Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce ne defineste ca Neam ?

Creat de adipop, 16 Aprilie 2008, 17:59:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adipop


Urban

#1
Nepasarea...

In toata istoria scrisa pana acum, romanii nu au avut vreun razboi de expansiune...marile civilizatii se cladesc prin cuceriri si subjugarea altor popoare.
Nu cred ca exista vreun neam mai puturos si nepasator decat romanul....Parerea mea.

Totusi...care e legatura cu Noua Ordine Mondiala ?

Lone Ranger

Citat din: Urban din  16 Aprilie 2008, 18:55:05
Nepasarea...

In toata istoria scrisa pana acum, romanii nu au avut vreun razboi de expansiune...marile civilizatii se cladesc prin cuceriri si subjugarea altor popoare.
Nu cred ca exista vreun neam mai puturos si nepasator decat romanul....Parerea mea.

Vrei sa zici DEGEABISMUL... O lectura utila în acest sens o reprezinta "Schimbarea la fatza a României" de Emil Cioran. Schimbare care nu s-a produs. Cel putzin, nu în bine...
Ar mai fi de adaugat: intolerantza, alterofobia, bashcalia ieftina, adeseori împinsa pîna la rautate, neseriozitatea, lipsa de verticalitate shi multe alte asemenea. Poate ca, totushi, la ipocrizie americanii ne depashesc...

Citat din: Urban din  16 Aprilie 2008, 18:55:05
Totusi...care e legatura cu Noua Ordine Mondiala ?

Mda... Asta ma-ntreb shi eu.

Arckadii

Delasarea si Nesimtirea combinate cu Mimetismul...




Ark

Lone Ranger

Citat din: Arckadii din  16 Aprilie 2008, 20:38:53
Delasarea si Nesimtirea combinate cu Mimetismul...
Ark

Ooops! Iote k mimetismul l-am uitat! Mda, asta-mi mai aduce aminte shi de mania românilor de a nu copia din Vest decît deficientzele... Cele bune, alta data! Sau niciodata....

romulus

CitatDelasarea si Nesimtirea combinate cu Mimetismul...
Citat[Nu cred ca exista vreun neam mai puturos si nepasator decat romanul....Parerea mea./quote]
----Cred   ca va grabiti putin . Daca vorbim de neam (adica Neam cu "N" ) parerea mea este ca macar sa facem o mica pauza de reflectie, sa ne oprim putin, sa respiram adanc, sa numaram pana la 10 si abia apoi sa expriman. Banuiesc faptul ca fiecare dintre voi cand a raspuns nu s-a gandit doar la vecinul de la parter care ti-a zgariat masina ,  ori la vanzatoarea de la buticul din colt care te inseala cu 10 bani .
----Nu stiu care dintre voi are idee de cum s-a trait si se traieste in mediul rural, adica la tara. Eu care p'acolo am radacinile, nu ma pot abtine sa nu ma refer mai intai si mai intai la cei d'acolo, din zona aia: cum au trait, cum traiesc , cum le sunt obiceiurile si naravurile .......
---Sincer sa fiu nu prea regasesc in acele imagini cam NIMIC  din ce spuneti voi mai sus. Poate sunt eu din alta Romanie ......!!?? Nu stiu ! Sa nu existe oare in fibra noastra ca neam  cinstea, bunatatea , smerenia? Ma indoiesc profund, dar vorba poetului ....n-am cui  !
-----Am zis ?
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Urban

#6
Se poate sa fii din alta Romanie....taranul roman e puturos, betiv, cioflingar si hot....si asa a fost dintotdeauna, nu degeaba le carau bice pe spinare...e suficient sa arunci o privire si ai sa imi dai dreptate....
Nu neg ca printre ei sunt si oameni corecti, insa foarte putini, ii numeri pe degetele de la o mana intr-un singur sat.
Agricultura e la pamant....macar pe vremea lu Ceasca ii luau cu japca la Cooperativa si asa macar se mai lucra pamantul....acum ioc....
Oi fi tu patriot, dar nu are rost.....ca sa fii patriot trebuie sa ai o tara...ori Romania nu e tara...e un fel de groapa Universului....nu pot sa iubesc o mizerie....

Sfatul meu e urmatorul:
Ar trebui sa plecam toti din cocina asta, sa o aruncam in aer din temelii si sa-i dam cu napalm....apoi reconstruita....poate asa ajungem undeva...

Lone Ranger

@Romulus:
Cinstea, bunatatea etc. or fi existat odata, poate... Dar acum...... unde-s? Eu, cel crescut printre betoane (daca nu veneau javrele de comunishti ash fi copilarit pe o moshie, but this is another story), îtzi întzeleg nostalgiile fatza de copilaria petrecuta la tzara. Dar zau ca mi-e teama ca traieshti într-o alta Românie. Eu am nefericirea de a trai în cea REALA, pe care am conshtientizat-o de abia pe data de 13 iunie 1990.

Urban

Iar asta e din partea mea pentru ala care a tiparit subiectul acum cateva secunde:

Baietica...degeaba iei notite, ca nu mai intereseaza pe nimeni.

romulus

CitatEu, cel crescut printre betoane (daca nu veneau javrele de comunishti ash fi copilarit pe o moshie, but this is another story), îtzi întzeleg nostalgiile fatza de copilaria petrecuta la tzara. Dar zau ca mi-e teama ca traieshti într-o alta Românie
----Este posibil sa ai (aveti ) dreptate .......Mda ! Si profa de romana din generala imi zicea ca sunt un visator.....Asta e !
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

sevastase

Considerati-ma un optimist incurabil dar eu am speranta ca inca mai putem trezi omenirea la realitate.......inclusiv taranii romani....marlanii, manelistii si scepticii, americanii si arabii, chinezii si etc....ca la urma urmei suntem OAMENI...fara deosebire unii de altii...

adipop

Citat din: Urban din  16 Aprilie 2008, 18:55:05
Nepasarea...

In toata istoria scrisa pana acum, romanii nu au avut vreun razboi de expansiune

in 1913 ne-am dus si-am cucerit trei judete de la Bulgari, din litoralul lor. Ne-am cerut scuze, la unul din targurile tinute in Craiova, in fata unor personalitati istorice ale unei delegatii oficiale bulgaresti.

Totusi...care e legatura cu Noua Ordine Mondiala ?

Sa inteleaga bine, cum merge treaba pe-aici...Si, pentru cultura lor si-a altora.
adi

Nox

Ce ne defineºte ca "Neam"? Ceea ce defineºte o fiinþã umanã!
Nu vãd nimic special la întrebarea de mai sus.
A caracteriza un individ prin prisma grupului din care face parte nu e corect, iar a crede cã suntem mai buni sau mai proºti decât alþii nu va fi decât o greºealã, pe care au fãcut-o mulþi, ºi va duce la:

"Toate animalele sunt egale, dar unele sunt mai egale decat altele.", George Orwell - Ferma Animalelor, 1945
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adipop

Citat din: romulus din  16 Aprilie 2008, 20:55:55
Citat[Nu cred ca exista vreun neam mai puturos si nepasator decat romanul....Parerea mea./quote]
----Cred   ca va grabiti putin . Daca vorbim de neam (adica Neam cu "N" ) parerea mea este ca macar sa facem o mica pauza de reflectie, sa ne oprim putin, sa respiram adanc, sa numaram pana la 10 si abia apoi sa expriman. Banuiesc faptul ca fiecare dintre voi cand a raspuns nu s-a gandit doar la vecinul de la parter care ti-a zgariat masina ,  ori la vanzatoarea de la buticul din colt care te inseala cu 10 bani .
----Nu stiu care dintre voi are idee de cum s-a trait si se traieste in mediul rural, adica la tara. Eu care p'acolo am radacinile, nu ma pot abtine sa nu ma refer mai intai si mai intai la cei d'acolo, din zona aia: cum au trait, cum traiesc , cum le sunt obiceiurile si naravurile .......
---Sincer sa fiu nu prea regasesc in acele imagini cam NIMIC  din ce spuneti voi mai sus. Poate sunt eu din alta Romanie ......!!?? Nu stiu ! Sa nu existe oare in fibra noastra ca neam  cinstea, bunatatea , smerenia? Ma indoiesc profund, dar vorba poetului ....n-am cui  !
-----Am zis ?


Interesant subiect. Eu am o parare deosebit de frumoasa despre partile bune ale Neamului nostru. Orice padure, stim ca are si uscaturi. Am discutat cu Mosu in seara aceasta si i-am spus de ideea aceasta. Sa se ocupe si el de ea. I-am spus ca in timp, concluziile aparute sa fie traduse in cat mai multe limbi straine si sa fie trimise pe cat mai multe forumuri de cultura din lume.
I-a placut mult ideea. El a tradus din 16 limbi straine, materialele istorice pe care le primea saptamanal, acasa.
Mi-a spus ca baietii care i-au facut vizita acasa, i-au pus, cum era normal, multe intrebari si-a uitat sa le dea materialele, nearanjate pe pagini, cum s-a exprimat el, referitoare la tablitele de la Sinaia. O sa le publice intr-o carte, dar nu are nimic impotriva sa fie publicate pe forumul acesta.
adi

adipop

Citat din: Urban din  16 Aprilie 2008, 21:16:56
Iar asta e din partea mea pentru ala care a tiparit subiectul acum cateva secunde:

Baietica...degeaba iei notite, ca nu mai intereseaza pe nimeni.

i-auzi...
adi