Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele cercurilor din lanul de grau!

Creat de jackie28t, 22 Februarie 2006, 23:51:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baaron

Eee....... :-D :-D

Chiar asa...hai sa incercam sa vedem cat de sinceri suntem...

Daca cineva pe strada ne-ar intreba...Crezi ca esti mai inteligent decat un delfin?...care ar fi raspunsul?

Raspunsul meu este ca sunt un dobitoc... :-D

Voi va considerati mai inteligenti decat delfinii?
Putem face si un sondaj de opinie pe tema asta...

Stiu ca e offtopic si maine sterg postul....il las aici doar azi

nemo

Helo !
Delfinii sint singura specie de animale la care puii nu pot fi dresati !. Un delfin trebuie sa aiba o anumita virsta pentru a incepe dresajul . Se presupune ca exista un anumit schimb de informatii ( o educatie de la parinti ) pina la aceea virsta. La toate celelalte specii dresajul incepe de la pui . Cei mari nu mai pot fi dresati. Mai exista o singura specie pe pamint la care puii nu pot fi dresati ( aprox 7 ani). Omul

jackie28t

#17

jackie28t

Ce pareri aveti despre cercurile de pe gheata aparute printr-un mod misterios asa cum se poate vede in imaginea atasata mai jos?Credeti ca este producerea unui fenomen natural sau produs ne nava mama spatiala? :-D

Skywalker

Ce interesant!

   E un cerc perfect, iar gheata din hur vad ca nu e afectata. Ce fenomen natural ar putea sa fie? Ca de mana omului, chiar ma indoiesc ca a fost facut?

   Mai multi martori oculari au observat niste OZN-uri lasand in ape niste containere. Ar putea avea aceasta actiune vreo legatura cu gheata taiata in forma de cerc?

DepthOfField

Skywalker a spus:
CitatCa de mana omului, chiar ma indoiesc ca a fost facut?

Cum sa nu poata fi facut de mana omului? As spune ca nu e chiar greu
Pai, daca gheata e subtire, pai atunci merg pe gheata astfel: pun niste scanduri sau placi  mari si relativ usoare, si calc intotdeauna pe ele, ca sa disip propria greutate pe o suprafata mare. (ca niste schiuri mai mari).
In centru viitorului cerc, tot pe o placa mai mare, pun un corp mai mare de vreo maxim 10 kg sa zic, care corp are un ax vertical cu posibilitate de rotire in jurul propriei axe (de exemplu corpul ala ar fi chiar o roata culcata lateral, cu tot cu ax). De ax prind o sfoara a carei lungime va forma raza cercului. La capatul liber al sforii pun ceva ascutit, sa zicem asa ca un varf de surubelnita sau similar. Nu ramane decat sa ma deplasez pe gheata pe exteriorul cercului eventual, evident tot pe niste placi mari care sa disipe propria-mi greutate, si sa zgarii gheata avand grija sa tin tot timpul sfoara intinsa. Dupa ce s-a format traseul deja adanc de mai bine de vre-un centimetru, practic nici nu mai am nevoie de sfoara. Probabil in mai multe ore as termina toata treaba.
Si parca de-a lungul traseului in poza vad ceva alb gen "aschii de gheata", rezultate in urma zgarierii ghetii...
O joaca cu un compas mai mare :D si ceva mai multa rabdare
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

#21
Inca un caz interesant de un ring pe geata Ciuciulete :wink:
Fotografiile au fost luate pe 10 decembrie 2005
Voi atasa imaginile jos.



jackie28t

Este timpul pentru o nua recolta si graul creste deci sezonul pentru Cercurile din lanurile de grau va incepe de curand deci ramane de vazut care cerc misterios va fi primul care va aparea in acest an pentru 2006  8-)

assiris

Ai dreptate ciuciulete, in fond de ce s-ar aseza ãia cu farfuria lor drept pe gheatza?
Si eu cred ca e facuta de niste glumetzi, daca imi aduc aminte la iarna o sa fac si eu asa ceva pe o balta sa se dea ziaristii de pamint sa afle ce farfurie a aterizat acolo. Dar eu o fac mai simplu. presar niste sare pe circumferinta sau pun o sfoara imbibata cu motorina si ii dau foc sa aiba si urme de reactor. :)

Necunoscutul

  Daca te uiti mai atent nu prea ai pe unde sa aterizezi (sunt brazi peste tot) .


8-)

jackie28t

Citat din: assiris din  08 Mai 2006, 17:28:03Si eu cred ca e facuta de niste glumetzi, daca imi aduc aminte la iarna o sa fac si eu asa ceva pe o balta sa se dea ziaristii de pamint sa afle ce farfurie a aterizat acolo. Dar eu o fac mai simplu. presar niste sare pe circumferinta sau pun o sfoara imbibata cu motorina si ii dau foc sa aiba si urme de reactor. :)

Daca crezi ca te poti duce cu un pumnulet de sare pe un asa strat subtire de gheata si sa calculezi cercul dupa care sa scrii un rapot adica SA MINTI si sa-l pui pe internet cu numele satului si numele tau adevarat asa cum precizeaza toate rapoartele si dupa aia ce?
Te simti fericit pentru 10 minute ca ti-ai aratat cateva poze pe internet? :roll: LOL
Este doar idiotenie! C-am schioapata assiris... :wink:

udar

Citat din: jackie28t din  08 Mai 2006, 22:01:41
Daca crezi ca te poti duce cu un pumnulet de sare pe un asa strat subtire de gheata si sa calculezi cercul dupa care sa scrii un rapot adica SA MINTI si sa-l pui pe internet cu numele satului si numele tau adevarat asa cum precizeaza toate rapoartele si dupa aia ce?
Te simti fericit pentru 10 minute ca ti-ai aratat cateva poze pe internet? :roll: LOL
Este doar idiotenie! C-am schioapata assiris... :wink:

Nu schioapata deloc. Si iti voi oferi multiple argumente pentur care aceste fenomene sa fie create de niste oameni jucausi.

1. Plictiseala. Uita-te in statele musulmane. Cand se simt amenintati de vreo spusa a americanilor ies toti in strada si ard steaguri. De ce? Crezi ca asa de dedicati sunt ei religiei si culturii lor? Iti spun eu ca nu. Pur si simplu ala e un eveniment social, monden cum i-am zice noi. Aia e distractia lor. Asa si intr-un orasel sau satuc dintr-acela. Nu ai prea multe oprtiuni de divertisment.

2. Publicitate pentru sat. Faci un astfel de cerc, chemi presa si in scurt timp satucul sau ce era roieste de oameni care consuma si aduc un plus financiar unui loc altfel uitat de lume.

3. Publicitate pentru indivizi. Bineinteles ca dupa ce faci astfel de fotografii iti dai numele adevarat si satul si te distrezi enorm cum pot unii sa comenteze si sa dezbata pe niste cercuri pe care le-ai facut tu din distractie. Probabil ca tu, jackie, esti un om cu o tinuta morala de exceptie, si nu ai putea face asa ceva niciodata, dar trebuie sa intelegi ca nu toti oamenii sunt ca tine. Oamenii insala, mint, comit crime.... Si in plus, de ce sa nu isi dea numele? daca se dovedeste o minciuna ce consecinte legale poate sa aiba o asemenea fapta? absolut nici una.

4. Subiect de relatare pentru ziaristi fara obiect de activitate. Sunt anumiti ziaristi care sunt axati pe anumite zone, gen paranormal sau inedit, care nu au mereu subiecte de ziar. Iar daca nu ai activitate, esti cam mort intr-un domeniu ca jurnalismul. De aceea este posibil ca unii sa fabrice asemenea subiecte. Ii platesti unui indivis niste bani sa faca o chesti de acest gen, obtii astfel exclusivitatea asupra relatarilor, scrii articolul intr-un mod cat mai evaziv si misterios, si iata cum ai trecut cu bine de inca o zi... si seful tau e multumit ca esti mereu in locul unde se intampla misterul... Nu ati vazut Bruce Almighty? Ceva in genul lui "Mr. Exclusive"

Deci sincer Jackie nu vad absolut nici un minus la fabricarea unei astfel de povestiri, ci doar castiguri pentur terte persoane.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

DepthOfField

Udar, subscriu la cele zise, motivatii de fals sunt cu duiumul si uneori nici prin cap nu-ti trece tie, ca om cinstit si corect, la ce le poate coace mintea unora manati de motivatii dintre cele mai diverse...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

assiris

Citatjackie28t
Crezi oare ca nu sunt destui cei pusi pe glume de acestea?
Eu cred ca sunt. Si unii chiar destul de "seriosi si credibili"
Ai vazut citi se catara pe linii de IT si isi fac publicitate le Tv (buna sau rea!)?
Citi isi bat cuie in cap, citi nu fac fel de fel de glume pentru simplul motiv de a iesi din anonimat?
La ce mi-ar folosi mie sau altuia sa fac o asemenea gluma?
Poate sa-mi bat joc de presa care din dorinta de "extraordinar" sunt capabili sa inghita orice. Am vazut evenimente, le-am trait pe viu si apoi am vazut cit de aberant au aparut in presa. Oare nu merita sa ma distrez pe seama lor? Poate asa le-ar veni mintea la cap sa relateze un eveniment asa cum s-a petrecut, fara inflorituri.

jackie28t

Mai oameni buni,se poate foarte bine sa fie doar un fenomen natural si nimic altceva.Faptul ca acele cercui pe gheata pot fi facute si de oameni,da poate ca se poate, dar asta nu inseamna ca sunt facute de cineva doar din joaca sau alte motive.Pana nu avem evidente solide nu putem trage nici o concluzie sanatoasa.
Iar ca voi dati zeci si zeci de motive ca se pot face foarte simplu si ca sunt multi indivizi care are motive....pai aste sunt doar speculatii.
Si ciuciulete a pus o teorie dar este doar o teorie pentru ca sunt sigur ca el nu a pus acea teorie in practica de a forma un cerc pe gheata.
Eu nu am spus ca acele cercuri sunt de la nave spatiale doar ca fac parte din aceste fenomene misterioase ca toate celelalte.
Am sa va las legatura cu tot raportul al acelui caz pentru a verific cat de cat:
Sudbury, Ontario Ice Circle/Ring: http://www.rense.com/general69/sud.htm

Iar aici puteti gasi mai multe fenomene care sper sa va fie util:
http://uk.kornsirkler.org/relaterte_fenomen.htm