Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Reptilienii

Creat de sevastase, 26 Martie 2008, 23:32:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Urban

Apropo, acum 500 de ani, Pamantul era plat...azi e sferic.
Punem pariu ca peste alti 500 de ani Pamantul o sa fie un cub ?
:mrgreen:

Urban

#421
Uite si niste "dovezi" mai palpabile, si nu poze facute in Photoshop.
Cultura Ubaid = perioada din Neolitic/Calcolitic, care reprezinta cea mai timpurie asezare omeneasca din Sudul Mesopotamiei...perioada incepe inainte de 5300 i.Ch (adica acum 7300 de ani) si se incheie cu inceputul perioadei Uruk, aproximativ 4100 i.Ch.
Apropo, in timpul culturii asteia cica a fost inventata roata.

Deci fara Photoshoape, sau alte artificii...explica tu "dovezile" astea...se integreaza ele in "Si a vazut Dumnezeu ca Lumina era buna, etc, etc"...ce zici?
Dupa Biblie, lumea a fost creata acu' 6000 de ani, adica DUPA ce au aparut statuetele astea...probabil primul Adam arata ca cei din poza si pe parcurs Dzeu l-a mai "rectificat" un pic ca sa fie in tandem cu Lumea pe care o crease....sau cum?
Sau altfel spus, statuetele astea au fost create "in alta parte" si le-a pus Dzeu la plezneala pe Pamant ca sa aiba despre ce vorbi unii pe net peste vreo 7300 de ani...Think!


Urban

#422
Si ca sa putem face o comparatie intre mai multe elemente, uite o statueta din aceeasi perioada dar mai..."umana"..Parca e totusi o diferenta intre ele, nu?
Ia sa intrebam un arheolog sa vedem ce ne poate spune despre figurinele astea...poate ne lamureste si pe noi cum sta treaba.
Crezi ca statuetele de mai sus erau facute sub influenta "ierburilor" ?
Sau aveau prea multa "imaginatie" preotii sau sculptorii ?

liteady73

Salut Urban ! ...  :-D

Bun ... e bine...

Ca m-ai zapacit.  :-D E mai bine asa  :-D

A doua fotografie "ubaid2.jpg" de unde ai gasit-o? E chiar ciudata comparatia care se face acolo... E interesanta.

Apropo, nu-s "cap patrat" cum crezi. Doar ca avem teritoriu comun in logica si ratiune :-)
Te cred cand zici ca exista intruziuni de genul acesta in istorie. Dar trebuie dovedite. Una e sa intuiesti (calea geniului) si alta sa accepti fara sa fie explicate rational si fara de tagada originile acestei, sa-i zicem, realitati.

Iti multumesc pentru atentionare chiar daca stiu ca nu exista reptilieni ! :-D

darksid3

Logica si ratiunea sunt bune pana la un moment dat...tinute ca stindard pici in capcana....Dovada este trecutul, legile fizicii, etc. Cum introduci un concept nou,  ratiunea si logica se schimba  :wink:
11.11

Urban

Citat din: liteady73 din  17 August 2009, 17:15:03
A doua fotografie "ubaid2.jpg" de unde ai gasit-o?
E chiar ciudata comparatia care se face acolo... E interesanta.

Sunt pe net toate...nu se face nici o comparatie, toate sunt artefacte arheologice din perioada Ubaid.
Trebuie doar sa sti unde sa cauti...unii cauta pe YouTube, altii in alta parte.

Citat din: liteady73 din  17 August 2009, 17:15:03
Te cred cand zici ca exista intruziuni de genul acesta in istorie.
Dar trebuie dovedite.

Ok, ce inseamna "dovedit" pentru tine?...un reptilian in carne si oase viu, intr-o cusca solida si plimbat pe Magheru?...sau eventual unul mort?

liteady73

Deci... :-)

Stiu ca toti banuiesc ca exista ceva. Exista o multime de fire care directioneaza spre acesti asa-zisi reptilieni.

Daca exista, din puntul meu de vedere, sa le fie de bine. Dar nu mi-ar placea daca ar fi cum au fost descrisi. Rai, inalti, hiper-inteligenti. Seamana cu zmeii din basme.

De ce sa ma-ncurc. Lasa-i sa se dea singuri de vileag.

Nu cred ca exista pentru ca nu am vazut inca girafa  :-D Dupa ce-o vad... O sa... cred. Ca n-am incotro.  :-D

Urban

Citat din: liteady73 din  17 August 2009, 17:34:00
Deci... Stiu ca toti banuiesc ca exista ceva. Exista o multime de fire care directioneaza spre acesti asa-zisi reptilieni.
Daca exista, din puntul meu de vedere, sa le fie de bine. Dar nu mi-ar placea daca ar fi cum au fost descrisi. Rai, inalti, hiper-inteligenti. Seamana cu zmeii din basme.
De ce sa ma-ncurc. Lasa-i sa se dea singuri de vileag.

Nu toti banuiesc...doar unii.
Dar daca intr-o zi ai afla ca tu esti una din creatiile acestor asa zisi reptilieni?
Tot asa ai gandi?...sau ai incerca sa descoperi mai mult despre ei?
Esti sigur ca zmeii din basme sunt 100% creatia lui Petre Ispirescu sau a altora?
Spui tu ca ii lasi sa se dea singur in vileag...suntem in 2009, si tu si eu am trait doar o secunda ca sa zic asa, dar daca zgripturoii au reusit sa stea la "umbra" 7300 de ani, fi sigur ca se descurca si in continuare.

Citat din: liteady73 din  17 August 2009, 17:34:00
Nu cred ca exista pentru ca nu am vazut inca girafa   
Dupa ce-o vad... O sa... cred. Ca n-am incotro.

Am inteles, deci e musai sa apara la ProTv la Stiri, in direct un reptilian "buna seara dragii mei, ma numesc Zgrprtzk si sunt reptilian, sunt impreuna cu fratii mei just around si oricum nu aveti ce sa comentati ca de aici nu plecam"

Andreea Esca:
-Ati urmarit in direct comentariul lui Zgrprtzk, primul reptilian din Romania in direct la Stirile ProTv, stati aproape urmeaza un interviu mai amplu!

Cred ca trebuie sa iti faci o introspectie profunda :-P

padme

nu am inteles totusi de unde reiese din biblie ca lumea a fost creata acu' 6000 de ani?! am mai intalnit aceasta teorie si nimeni nu mi-a dat o explicatie. eu am luat-o pe metoda babeasca si nu prea mi-a iesit la socoteala. chiar pe wikipedia am gasit ceva despre un rabin care sustine ca de fapt acum 6000 de ani omul a primit suflet?!
in biblie am  gasit  faptul ca timpul biblic nu este acelasi cu timpul terestru.  :lol: chiar in nt este mentionat foarte clar intr-un verset -o mie de ani pt domnul sunt un an pt noi- sau ceva de genul- nu am biblia la indemana.

adam a fost rectificat ceva mai mult nu doar putin. :-D eu am gasit texte in care apare descris ca avand o inaltime foarte mare, coada, cineva mi-a zis ca a citit despre oameni cu solzi???, daca nu ma insel in enuma elis. robert cohen in atlantida spune ca oamenii sunt a 4- rasa originara de pe terra, precum si faptul ca au existat oameni jumate om jumate animal, erau considerati fiinte inferioare si folosite la munca la fel ca animalele.

dupa care mai sunt si pietrele de la ica unde oamenii sunt infatisati alaturi de mai multe specii de dinozauri??!! tot fara photoshoape.

Urban

#429
Citat din: padme din  17 August 2009, 18:16:31
.. mai sunt si pietrele de la ica unde oamenii sunt infatisati alaturi de mai multe specii de dinozauri??!! tot fara photoshoape.

Si din asta ce se poate intelege ?
Ca dinozaurii au trait cu oamenii ?...pai la scoala am invatat ca dinozaurii au disparut acum 65 de milioane de ani, m-au mintit profesorii?...pai ce interes ar fi avut, ca nu am ajuns nici parlamentar nici formator de opinie, etc...?....sa fi fost si profesorii mintiti la randul lor?...dar de ce?...care este adevarul ?

Daca in Biblie lumea a aparut acum 6000 de ani ...atunci ce e cu dinozaurii aia calariti de oameni ?
Sau stai, poate nu erau oameni, ci maimute...atunci ar fi explicabil...
Dar oricum s-a "dovedit" stiintific ca pietrele alea de la Ica sunt falsuri...un taran s-a desteptat intr-o noapte si a inceput sa sculpteze pe bolovani diversele clase de dinozauri (Triceratops, Archaeopteryx si asa mai departe)...destept taranul!


Citat din: padme din  17 August 2009, 18:16:31
..adam a fost rectificat ceva mai mult nu doar putin....eu am gasit texte in care apare descris ca avand o inaltime foarte mare, coada, cineva mi-a zis ca a citit despre oameni cu solzi???

Fi draguta si arata-ne si noua textele acelea...multumesc.
Zici ca "cineva" ti-a zis....cam cand ai de gand sa incepi sa iti pui intrebari serioase si evident sa incerci singura sa gasesti raspunsurile?
Nu o lua ca pe un repros ci ca o sugestie.


padme

Citat din: Urban din  17 August 2009, 18:29:16
Si din asta ce se poate intelege ?
Ca dinozaurii au trait cu oamenii ?...pai la scoala am invatat ca dinozaurii au disparut acum 65 de milioane de ani, m-au mintit profesorii?...pai ce interes ar fi avut, ca nu am ajuns nici parlamentar nici formator de opinie, etc...?....sa fi fost si profesorii mintiti la randul lor?...dar de ce?...care este adevarul ?

Daca in Biblie lumea a aparut acum 6000 de ani ...atunci ce e cu dinozaurii aia calariti de oameni ?
Sau stai, poate nu erau oameni, ci maimute...atunci ar fi explicabil...
Dar oricum s-a "dovedit" stiintific ca pietrele alea de la Ica sunt falsuri...un taran s-a desteptat intr-o noapte si a inceput sa sculpteze pe bolovani diversele clase de dinozauri (Triceratops, Archaeopteryx si asa mai departe)...destept taranul!

da :))))))))) poate era paleontolog amator! cred ca am citit despre asta, precum si despre datarea pietrelor si de adancimea santurilor sculpturilor care nu prea ar fi putut falsificata. acuma... nu's ce sa mai zic.

padme

#431
ceea ce am gasit eu se afla intr-o enciclopedie de nume si personaje mitologice, unde,  fiecauri nume ii sunt atasate toate scrierile legate de acesta! nu o am in posesie, doar am citit din ea, inca o caut!

"cineva" -persoana imi este prietena- tu cati ani crezi ca am? a citit mult mai multe decat mine in mai multe limbi si in plus de asta are niste calitati mai speciale, nu prea ii sta in obicei sa vorbeasca prostii. dupa cum am zis nu mai retin exact daca a gasit chestia respectiva in enuma elis sau altundeva. si crede-ma raspunsurile le-am gasit intotdeauna singura.

Tayka

Problema personajului Adam este dupã pãrerea mea f.nepotrivitã în timpul real ,pentru-cã iatã dupã ce Cain la avut ca fiu pe Enoh,acesta pe Irad,Irad pe Mehuiaiel,acesta pe Metuºiaiel,apoi a venit Lameh,Iabal,Iubahal,Tubai..în total vreo 12 generaþii,timp în care strã-strãmoºul lor Cain care a murit de mult-deci dupã milenii,tatãl lui Cain- Adam începe sãi facã din nou cu ochiu neveste-sii ºi aceasta se apucã ºi-l naºte pe Set.Chit cã Domnul la binecuvântat sã trãiascã 930  de ani tot nu iasã la socotealã niscai secole, numai aºa dacã a existat ºi Adam 2...ªi ar mai fi o f. mare ciudãþenie –cine o fii fost mireasa lui Cain?? S-ar zice cã a fost o prinþesã din þara Nood dela rãsãrit de eden,Pãi cum adicã ..împãrãþii,prinþese,popoare,în timp ce pe pãmânt se aflau conform Genezei doar..3 oameni.:Adam Eva ºi Cain .Cine ar putea sã mã ajute vã rog.?

:? :? :? :ufo: :rocket:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Urban

#433
Citat din: Tayka din  17 August 2009, 20:59:14
Problema personajului Adam este dupã pãrerea mea f.nepotrivitã în timpul real...

Problema lui Adam este ca nu a fost doar "un" singur exemplar...
Adam (Lulu Amelu) este un "grup" de specimene.
Din scrierile si descrierile sumerienilor si babilonienilor, reiese foarte clar ca primul grup de "oameni" a fost creat "artificial" cu unicul scop de a munci in slujba "Zeilor".

"Faptura al carei nume l-ati pomenit, exista.
Trebuie sa o facem dupa asemanarea Zeilor"


"Cand au fost creati oamenii,
nu cunosteau painea ca aliment
si nu se imbracau cu haine.
Mancau plante ca oile,
beau apa dintr-un sant.."


Scrierile mesopotamiene sunt singurul element de legatura in ceea ce priveste aparitia brusca a lui Homo Sapiens, si in plus, vechile texte au fost izvorul de inspiratie pentru Facerea biblica.
In scrieri se specifica in mod clar ca a fost nevoie de mult timp, pentru a gasi "asemanarea" (compozitia genetica) potrivita.
Sa nu uitam faptul ca si astazi, cercetatorii, necesita multe incercari in domeniul manipularii genetice si al clonarii, pentru a ajunge la un rezultat "perfect".
Textele antice descriu si acele incercari ca fiind la fel de complicate...Asa cum se intampla si in prezent, s-a intamplat probabil si in cazul lui Lulu Amelu, care a avut nevoie de mult timp pentru a ajunge la un rezultat "perfect".
Pana a ajunge la "exemplarul" perfect, a fost nevoie de mai multe "imperecheri", si este foarte probabil ca acum sute de mii de ani cei care l-au creat pe Adam sa se fi confruntat cu aceeasi problema.

Altfel nu se poate explica faptul ca nu numai vechile scrieri din Mesopotamia contin descrieri cuprinzatoare despre experimente, imperecheri si hibrizi...exista multe alte culturi si scrieri care atesta scrierile babilonienilor, respectiv sumerienilor.
Singura explicatie plauzibila este ca a existat o perioada de incercari si experimente, pana cand "Zeii" au gasit "combinatiile" si metodele potrivite pentru primii Adami...Cuvantul sumerian pentru Om era LU (muncitor, slujitor), iar denumirea LULU este o combinatie a celor doua notiuni...

Da, Omul a fost creat pentru a fi "sclav" (si inca este, mai mult ca niciodata)
In acea perioada de incercari si experimente, s-au creat implicit o multitudine de mutatii si hibrizi...
In Epopeea lui Ghilgames se vorbeste de asemenea, despre un hibrid, Enkidu, viitorul prieten si insotitor de drum al lui Ghilgames:

"Trupul ii este acoperit de par,
are par pe cap ca o femeie,
nu are familie, nici patrie,
se hraneste cu iarba ca gazelele,
bea apa numai cu animalele salbatice,
inima sa se bucura la vederea
pestilor din apa.."


In concluzie, exista extrem de multe indicii cu privire la creaturi ciudate sau hibrizi care pot fi gasite nu numai in vechi imagini sau picturi, in Egipt spre exemplu, multe drumuri procesionale sunt "pavate" cu hibrizi (sfincsi).
Cardinalul Eusebiu scria in secolul al IV lea despre hibrizi care isi datorau existenta "toanelor" Zeilor:

"Cu coapse de capra si coarne pe cap,
si altele, cu copite de cal, sau cu trup de cal
in partea din spate si trup de Om in partea din fata.
Zeii au creat si tauri, cu capete de Om
si caini cu patru picioare
a caror coada sa semene cu coada unui peste
si cai cu capete de caine..."


Eusebiu a preluat aceste descrieri din textele preotului babilonian Berossos.
Chiar pe tablitele babiloniene gasim imagini ale unor hibrizi, Oameni inaripati sau creaturile descrise de Eusebiu, oamenii cu picioare de capra...tot ce putem face e doar sa cascam ochii mai bine.

Grecul Hesiod scrie in "Teogonia" sa (lucrare mistica despre provenienta Zeilor) ca odata existau monstrii inspaimantatori, care fusesera creati chiar de catre Zei.

Manetho scrie de asemenea in opera sa cuprinzatoare despre faraoni, despre perioadele dinastice si despre hibrizi, care fusesera creati chiar de catre...Zei.

Sfinxul din Gizeh, este exemplul perfect pentru perioada hibrizilor, un simbol pentru aspectul combinat de animal si Zeu....nici pana astazi nu s-a stabilit cu exactitate cand anume a fost ridicat Sfinxul.


Urban

Parca incep sa semene a "altceva" basmele...
Dar probabil ca m-am tzacanit eu si trebuie sa iau niste Xanax, nu pot sa imi permit sa pun la indoiala cuvantul preotilor, vorba aia, din gura lor "Adevar" iese.