Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vechiul Testament

Creat de baguvix, 22 Mai 2008, 15:32:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Yagg

#75
Citatfara o sursa "punctuala" de tip luminofor
Adicã?



Aveþi nelãmuriri pentru cã nu v-aþi interesat sã le lãmuriþi:

Citatcum este posibil ca dintr-o samantza sa iasa un ghiocel?
Din sãmânþã iese o floare pentru cã evolueazã, se dezvoltã. La nivel macroscopic nu ai cum sã înþelegi ºi sã observi decât rezultatele. În schimb, dacã te-ar interesa lumea intimã, microscopicã sau nanoscopicã ai înțelege procesul prin care sãmânþa devine floare și nu va mai fi un miracol nevãzut.

Citatcum se propaga lumina...
Lumina se propagã cu vitezã. :lol: Puþinã incursiune în domeniul opticii nu vã stricã.

Citatcum este posibil ca un vierme sa devina fluture?
deja astea-s întrebãri de genul: de ce e albastru cerul ºi ce este curcubeul?

Citatcum se poate sa existe curent electric de vreme ce nu-l pot vedea?
Pentru cã electronii nu pot fi vãzuþi. Nu doar pentru cã se miºcã cu o vitezã incredibilã... aproape la fel ca lumina.

CitatDaca noi nu suntem capabili sa intelegem lucrurile naturale in toate amanuntele, cum le putem intelege pe cele spirituale?
Chiar aºa. În cazul dumneavoastrã, fenomenele naturale sunt enigme ºi, în lipsa dorinþei de cunoaºtere, încercaþi sã le faceþi sã parã minuni.

Eu am altã nelãmurire: de ce nu arde focul când nu are oxigen? Puteþi explica acest fenomen printr-un miracol?

CitatBiblia in ansablul ei este extrem de dificila, dar nu imposibil de a fi inteleasa.
Biblia este ca niste ape adanci: cu cat citesti mai des, cu atat descoperi lucruri noi.
In final, biblia poate fi inteleasa... da, rational, dar mai este un factor decisiv: CREDINTA

ªi cartea cu Harry Potter e grea ºi poate fi înþeleasã raþional. Care ºi cum vrea, înþelege ce vrea.





adi_drula

 8-) 8-) :lol: :lol: tare :)))))

mm

Citatfara o sursa "punctuala" de tip luminofor
Adicã?
Ma refeream la un fenomen cunoscut, de ex. al luminii de inviere de la Ierusalim, care nu are o sursa precizabila, ba se mai bucura initial si de proprietatea ca flacara de pe materialele aprinse cu aceasta lumina nu te arde. Mai exista tot felul de surse care mai vorbesc despre o lumina al carei izvor nu se poate preciza. Spre deosebire, repet, de lumina lampii cu gaz, a focului, electrica, etc.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

bluestar3

Citat din: Yagg din  21 Ianuarie 2009, 17:42:42
Adicã?



Aveþi nelãmuriri pentru cã nu v-aþi interesat sã le lãmuriþi:
Din sãmânþã iese o floare pentru cã evolueazã, se dezvoltã. La nivel macroscopic nu ai cum sã înþelegi ºi sã observi decât rezultatele. În schimb, dacã te-ar interesa lumea intimã, microscopicã sau nanoscopicã ai înțelege procesul prin care sãmânþa devine floare și nu va mai fi un miracol nevãzut.
Lumina se propagã cu vitezã. :lol: Puþinã incursiune în domeniul opticii nu vã stricã.
deja astea-s întrebãri de genul: de ce e albastru cerul ºi ce este curcubeul?
Pentru cã electronii nu pot fi vãzuþi. Nu doar pentru cã se miºcã cu o vitezã incredibilã... aproape la fel ca lumina.
Chiar aºa. În cazul dumneavoastrã, fenomenele naturale sunt enigme ºi, în lipsa dorinþei de cunoaºtere, încercaþi sã le faceþi sã parã minuni.

Eu am altã nelãmurire: de ce nu arde focul când nu are oxigen? Puteþi explica acest fenomen printr-un miracol?

ªi cartea cu Harry Potter e grea ºi poate fi înþeleasã raþional. Care ºi cum vrea, înþelege ce vrea.


Cand nu stii sa citesti si intelesurile de printre randuri, nu risti decat sa fii condamnat propriilor rutine.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Yagg

CitatCand nu stii sa citesti si intelesurile de printre randuri, nu risti decat sa fii condamnat propriilor rutine.
Eu nu citesc înþelesuri printre rânduri, eu scriu înþelesuri în rânduri.

Dumneavoastrã doriþi sã spuneþi cã dovezile ºtiinþifice trebuie ignorate ºi în locul lor trebuie sã ne imaginãm minuni? Adicã, dacã nu ar fi anumite conjuncturi create de Dumnezeu, de exemplu legile fizice ale Universului, lumina nu s-ar propaga? Dacã gândiþi aºa, existã posibilitatea sã fie corect, dar dacã implicãm biblia, deja se pierde ideea.

CitatMa refeream la un fenomen cunoscut, de ex. al luminii de inviere de la Ierusalim, care nu are o sursa precizabila, ba se mai bucura initial si de proprietatea ca flacara de pe materialele aprinse cu aceasta lumina nu te arde. Mai exista tot felul de surse care mai vorbesc despre o lumina al carei izvor nu se poate preciza. Spre deosebire, repet, de lumina lampii cu gaz, a focului, electrica, etc

Bine, mergem ºi facem un Myth Buster acolo. Dacã e adevãrat, înseamnã cã Dumnezeu e rasist ºi þine doar cu ortodocºii.




Urban

Citat din: bluestar3 din  20 Ianuarie 2009, 14:12:31

Daca noi nu suntem capabili sa intelegem lucrurile naturale in toate amanuntele, cum le putem intelege pe cele spirituale?
Biblia in ansablul ei este extrem de dificila, dar nu imposibil de a fi inteleasa.
Biblia este ca niste ape adanci: cu cat citesti mai des, cu atat descoperi lucruri noi.
In final, biblia poate fi inteleasa... da, rational, dar mai este un factor decisiv: CREDINTA (nu o credinta oarba si nu o credinta diabolica bazata pe principiul "crede si nu cerceta")

Exista vreo singura inregistrare disponibila pe internet care sa arate in mod clar aprinderea luminii sfinte de la Ierusalim ? (nu acelea in care ies popii din sepulcru cu ea gata aprinsa ci pur si simplu aprinderea directa a lumanarii fara chibrit, bricheta si asa mai departe)

bluestar3

Citat din: Urban din  22 Ianuarie 2009, 21:56:29
Exista vreo singura inregistrare disponibila pe internet care sa arate in mod clar aprinderea luminii sfinte de la Ierusalim ? (nu acelea in care ies popii din sepulcru cu ea gata aprinsa ci pur si simplu aprinderea directa a lumanarii fara chibrit, bricheta si asa mai departe)

Nu m-a pasionat asa ceva.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

Citat din: Yagg din  22 Ianuarie 2009, 21:18:06
Dumneavoastrã doriþi sã spuneþi cã dovezile ºtiinþifice trebuie ignorate ºi în locul lor trebuie sã ne imaginãm minuni? Adicã, dacã nu ar fi anumite conjuncturi create de Dumnezeu, de exemplu legile fizice ale Universului, lumina nu s-ar propaga? Dacã gândiþi aºa, existã posibilitatea sã fie corect, dar dacã implicãm biblia, deja se pierde ideea.

Nici decum... Dovezile stiintifice isi au locul lor bine definit (si aici nu vreau sa despic firul in patru si sa vedem izvorul acestor dovezi, unde duc concluziile acestor dovezi s.a.m.d.)
Si de ce sa nu implicam Biblia? Iti este teama de ceva anume, ori ideile preconcepute dauneaza grav in defavoarea "dovezilor stiintifice"?
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Yagg

Citatunde duc concluziile acestor dovezi
Dar biblia la ce concluzii duce? Ce explicã de fapt biblia pânã la urmã?

Am citit-o o parte într-o carte neagrã cu o cruce ºi o mare parte pe http://www.bibliaortodoxa.ro/ ºi mã insultã cu un mesaj de genul: "Vã rãtãciþi neºtiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.".

Dar eschimoºii sau africanii o ºtiu? Unii mai cred în zei, iar unii în voodoo. Ce se întâmplã cu ei, sãrmanii, dacã nu cunosc biblia noastrã, scripturile? Sunt sortiþi din start eºecului în drumul spre Rai? Sau îmi veþi rãspunde cã cei care nu ºtiu nu au nicio vinã cã pãcãtuiesc dupã regulile creºtinismului? Deja ating niºte idei care poate au mai fost discutate pe forum. Respect dorinþa celor care vor sã creadã în biblie, e frumoasã polemica între ºtiinþã ºi religie, dar diferenþa e cã ºtiinþa vine cu fapte, iar religia cu poveºti.

CitatIti este teama de ceva anume, ori ideile preconcepute dauneaza grav in defavoarea "dovezilor stiintifice"?
Mi-e teamã de România actualã, de politica internaþionalã ºi naþionalã. Prejudecãþile dãuneazã tuturor, nu doar "aberaþiilor ºtiinþifice".

Traian Ioan

Citat din: darieglobur din  25 Mai 2008, 10:14:11

Intrebare: Cine a fost femeia lui Cain?

Citat din: lylyt_ice din  26 Mai 2008, 14:50:10
Darieglobur, aceeasi intrabare am pus si eu cu citeva luni in urma, aici pe forum; daca Adam si Eva au fost primii oameni si au avut primii copii aici pe pamant, atunci de unde a aparut acea nevasta si alta tara...?
Încercaþi sã gãsiþi singuri rãspunsul amintindu-vã urmãtoarele: Cine este ca Mine sã-Mi spunã ºi sã-Mi dovedeascã, de când am fãcut pe oameni din timpurile strãvechi? Sã vesteascã viitorul ºi ce se va întâmpla. Isaia 44:7
Citind aceste rânduri vã puteþi explica singuri dacã vã intereseazã ºi existenþa diferitelor rase de oameni, nu numai nevasta lui Cain.

mm

CitatExista vreo singura inregistrare disponibila pe internet care sa arate in mod clar aprinderea luminii sfinte de la Ierusalim ? (nu acelea in care ies popii din sepulcru cu ea gata aprinsa ci pur si simplu aprinderea directa a lumanarii fara chibrit, bricheta si asa mai departe)
Eu nu am fost acolo dar am ascultat relatarile altora, prea multe ca sa fie cu totii in gresala. Nu stiu daca "internetu' se duce acolo sa inregistreze; s-au mai dat la TVR, intr-o vreme, filmari facute acolo. Am mai intalnit relatari precum ca si in Romania exista slujitori ai Bisericii Ortodoxe care, la slujba de Inviere, ridicand mainile in sus, invocand, primesc "din aer" la nivelul degetelor mainii acea lumina care se transforma mai apoi, treptat, in foc. Sunt niste marturii, se numesc constatari, observatii, in limbaj tehnic. Ati sarit peste amanuntul, de asemenea tehnic, important, pe care l-am semnalat si care este accesibil mai multor persoane care au loc in apropierea "sepulcrului", sub forma unui fel de experiment stiintific, si anume ca flacarile de inceput (primele luate, in primele minute) nu-ti ard mana tinuta in flacara.
Dupa cum vedeti nu am abordat problema tehnica pe care ati pus-o, decat tot din punct de vedere tehnic.
Citatºi mã insultã cu un mesaj de genul: "Vã rãtãciþi neºtiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."
Nu cred ca mesajul respectiv va insulta caci nu e un ordin, vreo constrangere de vreun fel, inscriindu-se perfect in libertatea exprimarii parerilor, garantata de democratia actuala. Eu inteleg din acest indemn doar grija cuiva, cunoscator al unor consecinte, si care ma pune in garda in felul acesta. Si nu numai pe mine ci pe oricine e dispus sa asculte/verifice.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Urban

Citat din: mm din  23 Ianuarie 2009, 15:49:20
Eu nu am fost acolo dar am ascultat relatarile altora, prea multe ca sa fie cu totii in gresala. Nu stiu daca "internetu' se duce acolo sa inregistreze; s-au mai dat la TVR, intr-o vreme, filmari facute acolo. Am mai intalnit relatari precum ca si in Romania exista slujitori ai Bisericii Ortodoxe care, la slujba de Inviere, ridicand mainile in sus, invocand, primesc "din aer" la nivelul degetelor mainii acea lumina care se transforma mai apoi, treptat, in foc. Sunt niste marturii, se numesc constatari, observatii, in limbaj tehnic. Ati sarit peste amanuntul, de asemenea tehnic, important, pe care l-am semnalat si care este accesibil mai multor persoane care au loc in apropierea "sepulcrului", sub forma unui fel de experiment stiintific, si anume ca flacarile de inceput (primele luate, in primele minute) nu-ti ard mana tinuta in flacara.

Bun, ai vazut cu proprii ochi acea flacara (la momentul cand primeste lumina direct "din aer")....?
Nu stiu daca "internetu" se duce acolo sa inregistreze in mod special acel eveniment si nici nu cred ca a fost difuzat la TV momentul zero al "aprinderii"....dar in mod normal ar trebui sa existe o inregistrare care sa certifice intr-un anumit sens acel asa zis "miracol"...
La faza cu "relatarile" no comment.....
Mana se poate plimba si pe deasupra unei lumanari aprinse de la aragaz fara sa suferi vreo arsura....nu crezi? facem un experiment si iti demonstrez.

bluestar3

Citat din: Yagg din  23 Ianuarie 2009, 03:35:19
Dar biblia la ce concluzii duce? Ce explicã de fapt biblia pânã la urmã?

Formulezi o intrebare la care presimnt ca stii deja raspunsul. Ori, poate nu ai formulat corect intrebarea care trebuia sa sune "tu ce parere ai despre "ce explicã de fapt biblia pânã la urmã? " Ma rog...

Citat din: Yagg din  23 Ianuarie 2009, 03:35:19
Am citit-o o parte într-o carte neagrã cu o cruce ºi o mare parte pe http://www.bibliaortodoxa.ro/ ºi mã insultã cu un mesaj de genul: "Vã rãtãciþi neºtiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.".

Ei... aici este un capitol care tine de persoana ta, in exclusivitate
Iata ce spune un mare intelept referitor la... jignirile care crezi ca ti le aduce Biblia:

Prov 9:6
Lasati prostia, si veti trai, si umblati pe calea priceperii!"
Prov 9:7
Cel ce mustra pe un batjocoritor îsi trage dispret, si cel ce cauta sa îndrepte pe cel rau se alege cu ocara.
Prov 9:8
Nu mustra pe cel batjocoritor, ca sa nu te urasca; mustra pe cel întelept, si el te va iubi!
Prov 9:9
Da înteleptului, si se va face si mai întelept; învata pe cel neprihanit, si va învata si mai mult!
Prov 9:10
Începutul întelepciunii este frica de Domnul; si stiinta sfintilor, este priceperea.

Sper sa faci parte din randul celor intelepti... (sincer).

Citat din: Yagg din  23 Ianuarie 2009, 03:35:19
Dar eschimoºii sau africanii o ºtiu? Unii mai cred în zei, iar unii în voodoo. Ce se întâmplã cu ei, sãrmanii, dacã nu cunosc biblia noastrã, scripturile? Sunt sortiþi din start eºecului în drumul spre Rai? Sau îmi veþi rãspunde cã cei care nu ºtiu nu au nicio vinã cã pãcãtuiesc dupã regulile creºtinismului? Deja ating niºte idei care poate au mai fost discutate pe forum. Respect dorinþa celor care vor sã creadã în biblie, e frumoasã polemica între ºtiinþã ºi religie, dar diferenþa e cã ºtiinþa vine cu fapte, iar religia cu poveºti.

In ceea ce-i priveste pe acesti oameni, Dumnezeu a avut cai speciale de comunicare. Despre acest subiect, s-a discutat mai mult pe un alt topic de pe acest forum.


Citat din: Yagg din  23 Ianuarie 2009, 03:35:19
Mi-e teamã de România actualã, de politica internaþionalã ºi naþionalã. Prejudecãþile dãuneazã tuturor, nu doar "aberaþiilor ºtiinþifice".


Sa lasam totusi pe cei vii cu cei vii si pe politicieni cu politica lor...
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

mm

Citatsi nici nu cred ca a fost difuzat la TV momentul zero al "aprinderii"....dar in mod normal ar trebui sa existe o inregistrare care sa certifice intr-un anumit sens acel asa zis "miracol"...
Nu stiu daca s-a filmat "momentul zero" dar stiu cu precizie ca a existat in decursul anilor un control din partea oficiala (si religioasa) israeliana (inclusiv control corporal al persoanelor ce intra in sepulcru) pentru a se exclude posibilitatea folosirii chibritelor si a altor inflamabile. Daca nu ma insel, in sepulcru asista si un reprezentant israelian neoficiant, in momentul primirii luminii. Nu cred ca ar fi fost posibil ca in atatia ani nu putinii dusmani ai crestinismului sa nu fi putut descoperi "falsul", in caz ca acesta ar fi existat. Fenomenul este real si inutil de contestat.
CitatLa faza cu "relatarile" no comment.....
Mana se poate plimba si pe deasupra unei lumanari aprinse de la aragaz fara sa suferi vreo arsura.
M-am referit la relatarile unor persoane de "buna credinta" si chiar daca n-am vazut cu proprii ochi, datorita caracterului redundant specific informatiei, repetitivitatii ei si surselor diferite, pot sa fiu sigur de foarte multe lucruri, unele greu de imaginat sau de crezut. Mana nu se "trece" peste flacara ci se tine pe flacara. Au fost filmari facute acolo si date la TVR .
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Yagg

CitatFenomenul este real si inutil de contestat.

Dã-mi voie sã te corectez:
"Fenomenul ar putea fi real ºi trebuie contestat" sau "Eu mã îndoiesc cã fenomenul este real ºi vreau sã descopãr mai mult" sau "Fenomenul ar putea fi real ºi vreau sã descopãr ºi sã ºtiu mai mult"

Ultima ideea ar trebui sã fie ºi un principiu pentru pasionaþii fenomenului OZN, adicã pentru noi, majoritatea utilizatorilor de pe acest forum.

Te pãcãleºti singur când te exprimi ca ºi în textul citat.

CitatAu fost filmari facute acolo si date la TVR .
TVR-ul putea fi cumpãrat de Trinitas de mult timp pentru cã abundã în emisiuni de tradiþii, religioase ºi muzicã popularã. Emisiunile de pe Trinitas sunt mult mai interesante decât cele de pe TVR.
Dacã la TVR ar da ºi emisiuni despre fantome, tu ai crede cã sunt reale?
Adicã, trebuie sã îþi pui ºi câteva întrebãri de bun simþ, de logicã.