Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

parere securizare ptr NOM

Creat de rebelfire, 13 August 2008, 14:03:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

rebelfire

Sal tuturor,
Sorry de la inceput, subiectul postului meu este conex cu tema noastra, dar il pun aici ca sa-l vada toata lumea..deoarece m-am gandit ca pot da o sugestie binevnita celor care nu au flat sau poate nu stiu decat un singur program, iar acel are "lacune" intamplator. Eu si alti forumisti, observ ca ne-am lovit de problema asta si se intampla lucruri "ciudate" pe net, vroiam sa va sugerez niste programe de securitate ( antivirus, antispam, antimalware,etc)  testate de mine de-a lungul timpului, care va pot folosi in general.
Un exemplu ar fi discutia ref la Bildbe...2007 Turcia, preiau din Alx"
...deci,fara a fi adeptul teoriei conspiratiilor,indraznesc sa spun ca sunt unii care se pare ca ACUM sunt interesati de ce se discuta pe aici,iar atacul de care pomeneste Ark,asupra unui moderator,nu face decat sa intareasca aceasta idee...s-ar putea sa avem ''surpriza'' sa constatam stergerea unor mesaje sau neregularitati in functionarea forumului mult mai des de acum inainte...cine s-a chinuit sa intre in sistem nu a facut-o degeaba...
   cat despre topicul Bilderberg 2007 nu sunt prea multe de spus...a disparut...si nu imi dau seama pe cine a suparat de l-a sters...
sperand in mai bine,va recomand antivirusi seriosi..."
Topicul  din iunie 2007...
Vroiam sa spun ca, departe de a ma suspecta ca sunt putin paranoic...si nici nu vreau sa fiu suspectat de altceva, mie si unui alt prieten care luam documentare despre subiecte tari, am constatat un "simptom" cel putin ciudat, calculatorul se restarta singur..asta in conditiile in care aveam 2 antivirusi si 2 antispam care nu spuneau nimic...alte faze, ni s-au intamplat niste blocari si spam-sau adware ciudate in momentul in care accesam subiecte de gen maso...illu, sau bilderberg, cautand raspunsuri, fiind mai sceptic, de aceea nu-mi dau nici poate nici numele, am inteles din diverse surse, ca exista un control riguros al net-ului, din partea "baietilor albastri "mai precis un computer urias de baze de date la periferia Bruxells-ului si  ca exista o lista intreaga de termeni care sunt selectati pe un program de localizare ID-uri pe net in vederea globalizarii, accesului cat mai rapid la orice inf..(adrese de numere de useri)cum apar pe net, ma bucur si va admir ca discutam subiectele astea, dar nu credeti ca e putin cam..."deranjant" ptr unii? Ideal -parerea mea!- ar fi sa cream un limbaj cifrat...sau prescurtat,de asemenea, tot parerea mea, este ca - nu din lipsa noastra de incredere unii fata de altii-nu cred ca e bine ca parte din membri sa isi puna pozele sau numele reale, apreciez corectitudinea lor, dar eu de asta ma feresc, am destule documentare pe acest subiect, sfatul meu este sa va puneti un grup din cele mai bune antispam-uri, - ratiunea este ca au semnaturi diferite de virusi si spam-uri ptr ca nici unul nu e perfect, am facut ceva programare la viata mea- poate ca oamenii nu stiu toti care sunt, uitati-le testate de mine in ani de zile spooky si restul moderatorilor imi cer scuze, nu e reclama,chiar nu am nici o legatura cu firmele respective, sunt doar exemple ptr a citi cat mai multi..nu am cum sa trimit pm la fiecare: in primul rand, counterspy, care mi-a scos virusi care NOD-ul si restul, bitdifender,Norton, etc nici nu-i "miroseau"...dupa aceea, spysweeper cu antivirus, excelent, vedea ce nu vede NOD-ul, considerat cel mai bun, de ce? ptr ca NOD-ul nu deschide f multe arhive asta ma enerveaza, spybot, ad- aware 2008,spyware blaster, super antispyware si foarte bun, dar putin mai complicat zone alarm, nu crede ca se vor incurca unul pe altul, deoarece ad-aware,si super antispyware au versiuni gratuite care nu sunt active decat la actualizare si daca dai tu scan, in rest, stau "cuminti' nu intervin. In speranta ca m-ati inteles ca subiectul e usor offtopic si ca sunt sugestii bune
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

rebelfire

Am omis, puteti intala un program f important, antirootkit, care arata dupa scanare tot ce e ascuns fara stirea voastra pe calculator..cele 2 care sunt bune sunt sophosantirootkit si cel de la microsoft
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

jackie28t

Citat din: rebelfire din  13 August 2008, 14:03:39
Sal tuturor,
Sorry de la inceput, subiectul postului meu este conex cu tema noastra, dar il pun aici ca sa-l vada toata lumea..deoarece m-am gandit ca pot da o sugestie binevnita celor care nu au flat sau poate nu stiu decat un singur program, iar acel are "lacune" intamplator. Eu si alti forumisti, observ ca ne-am lovit de problema asta si se intampla lucruri "ciudate" pe net, vroiam sa va sugerez niste programe de securitate ( antivirus, antispam, antimalware,etc)  testate de mine de-a lungul timpului, care va pot folosi in general.
Un exemplu ar fi discutia ref la Bildbe...2007 Turcia, preiau din Alx"
...deci,fara a fi adeptul teoriei conspiratiilor,indraznesc sa spun ca sunt unii care se pare ca ACUM sunt interesati de ce se discuta pe aici,iar atacul de care pomeneste Ark,asupra unui moderator,nu face decat sa intareasca aceasta idee...s-ar putea sa avem ''surpriza'' sa constatam stergerea unor mesaje sau neregularitati in functionarea forumului mult mai des de acum inainte...cine s-a chinuit sa intre in sistem nu a facut-o degeaba...
   cat despre topicul Bilderberg 2007 nu sunt prea multe de spus...a disparut...si nu imi dau seama pe cine a suparat de l-a sters...
sperand in mai bine,va recomand antivirusi seriosi..."
Topicul  din iunie 2007...

rebelfire,
vezi ca o dai in paranoia si nu e bine.Acel topic cu bilderberg din 2007 de care spui a fost sters chiar de Ark printr-o greseala pentru ca au existat niste posturi pe care l-a deranjat facandul sa stearga topicul.Dandusi seama ca a gresit a dat vina pe ''hakari'' ca sa recupere greseala dupa care a redeschis din nou topicul.Deci dragul meu ''rebelfire'' nu mai intra asa usor in teoria conspiratiei ca nu e bine sa traiesti in fantezie.
Asa ca lasa virusii la o parte si nu mai fi asa naiv ca nu e bine.In loc de antivirusi eu a-ti recomand sa fii mai cu mintea deschisa. :lol: