Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fenomene paranormale care vi s-au intimplat si la care nu aveti raspuns

Creat de bungy, 26 Iulie 2008, 05:15:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

romulus

Citatprobabil din cauza femeii care ma nascuse
Interesanta exprimare !
Cu multiple nuante referitoare la actuala ta existenta pe pamant.

CitatAm sa va povestesc 2 intamplari care mi s-au parut ciudate si care as vrea sa le mai retraiesc

!?

Citatsa ma reintorc pe acel drum si in acel sat sa ma conving daca exista si sa intreb oamenii sau primarul de acolo daca in acea perioada au avut cearceafuri puse peste pancarde si semnele de circulatie

Care drum, care oameni, ce primar ?
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

darieglobur

Citat din: angelserena din  04 Aprilie 2009, 09:02:53
Buna ziua la toata lumea

Ma bucur ca am descoperit acest forum si ca voi putea discuta despre fenomene "ciudate" la care nu am putut avea o explicatie pana acum .

Scriu aceste randuri in speranta ca cineva va reusi sa descifreze intamplarile din viata mea.

Am sa incerc sa povestesc pe scurt cateva din intamplarile ciudate din viata mea care mi s-au parut foarte stranii si nu inteleg ce au insemnat sau ce semnificatie au avut ele . De cand eram mai mica se intamplau in casa numai fenomene ciudate , probabil din cauza femeii care ma nascuse si care ma blestema zilnic , avand in ea o rautate imensa , incepand de la cele cu deschisul usii singure la care se lasa clanta singura in jos , de la aprinsul si stinsul luminii singure unde se auzea clicaitul intrerupatorului , pana la zgomete metalice foarte mari prin casa , lasatul patului singur ca si cand s-ar fi asezat cineva pe pat , aruncarea unor obiecte si simtirea unor adieri repezi de vant rece care trecea iute pe langa mine sau pe langa cei din casa . Uneori seara cand ma asezam in pat si inca nici nu apucam sa adorm vedeam si simteam o raza de lumina bleo-galbuie care era ca un tub ce venea dinspre fereastra spre fruntea mea , iar in acel moment simteam cum imi trage energia din mine . Eu inca de cand eram foarte mica stiam dinainte ce se poate intampla , vedeam un fel de filmulete care apoi dupa cateva ore sau zile se intamplau in realitate . Am sa va povestesc 2 intamplari care mi s-au parut ciudate si care as vrea sa le mai retraiesc sa ma uit atent in jur si sa filmez tot ce se petrece in acele momente , poate asa voi reusi sa aflu ce se petrecea mai cu exactitate atunci si de ce se intampla asa . Mi-as dori ca intr-o buna zi sa ma reintorc pe acel drum si in acel sat sa ma conving daca exista si sa intreb oamenii sau primarul de acolo daca in acea perioada au avut cearceafuri puse peste pancarde si semnele de circulatie , insa m-as duce ziua , vara si nu singura si bineinteles mi-as lua si un aparat de filmat dupa mine . 

Buna sa-ti fie inima!
Pai, te-astept cu acele doua intamplari ciudate despre care ai zis ca o sa ne povestesti si noua, apoi o sa ne dam cu parerea. In principiu, desi ceilalti te pot ajuta sa-ti constientizezi niste aspecte personale in sensul oferirii unei perspective, tu esti singura care poate trage concluziile juste si sa faca lumina in acest sens.
Apropo, unii te vor intampina cu scepticism, ceea ce e normal, iar altii vor fi interesati de ceea ce spui, incercand sa te ajute atat cat o pot face ei. Sper ca esti constienta de asta si ca nu vei da bir cu fugitii din prima.
Eu sunt interesat de ceea ce spui, dar inca n-am date suficiente sa ma pot pronunta. Din introducerea ta , e posibil sa ai anumite abilitati native, adica sa fii un "psychic", asa cum zic unii, sau sa fii traumatizata din cauza unor intamplari din copilarie. Deci pot fi mai multe lucruri insa, orice ar fi, e de dorit ca tu sa incerci sa-ti clarifici si sa intelegi aceste intamplari.
Ramane sa dezvolti si sa explici mai detaliat ce e si cum.
...und Sie fliegen doch!

angelserena

Citat din: romulus din  04 Aprilie 2009, 11:33:00
Interesanta exprimare !
Cu multiple nuante referitoare la actuala ta existenta pe pamant.

!?

Care drum, care oameni, ce primar ?
Am zis !


Daca ai fi avut rabdare ai fi vazut si urmarea povestii .....

Iar acolo nu e vorba de nici o multipla nuanta legata de existenta mea , pur si simplu mi-a fost sila sa pronunt cuvantul mama si daca ma exprim asa poate ca am si motivele mele . Mai intai gandeste putin logic .....

angelserena

Citat din: darieglobur din  04 Aprilie 2009, 15:10:07
Buna sa-ti fie inima!
Pai, te-astept cu acele doua intamplari ciudate despre care ai zis ca o sa ne povestesti si noua, apoi o sa ne dam cu parerea. In principiu, desi ceilalti te pot ajuta sa-ti constientizezi niste aspecte personale in sensul oferirii unei perspective, tu esti singura care poate trage concluziile juste si sa faca lumina in acest sens.
Apropo, unii te vor intampina cu scepticism, ceea ce e normal, iar altii vor fi interesati de ceea ce spui, incercand sa te ajute atat cat o pot face ei. Sper ca esti constienta de asta si ca nu vei da bir cu fugitii din prima.
Eu sunt interesat de ceea ce spui, dar inca n-am date suficiente sa ma pot pronunta. Din introducerea ta , e posibil sa ai anumite abilitati native, adica sa fii un "psychic", asa cum zic unii, sau sa fii traumatizata din cauza unor intamplari din copilarie. Deci pot fi mai multe lucruri insa, orice ar fi, e de dorit ca tu sa incerci sa-ti clarifici si sa intelegi aceste intamplari.
Ramane sa dezvolti si sa explici mai detaliat ce e si cum.

Nu dau bir cu fugitii ca nu-mi sta in caracter , aaa de obicei numai daca sunt jignita atunci prefer sa elimin din jurul meu ceea ce este negativ sau sa ma retrag eu , insa doar in cazul asta .

Nu am pretentia sa creada toata lumea ce povestesc eu aici , fiecare e liber sa gandeasca ce vrea . Cine vrea sa creada crede , cine nu , ramane cu parerea lui , pentru ca si eu sunt sceptica si ii inteleg , atata timp cat nu vad ceva sau nu mi se demonstreaza nu cred , insa tot ceea ce voi povesti de acum incolo ( pentru ca am multe astfel de intamplari ciudate in viata mea ) sunt chiar reale , le-am trait si stiu cum e sa treci prin ele , de aceea le-am expus aici pentru ca vreau sa le caut o explicatie , daca eu le gaseam explicatia nu mai postam , e logic :)

La fel ca si tine m-am gandit : ca poate mi se intampla asa din cauza unor traume , dar intrebarea este de ce si ceilalti le vedeau ? Eram chiar toti traumatizati ? Ca diverse persoane din viata mea care au intrat in contact cu mine au participat si ele la astfel de evenimente . Uite din motivul asta nu voi posta unele intamplari ciudate care mi s-au intamplat doar cand eram singura , nu are rost ca poate mi s-o fi parut .... Asa macar le postez pe cele unde au mai fost si altii implicati .... Ca daca tot spune lumea ca mi s-a parut mie sa spuna si de ei la fel :))

Prima intamplare ciudata a fost  prin septembrie 1990 , eram in vacanta si m-am dus la o fosta colega de liceu ca sa ii dau in carti pentru ca ma rugase , dupa ce i-am prezis cu un tarot foarte vechi mi-a venit ideea instantaneu sa facem spiritism cu o carte si o cheie , dupa ce am chemat un spirit al unei rude de-a ei ( bunicul ei ) si am pus toate intrebarile pe care am vrut si am primit si raspunsuri care s-au si adeverit unele din ele pana in ziua de azi , am cerut sa plece acel spirit , insa nu mai vroia sa plece inapoi de unde venise , atunci am avut presimtirea ca nu e acel spirit care credeam noi ci era altcineva mult mai puternic , daca am vazut asa am insistat sa plece si am zis de cateva ori rugaciuni pana a plecat . Inainte de a pleca de la fosta mea colega de liceu , care era credincioasa , fiindu-i frica mi-a zis sa iau acel spirit cu mine si sa nu-l las la ea in casa , ca altfel nu ma lasa sa plec . Daca am vazut asa atunci ca sa ramana ea linistita am zis sa vina acel spirit cu mine , cu toate ca si eu eram credincioasa pe vremea aceea , mai ales ca mai tarziu pe timpul facultatii am cantat in corul bisericii si tineam toate posturile . Inainte de a pleca din casa ei , m-am uitat in ochii ei si atunci am vazut un fel de filmulet cu un barbat inalt imbracat in negru ca ma astepta la metrou , i-am povestit si ei ce am vazut apoi am plecat . Era chiar inainte de 12 noaptea ca tocmai ma grabeam sa prind ultimul metrou , am coborat in statia de metrou care se afla la o statie de casa mea si ma indreptam spre scari ca sa ies afara , insa in timp ce mergeam pe peron am simtit ca cineva se uita fix la mine cand am ridicat privirea spre aparetele in care bagai moneda ca sa treci , era un barbat inalt imbracat in negru si cu o palarie neagra care se uita la mine cu o privire foarte rece si patrunzatoare , ochii erau negrii dar foarte luciosi iar fata de o culoare pamantie . La inceput am crezut ca se uita la cineva din spatele meu , m-am uitat in spate insa nu era nimeni , iar in fata mea se afla o femeie cu niste sacosi si un cuplu ( o fata si un baiat ) , apoi am zis ca poate asteapta pe cineva si ma confunda , insa se uita insistent la mine , m-am facut ca nu vad , am trecut pe langa el si am iesit afara de la metro luand-o apoi pe jos pana acasa , pe partea stanga a unui drum care avea deoparte si de alta fabrici , iar pe cealalta parte opusa mie era si o unitate militara . Cand am ajuns pe la jumatatea drumului acel barbat a venit si m-a luat de mana , mana lui era foarte rece , imediat i-am respins mana si i-am zis sa ma lase in pace , dar el mi-a spus : "Tu mi-ai zis sa vin cu tine" , in momentul acela am ramas uimita pentru ca imi adusesem aminte ce i-am zis fostei mele colege in casa ei inainte de a pleca , i-am repetat respectivului ca sa ma lase in pace si apoi am grabit pasii si m-am dus la cuplu care se afla in fata mea si care o luasera pe acelasi drum cu mine , le-am zis sa ma lase sa merg langa ei ca in urma e un barbat care se tine dupa mine , iar in gand imi ziceam : "cum ajung la intersectie ma duc imediat la politie ( care se afla chiar la stanga ) daca asta se mai tine dupa mine" . Imediat cum am ajuns in intersectie m-am oprit sa vad daca acel barbat se mai tine dupa mine , il vad ca trece pe langa mine si traverseaza strada exact in directia in care trebuia eu sa o iau ca sa ajung acasa , trece pe langa un tir care se afla chiar langa biserica si apoi dispare , m-am uitat in toata intersectia , pe strada , pe trotuare si nu mai era nicaieri , am traversat repede strada si m-am uitat dupa tir insa nu mai era , atunci am luat-o la fuga pana acasa . Cand am ajuns la bloc , din cele 2 lifturi nu mai functiona nici unul , iar la unele etaje nu mai era lumina , atunci am luat-o pe scari si in timp ce urcam auzeam pasi greoi in urma mea si gafaituri , ca si cand ar fi fost cineva care urca greu , m-am uitat in spate si nu era nimeni . Daca am vazut asa , de frica m-am oprit la o vecina care se afla la 2 etaje mai jos de apartamentul meu si am intrat repede la ea in casa spunandu-i pe scurt cam ce mi se intampla , s-a uitat pe vizor si nu vedea pe nimeni , insa si ea auzea pasii greoi si respiratia grea , atunci s-a inchinat repede si a spus o rugaciune dupa care m-a intrebat ce am facut de mi se intampla asa ceva si i-am povestit , apoi mi-a zis sa nu mai fac asa ceva niciodata ca e foarte periculos ( ea la fel stia sa ghiceasca in tarot ) , iar dupa aceea m-a condus baiatul ei pana acasa , pentru ca ei si fetelor ei le era frica sa mearga cu mine . Cand am ajuns in casa am stat putin la televizor apoi m-am dus in camera pentru ca ma atragea un somn foarte profound , dupa ce m-am asezat in pat am simtit ca se afla langa mine un om , deci chiar simteam corpul unui om , in acel moment m-am speriat si am tipat , intre timp au venit repede parintii mei care erau obisnuiti cu tipaturile mele de frica , pentru ca stiau ca aveam mereu cosmaruri si mi-au aprins lumina si mi-au lasat usa deschisa la camera , stand asa toata noaptea cu lumina aprinsa . Ani la rand eu am dormit noaptea cu lumina aprinsa pana in ziua de azi din cauza acelor intamplari din viata si din cauza unor cosmaruri pe care le aveam uneori .

lylyt_ice

 Dar tu, crezi in ghicitul in carti si in spiritismul cu cartea si cheia? Sau, stii foarte bine ca ai darul de ai manipula pe altii prin astfel de trucuri? SINCER!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

angelserena

Citat din: lylyt_ice din  05 Aprilie 2009, 00:13:28
Dar tu, crezi in ghicitul in carti si in spiritismul cu cartea si cheia? Sau, stii foarte bine ca ai darul de ai manipula pe altii prin astfel de trucuri? SINCER!!!


lolllll ma uimesti !!! Nu e nici un truc , poate ca la altii o fi un truc la mine chiar nu e , ar fi insemnat ca de-atatea ori cand mi-am prezis in tarot sa ma mint singura ! Si cu ce m-ar fi incalzit ? Eu imi preziceam in tarot cand aveam o problema si vroiam sa stiu ce urmeaza in viitorul apropiat si exact ce vedeam in tarot aia mi se intampla peste cateva zile sau luni . Deci chiar nu vad logica si interesul de ce as fi putut sa ma mint pe mine de exemplu , deci acum i-am explus pe ceilalti carora le dadusem in carti ( poate sute de mii de oameni ) si carora li s-a intamplat identic ce le-am prezis , stiu lucrul asta pentru ca m-au mai cautat si mi-au spus ca ce le-am prezis eu s-a adeverit identic ! Asa ca nu vad cam unde ar fi trucul ..... Si ca sa-ti raspund la intrebare DA , CRED si cred pentru ca mi s-a demonstrat ca ceea ce vedeam in tarot sau in spiritism peste catva timp se intampla aproape identic , daca nu mi s-ar fi demonstrat poate nu credeam si poate ca nici nu mai practicam asa ceva , insa practic cu incredere in continuare . De unde vin informatiile si de la cine vin , nu mai stiu sa-ti raspund , ca intrebarea asta mi-am pus-o si eu mereu , insa atata timp cat am acces la unele informatii din viitor de ce sa nu le folosesc ?   :-D Oricum as putea sa-ti spun doar un singur lucru : ca sunt unele evenimente pe care le vezi dinainte si nu le poti modifica in nici un fel si orice ai face , iar alte evenimente se pot modifica dar intr-o oarecare masura .

Si acum o sa-ti dau 2 exemple din viata mea , un exemplu in care am avut informatia si m-am putut folosi de ea modificand viitorul si un alt exemplu in care am avut informatia si nu am putut sub nici o forma modifica viitorul .

Primul exemplu : Eram la servici , lucram la o firma frantuzeasca in domeniul astrologiei si intr-o zi in care nu prea aveam de lucru ca sa nu ma plictisesc m-am uitat de curiozitate si pe harta mea astrologica si luand asa zilele la rand , observ ca prin vara imi aparea un accident foarte grav , un fel de cumpana peste care nu prea se stia daca mai trec , daca mai raman in viata . Am zis ca poate asa vad eu aspectele intr-o forma mai tragica si atunci m-am hotarat sa-i intreb si pe colegii mei care fiecare in parte stia un altfel de gen de astrologie ( hindusa, europeana , chinezeasca , karmika ) si ei mi-au spus exact acelasi lucru pe care il vedeam eu . Daca am fazut asa m-am hotarat ca in luna aia sa-mi iau concediu ( si am sa va povestesc de ce am avut atitudinea asta ) , era cam prin martie cand ma uitam eu pe harta . In luna aceea din vara chiar mi-am luat concediu si am stat acasa , insa intr-o dimineata m-am gandit sa cobor pana jos sa-mi iau ceva , in clipa aceea m-am intalnit cu o persoana , a aparut o discutie mai aprinsa , chiar ne-am rafuit putin si din greseala m-a lovit , atunci m-am dezechilibrat si am cazut , m-am lovit foarte tare incat a necesitat o operatie de urgenta , pana la spital am pierdut foarte mult sange , insa pentru ca am stiut dinainte ca mi se intampla ceva grav , am evitat sa plec in oras , am evitat masinile si asa am evitat un presupus accident grav care ar fi putut avea loc . Deci s-a intamplat acel eveniment dar intr-o masura mai mica , nu atat de grava pe cat se vedea in astrograma . Iar acum iti povestesc si de ce am luat hotararea sa-mi iau concediu . In vara anului 1996 sau 1997 ( nu stiu exact trebuie sa ma uit pe o poza de la spectacol facuta in anul acela ) eram la servici si ma uitam pe astrograma mea cu o colega care stia astrologia karmika , amandoua am vazut ca aveam un aspect foarte dur legat de un accident destul de urat ce se putea intampla in anul acela pe 6 decembrie , iar evenimentul mi se intampla cu o femeie . M-am dus acasa si i-am povestit asa zisei mame ce am vazut in astrograma mea , iar ea mi-a zis sa o las in pace cu prostiile astea ca daca nu ma gandesc nu se intampla . Eu de frica ca sa nu mi se intample asa ceva nici nu am vrut sa mai ma gandesc la ce am vazut . Ok, a trecut timpul si am uitat . In decembrie aveam un mic spectacol la casa de cultura MI exact pe data de 6 decembrie ( n-am sa uit asta niciodata ) , nu stiu cum s-a facut ca seara am facut febra iar dimineata nu am putut sa mai ma trezesc devreme cum mi-am propus , m-am trezit mai tarziu si de acum eram foarte agitata ca intarziam la spectacol , iar eu eram chiar prima pe lista programei de spectacol si in felul asta am grabit-o pe maica-mea sa mearga mai repede cu masina , desi afara incepuse sa ninga foarte des ca de-abia mai vedeam printre stergatoare . La un moment dat vad printr-o bucatica mica de parbriz care era putin mai limpede o masina Scoala care stationa pe linia de tramvai si vroia sa intoarca pe celalalt sens , in secunda aia am tipat la maica-mea sa opreasca imediat masina ca avem masina in fata , a pus frana dar avand viteza mare si fiind uda soseaua am intrat din plin in masina din fata . In fine , ea s-a lovit foarte tare la burta ca i-a intrat volanul in burta , iar eu am intrat cu capul in parbriz ( nu s-a spart geamul ) din cauza unei cutii cu scule care era pe bancheta din spate si care in momentul franii a venit direct in spatele scaunului pe care stateam , m-am taiat si la picior , dar in fine ..... , cert e ca am lasat-o pe ea acolo cu politia si eu m-am dus cu taxiul la spectacol , mi-am dat cu un kg de pudra pe rana de la picior ca sa nu se mai vada sangele si am urcat asa buimacita si ametita pe scena si am cantat . Deci concluzia este : ca daca eu tineam cont de ceea ce vazusem cu colega mea in astrograma , poate evitam accidentul si nimeni nu mai patea nimik . De atunci m-a crezut si maica-mea .

Al doilea exemplu : Eram pe 12 ianuarie 2008 in spitalul de urgenta Constanta , tocmai nascusem o fetita prematur si se afla in incubator , in ziua aceea l-am rugat pe florin ( fostul cu care am avut copilul ) sa-mi aduca tarotul ca vreau neaparat sa-mi dau in carti . Mi-a adus tarotul in ziua aia si in timp ce imi preziceam erau de fata el , mama lui , 2 asistente si 3 paciente , am vazut in tarot ca peste foarte scurt timp va muri copilul meu si le-am spus lucrul asta , eu de acum stiind ca ceea ce vad se adevereste , incepusem sa intru in panica si in disperare ca nu puteam sa concep ca va muri copilul , asa ca m-am straduit sa stau mai toata ziua pe langa copil in salonul celalalt in care erau incubatoarele . Am reusit sa stau cam pana la vreo 12 noaptea apoi m-a luat o oboseala cumplita , insa oboseala asta cred ca era si din cauza ca eu multe zile si nopti la rand le-am stat treaza ducandu-ma mereu la copil sa-l veghez . Stiam ce vazusem in carti si ma incapatanam sa nu ma duc in salonul de mame , vroiam in mod special sa raman treaza , sa-mi pazesc copilul , de frica sa nu se intample ceva grav , insa cu toata incapatanarea mea , eram sleita de puteri si am cedat , nu mai puteam sa ma tin pe picoare si tot simteam mai tare o oboseala care ma apasa din ce in ce mai greu . Daca am vazut asa le-am rugat pe asistente sa se uite mai des la copil ca sa pot dormi si eu macar 3 ore , chiar pusesem telefonul sa sune . Am adormit iar in timpul somnului simteam o energie pe langa mine si o senzatie mare de pierdere , simteam ca se intampla ceva neinregula , vroiam sa ma trezesc sa ma duc la copil dar nu puteam , ceva ma tinea adormita , nu am reusit deloc sa ma trezesc , nici telefonul nu l-am auzit . Dimineata m-am trezit , au venit asistentele la mine si mi-au spus ca pe la 3 noaptea au vrut sa ma trezeasca , au tras de mine si tot nu ma trezeam si daca au vazut ca nu ma pot trezi atunci m-au lasat sa ma odihnesc si s-au hotarat sa-mi spuna de-abia dupa ce ma trezesc eu ce s-a intamplat . Imi dadusera vestea ca murise copilul , simteam ca intru in pamant , aveam o ciuda imensa ca nu am mai putut avea forta sa stau treaza sa-mi veghez copilul , ca poate daca eram langa ea o resuscitau din timp si isi revenea , insa desi stiam dinainte ce urma sa fie nu am putut sa evit acest eveniment sub nici o forma . Asa ca sunt lucruri pe care le putem evita si altele nu , indifferent ce am face . O spun din experientele mele , iar fiecare e liber sa creada ce vrea ...

Scuze ca am scris atat dar nu aveam cum sa spun povestea pe bucati .

lylyt_ice

 Da, ti-ai ales o meserie, sau cum vrei sa-i spui , deajuns de placuta, iar creduli sunt destui...asa ca nu-ti pot spune decat fa ce-ti spune inima. Dar cand ai inceput sa ne povestesti despre tine ai spus ca vrei sa aflii de la noi mai multe...nu vad ce, pentru ca din cate vad esti profesionista? Eu prea multe nu-mi mai amintesc din timpurile cand faceam pe ghicitoarea in tarot, iar cu spiritismul stii si tu foarte bine ca-i hohaiala (fie vorba-ntre noi) :-D Dar! inca mai se gasesc fraeri si in zilele noastre care dau bani frumosi pe minciuni...Ori ca faci "spiritism" cu cartea si cheia ori ca tii in mina un carnat prajit infipt intr-o scobitoare lasan-du-l sa se invarta in dreapta si-n stanga si-l intrebi ce doresti, cam tot aia e... :-D :evil:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

romulus

CitatScriu aceste randuri in speranta ca cineva va reusi sa descifreze intamplarile din viata mea.

angelserena nu stiu daca se va gasi cineva sa-ti descifreze intamplarile ciudate din viata ta .
Cred ca cel mai bun "interpret" esti chiar tu, iar din ceea ce scrii se vede ca ai si "dotarile" necesare .
Deja stii multe lucruri si nu-ti spun nici o noutate atunci cand afirm ca pe pamant nu exista doar planul material, viata asa cum se percepe cu cele cinci (sase la unii) simturi .
Exista energii si "lumi" nevazute, exista o lume a "spiritelor" ,  o lume subtila  pe care unii oameni prin calitati native,  ori dobandite, educate, o pot percepe. Altii nu, si de aceea ei zic ca nu exista . E normal si e bine pentru ei, pentru sanatatea lor psihica, mentala. {nu  zic nimic de extraterestrii - inca! }
Cei ca tine insa, care au oarecare acces la parti din lumea nevazuta, trebuie sa stie ca exista si pericole.Ti-au spus-o si altii si - probabil - stii si tu foarte bine ! Intamplarea cu omul in negru ti-a demonstrat-o chiar foarte puternic.
Am inteles din context, ca intr-o vreme erai "credincioasa", iar acum nu mai esti . Este de inteles, avand in vedere ca te ocupi cu ceea ce te ocupi !
Indiferent insa de o anumita "credinta" -pe care o ai ori nu , religie pe care care o accepti - sau nu - vei observa pe masura ce vei acumula ani si  "experienta" de viata,  ca undeva, ceva , exista - totusi !
Pana atunci insa , iti amintesc faptul ca mai ai de povestit :

CitatMi-as dori ca intr-o buna zi sa ma reintorc pe acel drum si in acel sat sa ma conving daca exista si sa intreb oamenii sau primarul de acolo daca in acea perioada au avut cearceafuri puse peste pancarde si semnele de circulatie , insa m-as duce ziua
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Yagg

Citat din: darieglobur din  04 Aprilie 2009, 15:10:07
Apropo, unii te vor intampina cu scepticism, ceea ce e normal, iar altii vor fi interesati de ceea ce spui, incercand sa te ajute atat cat o pot face ei. Sper ca esti constienta de asta si ca nu vei da bir cu fugitii din prima.

De ce se temea Darie se întâmplã în acest moment. Eu sunt baubaul paranormalilor ºi al astrologilor.

Angelserena, nu þi-am citit în întregime mesajele kilometrice dar, te contrazici în practicã.
CitatNu am pretentia sa creada toata lumea ce povestesc eu aici , fiecare e liber sa gandeasca ce vrea . Cine vrea sa creada crede , cine nu , ramane cu parerea lui , pentru ca si eu sunt sceptica si ii inteleg , atata timp cat nu vad ceva sau nu mi se demonstreaza nu cred , insa tot ceea ce voi povesti de acum incolo ( pentru ca am multe astfel de intamplari ciudate in viata mea ) sunt chiar reale , le-am trait si stiu cum e sa treci prin ele , de aceea le-am expus aici pentru ca vreau sa le caut o explicatie , daca eu le gaseam explicatia nu mai postam , e logic

Nu poþi fi scepticã în momentul în care pasiunile tale sunt astrologia, ghicitul ºi spiritismul. Problema asta am lãmurit-o, bun.
Cazul tãu, în opinia mea, este unul de naturã psihologicã. Dupã cum explici, la bazã stau traume din copilãrie. Vezi tu, în copilãrie, copilul este foarte uºor de manipulat ºi de convins de existenþa unor forþe supranaturale încât Moº Crãciun ºi Spiderman sunt mici copii pe lângã ceea ce pot face îndoctrinanþii ºi sperietorii de serviciu.

Cred cã o soluþie ar fi sã-þi învingi toate temerile ºi sã-ºi confrunþi copilãria, locurile ºi oamenii care te-au îndreptat spre aceste stãri. Ideea cu camera de filmat ºi cu verificarea anumitor indicii mi se pare una foarte bunã ºi sper sã faci acest lucru. Dacã nu au existat doar în imaginaþia ta acele întâmplãri, trebuie sã existe niºte mecanisme care le-au "dat viaþã". Succes!

Dacã chiar crezi cã ceea ce îþi prezici se adevereºte atunci, prezi ce îþi voi rãspunde în urmãtorul mesaj în acest subiect, te rog frumos. Hai, cã nu-i greu ºi e ºi în viitorul apropiat.









angelserena

Ca sa va raspund la toti intr-o singura "fraza"  :lol: , dupa cum am mai spus la inceput si ma repet si acum , nu ma astept sa ma creada careva , asa cum nu cred nici eu pe altii ca ar exista extraterestrii , dumnezeu , diavol , rai , iad si ce altele s-ar zice ca ar mai fi , pentru ca nu le-am vazut . Cand am sa le vad am sa le si cred , deocamdata cred ce am vazut eu si altii pe langa mine . Deci cand am povestit de omul negru am si spus clar acolo ca nu doar eu l-am auzit pe scari cum gafaia , ci l-a auzit si vecina mea cu cele 3 fetele ale ei . Deci dupa cum ai tras tu concluzia ar fi insemnat ca toate 5 sa fi avut probleme psihice , traume din copilarie si etc ce mai credeti . Dar un om cand are chef de criticat si de a rade de altul gaseste nod in papura si motive cate ar vrea . Mai repet , nu am pretentia sa creada careva . Eu am sa povestesc tot si daca cineva va fi capabil sa le interpreteze bine , daca nu ... , asta e poate nu voi afla niciodata , nu e un capat de univers , o fi in lung si-n lat , adica infinit ....  :lol: Si apropo nu fac spiritism pentru ca mi-e frica sa lucrez cu asa ceva de cand am avut cele 2 intamplari . Si imi pare rau ca trebuie sa te contrazic insa de manipulat nu prea a avut nimeni timp sa ma manipuleze in copilarie sau sa-mi induca informatii despre paranormal si religie , pentru ca in primul rand parintii mei nu credeau in asa ceva si nu aveau nici ei timp de asa ceva , iar eu nici atat nu aveam timp pentru ca faceam 2 scoli inca din clasa 1 pana la faculate ( inclusiv ) si de-abia aveam timp de invatat si dormit asa ca ...... ai zis degeaba ....  :lol: Imi pare rau ca trebuie sa scriu unele povesti kilometrice , insa atat e de povestit , ba chiar am scris cat mai prescurtat , nu as vrea sa-ti sau un link unde chiar am scris kilometric . Sunt foarte convinsa ca daca as scrie o intamplare pe bucati nu ar mai intelege nimeni nimik . am dreptate ?

Ma faci sa-ti doresc sa ai si tu o intamplare ciudata dar si urata in acelasi timp , asa ai sa crezi si tu pana la urma si nu ar fi exclus sa ti se intample , pentru ca si inainte mi se intamplau faze ciudate si cei din jur nu ma credeau , apoi mi-am dorit din tot sufletul sa li se intample si lor si ... s-a intamplat  :-D

Cea de-a doua intamplare a fost pe 25.02.2007 , tocmai cunoscusem un tip Florin care a insistat foarte mult sa intre in viata mea mai mult cu de-a forta , matusa lui o femeie foarte rautacioasa si autoritara careia ii place sa comande vietile altora  si ma-sa lui care era o femeie foarte prefacuta si profitoare la fel ca si fi-su au insistat sa mergem la matusi-sa la o vila de-a ei care se afla intr-o zona pana in Sinaia , cu toate ca eu nu vroiam sa merg , pentru ca trebuia sa lipsesc de la cele 2 servicii pe care le aveam , mi-am luat pana la urma liber si am mers acolo cu o masina dacia foarte veche pe care o avea Florin . Am stat acolo 3 zile impreuna cu familia lui si ceilalti invitati dupa care am plecat spre Bucuresti luand-o pe acelasi drum pe care venisem , dupa ce am trecut de un peco mare care se afla la o bifurcatie de sensuri si era in apropriere de Ploiesti la un moment dat ne-am trezit singuri pe sosea , afara deja se intunecase era vreo 19 h iar in fata noastra se aflau pe sosea niste semne de circulatie din plastic care blocau drumul si pe care scria "drum in constructie" , iar pe o alta placuta de pe un stalp arata "Bucuresti" la dreapta . Daca am vazut asa am luat-o pe drumul pe care ne arata placuta si am mers pe acel drum ce parea proaspat asfaltat trecand printr-un camp , toate pancardele si semnele de circulatie erau acoperite cu cearceafuri albe ce atarnau la jumatatea pancardelor , acel lucru mi s-a parut foarte straniu mai ales ca pancardele pe care erau scrise orasele erau la o inaltime de 4 sau 5 metri , deci era imposibil ca un om oarecare sa faca o gluma cu cearceafurile , dupa care am ajuns intr-un sat ce parea pustiu pentru ca la ora aceea nu exista totusi nici o lumina in nici o casa , la intrarea in sat se afla o troita cu foarte multe lumanari aprinse , dupa ce am trecut de acel sat ciudat am mers iar ceva timp printr-un camp , apoi am ajuns la un pod foarte arcuit , asfaltat si care avea doar un singur sens , dincolo de pod se intra intr-o padure cu niste copaci carora le atarna crengile aproape de pamant din ce in ce mai mult cu cat inaintai pe acea poteca , in partile laterale ale potecii era un fel de prapastie , iar poteca era foarte ingusta , la cativa metrii in fata noastra in padure erau pe jos niste celofane intinse , imediat dupa ce am trecut de pod i-am zis lui Florin sa intoarca masina pentru ca daca inaintam eu presimt ca vom muri , mi se parea totul foarte ciudat , straniu si cu un gust infiorator , mirosul la fel parea destul de urat in acea zona . Atunci el a incercat sa intoarca masina cu o foarte mare dificultate , pentru ca poteca era foarte ingusta iar in parti era un fel de prapastie , dupa ce a intors , masina nu mai vroia sa porneasca , atunci am intrat in panica de frica si am inceput sa zic intr-una sa plecam de acolo mai repede . Dupa ce a reusit sa porneasca masina , Florin mi-a zis sa nu ma uit in urma sau in oglinda in spatele masinii , ca e mai bine sa nu ma uit , acum nu stiu cat de adevarat era ce spunea el , insa de-abia cand am ajuns acasa mi-a povestit ca in spatele masinii aparusera multe luminite in padure care se indreptau spre noi cu viteza , dupa ce am plecat de la podul acela am bagat viteza , cam 100 la ora ca atat rezista masina , mergand prin nisoarea deasa ce incepuse exact atunci . Ne-am intors pe acelasi drum prin camp , am ajuns iar in sat , am trecut pe langa troita cu lumanari aprinse , iar putin mai incolo era un barbat imbracat in negru cu o gluga neagra pe cap care ne facea semn intr-una sa oprim , in acel moment i-am zis lui florin sa nu opreasca ca imi pare foarte ciudat acel om si intreaga zona , bineinteles ca nu a oprit si am mers in continuare cu viteza pana am ajuns la soseaua principala de pe care venisem si unde se aflau semnele de circulatie cu "drum in constructie" , era ciudat ca acolo nu ningea deloc iar soseaua era uscata . Ne-am intors la peco si Florin a intrebat daca mai exista un alt drum spre Bucuresti in afara de cel care e in constructie , un barbat care tocmai venea dinspre Bucuresti , foarte uimit i-a zis ca nu nici o sosea in constructie spre Bucuresti si ca drumul e liber , cei de la peco la fel spuneau , daca am vazut asa i-am zis lui Florin sa ne luam si noi dupa o masina cu numar de Bucuresti si sa ne tinem dupa ea pana ajungem in Bucuresti . Asa am si facut ne-am tinut dupa o masina de Bucuresti si cand am ajuns la stalpul cu placuta care arata drum spre "Bucuresti" la dreapta , celelalte semne de circulatie cu "drum in constructie" care blocasera inainte soseaua nu mai existau , drumul era liber , insa celalalt drum pe care o luaseram mai devreme la dreapta inca mai era . Pe drum spre casa mereu aveam senzatia ca ceva , o energie ma tot intepa in spate si ca ma impingea de pe scaun , daca a vazut asa , Florin a oprit masina si a citit dintr-o carte de rugaciuni care era foarte veche , in final am ajuns acasa destul de panicati dupa toata intamplarea si am povestit familiilor noastre si la toti prietenii nostrii ce ni s-a intamplat , familia lui nu ne-a crezut , insa ceilalti ne crezusera si erau chiar foarte mirati de ceea ce se intamplase . A doua zi sau la cateva zile ne-am dus acasa la prietenii lui Florin carora le povestisem intamplanea si pentru ca unul din ei nu credea ca ar putea exista si fenomene ciudate , eu le-am propus sa facem spiritism cu cartea si cu cheia ca sa se convinga . Dupa ce i-am spus acelui spirit sa plece a pocnit becul din camera unde ne aflam toti 4 si atunci ne-a crezut si celalalt , dupa care le-am zis ca e ultima oara cand mai fac vreo demonstratie de spiritism , pentru ca mi-e teama de asa ceva , prima data am incercat de curiozitate iar acum pentru demonstratie , altadata nu voi mai face asa ceva . In acelasi an mai tarziu prin vara am ramas gravida cu Florin iar in decembrie am nascut prea devreme o fetita chiar in ziua de Craciun pe 25 decembrie 2007 care dupa o luna a murit , din cauza ca nu se dezvoltase prea bine , iar vinovati pentru moartea copilului a fost Florin si familia lui care m-au tinut numai in stres , batai , munca si nemancata , iar acesti criminali inca se afla bine mersi in libertate , este a doua fetita care imi moare , am mai avut o fetita care s-a nascut chiar in ziua de Mucenici pe 9 martie 1994 si a murit in aceeasi luna din vina asistentelor .

StarDust

Citat din: Yagg din  05 Aprilie 2009, 12:55:51
Dupã cum explici, la bazã stau traume din copilãrie. Vezi tu, în copilãrie, copilul este foarte uºor de manipulat ºi de convins...

Yagg, aici trebuie sa te contrazic. Pe mine in copilarie nu m-a manipulat si nu m-a convins nimeni de nimic, cu atat mai putin in domeniul religios sau paranormal. Traume, nici poveste. Eram "free spirit" ca sa zic asa. Si acum incerc sa imi explic anumite "chestii" sau capacitati pe care le aveam atunci (si care atunci mi se pareau normale), lucruri de care nu am vorbit cu nimeni nici atunci deoarece chiar copil fiind "simteam" ca nu m-ar fi inteles nimeni si nu am vorbit cu nimeni atunci. Acum la"rece" rational incerc sa le gasesc o explicatie si nu pot... sunt mai mult decat simple coincidente. Iata de ce desi si eu sunt sceptic sunt totusi deschis ideii ca s-ar putea sa existe "ceva" dincolo de noi. Binenteles e o parere pur personala.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

darieglobur

Citat din: Yagg din  05 Aprilie 2009, 12:55:51
De ce se temea Darie se întâmplã în acest moment. Eu sunt baubaul paranormalilor ºi al astrologilor.


Dacã chiar crezi cã ceea ce îþi prezici se adevereºte atunci, prezi ce îþi voi rãspunde în urmãtorul mesaj în acest subiect, te rog frumos. Hai, cã nu-i greu ºi e ºi în viitorul apropiat.


He, he, pai daca zici ca ma temeam de o astfel de desfasurare, si aceasta a avut loc intocmai, de ce mai pierzi timpul cerand in continuare dovezi? Eco, taman ai asistat la un mic si banal exemplu de predictie! :-D 
...und Sie fliegen doch!

Yagg

Citat din: angelserena din  05 Aprilie 2009, 13:59:14
Ma faci sa-ti doresc sa ai si tu o intamplare ciudata dar si urata in acelasi timp , asa ai sa crezi si tu pana la urma si nu ar fi exclus sa ti se intample , pentru ca si inainte mi se intamplau faze ciudate si cei din jur nu ma credeau , apoi mi-am dorit din tot sufletul sa li se intample si lor si ... s-a intamplat  :-D

Hai doreºte-mi! ªi mai revizuieºte partea cu religiozitatea, cred cã þi-au scãpat multe amãnunte. Nu vreau sã mã leg de tragediile tale, aºa cã voi încheia discuþia cu tine pentru cã, pentru mine, mi-e deja clar. Succes!

Dacã ai nevoie ºi de niºte bani de buzunar, îi poþi câºtiga foarte simplu de aici:
http://www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html

Citat din: StarDust din  05 Aprilie 2009, 14:09:38
Acum la "rece" rational incerc sa le gasesc o explicatie si nu pot... sunt mai mult decat simple coincidente. Iata de ce desi si eu sunt sceptic sunt totusi deschis ideii ca s-ar putea sa existe "ceva" dincolo de noi. Binenteles e o parere pur personala.

Mai încearcã. Scepticismul nu se rezumã doar la ideea de a fi deschis interpretãrii ºi raþionãrii. A fi sceptic înseamnã sã te îndoieºti de existenþa tuturor fenomenelor imaginare, sã cauþi rãspunsuri logice ºi evidente, sã-þi pui întrebãri în cazuri neclare ºi sã dovedeºti relativ, aproape complet, tuturor oamenilor, existenþa unui lucru cu dovezi, fapte ºi studii.


Darie,

dacã nu era evident cã voi rãspunde, atunci de ce ai mai avertizat? Nu e predicþie, e fapt.


darieglobur

Citat din: Yagg din  05 Aprilie 2009, 14:53:31
Hai doreºte-mi! ªi mai revizuieºte partea cu religiozitatea, cred cã þi-au scãpat multe amãnunte. Nu vreau sã mã leg de tragediile tale, aºa cã voi încheia discuþia cu tine pentru cã, pentru mine, mi-e deja clar. Succes!

Darie,

dacã nu era evident cã voi rãspunde, atunci de ce ai mai avertizat? Nu e predicþie, e fapt.


Pai, as putea sa spun ca in momentul in care am avertizat, in contunuum-ul nostru spatiu-timp, evenimentul inca nu devenise fapt ci era doar o posibilitate. Simplu spus tocmai asta inseamna predictie, adica anticiparea unui eveniment care se va dovedi fapt.

Angelserena, nu mai dori altora intamplari urate, ca, iote, poate din cauza asta ai si tu parte de multe asemenea intamplari "urate", ca un fel de raspuns al universului, sa zicem, la atitudinea ta mentala (constienta sau inconstienta) faþã de Lume. Te-ai gandit la chestia asta pana acum? Vorbind metaforic, poate ca Universul sau Lumea iti arunca inapoi acelasi tip de minge pe care o arunci tu, dar cu o putere si mai mare. De fapt, in multe filosofii si curente esoterice se vorbeste despre natura gandurilor ca despre o forta subtila si despre "efectul bumerang" al acestora, in sensul ca ele odata emise ating tinta, se unesc cu alte forme-gand asemanatoare, dupa care se intorc asupra emitatorului cu o forta si mai mare.
In relatarile tale tu ai atins mai multe aspecte legate de spiritism, materializari, premonitii, divinatie, intrarea in niste zone ciudate etc. E greu ca cineva din afara sa discearna ferm intre obiectivul si subiectivul intamplarilor pe care le descrii, adica intre natura obiectiva a faptelor care ti s-au intamplat si latura subiectiva, emotionala, cu care tu le-ai perceput si eventual le-ai amplificat. Cred ca intelegi ce vreau sa-ti spun. In afara de cei care au fost atunci alaturi de tine, un ascultator nu va avea convingerea ca ceea ce evoci tu este autentic, in sensul ca este real, sau ca reprezinta rodul imaginatiei tale in sensul ca, datorita unor traume si a unei predispozitii, tu ai dat unui gen de fapte o cu totul alta conotatie.
Personal, acceptand ca juste anumite intaplari pe care le-ai povestit, as spune ca ai anumite abilitati in ceea ce in mod curent se numeste mediumitate, anticiparea evenimentelor, clarvedere, insa nu stii si nu te-ai straduit sa ti le cultivi si sa le folosesti in mod adecvat. Important e sa valorifici si sa intelegi cu adevarat ceea ce ai trait, sa retii din "abilitatile" tale ceea ce observi ca este obiectiv, repetitiv si, mai ales, poti controla si sa respingi balastul. Pentru asta tre sa cauti si ai la indemana enorm de multa informatie in acest sens. Munca ta este ca, din cele ce citesti si din invataturile pe care ti le dau altii, sa elimini ceea ce vezi ca nu se potriveste experientelor tale si sa retii ceea ce ai vazut si simtit ca are sens, ca functioneaza. Faptul ca nu esti bigota, dupa mine, te ajuta, caci altfel ai sta langa usile bisericilor si ai face matanii in faþa popilor (care vor tine sa te convinga ca l-ai vazut pe dracu), dar e bine sã te þii departe si de cei care sustin ca l-au prins pe Dumnezeu de picior intr-un alt mod, adica de cei care sunt dispusi sa te ajute oferindu-ti o alta "religie adevarata", constituita dintr-un amalgam de chestii abracadabrante.
Si, mai ales, ai grija ce-ti doresti si nu mai dori la altii intamplari ciudate si urate! :lol:
...und Sie fliegen doch!

romulus

CitatAtunci el a incercat sa intoarca masina cu o foarte mare dificultate , pentru ca poteca era foarte ingusta iar in parti era un fel de prapastie , dupa ce a intors , masina nu mai vroia sa porneasca , atunci am intrat in panica de frica si am inceput sa zic intr-una sa plecam de acolo mai repede .

Daca intamplarea se petrece in apropiere de Ploiesti , eu care sunt din Ploiesti iti pot spune ca , asa, la prima vedere, pare ca ati intrat prin padurea de la Paulesti. Peisajul se aseamana cu ce spui .
Daca mai adaugam si ingredientele : intuneric, padure, umbre, teama, frica, groaza - tabloul e complet.
Totusi povestea ta seamana mai mult a cosmar.

Total de acord cu ce spune darieglobur in pasajul :

CitatDe fapt, in multe filosofii si curente esoterice se vorbeste despre natura gandurilor ca despre o forta subtila si despre "efectul bumerang" al acestora, in sensul ca ele odata emise ating tinta, se unesc cu alte forme-gand asemanatoare, dupa care se intorc asupra emitatorului cu o forta si mai mare.

Gandurile tale conteaza! Insa multe ... altele conteaza.
Am zis !

"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David