Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Astronaut din misiunea Apollo 14: Extraterestrii exista si ne-au contactat, dar

Creat de Renovatio, 24 Iulie 2008, 21:20:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

Daaa!!! NU mai am ce comenta...credeam ca discutam cat de cat(?!) serios...Nu-i nimic inteleg...ca........mda!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Citat din: boemu din  08 Noiembrie 2008, 00:49:37
Nicidecum. Sunt zeci de mii de rase "straine" de animale pe pamant pe care nu le-am intalnit. Nu inseamna ca trebuie sa fiu "en garde" fata de ele. Ce te face sa crezi ca daca ET  :-) ne intalnesc, au si ce "vorbi" cu noi?
Nici vorba, nici conquistadorii nu stiau sa vorbeasca cu amerindienii, si faceau parte din aceeasi specie" si ci-ca erau civilizati. S-a intamplat ce s-a intamplat... Si mai gresesti cu ceva... nu trebuie sa fi "en garde" fata de o noua specie descoperita pe pamant? Total gresit, sa presupunem ca aceasta specie traieste undeva in Australia, si e inrudita cu scorpionii, binenteles nu seamana cu un scorpion, e frumos colorata si pare tentant sa te joci cu ea... Ce faci? O iei in mana? :D.Doar un exemplu...
(Numai) parerea mea!
P.S.
Ai dreptate, faza cu "razboiul lumilor" a fost in '34, nu mai stiam data exacta. Dar daca astazi media ar difuza peste tot in lume asa ceva, Binenteles cu imagini reale filmate prin lume, ce crezi ca va fi? Se va apuca lumea sa faca cozonaci si sarmale sa-i intampine? Ma indoiesc. Cred ca se va isca "putin" haos si multe treburi se vor "duce pe rapa"... Iata un motiv serios pt. care guvernele nu sunt deloc interesate sa ne spuna adevarul.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

boemu

Citat din: StarDust din  08 Noiembrie 2008, 07:46:32
Nici vorba, nici conquistadorii nu stiau sa vorbeasca cu amerindienii, si faceau parte din aceeasi specie" si ci-ca erau civilizati. S-a intamplat ce s-a intamplat... Si mai gresesti cu ceva... nu trebuie sa fi "en garde" fata de o noua specie descoperita pe pamant? Total gresit, sa presupunem ca aceasta specie traieste undeva in Australia, si e inrudita cu scorpionii, binenteles nu seamana cu un scorpion, e frumos colorata si pare tentant sa te joci cu ea... Ce faci? O iei in mana? :D.Doar un exemplu...
Ok, nu e neaparat convingator ceea ce imi spui, insa vreau sa punctez urmatoarele.
Pentru o specie care devine constienta de sine si care ajunge sa faca deplasari de la o planeta la alta, vreau sa pesupunem ca devine constienta si de anumite riscuri pe care le implica aceasta calatorie - moarte, izolare, specii "ostile" cu care se pot intalni (ca sa gandim uman  :wink: ), insa daca intalneste o alta specie care sa spunem este pe o trepta inferioara de evolutie, care este motivatia ei de a fi "conchistador"?

De asemenea, referitor la analogia cu scorpionul: daca tu ca om esti cel din specia evoluata, atunci presupunem ca nu doar vrei sa te "joci" cu fiinta aceea, nu-i asa? Si nu pui mana, pe ea doar asa ca e tentanta... Ce faci in schimb? O studiezi. Ai posibilitatea asta (ceea ce am inceput sa facem deja ca oameni - pentru a INTELEGE)
Insa, chiar daca reprezinti specia mai "avansata" (care are timpul si disponibilitatea de a studia mediul), acest fapt nu te pune in postura de "martian invadator" pentru cealalta specie.
Ideea aceasta (de a cuceri, domina) vine din inconstientul uman (inradacinata adanc in specie, fiind mentalitatea pradatorului) si o aplica "posibilelor amenintari".

Realizezi cat de neimportanta este specia umana la nivel de planeta, sistem solar, nemaivorbind fata de univers?

StarDust

Citat din: boemu din  08 Noiembrie 2008, 11:24:01
Pentru o specie care devine constienta de sine si care ajunge sa faca deplasari de la o planeta la alta, vreau sa pesupunem ca devine constienta si de anumite riscuri pe care le implica aceasta calatorie - moarte, izolare, specii "ostile" cu care se pot intalni (ca sa gandim uman  :wink: ), insa daca intalneste o alta specie care sa spunem este pe o trepta inferioara de evolutie, care este motivatia ei de a fi "conchistador"?
Greu de spus, tepinde de motivatiile speciei respective. Ca si noi, si ei mai pot avea "virusul" cuceririi, nu trebuie sa fie neaparat prietenosi. Cred ca e posibil ca ideea de suprematie da cucerire sa nu se aplice doar la nivel planetar, sa fie valabila doar la noi, poate e ceva universal, aplicabil si in univers. Desigur, e foarte neplacut pt. noi sa pui problema asa!!! Eu am mai spus-o  si pe alte thread-uri, nu suntem cu nimic deosebiti in univers, parerea mea e ca, suntem inca "involuati" spiritual. Avem tehnologie, dar asta e totul, in rest, marea majoritate a umanitatii e ghidata de instincte primare: Suprematie, cucerire, impunere, etc. Nici vorba de respect pt. semeni. Asa ca nu stiu daca putem discuta de motivatile unei posibile rase extraterestre. Cred ca subiectul e f. complicat si putem doar face presupuneri. Stii ce spunea Stephen Hawking? Ca ar fi bine sa "stam in banca noastra" pititi pe planeta noastra si sa nu ne prea facem cunoscuta prezenta in univers... Poate ca e un sfat intelept...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16