Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele cercurilor din lanul de grau!

Creat de jackie28t, 22 Februarie 2006, 23:51:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

udar

Jackie,

Eu am sustinut fervent ideea ca extraterestrii pot comunica cu oamenii prin diferite medii, chiar si prin Internet. Si ca extraterestrii sunt poate chiar printre noi, si ne viziteaza constant.

Dar astea sunt, asa cum ai spus si tu, doar speculatii. TOATE SUNT SPECULATII. Eu nu ma contrazic cu tine, pentur ca nu am dovezi sa stustin nimic, la fel cum nici nu ne poti dovedi ceea ce afirmi. DAR asta nu inseamna ca nu ne putem folosi logica noastra, cat de simpla ar fi, astfel incat sa contrabalansam speculatiile catre o anumita supozitie. Adica... e mai probabil ca extraterestrii sa fi venit aici doar pentur a face niste cercuri pe gheata, pe care sa le vedem noi? Fara a lasa alte semnificatii ale fenomenului? Sau e mai probabil ca acelea sa fi facute din motivele spuse mai sus, de catre niste oameni in cautare de divertisment? Ce-ti spune bunul simt? Spre care varianta inclina?

Plus ca, deseori dupa ce au aterizat OZN-urile, si asta s-a intamplat si la Cluj, la Padurea Hoia, vegetatia a ramas aproape arsa in zonele acelea... Deci ma gandesc ca acele cercuri nici nu ar fi trebuit exista, ci in loc de gheata ar fi trebuit sa existe apa clocotita.

Sunt toate supozitii, dar bunul simt ne face sa inclinam spre adevarul unora in defavoarea celorlalte.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

assiris

Interesante cercurile. Hai sa ne dam cu parerea, cine si de ce le-au facut. Sa incercam asa o sedinta de brainstorming sa vedem ce iese

jackie28t

Citat din: assiris din  09 Mai 2006, 19:22:05
Interesante cercurile. Hai sa ne dam cu parerea, cine si de ce le-au facut. Sa incercam asa o sedinta de brainstorming sa vedem ce iese
Bine spus assiris,sper ca asa va iesi ceva constructiv.Discutam civilizat si serios despre subiect,ne ajutam cu informatii si ne respectam parerile adica si parerile altora pentru a putea intelege despre ce vorbim. 8-)

Dar apropo la care cercuri te referi de fapt?
Cercurile din lanurile de grau sau fenomenul cercurilor aparute pe gheata? :-D

udar

Fabricat de omul care a trimis pozele.

Baiatu a pozat cercurile, si-a pus pe ele numele si iata cum a devenit faimos. Aaa si sa nu uit... E martor unic. Daca as fi vazut asa ceva as fi dat sfoara in tara... (si nailon in strainatate :lol: )

Cand a aparut un cerc misterios pe malul Somesului s-a anuntat la radio, toata prostimea a fost acolo... (printre care si eu :lol:)
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

assiris

Ma voi referi la cele din gheata.
In primul rind: scopul...
Ce rost ar avea ca niste vehicule sa aterizeze pe gheata? Si apoi nu cred ca in urma lor au aparut cercuri. Privind mai atent pozele, par mai degraba a niste cercuri facute de oameni, vorba lui Toma, cu surubelnita legata de o sfoara, pe post de compas. Dubioase, si care nu ar putea constitui ceva anormal sunt cele care au urme de pasi peste tot. In privinta grosimii ghetii nu se pune problema. Se poate face cercul care se va pastra si mai tirziu, pina la topirea ghetii, deci cind ea ar fi mai subtire si deci misterul ar fi mai mister.
In ce priveste imaginile cu cercuri tip lentila Fresnel, concentrice, acestea pot fi realizate de natura fie prin curenti de aer turbionari, fie prin anomalii magnetice (presupun).
Cercurile din iarba de un verde inchis pot fi realizate usor prin ingroparea unei bare circulare de fier sub stratul de iarba sau presararea unui strat de rugina in iarba. Fierul face ca iarba sa fie colorata in verde inchis (incercati!).
In ce priveste fenomenul cercurilor din lan, nu ma pot pronunta, unele sunt figuri foarte complexe care nu pot face altceva decit sa-mi genereze intrebarea: care ar fi scopul lor, in cazul in care ar fi facute de alte civilizatii? Pot aceste cercur sa transmita mesaje pamntenilor? De ce astfel cind ele sunt adevarate opere de arta care practic nu pot transmite nimic in afara de uimire.
Daca noi, am merge pe o planeta pe care ar trai o anumita populatie, oare am face asa ceva? Cum am incerca sa transmitem mesajul nostru celor de acolo? Ar trebui mai intii sa vadem daca au un grad de constiinta care sa merite acest efort. E ca si cum am merge intr-un musuroi de termite si ne-am apuca sa desenam oameni, pisici si flori, in speranta ca acestea vor pune in discutia coloniei aceste aparitii misterioase.
Sunt parerile mele, bune sau rele, puteti veni si dvs. cu altele mai bune, poate undeva vom zari luminita de la capatul tunelului in materie de OZN.
Oricum, cind vad noianul de relatari de acest fel, am senzatia ca in tacere "ni se pregateste ceva" iar noi in loc sa descoperim CE? mai adaugam si niste "mistere proprii" parca in speranta de a ascunde in noianul de stiri pe cele cu adevarat autentice.

Timax

Citat din: emil din  20 Martie 2006, 10:13:18

Apar numai cu precadere in Anglia nefiind un fenomen general planetar


Au aparut si in Polonia

Citat din: emil din  20 Martie 2006, 10:13:18

•   Foarte greu de realizat de autori in conditii de noapte, timp limitat, pericol de a fi descoperiti
 


Ai fi uimit de ce e-n stare un om cand isi pune mintea la contributie

deepblue

Si uite asa au aparut si primile cercuri misterioase prin lanurile de grau rasarite in 2006.
Prima recolta baieti!Nu pierdeti stirea  :lol:
http://www.cropcircleconnector.com/inter2006/italy/italy2006.html






lory

ceva drepturi de autor? s-au semnat?
se vede ca sunt mai buni ca picasso :-D
dar..cu ce scop?sunt simple desene,am vazut pe Discovery ca si oamenii pot face astfel de cercuri...nu e chiar greu...

oare cercurile astea se vad din spatiu?...cred ca nu...ma gandeam aici la o asociere cu nazca...dar.... :|

deepblue


lory

superb...vreau si eu sa fac :mrgreen:

pri3st3ss

Citat din: lory din  27 Mai 2006, 22:00:34
ceva drepturi de autor? s-au semnat?
se vede ca sunt mai buni ca picasso :-D
dar..cu ce scop?sunt simple desene,am vazut pe Discovery ca si oamenii pot face astfel de cercuri...nu e chiar greu...

oare cercurile astea se vad din spatiu?...cred ca nu...ma gandeam aici la o asociere cu nazca...dar.... :|


cum sa se vada din spatiu,lory?doar daca au telescop:D si cauta in special cercuri...
am si eu o intrebare...cand vine toamna,ce se intampla cu acele cercuri? mai au aceleasi "proprietati"?...
vegetatia creste primavara in acelasi sens in care au fost culcate la pamant firele vechi? cred ca nu.... :-D

da,lory draga, facem impreuna unul :mrgreen:...dar sa gasim uneltele necesare :roll:.... daca vrei, te las sa te semnezi :-D  ajutoare gasim noi pe aici,toti sunt dornici de farse,doar ii stii,nu? :evil: 8-) :lol:


draga nero, super  film :-)
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

deepblue

Citat din: pri3st3ss din  28 Mai 2006, 21:20:44da,lory draga, facem impreuna unul :mrgreen:...dar sa gasim uneltele necesare :roll:.... daca vrei, te las sa te semnezi :-D  ajutoare gasim noi pe aici,toti sunt dornici de farse,doar ii stii,nu? :evil: 8-) :lol:
draga nero, super  film :-)
multumesc pri3st3ss.pai daca aveti nevoie de ajutoare,eu sunt dornic de a face cercuri in lanurile de grau.ma luati si pe mine?Promit ca iau cu mine si compasul :lol:

lory

compasul? :-D
lasa,il taram pe unu in cerc si facem noi...
dar...apropo...trebuie neaparat sa pastram "traditia" cu cercuri?
hai sa facem romburi,nero, sau stelute :wink: :lol:sa fim creativi,eu am imaginatie bogata, pri3st3ss poate fi noul spielberg :mrgreen: :wink:
te luam,cat iti ia sa ajungi in cta?:D la noapte o fur pe pri3st33s si o duc in lanuri - fara tenta sexuala :lol:


pri3st3ss,iubito, ai auzit?invata-ti mai rpd la tampenia aia (esti alien smart),ca sunt multi doritori sa te rapeasca..promit ca aduc si inghetata ..uite,nero aduce floricele:mrgreen: :-P


mai vrea cineva cercuri?romburi? stelute? super oferta... :-) :wink: :roll:

pri3st3ss

si facem si un foc de tabara,nu?chitara am,in rest vad ca e tot meniul.... :-P

mergem,lory,dar nu acum

nero,nu iti trebuie compas,merge si cu o bucata lunga de sfoara...mereu am urat matematica,dar macar stiu sa fac cercuri :-P

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Skywalker

Provocare pentru Pri3st3ss & Lory & Nero.

Cand veti realiza ceva de genul asta, chemati-ma si pe mine sa o vad. O voi putea considera a 8-a minune a lumii.