Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Discutie despre arme care pot fi folosite impotriva extraterestrilor

Creat de Pepino, 07 Iunie 2008, 00:45:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Pepino

Citat din: sevastase din  10 Iunie 2008, 21:27:26
Ibarea topicului e simpla. Din pacate nu avem tehnologia sa ne aparam..suntem in epoca de piatra comparativ cu altii...
Tot gandindu-ma la asta se contureaza o concluzie. Poate ca nu tehnologia este cea care ne va apara ci credinta in Creator. Credinta devine o arma invincibila daca este folosita corect!

sevastase

pepino...daca ai sti cu adevarat cine au fost creatorII nostri si de ce ne-au creat credca ai incepe sa dai cu sutu in biblie  :-D

Pepino

Citat din: sevastase din  11 Iunie 2008, 11:11:48
pepino...daca ai sti cu adevarat cine au fost creatorII nostri si de ce ne-au creat credca ai incepe sa dai cu sutu in biblie  :-D

Tocmai aia e ca nu stim!!!
Dar e perfect explicabil. Noi nu ne cunoastem nici macar astia de pe forum insa avem pretentia de a-L cunoaste pe Dumnezeu. :)

Cu sutu in Biblie nu o sa dau niciodata. Crezi ca e cineva in stare sa faca asta? Ma refer la un om viu si care sa dea sutu la figurat in Biblie. Eu cred ca e prea putina cunoastere astazi. Exista putina stiinta ce e drept dar prea putina cunoastere. Sunt oameni care iti pot spune cand va ploua fara sa greseasca iar meteorologii stim ca o zbarcesc deseori. Sunt oameni care iti pot spune unde e apa intr-un desert, pe cand niste soldati dotati arme de ultima generatie nu pot spune asta. samd.

Azi orice putzoi emo cu blog poate da cu sutul in Biblie dupa ce a fost educat de cateva carti si documentare de pe Discovery. Dar asta nu schimba Adevarul!

valmigliore

Sevastase,

   Esti tu convins ca omul a fost creat pentru a deveni un sclav in pepiniera lui Dumnezeu? L-a facut ca sa-l munceasca in nu stiu ce mine de aur si de alte metale considerate de alieni benefice pentru tehnologia lor? De unde ai invatat teoria asta?
   Eu cand ma stiu pe pamantul asta, nu am fost un adept infocat al paranormalului, dar nici nu am fost sceptic in legatura cu fenomenele stranii, iar in timpul asta am tot auzit diverse teorii de creatie, cum a aparut omul si de unde se trage? Ba ca se trage din reptilieni, ba din maimute, ba nu stiu din ce specii de alieni, ba ca a fost creat ptr sclavie, iar ultima care pusese cap a fost cea care spunea ca ne tragem din iepuri giganti!!! Tu, ca om cerebral si cu o constiinta cat de cat elevata, in intelepciunea ta care ti-a fost data, care din teoriile astea ti se pare adevarata?

Pepino

valmigliore nu ma pot abtine sa nu adaug la ce ai spus tu urmatoarea chestie:
Au dreptate si cei care cred ca omul se trage din maimuta dar si cei care cred ca omul a fost creat de Dumnezeu. Cei care cred ca se trag din maimute, se trag din maimute, cei care cred ca a fost creat de Dumnezeu, atunci au fost creati de Dumnezeu. :D
Evident concluzia de mai sus nu imi apartine. E raspunsul unui om foarte destept la intrebarea:
Cine credeti ca au dreptate, cei care spun ca omul se trage din maimuta sau cei care spun ca omul a fost creat de Dumnezeu?

valmigliore

 Asa e! Inca o data ajungem la o concluzie destul de relevanta si care se afla pe buzele multora dintre noi: suntem ceea ce gandim.

Serban M

Citat din: valmigliore din  13 Iunie 2008, 12:28:57
Asa e! Inca o data ajungem la o concluzie destul de relevanta si care se afla pe buzele multora dintre noi: suntem ceea ce gandim.

voi sunteti mai degraba ceea ce nu ganditi ori e atacul trollilor pe forum; eu chiar nu pot sa inteleg cum niste oameni inca mai traiesc dupa concepte vechi de 2k ani cand noi suntem pusi pe pamantul asta de 10x mai old.Ce zice biblia despre dinozauri ? dar vechiul testament cum e upgradat la o versiune mai domestica ,in care ne este prezentat un dzeu ''milos''.

stimabile valmiliore,nu exista religia zeigeistiana;v-ati uitat la filmuletzu ala degeaba ,catalogand din start o facatura demonica din cauza ego-ului interior ce va macelareste sentimentele.

someone_creator

Mai frumosilor(valithe best si domnu'pepino),da'cum v-ati mai intalnit voi doi,aci,ca sa propovaduiti cuvantu'Domnului vostru!!!!!!!  ?..ma induiosez aproape si as putea spune ca sunteti "suflete gemene"!
De ce nu mai bine n-o puneti de-o bisericuta?

scuze pt. OFFF-........nu m-am putut abtine... :-D

Pepino

Sică nu te mai lega de timp. Timpul este DOAR pentru tine o constanta.
Cu Biblia o dai iarasi in balarii. Dumnezeu nu este upgradat la milos. Corectitudinea nu poate fi nicidecum schimbata in minciuna de aceea El nu este milos. Hristos este milos si mijloceste, se pune chezas, pentru pacatele tale. Face asta tocmai pentru ca Dumnezeu este drept si nu judeca gresit.

some1 sa stii ca nu am propovaduit Cuvantul Domnului! Nu am pregatirea necesara si nici sufleteasca sa fac asta. Insa am dreptul sa marturisesc ce cred. Asta fac toti insa unii ca tine fac caterinca, sunt mai caterincosi ei asa. Prietene, aici nu e ca la televizor unde care e mai tare in caterinca, ala si castiga alegerile.
Si Domnul nu e al meu si al lui valmigliore, este al tuturor.

Serban M

Citat din: Pepino din  13 Iunie 2008, 13:39:41
Sicã nu te mai lega de timp. Timpul este DOAR pentru tine o constanta.
Cu Biblia o dai iarasi in balarii. Dumnezeu nu este upgradat la milos. Corectitudinea nu poate fi nicidecum schimbata in minciuna de aceea El nu este milos. Hristos este milos si mijloceste, se pune chezas, pentru pacatele tale. Face asta tocmai pentru ca Dumnezeu este drept si nu judeca gresit.

some1 sa stii ca nu am propovaduit Cuvantul Domnului! Nu am pregatirea necesara si nici sufleteasca sa fac asta. Insa am dreptul sa marturisesc ce cred. Asta fac toti insa unii ca tine fac caterinca, sunt mai caterincosi ei asa. Prietene, aici nu e ca la televizor unde care e mai tare in caterinca, ala si castiga alegerile.
Si Domnul nu e al meu si al lui valmigliore, este al tuturor.

imi confirmi suspiciunea.matale nici macar nu ai citit biblia sa faci o diferenta intre vechiul si noul testament in care ne este prezentat un dzeu razbunator si gelos ce indemna la genocid.ATENTIE!


vechiul testament:
# De mânia Domnului þara lor va ajunge nelocuitã ºi toatã va fi pustiu. Tot cel ce va trece prin Babilon se va mira ºi va fluiera, vãzând toate rãnile lui.
# Aºezaþi-vã în rânduialã de bãtaie împrejurul Babilonului. Cei ce încordaþi arcul, trageþi în el, nu cruþaþi sãgeþile, cãci el a pãcãtuit împotriva Domnului.
# Ridicaþi strigãt de rãzboi împotriva lui din toate pãrþile; el întinde mâna; cãzut-au întãriturile lui ºi zidurile lui s-au prãbuºit, cãci aceasta este rãsplata Domnului! Rãzbunaþi-vã pe el!
# Cum s-a purtat el, aºa purtaþi-vã ºi voi! Stârpiþi din Babilon pe cel ce seamãnã ºi pe cel ce lucreazã cu secera în vremea seceriºului! De frica sabiei ucigãtoare, sã se întoarcã fiecare la poporul sãu ºi fiecare sã fugã în þara sa.


milostiv? ochi pentru ochi ?

noul testament ? pare a fi o noua carte

Pepino

Yahve avem in Vechiul Testament si Eli in Noul Testament.
Eu nu spun ca sunt un atotcunoscator al Bibliei dar nici nu cred ca altii sunt atotcunoscatori a tot ceea ce ne inconjoara.

Sirius imi place cand devii serios. Nu pot sa iti raspund la toate intrebarile dar iti pot spune ca sigur exista un raspuns la ele. ;) SIGUR!

Pepino

Acum am nitica treaba si nu o sa mai raspund ca trebuie sa termin de lucrat niste fisiere.
In urma discutiei de pe acest topic e clar ca nu poti folosi arme fizice impotriva unor alte creaturi venite aici.
Daca e vorba de protectie aceasta se poate obtine numai de la Dumnezeu. Credinta e forma de protectie suprema.

Topicul si-a indeplinit taskul deci il voi inchide.

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee


Nox

Ideea este cã poate mai doresc ºi alþii sã scrie în acest topic. Unde s-ar ajunge dacã ar monopoliza ºi închide fiecare dupã bunul plac topicurile pe care le-a deschis.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee