Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

prodcomb

Nu este o analiză de nota 10, dar rezultatul este acelaşi: este un avion observat în condiţii mai deosebite.
Oricum, punctul luminos l-a "marcat" corect.
Încă o dată observaţiile numai cu aparatul fotografic îşi arată limitele; un bun binoclu de 8x30 sau o lunetă 20x50 limpezeau imaginile.
Am observat şi eu de nenumărate ori asemenea avioane (şi puncte luminoase în apropiere); dar nu am poze!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  01 Iulie 2015, 21:19:57
Nu este o analiză de nota 10, dar rezultatul este acelaşi: este un avion observat în condiţii mai deosebite.

Tot spuneti ca e un avion,dar eu nu-l vad...am vazut avioane inainte si dupa asta,in aceeasi zona si acelasi interval de timp...am si pus o fotografie cu unul,care se vede CLAR  ca e avion...dar in cazul acestor fotografii tot ce am putut vedea a fost dara de condens,ca si cum aparatul ar fi fost MIC...in genul unui avion de vanatoare,caz in care ar fi fost imposibil sa aiba darele alea de condens...


Citat din: prodcomb din  01 Iulie 2015, 21:19:57Oricum, punctul luminos l-a "marcat" corect.

adica asa?
Citat din: Guest din  01 Iulie 2015, 14:34:30
Varful aripii este indoit in sus si acest varf de aripa reflecta o parte a razelor solare in fotografia DSC_0570.jpg - lumina din stanga.

Sa-mi scuzati expresia,dar asta este o speculatie...pura speculatie.Nu se vede avionul,nu se vede nimic acolo ce ar semana cu un avion,dar culmea,varful aripii,INDOITE IN SUS,a reflectat razele solare,si gata punctul perfect alb...nu portocaliu,nu rosu,desi soarele era la asfintit...


Citat din: prodcomb din  01 Iulie 2015, 21:19:57Încă o dată observaţiile numai cu aparatul fotografic îşi arată limitele; un bun binoclu de 8x30 sau o lunetă 20x50 limpezeau imaginile.

Mda...o imagine pe care poti face zoom nu e buna...e mai bun un binoclu.Ce sa zic...






Citat din: prodcomb din  01 Iulie 2015, 21:19:57Am observat şi eu de nenumărate ori asemenea avioane (şi puncte luminoase în apropiere); dar nu am poze!

Stiu...nu ai nici poze,nici nu mi-ai explicat cum soarele poate crea 2 reflexii paralele pe un balon...de fapt,tu doar faci debunkereala pe acest forum,fara sa aduci vreodata argumente viabile si valabile.Nu ai raspuns pana acum la nici una dintre cerintele colegilor de forum vizavi de masajele pe care le postezi...pur si simplu arunci niste raspunsuri,si iti vezi de treaba,chit ca raspunsurile alea,de cele mai multe ori sunt scoase din burta-ti proprie...
   Ma rog...poate ca asa iti castigi si tu existenta...in fond,viata e dura,nu-i asa...tovarase?



"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Cea mai bună dovadă, tovarășe, este că nu se vede avionul în poze; s-ar fi văzut prin binoclu sau lunetă pentru că este contrastul prea scăzut între silueta avionului și cer pentru aparatul foto. O spun în urma multor observații de același fel cu cea pozată de tine.
Observă mai mult natura, dar cu mijloace adecvate. Și nu trage concluzii pripite; observă de mai multe ori același fenomen.

Răspunsurile mele sunt bazate pe experiență nu pe structuri anatomice. Nu am timpul necesar pentru detalieri (umplere de goluri de experiență sau cunoștințe).

PS
Mai aștept un răspuns la reflexiile duble sau multiple pe un balon.

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Citat din: prodcomb din  01 Iulie 2015, 21:19:57
...
Încă o dată observaţiile numai cu aparatul fotografic îşi arată limitele; un bun binoclu de 8x30 sau o lunetă 20x50 limpezeau imaginile.
...
Oare? Si daca prin binoclu vedeai tot ceva de neinteles? Fara poze, cum explicai in cuvinte ceea ce ai fi vazut? O poza, chiar daca nu detine toate informatiile, ofera totusi detalii pe care mai devreme sau mai tarziu amintirile oricum le estompeaza. Ramai doar cu niste relatari, te crede cine vrea... Recent am vazut si eu un avion la nord-est, seara la apus, avea o trena cam de 3 grade dupa el, groasa, gri-neagra, iar avionul era o stea rosie cam de magnitudine -4 doar atat se vedea din el, o lumina puternica rosie, nici o forma de avion. Absolut spectaculos! Din pacate, nu am poza sa o impartasesc si eu pe aici exact ce am vazut... pacat.
Un aparat foto cu un teleobiectiv de 300mm imortalizeza imagini cam ca cele vazute printr-un binoclu 8x, iar daca fotograful e bun si foloseste expunerile manuale corecte, s-ar putea sa iese ceva frumos (asta ar fi un caz ideal, dar de dorit).

Citat din: prodcomb din  01 Iulie 2015, 21:19:57
...
Am observat şi eu de nenumărate ori asemenea avioane (şi puncte luminoase în apropiere); dar nu am poze!

Iarasi... pacat!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

#334
De acord.
Voi face poze pentru acest tip de observații. Singura complicație: va trebui să folosesc trepiedul sau fixarea aparatului foto pe/de ceva.

Mi-am adus aminte de
www.flightradar24.com/

Am alipit cele doua postari. StarDust
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Condiţiile meteo nu au permis apariţia efectului de "măturică".
Apar doar reflexii.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

În prima poză s-a "strecurat" ceva (în partea stângă).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

jean

Citat din: prodcomb din  14 Iulie 2015, 22:04:43
În prima poză s-a "strecurat" ceva (în partea stângă).
Cred ca este vorba de o insecta ce trece aproape de obiectiv si este defocalizata
Adevarul este dincolo de noi

prodcomb

Citat din: jean din  15 Iulie 2015, 19:57:11
Cred ca este vorba de o insecta ce trece aproape de obiectiv si este defocalizata

Cerul era săgetat de rândunele, deci este o rândunică în mișcare specifică zbor: ridicare a aripilor deasupra capului.

PS
ele sunt cauza numeroaselor șuvițe filiforme de găinați de diferite nuanțe pe care le găsesc pe parbriz și caroserie; din cauza aceasta ședința de observare a avioanelor din comuna Bujoru de Teleorman a fost întreruptă de un astfel de incident (sau noroc cum zic unii) :)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

#339
Citat din: StarDust din  02 Iulie 2015, 09:12:54
Oare? Si daca prin binoclu vedeai tot ceva de neinteles? Fara poze, cum explicai in cuvinte ceea ce ai fi vazut? O poza, chiar daca nu detine toate informatiile, ofera totusi detalii pe care mai devreme sau mai tarziu amintirile oricum le estompeaza. Ramai doar cu niste relatari, te crede cine vrea... Recent am vazut si eu un avion la nord-est, seara la apus, avea o trena cam de 3 grade dupa el, groasa, gri-neagra, iar avionul era o stea rosie cam de magnitudine -4 doar atat se vedea din el, o lumina puternica rosie, nici o forma de avion. Absolut spectaculos! Din pacate, nu am poza sa o impartasesc si eu pe aici exact ce am vazut... pacat.
Un aparat foto cu un teleobiectiv de 300mm imortalizeza imagini cam ca cele vazute printr-un binoclu 8x, iar daca fotograful e bun si foloseste expunerile manuale corecte, s-ar putea sa iese ceva frumos (asta ar fi un caz ideal, dar de dorit).

Iarasi... pacat!



Avion pe cerul Vienei.
Fotografie selectată din multe zeci făcute cu Cannon HF11.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

classic

O pasare? Avion? Elicopter? Ieri am prins vreme faina si am facut cateva poze unor formatiuni noroase. 
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

prodcomb

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: alx din  02 Ianuarie 2013, 21:55:09
@prodcomb.
La Otopeni vin doar daca pot privi din turnul de control... ;D altfel nu are rost.Si am vazut multe lucruri interesante nu la Otopeni,ci la Frankfurt,unde acu vreo 3 ani am stat 3 zile la cativa km de aeroport...si singura distractie era sa urmaresc avioanele care vin si pleaca,recte in timp ce erau pe panta de coboare sau luau altitudine...

Nu-ți recomand TURNUL ci terasa turnului, pentru că din TURN vezi prin două rânduri de geamuri (e drept că de bună calitate).
Dar nu este nevoie de înălțime pentru observațiile noastre. Practic avem nevoie de trasee diferite ale avioanelor și de zone degajate (parcuri) pentru observații ale avioanelor îndepărtate.
Anul acesta am reușit la Viena, pentru că are multe parcuri și multe avioane pe diferite trasee.
Dacă ai urmărit avioanele pe panta de coborîre sau de decolare trebuie să fi văzut un fenomen fizic care se obsrvă la capetele aripilor. Mai bine se observă din lateralul avionului, nu de sub avion (cum am încercat eu în capul pistelor, nu se vede).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Dacă se poate locația și cam ce păsări zboară ziua prin locație; după aceea mai vedem! ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

abyss