Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

RELIGIA SI EXTRATERESTRII

Creat de bluestar3, 10 August 2008, 20:11:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bluestar3

Citat din: jean din  11 August 2008, 16:47:12
   Un parinte creste un copil, il educa, el creste si la o anumita varsta trbuie lasat  sa se descurce singur. daca nu il lasi nu va avea personalitate si va simti mereu nevoia sa fie indrumat de cineva. Nu va fi un om adevarat. Asa si aici, probabil ca ne-am maturizat suficient pt. a ne descurca singuri. Suntem urmariti in evolutia noastra si daca va fi nevoie acele inteligente creatoare vor interveni.
Nu ne va lasa sa distrugem ce a creat ei. Totul are un scop, nu exist hazard. Iar daca noi nu vom atinge scopul lor ei vor interveni. Vor schimba ordinea fireasca a lucrurilor pt . atingerea acestui scop.
   

Foarte corect !

Acest Parinte, a vszut ca primii pasi ai copiilor au calcat stramb si chiar daca copii ou fost izgoniti dintr-un loc foarte frumos, El, Parintele, si-a imbracat copii si i-a lasat in continuare sa se descurce singuri.
Poate nu ne va lasa sa distrugem totul, dar intr-un final totul se va distruge, pentru ca va fi loc de o lume mai buna.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

Citat din: contemplatorul din  11 August 2008, 18:22:07


Permite-mi ca sa adaug

In principiu, expunerea acelor colaje a fost si este numai pentru ca tot mai multi sa il poata vizualiza.

Doresc insistent un dialog civilizat.

Fiecare are dreptul la opinie argumentata, dar fara injurii.

Multumesc pentru intelegere.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

romulus

---Langa  titlul topicului eu as fi adaugat : " este religia "impusa" de extraterestrii? Ori au "scornit-o baietii destepti " ca mijloc de  mentinere a  ordinii sociale?"
---Daca am lua in calcul varianta crearii  noastre de catre extraterestrii, care din motive diverse au trebuit sa plece  si periodic revin sa vada in ce stadiu am ajuns, se justifica si teoria ca religia/religiile au fost impuse de acei creatori veniti din cer.
---Faptul ca la noi au ajuns si alte rase extraterestre decat cea care ne-a creat , rase care ne-au studiat ( ori probabil continua si acum sa o faca ) confirma /intareste scenariul "conspitratiei" . Adica ei ezita sa apara, adica sa se dea in vileg - tocmai datorita continutului religiilor noastre care se refera la un " creator" adica DUMNEZEU, si ei stiu foarte bine ca nu ei sunt creatorii/ DUMNEZEUL  pe care noi il asteptam sa ne mantuiasca si de judecata caruia ne temem.
--- Probabil - imi dau cu presupusul , fabuland, desigur - ca ei cunosc acele legi din Univers care nu le permit sa intervina . Si mai mult, de ce ar fi imposibil ca si ei , la randul lor sa fie creatia cuiva , a unui DUMNEZEU  asemanator cu al nostru , de care si ei sa se teama, la o adica ?
---Am zis ?
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

bluestar3

Citat din: romulus din  11 August 2008, 22:11:03
---Langa  titlul topicului eu as fi adaugat : " este religia "impusa" de extraterestrii? Ori au "scornit-o baietii destepti " ca mijloc de  mentinere a  ordinii sociale?"
---Daca am lua in calcul varianta crearii  noastre de catre extraterestrii, care din motive diverse au trebuit sa plece  si periodic revin sa vada in ce stadiu am ajuns, se justifica si teoria ca religia/religiile au fost impuse de acei creatori veniti din cer.
---Faptul ca la noi au ajuns si alte rase extraterestre decat cea care ne-a creat , rase care ne-au studiat ( ori probabil continua si acum sa o faca ) confirma /intareste scenariul "conspitratiei" . Adica ei ezita sa apara, adica sa se dea in vileg - tocmai datorita continutului religiilor noastre care se refera la un " creator" adica DUMNEZEU, si ei stiu foarte bine ca nu ei sunt creatorii/ DUMNEZEUL  pe care noi il asteptam sa ne mantuiasca si de judecata caruia ne temem.
--- Probabil - imi dau cu presupusul , fabuland, desigur - ca ei cunosc acele legi din Univers care nu le permit sa intervina . Si mai mult, de ce ar fi imposibil ca si ei , la randul lor sa fie creatia cuiva , a unui DUMNEZEU  asemanator cu al nostru , de care si ei sa se teama, la o adica ?
---Am zis ?

Nu. Nu ai zis  :wink:
Daca citesti cu atentie colajele expsuse, vei observa ca nu extraterestrii ne-au creiat. Aici vorbesc despre notiunea de "extraterestru" in contextul celor expuse.
Cu alte cuvite, concluzia este ca de fapt manifestarile aparitilor extraterestrilor, este echivalenta cu manifestarea demonica.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Fr0styan

Citat(...) concluzia este ca de fapt manifestarile aparitilor extraterestrilor, este echivalenta cu manifestarea demonica.


exact

romulus


Citatmanifestarile aparitilor extraterestrilor, este echivalenta cu manifestarea demonica.
---Eu as spune in loc de "echivalent " - similar , este o mica nuanta si atunci as fi perfect de acord ca, unele manifestari ale extraterestrilor ar fi similare cu cele ale diavolimii: uite spre ex. : chinurile la care declarau ca  au fost supusi unii dintre cei  rapiti ! Da , pot fi asimilate cu actiuni ale lui uciga'l toaca .

CitatPentru cei ce l-au respins pe Dumnezeu, extraterestrii sunt niste inlocuitori ai Lui, a scris Don Feder reporterul lui Boston Herald, in iulie anul trecut comentand: "In timp ce o parte semnificativa a populatiei se departeaza de religia traditionala, multi americani isi gasesc mangaierea in mantuirea sau disciplina venita din stele". Telespectatorul tipic nu se gandeste la detaliile teologice ci se alatura crescandei acceptari publice a presupunerii ca "ceva exista acolo"

---Asa scrii mata bluestar pe undeva  prin " colaje" , ca a zis un oarecare . Ei bine , nu stiu daca asta poate fi luata ca o axioma, pentru ca, uite, se manifesta din ce in ce mai des credinta/ asertiunea conform careia " si extraterestrii sunt creatii ale lui Dumnezeu"   deci  nu este neaparat necesar ca atunci cand afirmi ca: "extraterestrii exista", chipurile ai  zice  ca "DUMNEZEU  nu exista "..... ci dimpotriva  !
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

bluestar3

#36
Citat din: romulus din  12 August 2008, 08:58:12
---Eu as spune in loc de "echivalent " - similar , este o mica nuanta si atunci as fi perfect de acord ca, unele manifestari ale extraterestrilor ar fi similare cu cele ale diavolimii: uite spre ex. : chinurile la care declarau ca  au fost supusi unii dintre cei  rapiti ! Da , pot fi asimilate cu actiuni ale lui uciga'l toaca .


---Asa scrii mata bluestar pe undeva  prin " colaje" , ca a zis un oarecare . Ei bine , nu stiu daca asta poate fi luata ca o axioma, pentru ca, uite, se manifesta din ce in ce mai des credinta/ asertiunea conform careia " si extraterestrii sunt creatii ale lui Dumnezeu"   deci  nu este neaparat necesar ca atunci cand afirmi ca: "extraterestrii exista", chipurile ai  zice  ca "DUMNEZEU  nu exista "..... ci dimpotriva  !
---Am zis !


--- Ai zis (ai decelat corect)

"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

Problema este ca Dumnezeu nu a creiat "extraterestrii" asa cum sunt, ci la origine au fost altfel, asa cum omul si pamantul nu au fost creiati asa (rautate, degradare), ci la origine a fost altfel.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

loreley


bluestar3

Citat din: loreley din  12 August 2008, 16:42:52
Adica    ET   sant   dracii? :evil:

Daca nu esti convinsa, te invit sa citesti colajele expuse la inceputl acestui topic  http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2089.msg36398.html#msg36398
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Shadowman

 S-a mai discutat...Pe topicul "OZN-urile si extraterestrii, aparitii diavolesti ? "
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,947.0.html
Ma amuza parerile unora.Cica OZN-urile si extraterestrii = pericol social... ! :lol: :lol: :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

bluestar3

Citat din: Shadowman din  12 August 2008, 18:22:07
S-a mai discutat...Pe topicul "OZN-urile si extraterestrii, aparitii diavolesti ? "
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,947.0.html
Ma amuza parerile unora.Cica OZN-urile si extraterestrii = pericol social... ! :lol: :lol: :lol:

Ma bucur pentru ca s-a mai deschis un topic similar. Imi pare bine pentru link-urile care le-ai postat

Din capul locului, am subliniat ca, anume, colajele expuse, nu-mi apartin.

