Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Obiecte enorme parcate pe orbita

Creat de sevastase, 16 Aprilie 2008, 11:44:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase

 Cateva obiecte absolut gigantice parcate pe orbita pamanteana...


statia spatiala ISS arata asa:



atunci ce e ASTA ???






IMAGINI din filmuletul facut de John Lenard Walson


http://www.youtube.com/v/zWzS_Yn22xI


....dupa ce a postat filmul pe net , a inceput sa primeasca vizite de la necunoscuti ...



Iata link-ul detailat ( e in engleza )

http://www.rense.com/general79/wdx1.htm


Urban


Urban


jackie28t

#4
Dragii mei,voi chiar credeti ca navele extrateresre stau acolo sus special ca noi sa ne uitam la ei si sa speculam pe forum?  :lol:
Vedeti ca a mai fost postat aici pe forum aceste filme in trecut (in luna ianuarie)
Link direct catre topic: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1603.0.html

Nu este vorba doar de ISS ci pot foarte bine fi si alti sateliti.Voi stiti cati sateliti se invart prin jur?
Iar satelitii fotografiati din cauza schimbarii de pozitie,miscare,luminozitate si pixelatie face ca sa apara NU EXACT indentic tot timpul asa cum a-si doresc unii trecand repede la fantezia precum ca daca nu arata toate la fel gata sunt nave spatiale.
Asta deja devine de genul comediei. :lol:

Ah...si cei de la NASA se fac ca nu vad ca poate i-o aburit extraterestrii cu caltabos si dolari stelari. :-D
Nu cred ca mai trebuie sa va mai reamintesc ca mai sunt si altii cu telescoape mult mai puternice si performante decat cel care a luat aceste imagini.Dar majoritatea stiu ca sunt doar sateliti asa ca nu se mai consuma cu tot felul de caricaturi. :lol:

Mai pe scurt aceste caz ''Obiecte enorme parcate pe orbita'' este de mult afumat si a fost de mult demolat pe mai multe forumuri.
Mai multe filme asemanatoare puteti gasi aici: http://www.youtube.com/profile?user=GRIDKEEPER

Urban

Jackie

Pai vezi cand au fost filmate chestiile astea si cauta si vezi ce sateliti erau prin zona in perioada aia..caltabosi nu erau sigur.

Serban M

#6
Citat din: jackie28t din  16 Aprilie 2008, 22:25:11
Dragii mei,voi chiar credeti ca navele extrateresre stau acolo sus special ca noi sa ne uitam la ei si sa speculam pe forum?  :lol:
Vedeti ca a mai fost postat aici pe forum aceste filme in trecut (in luna ianuarie)
Link direct catre topic: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1603.0.html

Nu este vorba doar de ISS ci pot foarte bine fi si alti sateliti.Voi stiti cati sateliti se invart prin jur?
Iar satelitii fotografiati din cauza schimbarii de pozitie,miscare,luminozitate si pixelatie face ca sa apara NU EXACT indentic tot timpul asa cum a-si doresc unii trecand repede la fantezia precum ca daca nu arata toate la fel gata sunt nave spatiale.
Asta deja devine de genul comediei. :lol:

Ah...si cei de la NASA se fac ca nu vad ca poate i-o aburit extraterestrii cu caltabos si dolari stelari. :-D
Nu cred ca mai trebuie sa va mai reamintesc ca mai sunt si altii cu telescoape mult mai puternice si performante decat cel care a luat aceste imagini.Dar majoritatea stiu ca sunt doar sateliti asa ca nu se mai consuma cu tot felul de caricaturi. :lol:

Mai pe scurt aceste caz ''Obiecte enorme parcate pe orbita'' este de mult afumat si a fost de mult demolat pe mai multe forumuri.
Mai multe filme asemanatoare puteti gasi aici: http://www.youtube.com/profile?user=GRIDKEEPER

jackie threadurile nu coincid ca subiect ,deci fii on.

din moment ce nu putem ajunge la acele obiecte (noi,publicul) nu putem decat sa ne dam cu parerea(aici putem scrie romane).in primul rand daca ele difera ca forma nu ca marime este clar ca sunt corpuridiferite de sateliti.optiuni pot fii :

-sateliti artificiali neoficiali (ascunsi publicului pe motiv necunoscut)
-sateliti artificial de alta origine/tehnologie decat cea a noastra si pusi acolo cu diverse scopuri (supraveghere de domeniul sf,etc)
-dispozitive cu propietati necunoscute

DepthOfField

Jackie a spus:
CitatNu este vorba doar de ISS ci pot foarte bine fi si alti sateliti.Voi stiti cati sateliti se invart prin jur?
Iar satelitii fotografiati din cauza schimbarii de pozitie,miscare,luminozitate si pixelatie face ca sa apara NU EXACT indentic tot timpul
Sigur ca da. Se poate vedea si in filmuletele de la Urban, cum perspective diferite (si distante diferite) dau forme si marimi diferite asupra aceluiasi obiect, ISS in cazul respectiv.

Sirius13 a spus:
Citatdin moment ce nu putem ajunge la acele obiecte (noi,publicul) nu putem decat sa ne dam cu parerea(aici putem scrie romane).in primul rand daca ele difera ca forma nu ca marime este clar ca sunt corpuridiferite de sateliti.optiuni pot fii :

-sateliti artificiali neoficiali (ascunsi publicului pe motiv necunoscut)
-sateliti artificial de alta origine/tehnologie decat cea a noastra si pusi acolo cu diverse scopuri (supraveghere de domeniul sf,etc)
-dispozitive cu propietati necunoscute

Sigur ca putem scrie romane, si tocmai asta-i durerea...unii chiar scriu romane... pentru ca are cine sa le citeasca.

Citat-sateliti artificiali neoficiali (ascunsi publicului pe motiv necunoscut)
sigur ca da, doar se stie ca sunt si sateliti secreti

Citat-sateliti artificial de alta origine/tehnologie decat cea a noastra si pusi acolo cu diverse scopuri (supraveghere de domeniul sf,etc)
-este posibil, dar e vreo dovada, alta decat spusele neverificabile ale unora?

Citat-dispozitive cu propietati necunoscute
sigur ca e posibil, dar e vreo dovada?

Tot in acest sens, al chestiilor posibile, dar fara dovezi (apropo de romane), as putea adauga cu acelasi drept, si ipoteze precum:
- sunt spirite extraterestre materializate pe orbita, sau formatiuni extraterestre vii si inteligente care traiesc direct in spatiul interstelar, sau chiar suflete ale mortilor (fantome), care nu au reusit sa acceada in planuri superioare, ci doar s-au departat un pic mai mult de spatiul apropiat unde au trait (asa cum fac fantomele "normale" care bantuie locuri unde au trait). LOL.



As vrea sa va spun altceva:
Pentru a urmari cu telescop cu marire mare, asa cum face si astro-fotograful in cauza, un obiect in miscare, asa cum este ISS sau satelitii, nu prea poti face asa ceva cu manuirea manuala a instalatiei, si/sau fara sa stii unde te uiti (sa vezi obiectul cu ochiul liber). Cei care ati avut o luneta sau telescop puternic, ati remarcat cat de greu este sa urmaresti si sa mentii in cadru un obiect aflat in miscare, de exemplu chiar si un avion comercial. De aceea, de obicei, se folosesc monturi comandate de calculator (sau cu cip incorporat), care, dandu-ise coordonatele CUNOSCUTE de traiectorie ale obiectului vizat (ISS sau alt satelit) precum si coordonatele exacte (longitudine, atitudine, elevatie) ale locului observatorului, pot ghida telescopul si urmari automat obiecte in miscare..asa cum o face si cel care a produs filmele  respective.
asa ca.. domnul respectiv, se cam dovedeste ca avea introduse in calculator parametrii obiectului respectiv, de reusea sa-l urmareasca..sau vad ca a filmat obiecte  si in timpul zilei, deci, iarasi A STIUT unde sa se uite cu instalatia ca sa filmeze... adica A STIUT ce filmeaza (apropo, poti vedea pe ISS sau planeta Venus IN TOIUL zilei daca stii unde sa te uiti, am reusit sa vad pe Venus ziua la pranz! cu ochiul liber). Fara indoiala, a filmat fie pe ISS, fie foarte probabil alti sateliti. Omul e pasionat, e in domeniu, un hobby interesant, iata, si noua ni se pare interesant abilitatea si minunea de a vedea/filma in calitate de amator, niste "chestii" aflate nu la indemana oricui..... Restul e can-can, adica material pentru amatorii de senzational (oooo, si ce cerere exista!!). Nu am urmarit decat episodul 1 si 2 din linkurile propuse mai inainte de Spooky..dar vad demersul creator de asteptari din filmulet...."pana acum ati vazut doar imagini corespunzatoare nivelului 1 si 2, dar am materiale de nivel 10..va dati seama ce obiecte veti vedea?!" mai mai ca ma astept ca nu cumva sa trebuiasca sa cumpar vreun DVD ceva de la respectivul, pentru a-i vedea intreaga colectie de filmari de ins super-pasionat de a-si pierde noptile in ocularul telescopului (si mie mi-ar place.dar nu-mi permit..poate in alta viata).
Desigur, cam stric farmecul si misterul ce zemuieste din cele expuse, dar va rog nu fiti foarte rai cu mine...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Serban M

#8
Citat din: ciuciulete din  16 Aprilie 2008, 23:53:51
Jackie a spus:Sigur ca da. Se poate vedea si in filmuletele de la Urban, cum perspective diferite (si distante diferite) dau forme si marimi diferite asupra aceluiasi obiect, ISS in cazul respectiv.

Sirius13 a spus:Sigur ca putem scrie romane, si tocmai asta-i durerea...unii chiar scriu romane... pentru ca are cine sa le citeasca.
sigur ca da, doar se stie ca sunt si sateliti secreti
-este posibil, dar e vreo dovada, alta decat spusele neverificabile ale unora?
sigur ca e posibil, dar e vreo dovada?

Tot in acest sens, al chestiilor posibile, dar fara dovezi (apropo de romane), as putea adauga cu acelasi drept, si ipoteze precum:
- sunt spirite extraterestre materializate pe orbita, sau formatiuni extraterestre vii si inteligente care traiesc direct in spatiul interstelar, sau chiar suflete ale mortilor (fantome), care nu au reusit sa acceada in planuri superioare, ci doar s-au departat un pic mai mult de spatiul apropiat unde au trait (asa cum fac fantomele "normale" care bantuie locuri unde au trait). LOL.



As vrea sa va spun altceva:
Pentru a urmari cu telescop cu marire mare, asa cum face si astro-fotograful in cauza, un obiect in miscare, asa cum este ISS sau satelitii, nu prea poti face asa ceva cu manuirea manuala a instalatiei, si/sau fara sa stii unde te uiti (sa vezi obiectul cu ochiul liber). Cei care ati avut o luneta sau telescop puternic, ati remarcat cat de greu este sa urmaresti si sa mentii in cadru un obiect aflat in miscare, de exemplu chiar si un avion comercial. De aceea, de obicei, se folosesc monturi comandate de calculator (sau cu cip incorporat), care, dandu-ise coordonatele CUNOSCUTE de traiectorie ale obiectului vizat (ISS sau alt satelit) precum si coordonatele exacte (longitudine, atitudine, elevatie) ale locului observatorului, pot ghida telescopul si urmari automat obiecte in miscare..asa cum o face si cel care a produs filmele  respective.
asa ca.. domnul respectiv, se cam dovedeste ca avea introduse in calculator parametrii obiectului respectiv, de reusea sa-l urmareasca..sau vad ca a filmat obiecte  si in timpul zilei, deci, iarasi A STIUT unde sa se uite cu instalatia ca sa filmeze... adica A STIUT ce filmeaza (apropo, poti vedea pe ISS sau planeta Venus IN TOIUL zilei daca stii unde sa te uiti, am reusit sa vad pe Venus ziua la pranz! cu ochiul liber). Fara indoiala, a filmat fie pe ISS, fie foarte probabil alti sateliti. Omul e pasionat, e in domeniu, un hobby interesant, iata, si noua ni se pare interesant abilitatea si minunea de a vedea/filma in calitate de amator, niste "chestii" aflate nu la indemana oricui..... Restul e can-can, adica material pentru amatorii de senzational (oooo, si ce cerere exista!!). Nu am urmarit decat episodul 1 si 2 din linkurile propuse mai inainte de Spooky..dar vad demersul creator de asteptari din filmulet...."pana acum ati vazut doar imagini corespunzatoare nivelului 1 si 2, dar am materiale de nivel 10..va dati seama ce obiecte veti vedea?!" mai mai ca ma astept ca nu cumva sa trebuiasca sa cumpar vreun DVD ceva de la respectivul, pentru a-i vedea intreaga colectie de filmari de ins super-pasionat de a-si pierde noptile in ocularul telescopului (si mie mi-ar place.dar nu-mi permit..poate in alta viata).
Desigur, cam stric farmecul si misterul ce zemuieste din cele expuse, dar va rog nu fiti foarte rai cu mine...

