Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

horia2008

On-topic:
Nevasta-mea a vazut azi o farfurie zburatoare. Ea este acum la spital, sa-i puna cateva copci, iar eu sunt arestat pentru violenta domestica.
:-D :-D

Xanadron

Mai draga Horica, afla de la mine ca misterul propulsiei farfuriilor zburatoare :ufo: il stiu doar nevestele...
Asa ca TU esti probabil la spital cu copcile-n freza. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Cristian 1

 Doi amici se saluta pe strada:
− Ceau.
− Salut.
Se gandeste al 2-lea dintre ei si incepe sa fac un test de logica:asta mi-o zis ceau care rimeaza cu miau.Miau face pisica.Pisica bea lapte.Laptele vine de la vaca.Ma,asta m-o facut bou!!!

horia2008

Citat din: Xanadron din  06 August 1974, 04:18:49
Mai draga Horica, afla de la mine ca misterul propulsiei farfuriilor zburatoare :ufo: il stiu doar nevestele...
Asa ca TU esti probabil la spital cu copcile-n freza. :-D
De coane, am incercat şi eu... da` m-ai prins  :lol:
Doară se ştie de asemenea că o tigaie goala te hrănește şi una goala te educă  :-D  :-D


horia2008

Citat din: horia2008 din  22 Iunie 2015, 18:37:58
De coane, am incercat şi eu... da` m-ai prins  :lol:
Doară se ştie de asemenea că o tigaie goala te hrănește şi una goala te educă  :-D  :-D
oops, desigur ca o tigaie plina te hrănește şi una goala te educă  :-D
scuzati dubla postare pt. publicare de erata... :| de, stress la asteptare la dr. dintzar... :lol:


abyss

#4130
Citat din: Arhanghelul din  23 Iunie 2015, 07:56:34
A stranutat Dorel ...




http://www.solarham.net/
http://iswa.ccmc.gsfc.nasa.gov/IswaSystemWebApp/
http://www.swpc.noaa.gov/news/geomagnetic-storming-continues-g3-strong-levels

Ce mi se pare interesant mai sus e ca EARTH 3D IMF Line a fost pur si simplu resetata sau mutata pe alta linie si inlocuita cu una noua martiana!!  Cum liniile temporale pot fi aceste linii de camp magnetic solar...si cum in acceptiunea mea, densitatea campului + presiunea si viteza de curgere a sa ne ofera masura si timpul pe acilica plus ca daca socotesti ca Tesla spunea ca destinul oricui sau a orice...e in lumina solara... atunci asta e clar un RESET. Cat de mare ramane de vazut.

fiulploii

Posibil sa fie așa cum spui, am însă o obiecție:
  Care ar fi mecanismul - măcar teoretic - prin care alte linii temporale pot fi observate din interiorul unei linii temporale ? E ca si cum esti in masina si ai avea o privire de ansamblu ca si cum ai fi in elicopter văzând dupa curbe ...înțelegi ce am vrut sa zic, nu?

Arhanghelul

#4132
Citat din: abyss din  23 Iunie 2015, 16:58:28
Ce mi se pare interesant mai sus e ca EARTH 3D IMF Line a fost pur si simplu resetata sau mutata pe alta linie si inlocuita cu una noua martiana!! 
..........

Corect ... cica sunt instrumente stiintifice ... mai degraba seamana cu jocurile electronice de tip ""Pacanele"' ...  :-( :cry: :| :martiansmile:



P.S. Diferente prea mari in reprezentarile grafice ... si sa nu ignoram totusi ca valorile de indice K sunt mari ... masurarea lor se face in aria terestra ...  :mrgreen:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov/alerts/k-index.html


Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

abyss

Citat din: fiulploii din  23 Iunie 2015, 19:37:18
Posibil sa fie așa cum spui, am însă o obiecție:
  Care ar fi mecanismul - măcar teoretic - prin care alte linii temporale pot fi observate din interiorul unei linii temporale ? E ca si cum esti in masina si ai avea o privire de ansamblu ca si cum ai fi in elicopter văzând dupa curbe ...înțelegi ce am vrut sa zic, nu?
nope.... chiar nu am ințeles . Ce mecanizată?
Linia temporala e una...realitatea e alta iar alternativele la realitate/prezent ar fi altceva.

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Citat din: abyss din  24 Iunie 2015, 20:36:16
nope.... chiar nu am ințeles . Ce mecanizată?
Linia temporala e una...realitatea e alta iar alternativele la realitate/prezent ar fi altceva.

Doar pur teoretic si cateodata si matematic .
   Linia temporala inseamna ca privesc timpul ca pe ceva continuu, curgator , ca o unda cu o anumita lungime si frecventa . Inca nu s-a descoperit nici macar matematic cea mai mica diviziune a timpului.
   Spatiul il privesc ca pe ceva omogen, izotrop si legat de timp. In spatiu pot sa merg in trei directii sau un punct e descris dupa trei axe. Cea mai mica diviziune a spatiului este spatiul Planck caruia i s-a atasat printr-un artificiu matematic timpul Planck , contrar celor scrise mai sus.

  Unii explica usor multe chestii intr-un spatiu cu 6, 7, 9 sau 11 dimensiuni - parerile nu sunt puse de acord aici insa doar din cauza aproximarilor sau neglijarilor care se fac in calcule. Noi vedem spatiul cu 3 dimensiuni fiindca celelalte sunt ''pliate'' la nivel cuantic iar receptorii cu care suntem dotati percep doar atat. Asta e varianta de corp pusa la dispozitie in zona  :lol:

  In cadrul aceleeasi linii temporale pot sa existe mai multe variante de realitate si chiar mai multe realitati care nu se pot intersecta fiindca sunt ''laterale'' in timp . Adica timpul are aceeasi frecventa si acolo insa baietii sunt un pic mai '' a-ca-na'' - asta e un regionalism  :lol:  Incearca sa gandesti totul sub forma de fractali. Cum obtii un fractal propriu? construieste-ti un cub din oglinzi, intra in el si petrece catva timp. Mareste apoi gradul de complexitate proiectand pe oglinzi diverse imagini  :evil:
   Chestia din reclama cu masina este un inceput promitator - merci @Xanadron   :-)

  Am vrut sa zic asa: simplificand extrem de mult , eu fiind pe o linie temporala nu pot ''vedea''/''stii'' ce este pe alta linie temporala decat daca intru in aceea. Singura varianta ca sa pot vedea simultan , omiprezent si omniscient pe mai multe linii temporale, pe un manunchi de asemenea linii este ca eu sa am o dimensiune temporala in plus, sa ies din toate liniile , sa fiu intr-un punct situat pe un plan perpendicular pe spatiul liniilor de timp .
  Exact cum vezi toate drumurile dintr-o zona si toate masinile de pe aceste drumuri daca esti intr-un elicopter ce zboara la inaltime prin zona.

  Toate acele linii de timp pot foarte bine fi asociate cu un camp temporal . Fiind camp imaginar totusi pentru noi , poate fi pus la treaba, adica poate fi extrasa o anumita energie din timp  :roll: Iar cum energia nu se pierde ci se transforma - cel putin asa pare a fi - ar rezulta ca energia dintr-o linie temporala este in generala constanta
  Cam atat, altcumva nu ma pricep a zice, sorry .


Arhanghelul

#4136
Citat din: fiulploii din  26 Iunie 2015, 21:42:20
Doar pur teoretic si cateodata si matematic .
   Linia temporala inseamna ca privesc timpul ca pe ceva continuu, curgator , ca o unda cu o anumita lungime si frecventa . Inca nu s-a descoperit nici macar matematic cea mai mica diviziune a timpului.
   Spatiul il privesc ca pe ceva omogen, izotrop si legat de timp. In spatiu pot sa merg in trei directii sau un punct e descris dupa trei axe. Cea mai mica diviziune a spatiului este spatiul Planck caruia i s-a atasat printr-un artificiu matematic timpul Planck , contrar celor scrise mai sus.

  Unii explica usor multe chestii intr-un spatiu cu 6, 7, 9 sau 11 dimensiuni - parerile nu sunt puse de acord aici insa doar din cauza aproximarilor sau neglijarilor care se fac in calcule. Noi vedem spatiul cu 3 dimensiuni fiindca celelalte sunt ''pliate'' la nivel cuantic iar receptorii cu care suntem dotati percep doar atat. Asta e varianta de corp pusa la dispozitie in zona  :lol:

  In cadrul aceleeasi linii temporale pot sa existe mai multe variante de realitate si chiar mai multe realitati care nu se pot intersecta fiindca sunt ''laterale'' in timp . Adica timpul are aceeasi frecventa si acolo insa baietii sunt un pic mai '' a-ca-na'' - asta e un regionalism  :lol:  Incearca sa gandesti totul sub forma de fractali. Cum obtii un fractal propriu? construieste-ti un cub din oglinzi, intra in el si petrece catva timp. Mareste apoi gradul de complexitate proiectand pe oglinzi diverse imagini  :evil:
   Chestia din reclama cu masina este un inceput promitator - merci @Xanadron   :-)

  Am vrut sa zic asa: simplificand extrem de mult , eu fiind pe o linie temporala nu pot ''vedea''/''stii'' ce este pe alta linie temporala decat daca intru in aceea. Singura varianta ca sa pot vedea simultan , omiprezent si omniscient pe mai multe linii temporale, pe un manunchi de asemenea linii este ca eu sa am o dimensiune temporala in plus, sa ies din toate liniile , sa fiu intr-un punct situat pe un plan perpendicular pe spatiul liniilor de timp .
  Exact cum vezi toate drumurile dintr-o zona si toate masinile de pe aceste drumuri daca esti intr-un elicopter ce zboara la inaltime prin zona.

  Toate acele linii de timp pot foarte bine fi asociate cu un camp temporal . Fiind camp imaginar totusi pentru noi , poate fi pus la treaba, adica poate fi extrasa o anumita energie din timp  :roll: Iar cum energia nu se pierde ci se transforma - cel putin asa pare a fi - ar rezulta ca energia dintr-o linie temporala este in generala constanta
  Cam atat, altcumva nu ma pricep a zice, sorry .

https://www.youtube.com/watch?v=BWyTxCsIXE4

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Noa, ce faceți deseară cu secunda in plus la lumina "stelei din Betleem" ?

fiulploii

Iată o teorie a conspirației : cum faci ca sa reduci pana la inexistenta comentariile interesante ale unor forumiști ?
   Răspuns : ii faci sa accepte sa fie moderatori sau admini pe forum
Ziceți voi de nu ii așa!  :evil: :evil:

Acest forum a redevenit patriarhal : au dispărut fetele din comentarii si e o pierdere .

Părerea mea..

StarDust

Citat din: fiulploii din  29 Iunie 2015, 22:01:11
...
Acest forum a redevenit patriarhal : au dispărut fetele din comentarii si e o pierdere .
...

La asta subscriu si eu :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16