Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

horia2008

#3090
pai goagal zice de Mandelea ca stirea cu poza aia este din 1 sep. 2013 16.01 data de deontologii de la Antena 3, care s-au grabit sa puna botu' la Bush  :-o, apoi au dat update la 16.20 cum zice la link-ul pus de mine

iar despre Castro am gasit o stire din 16 august pe http://news.sky.com dupa ce a fost dat mort la inceputul lui 2012


Arhanghelul

Citat din: horia2008 din  23 Septembrie 2013, 19:34:42
pai goagal zice de Mandelea ca stirea cu poza aia este din 1 sep. 2013 16.01 data de deontologii de la Antena 3, care s-au grabit sa puna botu' la Bush  :-o, apoi au dat update la 16.20 cum zice la link-ul pus de mine

... boschete(Bush W.) sau ... a zis Barack Hussein Obama al II-lea ... LOL ...

P.S. Subiectiv ... si-au lasat ... clonele "idioate" (robotice/fara suflet) in urma ... si probabil ne fac cu mana de  ... departe ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Salut !
  Am o rugaminte . Care e dispus , are timp si dispozitie .. as dori ceva poze fiindca nu reusesc sa dau de respectiva pe net . Mai precis:
La Muzeul Hartilor si Cartii Vechi, din Bucuresti, Strada Londra nr 39 , in colectia permanenta de la Muzeul Hartilor , pe unul din pereti se gaseste o harta realizata in 1620 care este o copie pare-se dupa o alta harta facuta de Gerardus Mercator a ..Daciei  :-D
  As avea nevoie de o copie  electronica cat mai detaliata a ei sau de o poza cat se poate de ... mega. Eventual , harta pozata pe bucati care pot fi asamblate.
  Daca mai sunt si alte harti vechi reprezentand Dacia , rog si respectivele in sedinta foto  :lol:

  Vreau sa fac un .. pictorial hot cu harti  :lol: - glumesc , desigur.

Multumesc anticipat oricarui doritor in a ajuta un semen si raman dator pana la viitoarea intalnire.
       - fiulploii insusi  8-)


Arhanghelul

#3093
Poate te ajuta astea ...

http://istoriesinumismatica.wordpress.com/tag/macedonia/

https://ro-ro.facebook.com/Geograficus

http://www.muzeulhartilor.ro/

P.S. Inca ... mai astept raspunsul la chestiunea anterioara ... N.M si F.C. cand au murit (decolat) ? ... :evil: ... Xanadron noi am pierdut nava asta ... poate o prindem pe urmatoarea ...
P.S.S. @horia 2008 ... merci ... pentru incercare ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#3094
@fiulploii care harta mai precis ... :?

Romania cu capitala la Constantinopol .... :evil: :-D 8-) :martiansad:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

daos

Citat din: Arhanghelul din  24 Septembrie 2013, 10:10:07
@fiulploii care harta mai precis ... :?

Romania cu capitala la Constantinopol .... :evil: :-D 8-) :martiansad:

Este vorba de ROMANIA si nu despre România. Este denumirea oficiala a Imperiului Roman de Rasarit (Basileía Romaíon in greaca). Cea din documentele lor oficiale. Abia prin secolul XVI un istoric german (Hieronymus Wolf) a lansat denumirea de Imperiu Bizantin sau Imperium Graecorum (or Terra Graecorum).

fiulploii

#3096
@Arhanghelul ,
        Nu stiu daca e vorba despre harta donata de A. Nastase ca mi se pare cam saraca in detalii , cel putin la rezolutia de pe site. Tot ce stiu este ca pe harta respectiva ar fi marcat un loc mai special sau mai multe locatii ale mostenirii ultimului rege dac  :-D si eram curios daca asa e .


          in secolul XVI, la varsarea Streiului in Mures, un pescar a scos de pe fundul apei cateva monede de aur. Mai sus, intr-o bolta zidita, a gasit 40.000 galbeni si bucati de aur nativ. A incercat sa vanda cate ceva la Alba Iulia, dar a aflat cardinalul Martinuzzi, care a confiscat comoara si a mai gasit in apa raului alte parti din tezaur. Cardinalul a construit un castel la Vintu de Jos - castel de care , spre rusinea mea , nu am stiut cand puteam sa-l vizitez -  a facut cheltuieli foarte mari, atragand astfel atentia asupra lui. Drept urmare, imparatul Ferdinand de Habsburg l-a trimis generalul Castaldo sa-l lichideze pe Martinuzzi, dar nu a mai gasit decat 2.000 de monede de aur. Cronicile vorbesc despre niste butoaie cu monede vechi de aur aflate in posesia domnitorului Petru Rares al Moldovei.

La 1716, un clujean pe nume Pavel Varga, imbogatit brusc, a lasat un testament in care descria o mare comoara din care luase foarte putin, spunand ca restul ar fi putut imbogati toata populatia Transilvaniei. In jurul anului 1800, copilul unui taran a gasit 264 monede de aur pe Dealul Aninesului, iar in 1804, un preot din Valcele a descoperit, la radacina unui fag batran, 400 de monede dacice tip "koson', nume care se presupune provenienta de la regele Cotiso, ceea ce ar confirma vechimea si acumularile din tezaurul dac. In aceeasi vara, s-au mai gasit peste 1000 de monede de acelasi tip.

        Harta respectiva nu pomeneste de Romania , Bulgaria sau Valahia ci se refera la Dacia . Iar pe langa locatiile alea dupa care au alergat si inca mai alearga unii - sau zboara altii la rasul ierbii  :-D - sunt curios de eventuale semne sau reprezentari prin zonele considerate fierbinti , prin locurile de legenda , pe-un picior de plai sau pe-o gura de rai .
      Nimic deosebit, deci.  :lol:

    Cat despre curiozitatea ta cu exodul celor doi  eu zic ca cel mai informat ar trebui sa fie Printul Levantului si traitor pe vechiul pamant al Daciei ,  cel care a dat locatia exacta si data mortii lui capo di tutti capi cu turban ce avea gradina in afganistan ..  :lol:
    Parerea mea .. de martzi ( ziua , nu deznodamantul de la table  :-D  )

Urban

Citat din: hanzo din  21 Septembrie 2013, 18:55:46
..."asa cum oamenii au galineros ( crescatorie de gaini) asa si omenirea este humaneros pentru alte fiinte venite din univers. si ca sa ne infranga ne-au dat mintea lor! sunt aici de mii de ani..  de la ele avem frica, care nu ar fi a noastra, ci a lor.... " 

https://www.youtube.com/watch?v=QOB3aY0o6jQ

Xanadron

#3098
Citat din: Urban din  24 Septembrie 2013, 16:38:22
https://www.youtube.com/watch?v=QOB3aY0o6jQ
F. bun filmuletzul, desi se limiteaza la decorticarea mecanismelor evidente ale manipularii puse-n opera de... vatafii sau arendasii vizibili ai adevaratilor "fermieri" din umbra. :-)

Am mai atins p-aici si stratul ceva mai profund al "foilor de ceapa" conspirationiste, dar tare ma tem ca ne-am oprit si noi la un nivel intermediar - al fermierilor-sforari mai putin vizibili, :evil: dar activi intruziv tot in planul fizic. Iar pe tema deja banala "ET-ii-s multi si de mult printre noi" :martiansad: cred ca se cam bate apa-n piua, sincer.

Asta-i si motivul pentru care m-am hotarit (cu greu) sa-ncep azi sau maine un topic pe tema intruzivilor primari, originari - cam nebuloasa mai ales cind e dispersata-n 1001 chatuieli pe teme gnostice, amun-zeiesti, zombificante sau arhontice (stiu, abyss & fiulploii - e o datorie mai veche :lol:).

O sa para poate un topic despre... mai nimic, dar din mai multe nimicuri punctiforme poate iesi macar o linie. Adica directie. ---->  :fullmoon:

Sa nu puneti insa prea multa baza pe ce-o sa scriu (inclusiv idei 100% noi, indraznesc sa cred) - fiindca de multe ori am ajuns sa n-am incredere nici eu in tot ce gindesc. :-D

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#3099
Citat din: Xanadron din  24 Septembrie 2013, 19:23:38
F. bun filmuletzul, desi se limiteaza la decorticarea mecanismelor evidente ale manipularii puse-n opera de... vatafii sau arendasii vizibili ai adevaratilor "fermieri" din umbra. :-)

