Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 12 Vizitatori vizualizează acest subiect.

uforever

Cum va "sesizati" bre din timp cu zilele astea de nastere, ca ma apuca nebuneala? :lol:
La multi ani tatii, sa traiesti Renovatio! Nu am avut placerea de a face "pogo" pe forum, dar Multi ani traiasca! Mna, acum daca tot petrecem, La multi ani si Iliestilor, Iliutilor, Iliestenilor. La multi ani Sfinte Ilie!

horia2008

Citat din: uforever din  20 Iulie 2013, 22:06:37
Cum va "sesizati" bre din timp cu zilele astea de nastere, ca ma apuca nebuneala? :lol:
Scrie la calendar ,amice  :wink:

panta_rh_ei

@fiulploii: tu cauti ceva senzational pe tema asta? Se pare ca nu-i nimic de genul asta:

"Moldo-Vlahia, Ruso-Vlahia adică Vlahia dinspre Rusia sau Mavro-Vlahia adică "Vlahia neagră", de la codrii de nepătruns (denumiri dată de către greci). Denumiri date de către turci: Bogdan-ili ("Țara lui Bogdan", de la numele domnitorului sub care și-a obținut independența), Cara-Bogdan ("Bogdania neagră" adică nordică, cara însemnând și "miazănoapte" la turci) " . Vei gasi mai mult ca sigur in volume ce trateaza istoria romanilor: Iorga, Xenopol, Giurescu.

Fara legatura cu Bogdania Neagra  :-D  dar potrivita  cu intrebarile rostite sau nu din multe subiecte dezbatute pe aici  :-D  .   De ce este asa si nu altfel? Uite d'aia   :-D  ne spune povestioara asta.

O povestioara cu talc care ascunde  raspunsul multor 'de ce'-uri.

Poveste cu soarecele si pisica vegetariana.

Intr-o buna zi, un soarece se intalneste intr-un pod cu un motan vegetarian.
Soarecele este incoltit  si nu mai poate scapa. 
Tremurand tot, zice: " Domnule motan, te rog sa nu ma mananci! Trebuie sa ma intorc la familia mea. Ma asteapta acasa copiii flamanzi. Te rog sa ma cruti!"  Motanul raspunde: " Nu-ti face griji, ca nu te mananc. N-as vrea sa afle toata lumea, dar adevarul este ca eu sunt vegetarian. Nu ma ating de carne. Sa te socotesti norocos ca ai dat peste mine!" 
" Vai, ce zi minunata! Ce soarece norocos sunt, sa intalnesc o pisica vegetariana!"
Insa, in secunda urmatoare, motanul se napusti, il tintui cu ghearele la pamant si isi infipse coltii in gatul lui. In agonie, soarecele il intreaba cu ultima suflare:  " Dar n-ai zis ca esti vegetarian si ca nu te atingi de carne? Era o minciuna?"
Motanul raspunse, lingandu-se pe bot: " Pai nu mananc carne. Nu te-am mintit. Te duc si te dau la schimb pe o salata".   :? :-o :evil:





LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

fiulploii

  @panta_rh_ei
   Fara legatura cu codul culorilor atribuit punctelor cardinale in care nordul e reprezentat de negru stand eu intr-o zi si cugetand mi-am adus aminte ca am vazut intr-o carte de heraldica ca una din primele steme ale Moldovei avea pe langa capul de bour cu stea intre coarne si un cap de om vazut din profil de culoare neagra iar acolo se mai zicea ca la inceput stema sau simbolul Moldovei continea trei capete negre .
  La asta mai adaugam si faptul ca taranii de pe tot cuprinsul Moldovei si Transilvaniei purtau caciuli negre in timp ce mai pe la sud se intalneau numai caciuli albe  :-o
  Banuiesc ca ''iegzista o explicatiune'' alta in afara de cea cu pozitionarea geografica si cum is curios din fire voiam sa stiu daca are cineva vreun fir - altul decat o cautare cu goagalu' .

Poate ca mai bine ar fi numa' sa stau si sa nu si cujet    in timpul liber .  :lol:
Poate va apare si un cub alb rotindu-se in jurul Soarelui  :evil:

P.S. codul asta al culorilor punctelor cardinale se intalneste si in Biblie la cei patru cavaleri ai Apocalipsei .  :wink:
       Daca ar fi sa mai apuc si de capatul unui alt fir m-as intreba cu voce tare care o fi fost semnificatia faptului ca rasa alba se gasea la nord , rasa neagra la sud , rasa rosie la vest si rasa galbena la est? Neluind in considerare insulele de alte culori care se gaseau prin toate zonele....
       Eee?

panta_rh_ei

:) Explicatii exista pentru orice.Intrebarea pe care mi-o pun eu este alta si sper sa nu hie cu suparare daca n-o rostesc :) . N-ar hi de mirare, in cazul asta, sa apara si-un cub rosu, ba si unul galben. Ar fi obligatoriu sa apara, mai degraba.
P.S
Simbolurile reprezinta o sursa inepuizabila de sensuri/semnificatii.  Se pare ca ele, simbolurile, reprezinta si dirijorul care nu-i intotdeauna animat de bune intentii. Sa nu cadem in capcana si sa ne lasam condusi de simboluri, zic io. Fara legatura stricta cu ce ai zis tu mai jos ci asa, in general.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

panta_rh_ei

Scuze pentru dubla postare.
Citatcare o fi fost semnificatia faptului ca rasa alba se gasea la nord

Poate are legatura cu cromatica celor sase Loka samsarice. Se zice ca prin  forta karmei, corpul  va capata culoarea locului unde te vei naste si daca albul este culoarea lumii Deva...
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

fiulploii

Citat din: panta_rh_ei din  22 Iulie 2013, 06:52:08
Scuze pentru dubla postare.
Poate are legatura cu cromatica celor sase Loka samsarice. Se zice ca prin  forta karmei, corpul  va capata culoarea locului unde te vei naste si daca albul este culoarea lumii Deva...
:-D  Imi face impresia ca le cam amesteci - cu voie sau fara de voie . Gresesc?







  Faptul ca albii sunt la nord simbolizat prin negru poate sa ne induca ideea ca totul s-a petrecut cand polii erau invers.
  Zic si eu...   

panta_rh_ei

#2962
CitatImi face impresia ca le cam amesteci - cu voie sau fara de voie . Gresesc?

Plecand de la ideea ca acceptam teoria reincarnarii, chiar daca nu suntem fanii ei, consideram – de dragul discutiei -  ca entitatile umane traitoare pe Terra  sunt reincarnarile altor entitati umane traitoare pe aceeasi Terra(sau nu) in alte timpuri, vremuri si locuri, ca se afla acum unde se afla ca si consecinta karmica. Si tot ca urmare a karmei ( buna pentru unii, rea pentru altii) culoarea pielii lor este alba, galbena, neagra sau rosie pentru ca: " Se zice ca prin  forta karmei, corpul  va capata culoarea locului unde te vei naste".  Deoarece  nu stim (eu, cel putin, nu stiu) care-I lumina dominanta a locului unde ne-am reincarnat, facem drumul invers plecand de la culoarea pielii (pentru majoritate, evident) :-D .
Si daca, mergand pe acelasi rationament – care poate fi injust – tinem cont de faptul ca " lucirea galbena" este specifica lumii Umane...care-I rationamentul pe care-l putem face? Mai ales daca adaugam un alt element (despre care se facea zicere pe aici pe undeva) ca rasa galbena va "mosteni" pamantul in caz de...   Ei?

Greseala mea ar fi aceea ca n-am specificat sursa.
Este deci vorba despre  BARDO THODOL/Ed. Herald/2011, Cartea II in care se vorbeste de starea intermediara dupa moarte cand spiritul se afla in faza Sidpa Bardo si dupa judecata urmeaza sa ramana printre spiritele evoluate sau sa se reincarneze intr-o lume sau alta, functie de karma.
< " O, ce mizerii mai am de indurat? Acum oricare ar fi corpul pe care il voi avea, ma voi duce sa il caut". Astfel gandind, vei incepe un du-te-vino neincetat si distras. Atunci, vor lumina deasupra ta lucirile celor Sase Loka samsarice: lumina aceleia unde forta karmei te va determina sa te nasti va straluci mai puternic.
........
In acest moment, prin forta karmei, corpul tau (si presupun ca nu de corpul spiritual este vorba ci de viitorul corp material) va dobandi culoarea lumii unde te vei renaste. > - pag. 119.
Am vorbit se pare cam despre acelasi lucru si am folosit surse diferite; parerea mea, evident, care poate fi gresita.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

fiulploii

Poate e cineva interesat sa-si exerseze engleza ..esoterica  :-D

http://www.theosociety.org/pasadena/et/EsotericTradition-eBook.pdf


panta_rh_ei

CitatPoate e cineva interesat sa-si exerseze engleza ..esoterica  :-D

Ironia nu-si are rostul, crede-ma, dar pentru asta ar fi trebuit sa stii un amanunt :(
Am vazut de unde era "citatul "tau  si am inteles si DE CE ai scris cu font ministerial :)
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

horia2008

Tot din Timisoara
Strada Anul 1848
Oamenii solicita si asteapta asfaltarea strazii de ani de zile
De vre-o luna au reclamat si o avarie la o teava de canalizare
Ieri au asfaltat strada, in sfarsit
Azi compania de utilitati a spart strada sa intervina la avarie
http://www.tion.ro/dorel-loveste-din-nou-la-timisoara-strada-asfaltata-ieri-si-sparta-azi/1317751
No comment




fiulploii

Citat din: panta_rh_ei din  24 Iulie 2013, 08:23:00
Ironia nu-si are rostul, crede-ma, dar pentru asta ar fi trebuit sa stii un amanunt :(
Am vazut de unde era "citatul "tau  si am inteles si DE CE ai scris cu font ministerial :)

Cred ca este vorba de o eroare de comunicare .

fiulploii

Citat din: horia2008 din  24 Iulie 2013, 20:02:58
...
Oamenii solicita si asteapta asfaltarea strazii de ani de zile
De vre-o luna au reclamat si o avarie la o teava de canalizare
Ieri au asfaltat strada, in sfarsit
Azi compania de utilitati a spart strada sa intervina la avarie
..
Perfect logic si normal  :lol: Problemele se rezolva in ordinea aparitiei lor.

   Din punct de vedere esoteric  :evil: exista si aici o explicatie. Dorinta oamenilor de a le fi asfaltata strada nefiind asa de presanta a durat cativa ani pana la materializare . 
   Cand problema s-a pus la canalizare si i-a durut pe toti la evacuarea apei uzate s-a creat acea masa minima critica pentru materializare . Si tot a durat vreo luna - dupa cum zici.
    Pura coincidenta restul , mai ales ca stim din liceu coincidenta ia nastere la intersectia a doua necesitati .
  Eu zic ca totul a fost corect , si fizic si metafizic. Restul , chiar nu conteaza  :evil:

  P.S. Ca sa vezi ca omu' ramane tot timpul nemultumit  :lol: S-o asfaltatu' strada? S-o. S-o reparatu tzava de canalizare ? S-o.
         Si atunci care e problema?  :lol: :lol: :lol:
         A cerut cineva mai mult? Mira-m-as.
Parerea mea..

Ganditorul

#2968
Vara, canicula si ...comentarii libere.
Am reusit - in aceste conditii - sa citesc 2 volume cinamareze (ca cele zen-tractorbiene mai asteapta la editare). Nu-s rele - ba chiar mai afli una, alta... Probabil ca citite de la vol 4 spre vol 1 au alt efect si chiar produc o anumita placere. Daca mai tine caldura poate termin toata seria .

fiulploii

Citat din: Ganditorul din  24 Iulie 2013, 23:31:54
Vara, canicula si ...comentarii libere.
Am reusit - in aceste conditii - sa citesc 2 volume cinamareze (ca cele zen-tractorbiene mai asteapta la editare). Nu-s rele - ba chiar mai afli una, alta... Probabil ca citite de la vo l4 spre vol 1 au alt efect si chiar produc o anumita placere. Daca mai tine caldura poate termin toata seria .

  Ideea e ca romanele cinamareze contin si chestii adevarate  :-D