Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

..SETI..

Creat de baaron, 28 Ianuarie 2006, 22:32:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

aswotim

am impresia ca unele sunt "intoxicari", cum sunt de exemplu glumele astea stupide cu cercurile geometrice in lanurile de grau. Cei care musca sa le si creada... treaba lor. La fel cu stirile astea fantasmagorice despre mesajele date publicitatii, dar nu de NASA, ci de un oarecare Gary Winderman? Care, ca am mgasit mai multi pe net, dar nici unul autoritate in materie de astronautica...

Pennsylvania (PA) New Hope Optometrists List: 
... Tel: (215) 862-8133. Winderman Gary M PhD. 1
EYE CARE REFERRAL SERVICES in Lambertville, NJ 08530 on Yahoo! Local. 
... Winderman, Gary M OD
steercom10/21/03
Frenchtown, NJ Health and Medicine Doctors and Clinics Eye Care Optometry Yahoo! Yellow Pages 
Council of Teachers of Undergraduate Psychology 


CARE E SURSA ACESTEI STIRI ?

jean

   Laudabila initiativa oamenilor de a cauta ,,semenii intru ratiune". In mod sigur ei exista. Dar cred ca, a cauta inteligente cu ajutorul undelor radio este o cale gresita din urmatoarele considerente:
-undele radio au viteza limitata (vit. luminii in vid)
-sunt distorsionate de campuri gravitationale puternice
-sunt corpuri in univers puternic generatoare de unde radio. Chiar si in sistemul solar, Soarele,  Jupiter.
   Daca am trimite o nava pe Jupiter, ar fi probleme mari de comunicatie radio din cauza emisiei  radio a acestei planete. Asta ca sa nu mai vorbim de timpul scurs intre doua mesaje. Dar alte  corpuri mult mai masive sau galaxiile cu puternice emisii radio, cum va functiona acolo tehnica radio? Mai mult ca sigur nu va functiona. Multe resurse irosite pentru construirea acelor antene imense (radiotelescoape), cu ajutorul carora  ascultam universul. Au trecut multi ani si rezultatele sunt aproape nule. Mult, mult
zgomot radio si doar cateva semnale ce nu pareau a fi zgomot. Aceste semnale nu au putut fi decodate pt. a fi intelese si nu putem dovedi ca vin de la anumite inteligente. Semeni de-ai nostri au spus:
De cand am descoperit undele radio si emitem in spatiu, acestea au ajuns sigur la o serie de stele   aflate in apropierea soarelui nostru, deci si la planetele acestora daca exista, si daca ar fi locuite de fiinte inteligente. Am putea fi descoperiti datorita emisiunilor noastre. Asa sa fie oare?
  Cine ne garanteaza ca acele inteligente au urmat o cale de dezvoltare similara noua, descoperind undele radio si folosind aceleasi frecvente ca si noi pt. comunicatii. Va dati seama cat de diferite pot fi de noi? Probabil pot trai in spatiul cosmic, sau pe o planeta sub un ocean sau o atmosfera foarete densa, unde nu ar fi nevoie nici macar de vedere. Viata lor bazandu-se pe alte simturi. Ar avea dezvoltat un sistem acustic bazat pe densitatea mediului in care traiesc. Asa ca balenele, delfinii, rechinii etc. Sau traiesc in anumite pesteri la mare adancime sub scoarta, sau sunt scantei de energie inteligenta.
   Sa presupunem totusi ca au descoperit si folosesc pt. comunicatii undele radio. Credeti ca ne-am intelege?...mai mult ca sigur nu. Undele radio si Tv sunt codate, unele intr-un mod foarte complex (semnal util, semnal sincronizare, luminanta, RGB etc.). Nu cred ca ei ar putea descoperi modul de decodare.
   Este ca si cand ai da un CD pentru a citi informatia de pe el unui om de stiinta din anul 1980 (CD-ul a fost inventat in 1982 de Philips). Acesta nu ar fi in stare sa citeasca acea informatie de pe CD, necunoscand modul de codare. Pentru el CD-ul respectiv nu ar avea nici o valoare. Dar pentru noi care avem aparatura necesara, daca pe el avem un sistem de operare de care avem nevoie?
   Dar ce tot vorbesc eu, sunt semeni ai acestei planete care nu integ pe altul care vorbeste o alta limba, nu inteleg limbajul semnelor (surdomutilor). Nu ne putem intelege intre noi, atunci cum am putea intelege alte inteligente din univers total diferite de noi.
  Poate ca semenii intru ratiune au gasit alte cai mult mai bune de comunicatie. Spre exemplu: Aranjarea corpuri ceresti intr-o anumita ordine pt. a fi observate de la mare distanta  (cum am vazut pe Discovery). Poate trec de la unii la altii instantaneu prin alte dimensiuni necunoscute noua.
   Daca va aduceti aminte, civilizatiile erau impartite  de oameni pe scara de evolutie in trei grupe. Iar cele mai potente erau cele care puteau folosi integral energia anumitor corpuri ceresti, crearea unui amumit tip de energie ce nu se gaseste in mod natural in spatiu cosmic. Poate pulsari, qusari sunt creatii ale lor.
  Cred ca ar trebui sa nu ne mai bazam prea mult pe undele radio si sa cautam noi metode mult mai performante pentru descoperirea semenilor intru ratiune.   
         Jean
Adevarul este dincolo de noi

Unidentified



  Esti prea pesimist Jean. Nu subestima rasa umana... :)
Cum au ajuns sa se inteleaga natiile intre ele desi vorbeau limbi diferite? Sau cum au putut oamenii sa sparga coduri secrete pe timpul razboaielor desi acestea au fost create special sa fie indescifrabile. Sa zicem ca e loc de interpretare aici dar in principiu daca primim un semnal inteligent din spatiu sunt sanse mari sa-l spargem.

Kbal

Si eu sunt deacord cu tine "Unidentified" era si o vorba incercarea moarte n-are . Singura parte proasta cu care eu nu sunt deacord... este investitia acestui proiect SETI , raport investitie/rezultat ... e cam de 999999/1.01 . Observ cu durere in suflet ca in lumea astea ca "domenii de cercetare" au prioritatea cele militare sau alte tipuri de interes national , diverse curiozitati stiintifice ale celor din elita etc. Pacat ... in timp ce astfel de proiecte au atins standarde inalte de tehnologie ... cele precum medicina , sisteme alternative de energie etc. debea progreseaza .
E o lupta continua pentru bani si pentru putere .
Only the best is good enough ...

jean

#19
  Unidentified si Kbal am citit posturile voastre si multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi cele scrise de mine mai sus.
Binentelesca asi fi bucuros daca oamenii ar lua legatura cu altfel de inteligente, inclusiv prin undele radio.
Asa cum am mai spus, sunt dezamagit de rezultatele acestui proiect. Nu a dat rezultate in toti acesti ani, atunci ar trebui cautate alte metode de contact cu aceste inteligente din spatiu.
   Sunt pesimist...poate, dar pesimismul meu se bazeaza pe anumite date si observatii. Legat de codurile din timpul razboiului, sa nu uitam serviciile de spionaj. Iar intelegerea intre natiuni cu limbi diferite se face relativ usor, invatand unii pe ceilalti limba lor (cuvinte asociate obiectelor si situatiilor comune). In cazul unei inteligente din spatiu se schimba situatia, nu-i cunoastem, nu stim nimic despre ei, nu ne cunosc si nu stiu nimic despre noi. Nu avem nici o ideie despre cum comunica, si nici ei despre comunicatiile noastre. Nu avem situatii si obiecte comune la care sa ne raportam. Si totusi in anumite intalniri OZN de aproape sa raportat un anumit tip de comunicatie.
   Nu sunt sociolog sau psiholog, dar poate cineva calificat ar putea sa ne explice cum sa gasim un cod (limba comuna) pentru a ne intelege cu o asemenea inteligenta. Chiar ar trebui sa gasim o asemenea cale inaite sa fim contactati de o asemenea inteligenta, pentru ca, neavand cu cine comunica probabil ne va considera inferiori si nu ne va baga in seama.
   Mi jos am atasat o lista cu anumite frecvente radio ce se gasesc prin spatiul cosmic. La inceputul documentului se poate vedea fereastra radio a pamantului. Adica undele care pot patrunde prim atmosfera pamantului si ajung la suprafata acestuia pentru a fi captate de radiotelescoape. Dar spectrul de frecvente din afara acestei ferestre? Daca acestia emit tocmai pe aceste frecvente? Atunci radiotelescoapele noastre sunt oarbe radio in afara acestei ferestre.
   In lista se mai gasesg si anumite surse radio naturale din spatiu.
Adevarul este dincolo de noi

jean

Cred ca este o problema cu lista , asa ca a fost postata din nou.
Adevarul este dincolo de noi

jean

CitatNikola Tesla propusese deja în 1901 efectuarea unor experimente de ascultare radio a Cosmosului.
Acestea au fost realizate, prin anii douazeci, de Guglielmo Marconi, la bordul iahtului sau ,,Elettra".
Deci, cam de prin 1920 a inceput ascultarea semnalelor din spatiu. Ce rezultate sunt in cei 89 de ani?...
Raspunsul se afla in urmatorul citat:
CitatÎn ciuda tuturor acestor eforturi, nu s-a identificat pana azi nici un semnal persistent, repetabil, generat fara nici un dubiu de o inteligenta nepamanteana.
http://www.revistamagazin.ro/content/view/6787/4/     Proiectele SETI
Nu s-a obtinut nici un rezultat. Atunci ma intreb si eu ca si Dan Farcas, autorul celor citate mai sus ,,Oare de ce?"
   -nu folosesc unde radio pt. comunicatie;
   -folosesc alte frecvente care nu ajung la antenele radiotelescoapelor aflate pe suprafata pamantului datorita atmosferei.
    Stie cineva sunt radiotelescoape care asculta semeni intru ratiune si in afara atmosferei pamantului?
Acest articol scris de Dan Farcas intareste convingerea mea, ca nu va fi prea aproape ziua cand vom comunica cu alte inteligente prin unde radio. Poate nu se va intampla nici o data acest lucru. Daca vom gasi vreo data inteligente extraterestre si vom reusi sa comunicam cu ele, probabil vom rade de naivitatea noastra, incercand sa comunicam cu ei prin radio.
Poate ei folosesc o anumita componenta a spatiului (eterul) pt comunicare, asa cum fac mamiferele marine cu mediul in care traiesc. Se stie ca balenele comunica cu semenii la distante foarte mari folosind proprietatile apei. Sau cum comunicam noi folosind aerul. Ce este diferit la aceste medii?...densitatea. Poate ca extraterestrii pot folosi pentru comunicatie densitati foarte mici, primind si trimitand informatii la distante cosmice fara a fi necesara deplasarea lor in spatiu. Su poate folosesc energii aflate in spatiu ne cunoscute de noi.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Nu am auzit de radiotelescoape in spatiu care sa asculte posibile semnale de la alte civilizatii. Desi dupa cunostintele si logica noastra programul SETI nu are prea multe sanse, vad ca totusi continua, si pe scara destul de larga, deoarece in continuare trimit pachete de date la decodat si catre amatori. Mai nou, au dezvoltat (cam din vara anului trecut) un program mai detaliat de ascultare pe un spectru mai larg de frecvente numit "Astropulse". Desi nu sunt mari sperante, totusi cred ca e mai bine decat nimic.
Mai mentionez aici semnalul "WOW" receptionat de SETI, semnal a carui sursa nu se cunoaste nici in prezent.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

  Sunt multe grupuri  care sustin aceasta cercetare, ajutati de stat sau din pasiune. Este bine ca se fac si astfel de cercetari. Multa lume ar dori sa auda ca s-au receptionat semnale ce par a fi inteligente de origine extraterestra. Cu atat mai mult daca am putea face un schimb de semnale chiar daca la inceput nu ar fi intelese. Ar fi interesant. Ce implicatii ar avea asta pt. noi?...
Greu de prevazut. Daca am reusi sa ne intelegem cu atat mai bine. In acest caz, cred ca ar schimba total modul nostru de intelegere, mai ales daca aceste inteligente ne sunt superioare si doresc sa ne ajute.
  Dar aceasta nu este singura cale de cautare a acestor inteligente. Trebuie sa gasim si altele mult mai eficiente.
Cautarea duce la progres.
Adevarul este dincolo de noi

jean

Un mod prin care o civilizatie foarte veche din univers ar cauta sa comunice, este descris de Dan Farcas in revista magazin,
http://www.revistamagazin.ro/content/view/6803/4/
CitatAltfel spus, daca exista o civilizatie foarte veche, ea ar trebui sa se manifeste prin ,,miracole", prin fenomene care nu pot fi explicate nici ca naturale, nici ca produse de pamanteni, iar unele dintre aceste miracole ar trebui sa aiba proportii cosmice.
Foarte corect spus, asa  ar parea modul lor de comunicare pt. noi. In mod sigur nu am intelege mesajul lor. Doar daca s-ar cobora la nivelul nostru de intelegere, mesajul lor fiind centrat special pt. fiinta umana.
Adevarul este dincolo de noi

jean

  Si in Romania se asculta cosmosul in domeniul undelor radio pentru a depista semnale de origine extraterestra. Undeva in judetul Cluj se afla localitatea Marisel, aici un grup de romani se ocupa de comunicatii spatiale si radioastronomie.
Acest fapt ma bucura ca roman, si le doresc succes in continuare, desi sunt sceptic ca extraterestri pot fi contactati prin unde radio.
Citat din articolul respectiv:
CitatCu zeci de ani in urma discutam mereu cu colegii mei despre "fenomenele ciudate din Padurea Baciu", OZN-uri,"efectul de piramida", sau nemarginirea Universului. Acum, dupa mai bine de treizeci de ani, impreuna cu Tavi, incercam sa punem bazele unui centru de initiere in comunicatii spatiale, astronomie si radioastronomie in localitatea Marisel din judetul Cluj, la peste 1100m altitudine.
Articolul este interesant si merita citit.  http://www.stiinta.info/din-nou-proiectul-marisel/news/949/103/
Adevarul este dincolo de noi

jean

             SETI renunþã sã caute viaþã extraterestrã, din lipsa banilor!
  O veste proastã pentru cei pasionaþi de astronomie ºi de cãutarea vieþii pe alte planete: institutul SETI din California, ce opereazã Sistemul de Telescoape Allen, a anunþat cã nu mai poate continua cãutarea vieþii extraterestre, ca urmare a reducerii cheltuielilor bugetare de cãtre guvernul american.
Sursa informatiilor:http://www.descopera.ro/dnews/8195174-seti-renunta-sa-caute-viata-extraterestra-din-lipsa-banilor
sau:http://www.readwriteweb.com/archives/seti_suspends_its_search_for_alien_life.php

  Nu cred ca era calea cea mai buna de a lua contact cu extraterestrii, daca atatia ani nu s-a intamplat nimic. Este clar pt. mine, ori nu vor sa comunice cu noi, ori calea undelor radio este gresita. Este timpul sa cautam alte cai, cu ajutorul carora poate vom avea un succes mai mare. Sa nu mai aruncam banii pe fereastra.
Adevarul este dincolo de noi

@Lex

intr-adevar era cam de ''frectie'' toata ''distractia'' asta cu SETI si oricum sunt multe alte cai pt. comunicare cu E.T.daca intr-a devar vroiau sa cimunice cu noi o faceau de muuuult si nu prin mijloace gen set :)))  ca doar na, ei sunt aici inca dinaintea omenirii , mai pe scurt stiau ca suntem niste ''musafiri'' noi pe  Pamant.unii ar spune ca de fapt au inkis SETI pt. a ascunde ceva... hmmm cine stie  :-)

melanogaster36

Citat din: jean din  27 Aprilie 2011, 20:35:43
             SETI renunþã sã caute viaþã extraterestrã, din lipsa banilor!
 

  Nu cred ca era calea cea mai buna de a lua contact cu extraterestrii, daca atatia ani nu s-a intamplat nimic. Este clar pt. mine, ori nu vor sa comunice cu noi, ori calea undelor radio este gresita. Este timpul sa cautam alte cai, cu ajutorul carora poate vom avea un succes mai mare. Sa nu mai aruncam banii pe fereastra.
Ai mare dreptate Jean, a cauta unde radio trimise de catre o civilizatie extraterestra avansata in spatiu este o mare tampenie si toti banii cheltuiti pe aceste sisteme ar fi trebuit folositi mai cu cap.Probabil in curand vom renunta si noi la folosirea lor.Sunt complet inefective pe distante astronomice atat din cauza vitezei reduse  cat si datorita puterii uriase necesare la emitere ptr. a putea penetra in adancimea cosmosului.Rotocoalele de fum sau tobele au avut si ele perioada lor de glorie.Cine este in stare sa calatoreasca printre stele in mod sigur comunica la alt nivel.Probabil prin cuante de energie.

rontzo

ma bag si eu in discutie
..parerea mea este ca au inchis programul pentru ca pur si simplu nu mai e nevoie de el
se pare ca "vin" ele singure civilizatiile astea extraterestre la noi si destul de curand
nu vi se pare?
parca tot s-a accelerat etapele programului "Disclosure" in mass-media in care ni se tot zice despre despre ETs
..cred ca unii o sa zica ca asta e o chestie evidenta - si atunci - chiar, de ce sa mai dam cu banii pe fereastra