Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele cercurilor din lanul de grau!

Creat de jackie28t, 22 Februarie 2006, 23:51:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

nu trebuie sa fie neaparat subtiri cum apar in poze..
si nu cred ca ET au nevoie de suspensii, roti etc...
ar fi urmat o intrebare de genul "de ce le formeaza si apoi pleaca? " - dar....va fi o intrebare fara raspuns :lol:...
ca albina din floare in floare....zboara deasupra lanurilor, face un cerculet, mai zboara 3 hm,mai face unul...ce e asta,polenizare?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

jackie28t

Pai atunci sa trecem serios la studierea fenomenului
''Misterul cercurilor din lanurile de grau'' :wink:

Voi incepe cu cea mai veche intamplare cunoscuta ca Crop Circles descoperita in August 1678 in Anglia numita si
~ The Mowing Devil ~



The Mowing - Devil :
Or, Strange NEWS out of
Hartford - shire.

Being a True Relation of a Farmer, who Bargaining with a Poor Mower, about the Cutting down Three Half Acres of Oats: upon the Mower's asking too much, the Farmer swore That the Devil should Mow it rather than He. And so it fell out, that very Night, the Crop of Oat shew'd as if it had been all of a flame: but next Morning appear'd so neatly mow'd by the Devil or some Infernal Spirit, that no Mortal Man was able to do the like. Also, How the said Oats ly now in the Field, and the Owner has not Power to fetch them away.
Liscensed, August 22nd, 1678


Va urma.....

udar

Teoreticienii acestor cercuri au formulat explicatii cat mai diverse...
Ei au spus ca cercurile sunt niste semne pe care extraterestri le lasa pentru oameni...
Pai daca le lasa doar, ce sens mai au sa si aterizeze?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Atentie/
Acesta secventa este deja declarata a fi un fals facut in cateva ore....
Puteti viziona secventa apasand pe legatura de mai jos
http://www.croponline.org/olivers_castle-aug96en-2.mpeg



Mai multe amanunte pentru cei interesati le puteti gasi aici: http://www.patrickwilson.com/Cropcir.html

jackie28t

Aceasta secventa este considerata a fi genuida.
Puteti viziona secventa apasand pe legatura de mai jos

http://www.croponline.org/bestcropcircle.mpeg

Si inca o secventa disponibila care duce la investigare ar fi aceasta secventa din Barbury Castle din 24 Julie 1995.Puteti viziona secventa apasand pe legatura de mai jos


http://www.croponline.org/sferadiluce.mpeg

jackie28t

Scuzati nu am prea mult timp liber pentru traduceri,dar sunt sigur ca veti intelege. 8-)
__________________________________________________________________________

Milk Hill, Wiltshire UK August 13th 2001,



One of the largest and most complex crop signs ever discovered, the Galaxy Spiral Arm sign filled the 700,000 square foot field where it was found. The pattern, spanning 787 feet across, consisted of 409 circles, some as large as 72 feet in diameter. When magnetometer and electrostatic surveys were conducted on the site, it was found that each concentric ring emitted an electrostatic reading of plus 80 volts. When this sign appeared on the Wiltshire landscape, it created huge international media interest because of its size and beauty, and because its creation has never been explained.

Australian Ten Network television news August 23rd, 2001 presented by Sandra Sully,



"The crop circle phenomenon has reached new heights. These circles, the biggest ever seen in the area, have appeared overnight on a property in the English countryside. The pattern is carved (sic) into two hectares of wheat. The largest is twenty-one metres wide. It's not known how they got there, although experts say it would have been almost impossible for hoaxers to complete the 409 circles overnight."
_________________
Nu se stie cum auaparut acele cercuri acolo dar expertii au spus este aproape imposibil pentru facatori sa faca 409 de cercuri peste noapte!




lory

eu nu,am picat la engleza.... dar ne descurcam...

Citat din: udar din  04 Iunie 2006, 21:34:37
Teoreticienii acestor cercuri au formulat explicatii cat mai diverse...
Ei au spus ca cercurile sunt niste semne pe care extraterestri le lasa pentru oameni...
Pai daca le lasa doar, ce sens mai au sa si aterizeze?

pai pt ce le lasa?  :?si dc neaparat cercuri? :?

udar

Pai tocmai asta e intrebarea...

Nu cred ca poate cineva raspunde...

Desi daca bine imi aduc aminte, acele cercuri contineau "numarul de aur" sau ceva de genul acesta... Deci asta ar putea fi o posibila explicatie
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

pri3st3ss

numarul de aur?
explici mai mult,pls....?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Facusem mai demult un proiect pe tema asta. Acum nu am timp sa explic foarte pe larg. Iata, insa, niste link-uri...

http://www.elixir.ro/domenii.php?l1mnu=2&mnu=177&divmnu=58
http://www.archimedes-lab.org/atelier.html?http://www.archimedes-lab.org/nombredor.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_ratio

poti gasi mia multe accesand goolge si introducand cuvintele "golden ratio", "golden number".

sper ca au fost de folos aceste informatii..
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Citat din: Skywalker din  22 Martie 2006, 22:11:58
DIAVOLUL SECERATOR

Un fermier se tanguia cu un biet secerator, cum sa coseasca 3 ha si jumatate de ovaz: si cum seceratorul il intreba prea multe, fermierul a jurat ca in locul lui, ar trebui sa secere diavolul. Asa s-a intamplat ca in fiecarte seara, campul de ovaz arata ca si cum ar fi tot in flacari; dar a doua zi parea atat de bine secerat de catre diavol, incat nici un muritor nu era capabil sa faca la fel. De asemenea, diavolul culca ovazul la pamant si proprietarul nu putea sa-l adune.
  Aceasta stire a aparut intr-un ziar al vremii, insa momentan nu pot sa-l scanez.

Citat din: jackie28t din  04 Iunie 2006, 21:21:47
~ The Mowing Devil ~



The Mowing - Devil :
Or, Strange NEWS out of
Hartford - shire.

Being a True Relation of a Farmer, who Bargaining with a Poor Mower, about the Cutting down Three Half Acres of Oats: upon the Mower's asking too much, the Farmer swore That the Devil should Mow it rather than He. And so it fell out, that very Night, the Crop of Oat shew'd as if it had been all of a flame: but next Morning appear'd so neatly mow'd by the Devil or some Infernal Spirit, that no Mortal Man was able to do the like. Also, How the said Oats ly now in the Field, and the Owner has not Power to fetch them away.
Liscensed, August 22nd, 1678

Chiar acum vazusem acel text Skywalker postat de tine!
Bine spus!
Iara ai un punc de respect de la mine :wink:
Chiar am sa mai las o data acea imagine la care ai facut referire chiar daca o postasem mai sus.Este o intamplare ce da de gandit Skepticilor si investigatorilor.

udar

E foarte dificil de stabilit astazi ce insemna atunci ca "ardea" si "culca la pamant" ovazul. Poate fi la fel de bine un prank, la fel cum se intampla si astazi. E foarte greu sa vorbesti despre surse dintre acestea atat de indepartate in timp.

Ufologii le interpreteaza ca si crop circles, radicalii crestini ca si lucratura diavolului, scepticii ca si un fenomen meteorologic... cine stie unde este adevarul...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Ai dreptate orarecum Udar,este greu sa precizam esenta cuvintelor folosite cu multi multi ani in urma dar cu putina atentie putem vedea in text ceva foarte unic ce seamana foarte mult cu Crop Circles din timpurile noastre,si ma refer la cele autentice :wink:

''And so it fell out, that very Night, the Crop of Oat shew'd as if it had been all of a flame: but next Morning appear'd so neatly mow'd by the Devil or some Infernal Spirit, that no Mortal Man was able to do the like''

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

monk

Cercul Milk Hill aparut in 2001 il consider chiar si cel mai reusit.Este cel mai mare si cu o multime de mesaje cu foarte multe subintelesuri ca:reincarnare sau renastere :roll: