Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

sunnyboy

de acord padme, dar tu vorbesti de tratamente liber consimtite... chiar daca sunt netestate... in articolul respectiv de pe prostia aia de wikipedia - insa destul de documentat,  publicat "la liber", e vorba tocma' de opusul acestora...
da, imi amintesc de baiatul ala caruia medicii ii facusera o gaura unde nu avea... oare o mai fi traind saracu? il chema Ratiu cumva, parca... dar el ceruse prostia aia!

uforever

#2716
Citat din: sunnyboy din  19 Martie 2013, 00:31:21
de acord padme, dar tu vorbesti de tratamente liber consimtite... chiar daca sunt netestate... in articolul respectiv de pe prostia aia de wikipedia - insa destul de documentat,  publicat "la liber", e vorba tocma' de opusul acestora...
da, imi amintesc de baiatul ala caruia medicii ii facusera o gaura unde nu avea... oare o mai fi traind saracu? il chema Ratiu cumva, parca... dar el ceruse prostia aia!

"Consimtite" pe dracu my friend. Prietene sunnyboy, nu toata lumea stie ce "bumbi" baga prin esofag, nenea doctoru' iti face un profil psihologic :|... pardon, imi cer scuze... iti "rasfoieste" prin creier, "pagina cu pagina", dupa care... lejer, calm, pe un ton litanic(astia sunt cei mai periculosi :evil:), iti spune: "Dragul meu, cel mai bun tratament pentru tine, se numeste: "X.p.ri.m.nt.", la care tu "tragi clopotele" fericit si spui: "Multumesc sfintilor stiintei si maici domnului, sunt salvat". Dupa care, desi ai citit prospectul, ti-a confirmat si nenea "Frankenstein" ca-i ok, bagi "bumbul" cu incredere, si-ti spui: "totul va bine" :lol: Posibil ca intr-o zi, dupa un an de tratament, sa simti "the same shit", iar un ziar sa "trambiteze": "a fost o gluma, ne pare rau, nu poti face o omleta fara sa spargi cateva oua". Orice poate fi "manarit", inclusiv un prospect, orice clinica sponsorizata de U.E., te face dependent de orice fel de medicament, tu ai incredere in doctor "Frankenstein" si uite asa te face dependent ani de zile, de un "bumb" de care nu ai avut nevoie si nu vei avea nevoie niciodata...si totusi, nu te poti abtine sa nu-l iei. Concluzie: nu e nevoie sa fi "rapit" si dus prin "laboratoare oculte", suntem "asa la indemana"(cum s-ar zice in popor 8-))....O spun din propie experienta(din pacate apartine altora :-) pe mine evident)...

padme

#2717
CitatMany of these tests were performed on children, the sick, and mentally disabled individuals, often under the guise of "medical treatment". In many of the studies, a large portion of the subjects were poor, racial minorities, or prisoners.

Multe dintre aceste teste au fost facute pe copii, bolnavi si persoane cu probleme psihice, deseori sub masca de "tratament medical". În multe dintre studii, o mare parte dintre subiecți au fost minorități sărace, rasiale, sau prizonieri.


Respectivul transexual era retardat! Imi amintesc vag niste povesti cum ca la vremea respectiva s-a pus si problema unor bani pe care urma sa-i primeasca.... familia care avea grija de respectivul, nu mai imi amintesc.

In rest, ai dreptate, tu te-ai referit la altceva si eu am luat-o pe aratura, scuze! :D

panta_rh_ei

Experimente se fac tot timpul. Lasand la o parte pe cele care se fac la vedere, liber consimtite - tratamente, interventii chirurgicale etc. - unchiul Sam (si nu doar) a facut dintotdeauna experimente in special pe soldati dar si pe loturi de voluntari . Numai ca lor li s-a spus una si ei au facut alta. De experimentele la scara mare ce sa mai vorbim? Unele sunt in derulare si se fac pe mase mari de oameni - noi, cred, suntem un astfel de lot(noi romanii). Sunt chestii vechi. Nu stiu de ce trebuie sa ne mai miram. Vremea miratului ar cam trebui sa fie inlocuita cu vremea actiunii din partea loturilor experimentale. Lipsa oricarei actiuni ar duce la concluzia ca ne place. In fond, asa cum se sugera intr-un documentar pe Nat.Geografic, salvarea speciei umane e un tzel suprem deci mai important decat individul sau grupul de indivizi. In rest fiecare se descurca cum poate. Unii onorabil, altii mai putin onorabil.  Cum o ramane cu moralitatea ? Discutabil. E pe cale de disparitie.
Trebuie sa mai spun ca e doar o umila parere?
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

padme

Citat din: fiulploii din  14 Martie 2013, 23:37:35
noul papa le-a zis cardinalilor : Dumnezeu sa va ierte !
  Interesant , in acelasi context de iezuitism.

La fel a zis si ca vrea o biserica saraca si de cand a fost ales tot aud pe la tv ca face si drege si cum ca a iesit din canoane. Dragii mosului, astea nu sunt decat schimbari de imagine!

Xanadron

Citat din: padme din  19 Martie 2013, 12:34:49
La fel a zis si ca vrea o biserica saraca si de cand a fost ales tot aud pe la tv ca face si drege si cum ca a iesit din canoane. Dragii mosului, astea nu sunt decat schimbari de imagine!
Cred totusi ca noul papa :evil: e si PR-managerul (purtatorul de cuvint) al "noii austeritati" - nu si pentru aia putrezi de bogati insa, clar.

Asa ca declaratiile lui de tipul "Vreau o biserica saraca pentru saraci" :roll: trebuie traduse cumva:

"Intai va saracim pe toti si-abia apoi putem spune ca Biserica e a tuturor". :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Azi imi spuse o amica  prietenă cu jumătate din familia mea (adică doar cu mine) :) ca a auzit 3 popici tinerei discutând pe peronul metroului despre faptul ca patriarhul nostru ortodox de aceea strange bani si construieste tot felu si pe aici cat si peste hotare...pentru ca vrea sa candideze sa devina si patriarh al ierusalimului...ce-o mai fi insemnand si asta?

SLEAH19

#2722
Citat din: Xanadron din  19 Martie 2013, 18:48:21
Cred totusi ca noul papa :evil: e si PR-managerul (purtatorul de cuvint) al "noii austeritati" - nu si pentru aia putrezi de bogati insa, clar.

Asa ca declaratiile lui de tipul "Vreau o biserica saraca pentru saraci" :roll: trebuie traduse cumva:

"Intai va saracim pe toti si-abia apoi putem spune ca Biserica e a tuturor". :-D

Sau avem o papalitate bicefală în care J.R. (Joseph Ratzinger) e un Pope post scaenam,  care se ocupă cu managementul afacerilor statului Vatican iar Francisc ieziutul o arde pe sărăcie dar va face ce au făcut ieziuţii de-a lungul istoriei lor, adică se va supune orbeşte Papei. Poate de aceia refuză să încalţe pantofii roşii , o fi ca la higlanderi, nu-i poate purta decât unul singur .

Citat din: abyss din  19 Martie 2013, 21:09:59
Azi imi spuse o amica  prietenă cu jumătate din familia mea (adică doar cu mine) :) ca a auzit 3 popici tinerei discutând pe peronul metroului despre faptul ca patriarhul nostru ortodox de aceea strange bani si construieste tot felu si pe aici cat si peste hotare...pentru ca vrea sa candideze sa devina si patriarh al ierusalimului...ce-o mai fi insemnand si asta?

Pentru prima dată in istorie BOR a trimis o delegaţie la înscăunarea papei , iar papa a declarat că doreşte să se apropie de musulmani şi ortodocsi !!
Patriarhatul la Ierusalim poate fi o etapă a ecumenismului şi globalizării religiei care tre să ţină pasul cumva cu globalizare geopolitică/economică iar Daniel e un mare militant al ecumenismului.

Profetul neînscăunat al românilor Arsenie Boca zicea despre:

"Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apuslui. "

Se vorbeste de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunta la confesionalitate... Tendinta Papei de a atrage in acelasi staul pe toti crestinii nu se va realiza niciodata. Papa nu va ajunge niciodata la o turma si un Pastor in staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Pastor: Iisus Hristos.

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

Citat din: abyss din  19 Martie 2013, 21:09:59
Azi imi spuse o amica  prietenă cu jumătate din familia mea (adică doar cu mine) :) ca a auzit 3 popici tinerei discutând pe peronul metroului despre faptul ca patriarhul nostru ortodox de aceea strange bani si construieste tot felu si pe aici cat si peste hotare...pentru ca vrea sa candideze sa devina si patriarh al ierusalimului...ce-o mai fi insemnand si asta?
To five o'clock tea vecinele mele ziceau asa :
Patriarhul Daniel a carui CV poate fi citit in link si vazut niste chestii interesante  :wink: fiind mason dupa cum circula vorba in mediul bisericesc inca inainte de '89 trebuie sa faca loc favoritului Teofan . Pentru asta si din multe alte motive trebuie sa ajunga la rangul de papa ortodox ceea ce se traduce prin Patriarh al Ierusalimului unde poate sa candideze oricine . Putere, glorie si legatura directa - loco am putea spune- cu Seful-cel-Mare.
  In acest context , vecinele mele ziceau ca este si participarea BOR la spectacolul de la Roma.
Tot aici mai trebuie amintit ca la schizma renumita s-a ales denumirea de ortodoxie a credintei din motive pur geografice , adica fiind in partea dreapta a fostului Imperiu Roman. Alte conotatii mai filozofice au aparut mai tarziu .
  Cat despre incrancenarea cu care unele persoane isi striga neputinta vizavi de alte ''erezii'' care ''darama'' pilonii vietii lor personale, precum si impotriva noii ordini mondiale trebuie spus ca aceasta noua ordine mondiala a fost implementata acum circa 2.000 de ani prin impunerea conceptului de crist iar astazi se trece doar la nivelul urmator. Cineva are mare rabdare si mai ales isi permite sa fie Stapanul Timpului. Nu mai amintesc de mijloacele absolut moderne prin care s-a impus incepand de atunci noua ordine mondiala: crime, razboaie, masacre, sabie si foc , agresiuni psi cu tot cortegiul lor de efecte conexe si victime colaterale, exact ca si in ziua de azi . Nici o diferenta atat doar ca memoria omului e scurta - mai ales daca ai grija sa distrugi documente sau artefacte compromitatoare. Sau sa le ascunzi. Dupa un timp, totul devine sfant si divin. Asta e primul nivel al Matrixului . Si nu are nevoie de soldati mercenari sa-l apere fiindca este aparat de victimele de azi .
  Revenind la tema principala practic acum se face loby pentru generalissimul Ierusalimului. Apoi, cele doua aripi se vor uni in final ''descoperindu-si '' - pentru turma originile comune si facand pace . Astfel, turma va fi mai mare si va putea face figura frumoasa in jihad. Adica, te asiguri ca vor exista maxim 3-4 tabere ''sfinte'' spre deplina decimare a lor .
Cam asa ziceau vecinele mele cu un ceai negru in fatza si tricotand doua pe fatza si trei pe dos.  8-)

P.S, Una din ele mi-a aruncat asa in treacat ca se stia de mult in mediul bisericesc ca Dani vrea sa ajunga prea-fericit . 

Arhanghelul

#2724
 :mrgreen:
"PAPICA noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi"

Matei 6:11

"34.    Luaţi seama la voi înşivă, să nu se îngreuieze inimile voastre de mâncare şi de băutură şi de grijile vieţii, şi ziua aceea să vine peste voi fără de veste,
35.    Ca o cursă; căci va veni peste toţi cei ce locuiesc pe faţa întregului pământ.
36.    Privegheaţi dar în toată vremea rugându-vă, ca să vă întăriţi să scăpaţi de toate acestea care au să vină şi să staţi înaintea Fiului Omului. "

Luca 21:34-36


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7tlVKSpmChk#!




http://pomulvietii.abcr.ro/imbuibarea-si-sfarsitul-lumii/
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

andrei

  PE CUVANTUL MEU, stau si ma minunez de ce citesc.Pai nu va este clar oameni buni ca nimeni nu da doi bani pe bietul amarat?Ca nimeni, mare prelat,catolic,ortodox,musulman sau ce dracu' religie o fi avand el,odata proptit in prima linie nu mai da doi bani pe cei care au crezut in el? Ca nici ei nu mai cred in conceptele pe care le propovaduiesc?Poate ca ultimul amarat mai crede in povestile Bliblice sau ale Coranului ...sau mai stiu eu in ce Carti Sfinte,dar toata mascarada asta prezentata la T.V.este doar o spoiala?Ca totul se invarte in jurul banilor,sau ale avantajelor si intereselor de tot felul?Hai sa dam ochiii peste cap ca noul Papa a mers pe jos doua sute de metrii si a mancat la cantina,sau si-a calcat singur camasile. :-DParca astea nu le fac zilnic milioane de oameni si nu mai mor televiziunile de dragul lor.Ce panarame de doi lei!...Sa vad si eu ca da Biserica Catolica jumatate din averea ei pentru eradicarea foametei in lume.Sa vad ca da Biserica Ortodoxa Romana,jumatate din averea ei pentru ajutorarea saracilor din Romania si atunci poate cred nu trancaneala lor,ci in buna lor intentie.Dar cand vad la T.V. popi peste popi, cu crucifixuri de aur de un kg la gat tinand predici despre saracie si la zece minute oameni care se sinucid pentru ca nu isi pot hranii copii...Cand vad ca se face atata caz ca Papa merge pe jos,ca si cand mersul pe jos ar fi o obligatie pentru cei care nu sunt inalti prelati...cand vad capi ai religiilor de toate felurile,cum isi indeamna credinciosii sa se ucida intre ei,atunci dati-mi voie sa ma declar adept al propriei religii,asa cum cred eu ca ar trebuii sa fie, si al unei  filozofii dreapta ...sau strambe...nu stiu... dar personala si parca mai dreapta decat ce vad cu propriii mei ochi.Nu stiu cate pacate am la viata mea,dar sigur mai putine decat liota asta de popi,episcopi,cardinali,patriarhi,imami,preafericiti si sfinti cucernici si fericiti pe vecie... care sunt ei,pe persoane fizice ,ca sa spun asa. :-D
  Ca de obicei parerea mea proprie si personala ...si atat:-D
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

uforever

Faza asta cu "da la saraci tot ce ai" le apartine, asa ca mai bine o lasi balta, sau te astepti sa se tina de cuvant :lol: :-D Este ca "saracia e o virtute"? Da, asa cred si eu :lol:  Andrei, rezonez cu tine si pe bune daca vreau sa-ti iau din "ura/pasiunea" asta "anti-alesi", dar mi-am dat seama de o treaba, exista mereu "reversul medaliei" :-D

fiulploii

Citat din: Arhanghelul din  23 Martie 2013, 21:01:32
Schimband nivelul "natural" ... la ceva superior ... hai sa vedem cat de mici suntem ...
'Om fi mici insa  asta nu ne impiedica sa ajungem la ''stele'' . Pentru ca putem.  8-) Si fiindca putem, suntem obligati sa o facem.

Parerea mea personala..
Citat din: uforever din  24 Martie 2013, 01:57:09
dar mi-am dat seama de o treaba, exista mereu "reversul medaliei" :-D

Sa nu uitam, exista tot  timpul si ''cantul medaliei''  8-)

SLEAH19

#2728
 Astăzi 24 martie 2013 zapând pe Tv , văd la un post de ştiri transmisia direct de la Vatican , prima mesă oficiata de noul Papa , Francisc , în duminica Floriilor la catolici , procesiunea ramurilor de măslini şi îmi atrage atenţia un amănunt , postul încheie ştirea iar eu caut repede pe net un canal cu Vatican online şi îl găsesc pe acesta : http://wwitv.com/tv_channels/38.htm

Ceia ce m-a frapat este că papa făcea slujba nu în Biserică sau Capela , nu într-un altar în aer liber ci împreună cu alţi prelaţi aghezmuiau şi făceau ritualuri la baza  obeliscului iar papa avea tronul papal cu spătarul lipit de Obelisc ?! :Obeliscul de la Vatican este un obelisc egiptean, adus la Roma de către Caligula pentru a orna spina noului său circ de la Vatican, pe atunci în construcție. Astăzi se găsește în vasta piață Sfântul Petru și este singurul obelisc egiptean din Roma care, în mod fericit, nu a fost răsturnat pe timpurile vitrege.


  Ulterior prin procesiune papa a mutat oficierea pe scările Basilicei , dar începutul la făcut la obelisc şi din punct de vedere simbolistic şi chiar ocult cam se poate bănui care e mesajul şi cui slujeşte.

Profit de acest post ca să mai comentez liber un alt aspect pe undeva în legătură cu primul : aseară am avut prilejul să discut cu o persoană pe care o apreciez, care din întâmplare este şi catolic cu atribuţii pe undeva şi am canalizat la un moment dat discuţia către papa cel nou, încercarea lui de a se apropia în primul rând de musulmani şi mai apoi de ortodocsi, eu am plusat spunîndu-i că musulmanii sunt oricum creaţia papalitătii şi din iritarea creată am smuls un aspect tematic al catolicismului mai mult decât interesant , nu cu cuvintele astea dar dacă  am interpretat corect cam aşa sună:

   Există pericolul ca până în anii 2050 Europa să devină  musulmană datorită natalităţii ridicate a musulmaniilor deja stabiliţi aici mai ales în Germania şi Franţa  şi mai apoi imigraţiei musulmane.
Am dedus că o mare misiune a bisericii catolice în deceniile următoare este tocmai creştinarea tuturor musulmanilor Europei şi nu numai, deci aceştia sunt de fapt ţinta ecumenismului cred eu şi la întrebarea mea dacă el ca şi catolic e bucuros de posibilii viitori fraţi de confesiune am primit un răspuns la care nu am avut replică pentru că nu am putut închide gura:

   - Creştinii de azi sunt fazi, falşi şi goi pe dinăuntru, ei nu trăiesc ceia ce cred , creştinii care vor provenii din musulmani , vor trăi intens ceia ce cred ...!!

Vreţi să traduc în cheie proprie : Europenii au un grad de trezire prea ridicat care pune probleme dogmei . Bicerica catolică are nevoie de săraci atît material cât şi săraci cu duhul cum sunt musulmanii care în majoritate au mentalitate tribală încă. Aceştia sunt probabil săracii lui Francisc I .

   Şi îl mai citez o dată pe N.Djuvara :
De aceea consideram ca cea mai gravă crimă făcută împotriva europenilor de baștină și a culturii europene este deschiderea largă a porților Europei hoardelor barbare și hămesite de foame din Asia și Africa, hoarde care vor transforma Europa creștină, civilizată și prosperă de astăzi în Euro-Indo-Arabia de mâine, în care urmașii noștri vor putea, probabil, supravietui pentru câteva generații în "rezervații"...


Ce nu a prevăzut respectabilul N.D. după 80 de ani de stat în biblioteci este că aceste  hoarde barbare și hămesite de foame vor fi creştinate.

                                                                                  à mon avis, bien sûr!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Aseneth

Buna ziua tuturor!
Avem si cafea, pe langa ozeneuri?
Simpla , fara frisca  :roll: