Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jean

Nu sunt lumini de aeroport sigur. Aeroportul este mult mai la nord (70-90 grade). Fenomenul se manifersta deasupra cartierului unde sunt constructii, la o intlime mai mare fata de constuctiile din fundal. vezi luminile. Da am filmat cu zoom mare 20-26x din aceasta cauza luminile au o miscare aleatoare, nu am folosit trepied. Am filmat de la etajul 7 si blocul este pe o magura.
Adevarul este dincolo de noi

Arhanghelul

#256
Azi un fenomen straniu ... soarele a rasarit ... de la Vest ...  :mrgreen:

Poza a fost facuta prin geam ... dar ""chestiunea"" solara este un corp astronomic real (nu reflexie/refractie) ... Sorel cel mic ... poza facuta spre Vest ... din zona de Sud-Vest a orasului ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

abyss

Citat din: jean din  15 Mai 2014, 09:38:46
Nu sunt lumini de aeroport sigur. Aeroportul este mult mai la nord (70-90 grade). Fenomenul se manifersta deasupra cartierului unde sunt constructii, la o intlime mai mare fata de constuctiile din fundal. vezi luminile. Da am filmat cu zoom mare 20-26x din aceasta cauza luminile au o miscare aleatoare, nu am folosit trepied. Am filmat de la etajul 7 si blocul este pe o magura.
Pune urgent un trepied acolo in balcon sau la geam.... *,,Pentru că oricând se poate întampla lucrul acela..." (lt-col p.m. Doru Davidovici)

Arhanghelul

Poza facuta azi dimineata la VEST ... ce este ?

P.S. Repet corpul este real si astronomic ... am folosit zoom ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

jean

Citat din: Arhanghelul din  15 Mai 2014, 11:38:25
Poza facuta azi dimineata la VEST ... ce este ?
Este Luuuuuuna! Luna se afla dimineata la Vest.  :-D
Adevarul este dincolo de noi

Arhanghelul

Citat din: jean din  15 Mai 2014, 13:31:44
Este Luuuuuuna! Luna se afla dimineata la Vest.  :-D

Corect ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

jean

Citat din: Guest din  15 Mai 2014, 11:26:52
Deci este vorba de lumini de semnalizare pentru macarale? Foarte frumoasa filmarea!
Cooorect!..........Este vorba de macaraua din imaginea de jos. Ati vazut ce usor putem fi pacaliti de anumite lumini care sclipesc noaptea pe cer? Mai ales daca nu cunoastem locul respectiv.
Adevarul este dincolo de noi

panta_rh_ei

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

spooky

Care e părerea voastră? Ce creți că s-a fotografiat?

Părerea mea e că e vorba de o reflexie...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Ganditorul

Foarte interesant. Poti da, te rog, punctele cardinale. Adica reflexia circulara se afla spre N-S-E-V.
Multumesc.

prodcomb

Ar fi interesant de văzut obiectivul fotografic şi montura sa.
Eu aş fi făcut câteva fotografii cu diferite distanţe unghiulare ale obiectului strălucitor faţă de axa optică a obiectivului şi la diferite azimuturi (mişcări în planul orizontal şi în cel vertical).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Ganditorul

Parerea mea este ca varianta unei reflexii devine invalida. La felul cum arata desenul rotund al norilor/aburilor si la timpul de expunere de 8 sec ...cred ca nici cu "ochiul liber" nu puteam vedea ceva la momentul fotografiei. Cred ca este o forma vaga, compusa si vizibila doar la expunere indelungata. Ce este cu adevarat ...habar n-am.  Ce a generat-o ...la fel. Dar seamana cu imaginea ce era celebra prin 2010 in Norvegia -  acea spirala ce venea/pleca spre neant.

prodcomb

Mai sunt reflexii pe norii nopţii de la celelalte surse de lumină, dar asta, datorată luminii din apropierea axului optic al aparatului, este este cea mai vizibilă.
Reflexia are loc pe partea interioară a monturii obiectivului.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Ganditorul

Poate ca un desen explicativ ar lamuri ipoteza reflexiei spusa mai sus - avand in vedere ca presupusa imagine a reflexiei lentilelor din interiorul aparatului apare la un unghi mai mare de 45 gr fata de directia de fotografiere, fata de directia unde se afla principala sursa de lumina.