Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

despre parapsihologie ...

Creat de Kbal, 02 Iulie 2008, 11:58:58

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kbal

" Parapsihologia se ocupa cu studierea fenomenelor ce nu pot fi explicate natural, stiintific, fiind in afara canalelor senzoriale obisnuite.

La scurt timp dupa aparitia spiritismului, adeptii acestuia au ajuns la concluzia ca fenomenele paranormale se produc numai in prezenta unor anumite persoane. Aceste persoane, considerate a fi posesoare ale unor faciltati deosebite au fost numite medium (mijlocitor), iar faciltatea in cauza - mediumnitate. Dupa teoriile in vigoare, 90% din "forta de manifestare", este luata de la medium, si doar 10% de la asistenti. In anul 1926, fiziologul francez Charles Richet a scris o lucrare intitulata "Traite de Metapsychique", propunand un termen mai stiintific, acela de metapsihica. Termenul nu s-a impus, astazi fiind preferat termenul de parapsihologie, avand sensul de psihologie in afara normelor convenite. Termenul de medium a ramas in folosirea exclusiva a spiritistilor. In categoria fenomenelor paranormale sunt incluse un mare numar de fenomene foarte diferite. Acesta este si motivul pentru care s-a incercat clasificarea lor. O prima clasificare o gasim la Papus, conform careia mediumnitatea poate fi pasiva sau activa. In primul caz, persoana respectiva este instrument pasiv al entitatii, iar in al doilea caz, ea insasi este aceea care prin vointa sa decide asupra actului paranormal. In cadrul parapsihologiei sunt studiate o serie de fenomene considerate candva "miracole", dar care in realitate se bazeaza pe legi foarte precise ale naturii. Iata doar cateva:

- Autoscopia (eteroscopia) - vederea organelor din interiorul propriului corp sau al altor persoane.

- Aporturile - aducerea instantanee a unor obiecte aflate la mare distanta.

- Bioenergia (taumaturgia) - vindecarea prin atingeri, insuflatii sau emisii energetice telepatice.

- Clarviziunea - posibilitatea de a vedea fara intermediul organelor de simt a unor scene care se petrec la mare distanta sau in alte planuri ale existentei.

- Clarauditia - posibilitatea de a auzi fara intermediul organelor de simt a unor scene care se petrec la mare distanta sau in alte planuri ale existentei , plus auzirea unor voci misterioase.

- Dematerializarea - trecerea unor obiecte prin obstacole materiale (ziduri, usi, etc).

- Levitatia - ridicarea in aer prin infrangerea fortei gravitationale.

- Materializari - crearea din octoplasma a unor entitati.

- Psihometria - descrierea unor persoane precum si elemente din trecutul sau viitorul acestora prin simpla atingere a unor obiecte ce le-au apartinut.

- Premonitia - prevestirea (prezicerea) viitorului.

- Parakinezia - deplasarea unor obiecte fizice grele printr-un usor contact.

- Radiestezia (rabdomagia) - deplasarea cu ajutorul unei nuieluse, a unor puturi de apa subterana sau a unor depozite mineraliere.

- Salamandra - mersul pe jaratic, rezistenta la foc.

- Telepatia - transmisia si receptionarea unor ganduri sau imagini mentale la mare distanta, fara folosirea unor canale cunoscute.

- Telekinezia - deplasarea unor obiecte fizice fara contact, doar prin forta gandului.

- Transfiguratia - schimbarea la fata.

Faciltatile paranormale sunt ereditare si transmisibile. Un om se naste cu ele si moare cu ele. Ele se manifesta de timpuriu si ajung la maximum la varsta pubertatii. Initial, un medium este universal. Ulterior, el se "specializeaza". Dar, faciltatile paranormale pot aparea si mai tarziu sub actiunea declansatoare a unor factori interni sau externi, sau ca urmare a unor practici speciale. "

E cineva care catalogheaza aceasta relatare ca fiind una reala ?
Only the best is good enough ...

CHIP

Relatarea ta e mai muilt decat reala.

Kbal

Asa imi lasa si mie impresia numai ca singura problema e ca nu o pot si verifica :D ....
Only the best is good enough ...

darieglobur

Citat din: Kbal din  02 Iulie 2008, 11:58:58
" Parapsihologia se ocupa cu studierea fenomenelor ce nu pot fi explicate natural, stiintific, fiind in afara canalelor senzoriale obisnuite.
..."


E cineva care catalogheaza aceasta relatare ca fiind una reala ?

Asa imi lasa si mie impresia numai ca singura problema e ca nu o pot si verifica  ....

Mda, in schimb exista destui care mai si verifica...
Adicatelea, vrei sa stii daca e cineva care considera ca aceste fenomene exista cu adevarat si nu sunt doar inchipuiri? Pai daca io as raspunde afirmativ poate ca n-ar fi mare lucru. Deh, un user si-a dat si el cu parerea acolo...
Sigur, asta-i un domeniu in care exista mult "folclor", multe exagerari si, in general, pentru sceptici aceste fenomene nu prea se pun. Dar, iote, sunt si multi altii, cu "opera" solida in spate, si care nu numai ne spun ca aceste fenomene exista dar le mai si studiaza temeinic. Unul dintre ei e cel mentionat in articolul de mai sus (am dedus ca postarea ta e un articol sau ceva de genul) si anume eminentul om de stiinta Charles Richet. Prin anii 70 Puthoff si Targ au intreprins cercetari stiintifice (subliniez: stiintifice) pentru a testa "vederea la distanta" si altele, rezultatele acestora fiind la vedere, cum se spune. Mai spre noi, incoace, Rupert Sheldrake e celebru pentru studiile sale despre telepatie iar Brian Josephson, laureat Nobel ne spune franc: "Evidenta pentru unele forme ale fenomenelor paranormale este acum clara..."
...und Sie fliegen doch!

liteady73

 Salut Kbal !...

Imi cer scuze ca intervin, in urma atator discutii aprinse despre mesajele postate, imi este, mie personal, sa inteleg metoda prin care doresti sa afli lucruri noi, sa te descoperi pe tine insuti, folosind metode agresive de comunicare, in scris.

Inca o data, Kbal, imi cer scuze, si nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar in ultimile zile, ai folosit, cum am mai spus, metode agresive si necivilizate (un punct de vedere personal, pentru care te rog sa ma ierti) de a prezenta un punct de vedere, pana la urma comun.

E un Forum. Se discuta. Se afla. Se intelege. Se asimileaza. Se foloseste doar ce e bun.




Kbal

Mai "darieglobur" intrebarea mea nu consta chiar in faptul ca asteptam un raspuns de genul da sau nu , speram sa fie cineva care sa ma poata lamuri cu cateva surse mai realiste/plauzibile .

"liteady73" cat despre discutiile aprinse sa stii ca nu au fost declansate de mine , eu doar nu am putut sa ma abtin la provocari rautacioase.. daca ai sa citesti mai cu atentie raspunsurile mele au fost cat se poate de diplomatice si nici decum nu am folosit "metode agresive si necivilizate " cum ai precizatat tu . but anyway lets be friends ok ?:D
Only the best is good enough ...

darieglobur

Citat din: Kbal din  03 Iulie 2008, 23:39:11
Mai "darieglobur" intrebarea mea nu consta chiar in faptul ca asteptam un raspuns de genul da sau nu , speram sa fie cineva care sa ma poata lamuri cu cateva surse mai realiste/plauzibile .



Nu mai spune! Dar "sursele" pe care le dadui mai sus ti s-au parut cumva suprarealiste?
Am vazut foarte bine in ce-a constat intrebarea ta iar raspunsul pe care ti l-am dat a fost, zic eu, unul punctual. In schimb pe tine cred ca nici macar nu te-a interesat raspunsul, probabil ca erai preocupat numa' sa postezi, caci altfel, cu o minima osteneala, guglind putin, ai fi descoperit ca "sursele" astea sunt mai mult decat plauzibile.
Si inca ceva, "mai" baiete, cu "Mai" sa te adresezi la tine in cartier, eventual dupa blocuri, si nu unui preopinent, aici pe forum, cu care discuti pentru prima oara si care, chiar daca nu-ti raspunde conform asteptarilor tale, macar o face intr-un mod civilizat.
...und Sie fliegen doch!

Shadowman

 Unele din definitiile intilnite sunt ilare.  :lol: Ori sumare.Sau discutabile.Stiu ca nu-ti apartin afirmatiile,ca ai copiat un post de pe alt forum
( http://www.roportal.ro/discutii/ftopic29231.html )

Citat din: Kbal din  02 Iulie 2008, 11:58:58
" Parapsihologia se ocupa cu studierea fenomenelor ce nu pot fi explicate natural, stiintific, fiind in afara canalelor senzoriale obisnuite.

In cadrul parapsihologiei sunt studiate o serie de fenomene considerate candva "miracole", dar care in realitate se bazeaza pe legi foarte precise ale naturii. Iata doar cateva:
- Bioenergia (taumaturgia) - vindecarea prin atingeri, insuflatii sau emisii energetice telepatice.
- Dematerializarea - trecerea unor obiecte prin obstacole materiale (ziduri, usi, etc).
- Materializari - crearea din octoplasma a unor entitati.
- Psihometria - descrierea unor persoane precum si elemente din trecutul sau viitorul acestora prin simpla atingere a unor obiecte ce le-au apartinut.
- Radiestezia (rabdomagia) - deplasarea cu ajutorul unei nuieluse, a unor puturi de apa subterana sau a unor depozite mineraliere.
- Salamandra - mersul pe jaratic, rezistenta la foc.

Faciltatile paranormale sunt ereditare si transmisibile. Un om se naste cu ele si moare cu ele. Ele se manifesta de timpuriu si ajung la maximum la varsta pubertatii. Initial, un medium este universal. Ulterior, el se "specializeaza". Dar, faciltatile paranormale pot aparea si mai tarziu sub actiunea declansatoare a unor factori interni sau externi, sau ca urmare a unor practici speciale. "

Un link util si interesant : http://ro.wikipedia.org/wiki/Parapsihologie

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kbal

"Si inca ceva, "mai" baiete, cu "Mai" sa te adresezi la tine in cartier, eventual dupa blocuri, si nu unui preopinent, aici pe forum, cu care discuti pentru prima oara si care, chiar daca nu-ti raspunde conform asteptarilor tale, macar o face intr-un mod civilizat."
OK am sa la spun parintilor sa ma mai "civilizeze"  :-D .

Shadow am sa citescu cu atentie materialul de pe wikipedia .
Only the best is good enough ...