Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele cercurilor din lanul de grau!

Creat de jackie28t, 22 Februarie 2006, 23:51:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

Misterele cercurilor din lanul de grau!
Un report foarte interesant scris de Robert Hulse despre misterul cercurilor din lanurile de grau.Voi lasa linkul respectiv pentru a nu mai fi cazul sa expun totul aici.
http://www.ufocasebook.com/cccritique.html



Skywalker

 Relatarea unor oameni ce au asistat la "nasterea" unor cercuri in lanuri:

  In august 1991, Gary si Vivienne Tomlinson au iesit sa-si faca plimbarea de seara, cand s'au pomenit martorii nasterii unui cerc intr'un lan:

Vivienne: Stateam pe o poteca ingusta la marginea unui lan de porumb, cand am vazut ca porumbul din dreapta mea se misca... S'a asternut ceata peste camp si am auzit un sunet ascutit. Apoi am simtit un vant puternic impingandu'ne dintr'o parte si de sus... Ne apasa pe cap, asa ca am putut cu greu sa ramanem in picioare, totusi, sotului meu i se ridica parul in cap. A fost incredibil. Apoi, vartejul de aer a parut sa se divida in doua si s'a indreptat in zig-zag.Il mai vedeam, ca si cum ar fi fost o ceatza care palpaia pe masura ce se misca... Pe masura ce disparea, ne'am pomenit intr'un cerc, cu porumbul culcat la pamant in jurul nostru... Totul s'a linistit din nou si am pastrat un sentiment mare de emotie... S'a petrecut atat de repede incat a parut o fractiune de secunda.

Skywalker

Alte poze cu figuri din lanuri. Autenticitatea pozelor ramane de discutat. Eu doar le expun.










emil

Cert este ca ele exista. Problema este cine le-a realizat . Pasionati umani ( sugubati sau membrii unei culturi gen graffiti) sau inteligente extra umane


   Argumente nonufo:

•   Apar numai cu precadere in Anglia nefiind un fenomen general planetar
•   Exista diverse persoane care au revendicat "mistificarea"
•   Sint puternic legate prin expresie de simbolistica celtica
•   Par a fi rezultatul unor speculatii matematice legate de inscrieri de cercuri in alte cercuri, fiind deci variatiunile  solutiilor unor ecuatii de geometrie analitica   in functie de schimbarea unor parametrii

Argumente in favoare :

•   Foarte greu de realizat de autori in conditii de noapte, timp limitat, pericol de a fi descoperiti
•   Nu prezinta urme de actiune mecanica asupra plantelor ( teoria nodurilor din cereale explodate sub influenta caldurii )
•    Nu se cunosc cazuri de cercuri neterminate sau gresit intocmite ( macar statistic si tot trebuia sa intervina o eroare)
•   Se dezvolta de la forme simple, catre forme din ce in ce mai complexe asemenea matematicilor fractale (regula de baza pentru modelarea formelor naturale ) fiind parca rodul interactiei unei forme complexe tridimensionale cu  suprafata plana a cimpului de cereale.

Skywalker

 Bine zici, emil. La categoria nonufo, as mai vrea sa adaug ceva:
    In septembrie 1991, cercetatorii cercurilor din lanuri au fost dezolati cand un ziar a relatat ca doi artisti pensionari din Southhampton, Anglia, au fost responsabili pentru un fenomen, implicand un cerc din lan. Acest lucru s-a dovedit a fi o usoara exagerarecaci, desi Doug Bower si Dave Chorley au recunoscut ca fusesera responsabili pentru sute de cercuri, inca de la jumatatea anilor '70, cu siguranta ca nu sugerau ca le facusera pe toate.
   
CitatApar numai cu precadere in Anglia nefiind un fenomen general planetar
Aici trebuie sa te corectez. Au fost si in Romania, cateva cazuri izolate prin anii '90. Insa nu stiu daca au fost facute de oameni sau de OZN-uri.

  Una din primele povesti implicand cele dintai cercuri din lan, din epoca moderna, s-a petrecut in Tully, Australia, in 1966. Pe 19 ianuarie in acel an, soferul de tractor George Pedley a fost uluit de un obiect ciudat care se inalta dintr-o laguna strajuita de trestii. Cand a ajuns la locul unde fusese obiectul, a vazut ca trestiile fusesera culcate la pamant si rotite in sensul acelor de ceasornic, facand un cerc cu diametrul de 10 metri. Cercetarile ulterioare au scos la iveala inca 4 cercuri in laguna, plantele fiind smulse din solul subacvatic.

DIAVOLUL SECERATOR

Un fermier se tanguia cu un biet secerator, cum sa coseasca 3 ha si jumatate de ovaz: si cum seceratorul il intreba prea multe, fermierul a jurat ca in locul lui, ar trebui sa secere diavolul. Asa s-a intamplat ca in fiecarte seara, campul de ovaz arata ca si cum ar fi tot in flacari; dar a doua zi parea atat de bine secerat de catre diavol, incat nici un muritor nu era capabil sa faca la fel. De asemenea, diavolul culca ovazul la pamant si proprietarul nu putea sa-l adune.
  Aceasta stire a aparut intr-un ziar al vremii, insa momentan nu pot sa-l scanez.

udar

Daca este vreo parte a fenomenului OZN pe care as cataloga-o ca reala 90 % ar fi cea a cercurilor in lanurile de grau. Nu ma intelegeti gresit, sunt FOARTE constient ca sunt extrem de multi care fac trucuri si construiesc astfel de desene, dar sincer, mi se pare imposibil pentur un om sa creeze unele dintre acele modele foarte complicate, asta pe intuneric si intr-un timp foarte scurt... E realmente imposibil...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Skywalker

Autenticitatea unui cerc poate fi contestata, caci continea mesajul NUSUNTEMSINGURI.
Daca ar fi fost creat de extraterestrii, atunci ar fi trebuit sa fie NUSUNTETISINGURI

udar

#7
Iata un film din arhiva personala pe care eu il consider interesant: (nu ii cunosc originea sau date suplimentare)

Link-ul e valabil 7 zile:

http://s65.yousendit.com/d.aspx?id=2PF8YAXQ9FWD705NMSIUQI9C8R
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

emil

Sa spus pe National Geographic ca este un fals si au fost prezentati autorii falsului. Eu unul nu stiu ce sa mai cred .Este mai vechi.  Mult timp l-am crezut veridic si cutremurator. Acum sint putin sceptic . Dar, daca exista o institutie a transformarii in falsuri a autenticului ...

Necunoscutul

Emil ai dreptate ar putea fi ceva in genul MIB. Dar de ce s-ar chinui extraterestrii sa ne "deseneze" terenurile noastre? :?   
8-)

emil

Daca aplicam logica formala nu exista nici o ratiune . Se ridica o intrebare din partea delfinilor : "de ce oceanografii vor sa ne invete sa comunicam prin gesturi cind banda spectrala de ultrasunete este asa de lata ?. Ar fi interesat de studiat daca relatiile geometrice dintre cercuri respecta Sectiunea de Aur ( sau numarul FI ). Daca au o dezvoltare in timp. Daca releva ceva general din existenta materiei (vreo constanta universala PI, K - Newton, timp de injumatatire uraniu etc ). Poate fi un limbaj matematic superior, poate fi o simbolistica care ne scapa, dar poate fi si un mare bluff .... gen "vacile rapite". Pardon sper sa nu mai supar pe nimeni !

baaron

Extraordinara ideea ta Emil si felicitari....nu ma gandisem inca la acest lucru.....intradevar este foarte posibil ca delfinii sa incerce sa exprime niste chestiuni foarte logice mai ales tinand cont de faptul ca isi folosesc 100% creierul....

Chiar am sa incerc sa studiez un pic acest lucru , paralelismul dintre numarul de aur si acrobatiile delfinilor...

Pe curand..

Skywalker

Poate ar fi mai bine sa se poata capta cumva pe un radio ultrasunetele emise de delfini, apoi decodificate. Urmatorul pas ar fi atunci de a aparea o statie de emisie-receptie, cu un display pe care scrii textul de transmis. Iar statia iti "traduce" textul in ultrasunete, pentru delfini. Iar ultrasunetele de la delfini sa fie traduse, iar textul sa apara pe display.

baaron

Intrebare_________________________________________________

Cum putem face o comparatie intre ceva care isi foloseste creierul in proportie de 100% cu "ceva" care il foloseste 7%?



ryn