Este bine pentru ca ai postat acel link  http://www.rcrwebsite.com/ufo1.htm

Chiar daca intr-un final scuza o sa acuze, iti respect parerea si... atat.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

lylyt_ice

bluestar3, dupa cum a spus si Schadow, tema s-a mai discutat...si daca numim toti Extraterestrii si aparitiile OZN ca sunt de natura draceasca, inseamna ca Ingerii si toate aparitiile (din cer) despre care se vorbeste in Biblie si in scrierile foarte vechi ale altor popoare, nu sunt alceva decit produsul mintilor "bolnave" sau "aparitii demonice"??? Noi luam drept adevaratul cuvant al lui Dumnezeu, fanteziile, visurile si vedeniile unor persoane...poare cineva sa demonstreze de unde si cum au fost produse aceste efecte(?) si daca nu cumva tot demonii (extraterastrii) n-e joaca o farsa(?) Dcredeti ca dumnezeul a tot puternic, nu putea sa spuna ce are de spus direct si fara intermediari si subintelesuri, pe care l-e poate interpreta fiecare cum doreste? Cele Zece porunci...!!! parca si cu si fara ele oamenii se comporta lafel...sa nu uitam ca pana sa apara Biblia pe toate drumurile si tradusa in toate limbile, oamenii au trait si nu au fost chiar asa de pacatosi, iar de cind cu religiile s-au format intradevar cele mai dracesti organizatii...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

bluestar3

#43
Citat din: lylyt_ice din  12 August 2008, 19:01:28
bluestar3, dupa cum a spus si Schadow, tema s-a mai discutat...si daca numim toti Extraterestrii si aparitiile OZN ca sunt de natura draceasca, inseamna ca Ingerii si toate aparitiile (din cer) despre care se vorbeste in Biblie si in scrierile foarte vechi ale altor popoare, nu sunt alceva decit produsul mintilor "bolnave" sau "aparitii demonice"??? Noi luam drept adevaratul cuvant al lui Dumnezeu, fanteziile, visurile si vedeniile unor persoane...poare cineva sa demonstreze de unde si cum au fost produse aceste efecte(?) si daca nu cumva tot demonii (extraterastrii) n-e joaca o farsa(?) Dcredeti ca dumnezeul a tot puternic, nu putea sa spuna ce are de spus direct si fara intermediari si subintelesuri, pe care l-e poate interpreta fiecare cum doreste? Cele Zece porunci...!!! parca si cu si fara ele oamenii se comporta lafel...sa nu uitam ca pana sa apara Biblia pe toate drumurile si tradusa in toate limbile, oamenii au trait si nu au fost chiar asa de pacatosi, iar de cind cu religiile s-au format intradevar cele mai dracesti organizatii...

Nu.

Daca este sa o luam in termeni filosofici, avem de a face cu umbre si lumini. Problema este cine pe cine vrea sa bage in umbra si cine este pastrat in lumina. Nu vreau sa devin subiectiv si sa-ti spun EU ce cred intr-o propozitie, desi am o opinie bine fondata referitor la acest fenomen, in urma studierii. Nu sunt un profan in ceea ce priveste acest fenomen ! Am preferat totusi sa expun colajele de la inceput, incercand sa elimin anumite prejudecati. Altfel, puteam sa expun un link si ori devenea un subiect lipsit de importanta, ori altceva nesemnificativ.

Raspunzand totusi nedumeririi care o ai, fara a te simnti ofensata, permite-mi sa expun cateva spicuiri din colaj:

In primul rand, Biblia este cea care vorbeste autoritar despre existenta unor fiinte de acest fel. Ea ii avertizeaza pe oameni de existenta unor creaturi spirituale si puternice, care nu sunt supuse limitarilor lumii noastre tridimensionale (timp - spatiu - materie), ele putandu-se misca in voie prin spatiul cosmic sau atmosfera terestra. Mai multe versete ale ei ne vorbesc despre manifestarea din zilele din urma a Satanei si a ingerilor sai care se va face prin "tot felul de minuni, de semne si puteri mincinoase si cu toate amagirile nelegiuirii" (2 Tes.2:9,10). De asemenea, ca "vor fi aratari inspaimantatoare si semne mari in cer" (Luca 21:11).

In concluzie, obtinerea unui raspuns adecvat la aceasta dilema OZN depinde de considerarea atenta a revelatiei biblice a comportamentului acestor fiinte puternice dar inselatoare care opereaza nestanjenite in jurul planetei noastre, fiindca "locul lor nu s-a mai gasit in cer (evident e vorba, de Rai!) si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit Diavolul si Satana, acela care inseala toata lumea, a fost aruncat pe Pamant si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui" (Apocalipsa 12:8-9). Cine sfideaza aceasta realitate a lumii noastre nu va fi sub nici o forma capabil sa inteleaga originea acestui fenomen popular si este probabil victima a razboiului spiritual ce se poarta impotriva lor.

Avand in vedere ca unii au vazut in acest fenomen o legatura cu Crestinismul si au afirmat ca OZN-urile sunt o manifestare divina si entitatile care se afla in ele, mesageri angelici, negarea acestor adevaruri teologice cat si necinstirea lui Hristos fac sa fie foarte greu de acceptat ca acestia ar fi ingeri ai lui Dumnezeu care aduc omenirii "mesaje" de la Dumnezeul Bibliei! Aceasta ipoteza sustinuta la un moment dat de Reverendul american Barry H.Downing, autorul cartii "Biblia si Farfuriile Zburatoare" (Berkeley Books, 1989), licentiat in teologie al lui Princeton Theological Seminary, doctorand al Universitatii Edinburgh, consultant al lui Mutual UFO Network timp de 16 ani si editor al Jurnalului MUFON UFO, este infirmata chiar de cel ce a lansat-o si care marturiseste ca in ciuda convingerilor sale, "trebuie sa spun ca nu pot numi nici macar un singur teolog care sa creada ca teoria mea este buna" si ca, "se poate ca insasi realitatea OZN sa fie frauduloasa (inselatoare), incercand sa ne convinga ca este divina".1

1 Barry Downing, "E.T.Contact: The Religious Dimension", in MUFON 1990 International UFO Symposium Proceedings; UFO's: The Impact of E.T. Contact Upon Society", pag.54, 71.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

liteady73

 Salut Forumiste si Forumisti !...

Biblia, precum stiti, e o compilatie de istorisiri orale si scrise (unele pierdute, altele ascunse) ale triburilor iudaice, contaminate cu folclorul local. Ca sa intelegi biblia trebuie sa fi trecut prin multe experiente de viata sau sa fi citit ce trebuie ca sa-i pricepi cel de-al 2-lea sens. Ceea ce e perfect posibil.

Deci, legatura dintre religie si entitatile din spatiul extraterestru (nu cele care se afla deja pe Terra  :-) ), este arhicunoscuta si e un subiect  in atentie pentru simplul fapt ca toata omenirea interesata de acest subiect vrea sa fie recunoscuta prezenta in trecutul istoriei speciei noastre a entitatilor extraterestre. Biblia da indicii. Cum a mai facut-o in legatura cu unele descoperiri arheologice.

Dar aceasta nu este de ajuns, se pare. In schimb exista asa numitele artefacte arheologice care nu  pot fi plasate in nici un context istoric.

Oamenii, in sinele lor, sant profund credinciosi, indiferent de religie. Dar ajutorul pe care il ofera celor din jur, e luciditatea si rationalul prin care explica o stare de fapt. Personajele biblice sant, in schimb, ca si in prezent (depinzand de cultura tehnica, interpretare si intuitie), foarte vagi in descrieri, prezentand in ultima instanta o metafora pentru profanii de azi (de asemeni si din trecut).

Ca sa fie inteleasa Biblia trebuie inteles Coranul. Ca sa fie inteles Coranul, trebuie inteleasa istoria. Talmudul e o scriere interzisa pentru profani. Carte Tibetana a Mortilor de asemenea nu poate fi inteleasa intuitiv (doar prin mari exceptii).

E un subiect foarte dificil, mai ales din punct de vedere al dovezilor palpabile, naturale si rationale. Acesta este un lucru bun. Avem mai multe grade de libertate si creste probabilitatea de a gasi dovezile transante care sa dovedeasca intruziunea extraterestrilor in istoria si cultura speciei noastre.