Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 15 Vizitatori vizualizează acest subiect.

fiulploii

Citat din: abyss din  16 Mai 2013, 22:49:16
Cand vezi rodul copt, sa nu te atingi de rodul conştiinţei...
Pai, de ce ?

uforever

abiss, sa inteleg ca....constiinta poate suferi modificari, cand "rodul este copt" si apoi cules? :? si ca e bine sa "culegi rodul", dar fara a altera constiinta, adica poti sa schimbi windows-ul, dar lasa una din partitii "neatinsa", schimba doar "litera". Ma pricep? :-D Vezi cate se pot interpreta dintr-o fraza? :-)


abyss

Vad ca dintr-o fraza simpla numai ce trebuie nu se arata. Fraza nu imi apartine insa e interesanta. Si eu am stat pe ganduri cand am remarcat-o. Cred ca rodul constiintei poate fi starea permanenta de prezenţă, ori cu asa ceva nu te joci, nu o iei de pe ram. E fructul cunoasterii... Il lasi acolo...in tine. Creierul seamana cu un pom?

horia2008

http://www.tion.ro/tnt-scandalul-a-izbucnit-in-urma-unei-scrisori-de-amenintare/1289661

In anul de gratie 2013, pupatorii de moaste credinciosii ultraortodocsi de toate riturile ca sa zic asa (le-as spune pupatori de moaste dar nu vreau sa ofensez pe nimeni) s-au atacat vazand in tranvai afisul unei piese de teatru, care se joaca la Teatrul National din Timisoara, cu titlul "Dumnezeu e un mafiot" (God is a gangster, by Nick Mancuso). Probabil piesa nu are nimic ofensator si ofticatii habar n-au despre ce-i vorba dar s-au atacat la titlu.... Cititi si va cruciti minunati :-o



fiulploii

  Ei vezi, de ce naiba sa fie vreo dezvaluire? Doar pentru cateva sute de mii de oameni la nivel global?
  Si mai zicea colegul ca de 3 generatii suntem liberi  :lol: Liberi sa ce?
 

padme

Liberi să fim proşti! Până acum ne plângeam că nu putem gânti cu capul nostru şi nu ne putem exprima liber, acum alegem conştient să nu o facem, nu ne pregătim, refuzăm să gândim şi se instaurează pe zi ce trece comportamentul de turmă!

Ganditorul

Trebuie sa revin pe acest paragraf "de 3 generatii" pentru ca am introdus confuzii, fara sa vreau.
Deci :
De 3 generatii nu mai suntem asa animalici ca in ultimii 2000 de ani, nu ne mai bucuram ca "retezam capul paganului" sau de alte suferinte facute semenilor din varii motive, "sfinte" sau mai putin "sfinte", nu ne mai lasam asa de usor dusi in "razboaie sfinte" dorind sa pedepsim semenii dupa etnie, rasa credinta sau sex ( exceptiile confirma regula - ca in Irak, unde pentru a pedepsi un genocid a 20.000 de persoane facut de "dictator" acum 20 de ani ... am "redus la tacere" azi 1 milion si jumatate de civili - femei, copii, batrani - in actiunile noastre de "pace", idem Yugoslavia, afganistan sau alte centre "fierbinti"), nu ne mai lasam asa de usor dusi in violente si orice confruntare tine "cam 3 zile" - pana apuca nebunii astia de pe net/media sa gaseasca "punctul slab" al schemei de confruntare, ne contrazicem in idei si ne "spargem capul" cu argumente si nu cu bata, sabia sau "rugul purificator"- stiinta nemaifiind un lux exclusiv al unei clase ocultate,  nu mai distrugem civilizatii intregi - ca in America de Sud, ci le cucerim cu coca-cola, spectacole, filme si guma de mestecat & Co., etc. etc. etc.
Pe scurt si in termeni economici - am trecut din "zona neagra" a civilizatiei in "zona gri" - dar mai e mult "pana departe", in zona unei civilizatii autentice, pe care o dorim cu totii.
Parerea mea.

uforever

Citat din: abyss din  17 Mai 2013, 09:17:35
Vad ca dintr-o fraza simpla numai ce trebuie nu se arata. Fraza nu imi apartine insa e interesanta. Si eu am stat pe ganduri cand am remarcat-o. Cred ca rodul constiintei poate fi starea permanenta de prezenţă, ori cu asa ceva nu te joci, nu o iei de pe ram. E fructul cunoasterii... Il lasi acolo...in tine. Creierul seamana cu un pom?

Nu, nu seamana cu un pom, deoarece creierul are doua emisfere legate intre ele de corpul calos si fiecare emisfera functioneaza independent(daca luam in calcul ultimele studii in neurologie, psihiatrie).
Am crezut ca fraza iti apartine, ce-i drept e prima oara cand o "aud", eu i-am atribuit o "dimesiune" in functie de anumite experiente mai vechi, contextul nu l-ai specificat. "Starea de constiinta", tocmai, nu o iei de pe ram, ii poti creea o "partitie" separata, cat timp "programatorul" instaleaza un alt sistem de operare, metaforic vorbind.


uforever

Citat din: horia2008 din  17 Mai 2013, 09:39:36
http://www.tion.ro/tnt-scandalul-a-izbucnit-in-urma-unei-scrisori-de-amenintare/1289661

In anul de gratie 2013, pupatorii de moaste credinciosii ultraortodocsi de toate riturile ca sa zic asa (le-as spune pupatori de moaste dar nu vreau sa ofensez pe nimeni) s-au atacat vazand in tranvai afisul unei piese de teatru, care se joaca la Teatrul National din Timisoara, cu titlul "Dumnezeu e un mafiot" (God is a gangster, by Nick Mancuso). Probabil piesa nu are nimic ofensator si ofticatii habar n-au despre ce-i vorba dar s-au atacat la titlu.... Cititi si va cruciti minunati :-o

Pai da e si "normal" sa reactioneze asa dom'le, odata ce "fetele bisericesti" sunt o organizatie de tip mafiot, la cuvantul "mafiot" au ridicat manuta si au spus: "Prezent" :lol:"Galeria de ultrasi smeriti" va reactiona si ea, doar si la propiile "ceremonii" au un comportament de stadion, faptul ca "fetele bisericesti" au amenintat, asta ce spune, cine ameninta de obicei? Asta dovedeste clar, ca nu-si cunosc nici macar propiile scripturi si nu aplica nimic din ele. Din partea mea sa umple "stadioanele" mai ceva ca la Depeche Mode, dar sa n-o faca pe banii nostrii, cum eu imi platesc impozitele si taxele, ar trebui sa o faca si ei, ca ce chestie sa-i platesc eu salariul "prea fericitului" sau "inaltelor fete"? Au inceput sa semene din ce in ce mai mult cu manelistii, cu tot aurul ala pe ei, si ca sa vezi, nici manelistii nu platesc taxe si impozite. De ce "DJ-ei" astia de babe au salariu si eu nu? e mai complex "spectacolul" lor? Sper ca Nick Mancuso in piesa lui, sa-i fi intepat macar nitel, cu substrat, nu de altceva, dar sa-si merite amenintarile.
O cunostinta de-a mea preot, dorind sa-si mentina parohia, a primit raspuns verbal de la o "inalta fata": "e buticul tau, dar trebuie sa platesti". La cele auzite omul sa carat din tara.

abyss

Ram adica mai poetic spus...ramură. Si daca ce spui tu acolo ca sunt mai multe emisfere...inseamna mai multi copacei :)... Care o fi pomul vietii?

uforever

Citat din: abyss din  17 Mai 2013, 22:59:25
Ram adica mai poetic spus...ramură. Si daca ce spui tu acolo ca sunt mai multe emisfere...inseamna mai multi copacei :)... Care o fi pomul vietii?

Dar nu sunt "mai multe emisfere", sunt doar doua, e un creier bicameral, unit printr-un cordon, ramurile copacului sunt mai mult de doua, mna e plin de "crengi" pana la urma, care daca vrei, intrand in jocul tau pot fi sinapsele unui creier. Ai tu ceva in capsor, dar inca nu mi-am dat seama, de ce compari pomul cu un creier? ai putea foarte bine sa-l compari cu o structura a.d.n. :-D

abyss

Am zis ca o hi ca un pom din moment ce mosul cu zicerea respectiva a comparat prodisul constiintei cu un rod... Adica un fruct. Care trebuie neatins...suna cunoscut?

fiulploii

Si eu am jucat rolul Sarpelui si am zis :
Citat din: fiulploii din  16 Mai 2013, 23:26:39
  Pai, de ce ?

:lol: :wink:

P.S. sa nu uitam de kundalini

uforever

#2863
Citat
Cand vezi rodul copt, sa nu te atingi de rodul conştiinţei...
Sa spunem ca "rodul copt", e o "structura a.d.n. potrivita" zeilor din "viziunea" lui T.V.M. Si ca "rodul constintei", este constiinta umana cu toate implicatile si perceptiile ei. In momentul rapirii "rodului copt", poate ca e mai bine sa nu-i "tulburi simturile subiectului", e mai bine sa-i pastrezi "rodul constiintei". Mai bine il rapesti "in duh", fara leziuni cerebrale. Hai ca nu-s sanatos :lol:, am speculat la maxim. abiss habar n-am cine e mosul, dar stiu sigur cine e sarpele din" poveste", ultima oara cand am vorbit cu el  avea "blana alba si urla catre fata nevazuta a lunii" :fullmoon:

antrenor

Este clar cine este mosul in ecuatia data. Dumnezeu. Chiar ma gindeam  in momentul in care am citit respectivul citat cu rodul, ca seamana cu o zicere de tip religios. Rodul este marul din pomul cunoasterii.

Ideea in sine , simbolistica adica, se refera deci la ceva mult mai subtil. Odata atins nivelul de cunoastere, " a nu-l mai deranja" mi se pare mai traductibil. Dar asta tine, oare numai de atingerea echilibrului interior? Se pare ca da. Similar cu iluminarea pe care o vizeaza si kundalini.

Si de aici putem sa descifram si de ce se intimpla , totul acum, intr-un anume spectacol de buimaceala, din punct de vedere al boomului informotional si nu numai.