Adevarat cu bunatatea de filmuletz insa adaug si io ceva . Zice pe la inceput ca nu poti scoate sabia la un pom pentru a-l ameninta sa produca mai multe fructe   :-D
  Ba da, poti . Nu cu sabia ci cu toporul. Am asistat  la astfel de chestie de doua ori in viata si a avut efect de fiecare data. Se mai spune si o mica incantatie sau descantec.
  Iar faza cu torta aratata unui camp de grane nu o stiam dar e interesanta si ea desi unii folosesc alte metode, mai ..subtile. Detalii pot sa ofer in cateva zile - daca nu uit  :lol:
  Un fapt important la ceea ce am zis mai sus ar putea fi existenta unei legaturi - afective si nu numai , ceva ancestral , poate chiar primordial asemanator cu recunoasterea unui anumit statut de superioritate a ..omului   :-o - cu pomul/pomii respectivi.

  Nu mai spun ca filmul este si el partinitor si manipulatoriu  :-) dar ca prima etapa spre iesirea din pestera este util.
  Zic si eu ca o parere pe care nu mi-a cerut-o nimeni  :lol:

hanzo

Citat din: Urban din  24 Septembrie 2013, 16:38:22
https://www.youtube.com/watch?v=QOB3aY0o6jQ

sa vedeti ce se intampla cand vor descoperi implementa cum sa recolteze si ceea ce facem spiritual/energetic.. sa vezi atunci productivitate.. si standarde..  :mrgreen:

uforever

Legaturi catre unu filmulet interesant. E simpatic nenea asta, cel putin spune niste lucruri care le-am trait si eu pe pielea mea :-)
Aruncati un ochi, merita  :-D
http://vimeo.com/75283074#

fiulploii

Citat din: Xanadron din  25 Septembrie 2013, 12:25:42
Nu rosu - albastru mai degraba :wink: (Blue Beam sa traiasca). :star:

Ca tot veni vorba , eu cred ca treaba cu laserele albastre a cazut . Pacat, ar fi fost un spectacol pe cinste .
  In lumina cruda a dezvelirii real-false  :evil: a conspiratiilor de tot felul mai rentabil ar fi un asemenea spectacol sa se petreaca doar in mintea oamenilor prin sunete si imagini proiectate direct in creiere. Si atunci, un observator neutru va vedea cu uimire ca multimi de oameni se benocleaza in sus si nu e nimic de vazut acolo, stau cu gura cascata si cu extazul sau teroarea pe moace si nu zboara in realitate nici macar albinele .
  Imagini de cosmar fiindca daca ii apuca pe toti in acelasi timp se va intampla ca in serialul acela FlashForward in sensul ca vor cadea avioane, se vor ciocni vapoare, trenuri si masini, vor muri pacienti in spitale, etc.
  Complicat pare doar daca nu iei in calcul necesitatea de victime colaterale  :evil:

fiulploii

#3103
Ca sa nu postez de doua ori la rand in chat am ales locul asta  :-D

  Ca tot veni vorba pe alt subiect de cromozomi si a lor familie si combinatii  . Am o intrebare serioasa de tot  :|

  Barbatul are XY.
  Femeia actuala are XX.
  Cine oare are YY ?

Fiindca e clar ca natura - laboratorul lu' Aiadesus - nu a cam creat nimic degeaba si  a mers pe toate variantele posibile.
Ca un gand ratacitor , e posibil oare ca seria Lilith sa fi avut YY ? Desi o alta ipoteza exista si e ceva mai plauzibila cred , si anume ca YY a fost al treilea sex necesar pentru initierea seriei adamice Si din nou, intra in scena aici, catalizatorul Lilith cea disparuta - oare? Ma cam indoiesc dar no, asta cica inseamna ca exist  :lol:
  Desi eu ma indoiesc ca exist  :lol: Cercul - Matarese era sa scriu  :-D - vicios , la fel ca si matrixul .

P.S.  cum arata cineva cu YY  :roll:

SLEAH19

#3104
Citat din: fiulploii din  25 Septembrie 2013, 21:33:07

  Barbatul are XY.
  Femeia actuala are XX.
  Cine oare are YY ?

P.S.  cum arata cineva cu YY  :roll:

Arata mort. Fara X nu se poate supravietui , pe X sunt genele esentiale pentru intretinerea vietii.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !