat si in IR si cu zoom de minim 5X.

ideea e super.Insa...exista si un ''dar''...adica intrebarea este cam cati bani esti dispus sa invesesti in asta? Camere asa cum vrei tu sunt,dar preturile sar usor de 600 US DOLLARS :evil:   uite un link: http://www.spyville.com/pant-tilt-zoom.html
O camera  recomandata ar fi asta: http://supravegherevideo.com/camere-de-supraveghere/camere-dome_9/lgsd27_68.html  din nefericire,costa 2300 ron+tva 
  Apoi,softul de captura...daca vei scadea sensibilitatea la detectie,sunt sanse foarte mari sa nu inregistrezi nimic spectaculos...chiar si asa,cu setarile de sensibilitate mica,daca camera va fi indreptata catre cer,vei avea multe ore de inregistrare cu nori... :-D...au si aia prostul obicei de a se misca pe cer... :lol:
    in concluzie,experimentul tau cred ar trebui gandit in stilul ''SETI''...ADICA O IMPLICARE ACTIVA A MAI MULTOR PERSOANE...parerea mea!


LE cred ca subiectul ar merita un topic numai pentru el...si sa lasam topicul asta in pace!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

#8
Uite o camera care se apropie de ceea ce imi trebuie mie, si la un pret rezonabil:
http://www.pcgarage.ro/camere-retea/edimax/ic-7000/

Am testat mai multe soft-uri de motion detector, si am gasit unele care se comporta binisor, inca sunt la faza de testari :D
Intr-adevar vor fi ceva date de analizat, analogia cu modul de lucru SETI e buna. Ramane de vazut...

E clar ca nu mai suntem on-topic aici! Ne-am abatut cam tare de la subiect...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 21:18:29
Uite o camera care se apropie de ceea ce imi trebuie mie, si la un pret rezonabil:
http://www.pcgarage.ro/camere-retea/edimax/ic-7000/

pai nu prea e buna,uite si de ce:
  1  e o  camera  DE INTERIOR!
  2  10fps,adica 10 frame-uri pe secunda,ceea ce e complet nesatisfacator in cazul in care doresti sa observi obiecte care se deplaseaza cu viteza mare...de fapt,cu orice viteza.
  3  4X digital zoom...trebuie sa mai spun ceva?
  4  Supports Night Vision with built-in IR (Infra red) LED adica are un luminator cu infrarosii,iar camerele astea de obicei nu sunt extrem de sensibile la lumina infrarosie...
trebuie sa mai continuu?

Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 21:18:29
Am testat mai multe soft-uri de motion detector, si am gasit unele care se comporta binisor, inca sunt la faza de testari :D
sper sa ai succes cu astea...sunt ceva softuri ''serioase'',dar costa o caruta de bani...si NU,nu se pot pirata!  :evil:

Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 21:18:29
Intr-adevar vor fi ceva date de analizat, analogia cu modul de lucru SETI e buna. Ramane de vazut...
multumesc...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Corect, e o camera de interior dar pot sa o motez intr-un dom protector, asta are un neajuns... reflexii...
4x zoom s-ar putea sa ajunga, si asa majoritatea timpului nu voi sta sa tot zoom-ez cu ea.
Framerate-ul intr-adevar e cam mic. Si intr-adevar nu e sensibila decat la IR-ul led-urilor reflectat de obiectele din apropiere, plus ca nici rezolutia nu e prea grozava, dar mai bine decat nimic. Oricum, mai caut.
Date fiind acestea eu cochetez si cu ideea de a adapta la camera un amplificator de lumina gen din acelea folosite la vanatoare sau militare, se gasesc in comert tot la preturi destul de accesibile. Candva m-am ocupat cu constructia de lunete si ma pricep cat decat la optica, deci pot improviza. Sau o camera cu un obiectiv mare ca diametru (~15cm) si focala scurta pt. obs. nocurne.
Am gasit softuri de motion detector performante si free. Deci sunt "calare pe problema" :D si voi realiza acest proiect intr-un fel sau altul.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 21:52:59
Corect, e o camera de interior dar pot sa o motez intr-un dom protector, asta are un neajuns... reflexii...

reflexii multiple,inclusiv de la luminatorul IR...

Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 21:52:59
4x zoom s-ar putea sa ajunga, si asa majoritatea timpului nu voi sta sa tot zoom-ez cu ea.
4X DIGITAL ZOOM!!!!!!!!!!!!!!!    adica cel mai sigur mod de a strica imaginea...zoom optic=0!!!!! si ala e singurul care conteaza...

Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 21:52:59
Framerate-ul intr-adevar e cam mic.
foarte mic :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 21:52:59
Date fiind acestea eu cochetez si cu ideea de a adapta la camera un amplificator de lumina gen din acelea folosite la vanatoare sau militare, se gasesc in comert tot la preturi destul de accesibile. Candva m-am ocupat cu constructia de lunete si ma pricep cat decat la optica, deci pot improviza. Sau o camera cu un obiectiv mare ca diametru (~15cm) si focala scurta pt. obs. nocurne.

deci camera+amplificatorul de lumina+munca depusa=camera propusa de mine :-D   btw...si fara improvizatii... :lol:

Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 21:52:59
voi realiza acest proiect intr-un fel sau altul.
iti urez ''succes'' !
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Scump dom-le scump :D. Corect alx, dar vreau nu vreau, tot va trebui sa aleg solutia optima. Nu pot sa trec de o anumita suma de bani, e prea mult, iar munca mea, nu se pune, doar sunt pasionat :D
Ramane sa aleg solutia optima. Merci de urari, va tin la curent :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 22:09:35
Scump dom-le scump :D. Corect alx, dar vreau nu vreau, tot va trebui sa aleg solutia optima. Nu pot sa trec de o anumita suma de bani, e prea mult, iar munca mea, nu se pune, doar sunt pasionat :D
Ramane sa aleg solutia optima. Merci de urari, va tin la curent :D

uite o solutie ''de backup'' :-D :
  cumperi un ''video server''. http://www.itdirect.ro/produse/detaliu/Grandtec-IP-Video-Server---1-Port_1864.html   costa sub 400 de ron...asta iti permite sa transmiti audio si video facand streaming pe net...cu alte cuvinte,poti folosi orice camera domestica in locul uneia dedicate...daca ai noroc si camera respectiva are si LANC,atunci ii poti pune si telecomda pe fir...eventual poti construi un cap trepied motorizat... :-D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Pot construi usor un trepied motorizat cu rotatie 360 grade orizontal si 90 grade in plan vertical manevrat prin telecomanda sau fir (aici sunt in domeniul meu) si daca e nevoie si cu tracking pt. sursele de lumina mai puternice. Camera si software-ul sunt totusi punctul "forte" al instalatiei. Pe un asemenea trepied as putea monta chiar si o camera obisnuita de "mana" care mai are si un zoom apreciabil pentru cazul in care surprind ceva si sunt "pe faza" :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16