domnule ciuculete,chiar daca nu iti citesc tot textul ,din primele paragrafe v-am citit foarte usor.dupa cate am inteles ca pana si existenta acestui forum necesita dovezi din partea dvs...pai totusi aici argumentam virtual si nu se urca nimeni pe un ciomag de nsphme mii de kilometrii sa va aduca dvs. luna pe tava si sa zica : ''da ! am fost pe luna !'' ,respect scepticismul unora insa nu dus la extrem.totusi argumentam si dezbatem,imi cer scuze de off. insa sa fim seriosi,nici macar nu putem aduce dovezi capabile sa demonstreze existenta satelitului ISS inafara pozelor.ca vrei ca nu vrei este acolo;dar

in orice caz,inbalsamandu-ma in off. tin sa va dau un sfat prietenesc chiar daca nu va cunosc ,veti avea parte toata viata de dovezi pe placul dvs si mai putin pe placul dvs dar talmacite.problema este ca primele sunt facute in mare masura sa hraneasca guri oarbe iar cele din urma sunt ;vrand nevrand; langa adevar.acum ramane la atitudinea fiecaruia sa accepte un anumit gen de informatie si sa perceapa adevaruri comune intr-un fel sau altul,dar de aici pana la a cere dovezi in privinta originii unor corpuri ce au fost fotografiate pe orbita si nu sunt satelitii artificial e mare drum.however,au fost fotogriafiati si langa soare niste corpuri ceresti ,acum avem si ''dovada''

LupinThe3rd

#9
Citat din: Sirius13 din  17 Aprilie 2008, 00:28:05
dupa cate am inteles ca pana si existenta acestui forum necesita dovezi din partea dvs....
esti tare naiv sa crezi ca exista aici un forum. e de fapt un experiment cu multi-agenti artificiali care sunt proiectati sa interactioneze cu umanii. ca in experiment au ajuns diversi e o alta poveste. daca cobaii vin la cusca singuri, de ce sa ii dai afara? si sa cauti altii?

Serban M

Citat din: LupinThe3rd din  17 Aprilie 2008, 00:36:05
esti tare naiv sa crezi ca exista aici un forum. e de fapt un experiment cu multi-agenti artificiali care sunt proiectati sa interactioneze cu umanii. ca in experiment au ajuns diversi e o alta poveste. daca cobaii vin la cusca singuri, de ce sa ii dai afara? si sa cauti altii?

raspuns tipic,sau mai bine zis atipic ce reflecta capacitatile de argumentare serioasa al unui subiect dep e acest thread/forum ;in alte cuvinte reprezentand mentalitatea sceptica si de ce nu ''la misto'' cu subiectele,in fine nu vreau sa intru in flame si repet;mai bine nu scriu aici decat sa dau de persoane ca lupin.pace

LupinThe3rd

@Sirius13: cateodata am impresia ca acest forum este un fel de "... contra naturii". Se vine cu teorii inedemonstrate, Ctrl+C Ctrl+V la greu, fara nici o demonstratie iar cand incep sa se aduca argumente incep povesti de genul: demonstreaza tu ca nu e adevarat, tu nu intelegi ca asa e cum spun eu, lasa ca stiu eu ca asa e, samd. Din punctul meu de vedere acest gen de argumente sunt de un infantilisim, asta eufemistic spus. In concluzie adu argumente sau contraargumente. Exact asta au facut Ciuciulete, Jackie, Urban. Unele mai solide, altele mai putin solide. Sa te basici pe cum gandeste Ciuciulete sau sa nu iti convina ca ai dat pe mine de forum, astea sunt reactii infantile. Sa vezi daca ma intalnesti in viata reala cum e...
In concluzie: scrie dar scrie bine si adu argumente sau contra-argumente solide, indiferent de partea de care esti.
Revenind la subiect: de curand am citit ca tarile care au sateliti militari incearca sa ii ascunda cat de bine pot, pentru ca exista oameni care ii vaneaza. E vornba de pasionati care fac viata grea, chiar mai mult deact serviciile secrete.
@Sirius poti sa demonstrezi asta sau snut doar ipoteze vorba ta de domeniul sf:
-sateliti artificial de alta origine/tehnologie decat cea a noastra si pusi acolo cu diverse scopuri (supraveghere de domeniul sf,etc)
-dispozitive cu propietati necunoscute

Lone Ranger

Citat din: LupinThe3rd din  17 Aprilie 2008, 11:23:51
Revenind la subiect: de curand am citit ca tarile care au sateliti militari incearca sa ii ascunda cat de bine pot, pentru ca exista oameni care ii vaneaza. E vornba de pasionati care fac viata grea, chiar mai mult deact serviciile secrete.
ASTA chiar e  o chestie interesanta! Potzi veni cu amanunte?

baguvix

#13
As vrea sa fac o comparatie intre 2 poze despre ISS



Am numerotat unele parti ale iss pt a confirma poza facuta de pe pamant.Nu cred ca staeltii ce orbiteaza in jurul pamantului au asemenea forme ca acele obiecte necunoscute filmate.

propun sa va uitati pe acest link http://www.zen32156.zen.co.uk/lacrosse.htm pentru a va face o idee cum se vad satelitii de pe pamant.
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

DepthOfField

@Sirius13

Citatpai totusi aici argumentam virtual
Mda. UNII argumenteaza. Altii doar isi dau cu PRESUPUSUL:
Citat
-sateliti artificial de alta origine/tehnologie decat cea a noastra si pusi acolo cu diverse scopuri (supraveghere de domeniul sf,etc)
-dispozitive cu propietati necunoscute
A-ti da cu presupusul nu este o crima, nu e nici o problema, dar nu insista sa le acceptam pe nemestecate ca adevaruri sau "talmacirile" de care vorbesti:

Citattin sa va dau un sfat prietenesc chiar daca nu va cunosc ,veti avea parte toata viata de dovezi pe placul dvs si mai putin pe placul dvs dar talmacite.problema este ca primele sunt facute in mare masura sa hraneasca guri oarbe iar cele din urma sunt ;vrand nevrand; langa adevar

Si eu TALMACESC cu ARGUMENTE anumite chestii punctuale, dar, asa cum cum chiar tu spui, nu e pe placul tau...

Urmatorul citat de-al tau, este adevar???:
Citat
-sateliti artificial de alta origine/tehnologie decat cea a noastra si pusi acolo cu diverse scopuri (supraveghere de domeniul sf,etc)
-dispozitive cu propietati necunoscute

vezi ca multi vanzatori de mister iti "TALMACESC" atat de artistic chestiile si te duc de nas de nici nu simti, speculandu-ti NESTIINTA fireasca dealtfel. Asa ca s-ar putea nici sa nu realizezi ca tocmai tu sa fii una din gurile oarbe de care spui...

Citatdar de aici pana la a cere dovezi in privinta originii unor corpuri ce au fost fotografiate pe orbita si nu sunt satelitii artificial e mare drum
Exprimarea "nu sunt sateliti artificaili" se vrea sa fie un ADEVAR pe care noi sa-l acceptam pe nerasuflate doar ca asa spui tu?
De aceea cerem ARGUMENTE la o afirmatie sau alta. "Talmacirile" speculative nu sunt adevaruri, imi pare rau daca asa crezi.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm