Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce credeti despre...

Creat de alx, 07 Octombrie 2008, 22:27:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

un scurt citat:

''De cata vreme exista oameni,ei traiesc intamplari inexplicabile.Cu cat un om  este mai educat,mai experimentat,cu atat mai mari sunt sansele sale de a se intalni cu inexplicabilul,pe care sa-l priveasca ca pe o posibilitate interesanta ce trebuie examinata la rece fara a trage concluzii pripite.Regula consta in cautarea celei mai obisnuite explicatii care se potriveste cu faptele,facand apel la explicatii complexe si neobisnuite numai atunci cand nu exista alta solutie.Iar daca nu se ajunge la nici o explicatie plauzibila,lucrurile trebuie lasate in pace-observatorul educat stie sa supravietuiasca nesigurantei.Oamenii mai putin educati,cu o experienta limitata,suporta mai greu enigmele si cauta solutii,uneori facand apel la informatii vagi,cu conditia ca acestea sa le satisfaca nevoia fundamentala de spectaculos si senzational.''

    Isaac Asimov-Civilizatii Extraterestre,1979

deci ce parere aveti? e de actualitate sau nu?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

Foarte adevãrat alx. Si nu este un lucru rãu, aºa si trebuie abordate lucrurile.

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

DepthOfField

Citat''De cata vreme exista oameni,ei traiesc intamplari inexplicabile.Cu cat un om  este mai educat,mai experimentat,cu atat mai mari sunt sansele sale de a se intalni cu inexplicabilul,pe care sa-l priveasca ca pe o posibilitate interesanta ce trebuie examinata la rece fara a trage concluzii pripite.Regula consta in cautarea celei mai obisnuite explicatii care se potriveste cu faptele,facand apel la explicatii complexe si neobisnuite numai atunci cand nu exista alta solutie.Iar daca nu se ajunge la nici o explicatie plauzibila,lucrurile trebuie lasate in pace-observatorul educat stie sa supravietuiasca nesigurantei.Oamenii mai putin educati,cu o experienta limitata,suporta mai greu enigmele si cauta solutii,uneori facand apel la informatii vagi,cu conditia ca acestea sa le satisfaca nevoia fundamentala de spectaculos si senzational.''


Sunt de acord dar cu niste amendamente:
Nu stiu daca e corect cuvantul "educat", pentru ca, involuntar, induce si antonimul sau, ne-educat, care, ataca orgoliul unora. Cred ca mai corect ar fi "cunoscator intr-un domeniu". Nu cred ca un doctor care vede un OZN intr-o insecta pe o poza, este un ne-educat, ci doar un necunoscator pe domeniul recunoasterii unor fenomene optice si fizice intr-o imagine, pe fondul unei lipse de experienta pe acest domeniu, ca sa dau un exemplu.

Si nici nu cred ca daca esti mai educat, cu atat ai mai mari sanse sa intalnesti inexplicabilul. Cred ca, dimpotrica, oamenii mai putin cunoscatori intr-un domeniu vor detecta eventual mai des false mistere atunci cand se vor lovi de fenomene din acel domeniu. Am mai spus, misterul apare cand orizontul de cunoastere pe acel domeniu supus observatiei, al celui care judeca o situatie, este depasit, iar acest lucru este ceva personal acelui individ.

Cred ca de fapt, in traducerea postata, apare o virgula in plus, care denatureaza si exagereaza sensul, adica virgula de dupa cuvantul "inexplicabil".
Cred ca sensul corect ar fi fost daca am fi citit asa:
Citat"Cu cat un om  este mai educat,mai experimentat,cu atat mai mari sunt sansele sale de a se intalni cu inexplicabilul pe care sa-l priveasca ca pe o posibilitate interesanta ce trebuie examinata la rece fara a trage concluzii pripite."

mai departe, sa vedem:

Citat"Regula consta in cautarea celei mai obisnuite explicatii care se potriveste cu faptele,facand apel la explicatii complexe si neobisnuite numai atunci cand nu exista alta solutie.Iar daca nu se ajunge la nici o explicatie plauzibila,lucrurile trebuie lasate in pace-observatorul educat stie sa supravietuiasca nesigurantei.Oamenii mai putin educati,cu o experienta limitata,suporta mai greu enigmele si cauta solutii,uneori facand apel la informatii vagi,cu conditia ca acestea sa le satisfaca nevoia fundamentala de spectaculos si senzational.'"

De acord. Amatorismul si greseala, si chiar si manipularea atunci cand cineva o face cu buna-stiinta, apar, cand se incalca aceasta regula, si fac sa se intample ce vedem in foarte multe cazuri: daca X-ulescu vede/inregistreaza ceva ce nu intelege, si ii depaseste orizontul propriu de cunoastere, tinde sa marseze direct si cu extrema usurinta, catre ipoteza fantastica sau senzationala sau cu probabilitate foarte mica, si apoi, in relatie cu anturajul de acelasi nivel (fie colegi fizic apropiati, fie necunoscutii de la celalalt capat al globului care iti privesc parerile tale pe youtube sau internet in general), se nasc ipotezele si legendele care prind la multi altii.
De ce asta? Pentru ca, asa cum spune Asimov, exista o nevoie fundamentala de spectaculos si senzational, iar orice nevoie isi gaseste si oferta care sa o alimenteze.

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Kymosabe

Citat din: DepthOfField din  08 Octombrie 2008, 13:05:50

Sunt de acord dar cu niste amendamente:
Nu stiu daca e corect cuvantul "educat", pentru ca, involuntar, induce si antonimul sau, ne-educat, care, ataca orgoliul unora. Cred ca mai corect ar fi "cunoscator intr-un domeniu". Nu cred ca un doctor care vede un OZN intr-o insecta pe o poza, este un ne-educat, ci doar un necunoscator pe domeniul recunoasterii unor fenomene optice si fizice intr-o imagine, pe fondul unei lipse de experienta pe acest domeniu, ca sa dau un exemplu.

Autorul a folosit termenul educat cu sensul de experimentat (,,mai educat, mai experimentat'').
În contextul dat termenul educat nu are sensul general, acela  de (om) învãþat , (om) cult, ci de persoanã care are o anumitã pregãtire în studiul fenomenului OZN (adicã unul care ºtie sã facã diferenþa dintre o muscã ºi un OZN. :lol:).
Iar termenul needucat, raportându-ne la acest text,  nu ar avea un sens peiorativ, deoarece el nu ar însemna incult, ci ar fi sinonim cu necunoscãtor al fenomenului OZN.
Este doar o opinie.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

DepthOfField

e bine ca s-au facut aceste precizari, pentru ca daca vezi, incepuse deja sa se inteleaga gresit pe alt topic termenul "educat".
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

Citat din: DepthOfField din  08 Octombrie 2008, 15:00:48
e bine ca s-au facut aceste precizari, pentru ca daca vezi, incepuse deja sa se inteleaga gresit pe alt topic termenul "educat".
da...si o vorba din popor zice ca nu imbraci decat camasa care ti se potriveste...  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lasand gluma la o parte,si luand in considerare precizarile de mai sus,Isaac Asimov se dovedeste inca o data un om cu picioarele foarte bine ancorate in realitate...in ciuda capodoperelor SF(si nu numai) pe care le-a daruit lumii intregi...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."