Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adrian75

Ma gandesc sa port mereu aparatul foto cu mine,sper ca data viitoare sa am mai mult noroc!

StarDust

Citat din: StarDust din  02 Decembrie 2013, 09:53:00
...
Cred ca de acum incolo voi avea la mine tot timpul un monoclu 10x20  :roll:

Eu am rezolvat  :mrgreen: :lol:

Acum sunt cu "luneta" la purtator. E o jumatate de binoclu Tasco metalic imbracat in cauciuc 10x20 care a fost rupt accidental in doua.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

#227
Arată bine. Eu am un 15-50x21 [EDITAT].
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#228
Citat din: prodcomb din  04 Decembrie 2013, 11:56:39
Arată bine. Eu am un 15-50x21 de la ...


Fain instrument! Mai ales ca merge pana la 50x
Acum ca sa ne intoarcem la subiect, ce parere ai de observatia mea? Atasez si o poza (decupaj)  cu locatia, facuta pentru intelegerea mai corecta a fenomenului. Si nu era vorba de perceptia deformata a realitatii, chestia a fost observata simultan de trei persoane.
Am mai facut cateva precizari suplimentare si in acest topic.

P.S.
Ti-am editat postarea (1.7 regulament).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Cerul este înnorat, dar sunt nori tip Cirrus prin care se poate vedea.
Poate fi reflexia pe un avion a Soarelui care este jos la apus. Avionul poate să nu lase o urmă suficient de vizibilă. Culoarea roşcată provine de la imagistica de pe avion.
Am urmărit de multe ori reflexiile pe avioane şi sunt de durată şi foarte strălucitoare. Când se sting, dacă nu există un instrument optic, nu se vede nimic pe cer.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#230
Din pacate explicatia nu e valabila, de la linia trasata de mine nu se vedea nici o stea, deci prin norii aia nu se vedea nimic. Plus, lumina a fost perfect stationara timp de aprox 3-4 minute chestie verificata fata de un reper terestru ce nu se vede in poza pusa. Am urmarit de "n" ori avioane la apus, in 3-4 minute parcurg o distanta vizibila chiar aflate mai jos spre orizont decat ca si in acest caz.
Imagistica de pe avion nu afecteaza culoarea reflexiei luminii soarelui. La cate cazuri am observat sunt absolut sigur de asta.
Sent using Tapatalk
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Traiectoria de zbor a avionului era apropiată de raza de vizare a observatorului; Soarele, corpul avionului şi observatorul se află într-un plan în care are loc reflexia razei solare pe avion, care datorită primei condiţii durează minute.
Culoarea era dată de lumina venită de la Soarele care apune sau de la culorile avionului.
Eu am observat de multe ori aceste reflexii, dar durau doar zeci de secunde datorită traiectoriei înclinate mai mult pe raza de observare. Au fost şi cazuri când avionul nu a lăsat urmă; l-am putut urmări cu IOR-ul 8x30 şi tot la apus de Soare.
Nu am făcut poze.
Ataşez ce am găsit în reţea.

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

La 30 grade deasupra orizontului avionul nu avea cum sa se deplaseze (minute) in planul in care eu priveam. In plus, lumina era rosie (nu portocalie) cum e data de apus. Inca ceva, nu observ cerul de ieri, :) stiu ce vorbesc (scriu) de aceea am si postat aici observatia.

Sent using Tapatalk

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Nici eu nu observ cerul de ieri, dar îl observ în fiecare zi şi cu ochii liberi şi cu un instrument optic bun. Şi aici un instrument optic bun arăta despre ce este vorba.
Este corect că era reflectată lumina apusului de Soare, mai rămâne să vedem de către cine; doar n-o fi vreun balon?
PS
Văd că este iar la modă IOR-ul 7x40 cu lentile din sticlă gălbuie şi reticul gradat în miimi; a fost şi este o bijuterie românească.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Instrumente bune am si eu, :) dar nu ma apuc aici sa le descriu... oricum, si eu sunt cu ochii pe sus multa vreme din zi si am vazut multe... identificate. Multam' pentru stradanie oricum.

Sent using Tapatalk

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Nu cred că ar fi rău să descriem instrumente optice bune şi practice; folosirea lor în cunoştinţă de cauză ar rezolva foarte multe observaţii, care altfel rămân cu semne de întrebare.
Personal nu am făcut nici o observaţie pe care să nu mi-o pot explica şi care să fie unică.
PS
Momentan "meşteresc" la un binoclu foarfece (periscop) 10x45, care cu cele două tuburi poziţionate orizontal (nu vertical, cum vedem în general în filme, etc.) amplifică de 10x ori vederea stereoscopică. Văd prin el de 10 ori mai departe tridimensional în spaţiu şi am şi un reticul telemetric.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  04 Decembrie 2013, 22:40:59
Văd prin el de 10 ori mai departe tridimensional în spaţiu şi am şi un reticul telemetric.
Adica daca cu ochiul liber vad pana pe la vreo 10km departare,cu binoclul-minune vad pana la 100km?   Si vad si tridimensional? Adica vad tridimensional,ca doar e...binoclu! ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  05 Decembrie 2013, 00:26:29
Adica daca cu ochiul liber vad pana pe la vreo 10km departare,cu binoclul-minune vad pana la 100km?   Si vad si tridimensional? Adica vad tridimensional,ca doar e...binoclu! ;D

Cu ochii liberi omul nu vede în spaţiu până la 10 km, adică cu vederea stereoscopică.
Este un binoclu minune, dar l-au inventat alţii acum mai bine de 100 ani.
Amplificarea distanţei vederii stereoscopice este dată de grosisment, în cazul binoclului meu 10x.
Practic măreşte distanţa interpupilară de la 6,5 cm la 65 cm cât este distanţa între centrele obiectivelor cu tuburile portobiectiv dispuse orizontal. Deci îmi depărtează ochii binişor!

Pentru StarDust: acum de dimineaţă am văzut lumina Soarelui reflectată pe un avion care venea către mine dar în unghi mic, ascuţit. Înălţimea faţă de orizont era cam 20 grade, durata observaţiei cam 3 minute. Avionul lăsa însă urmă. Când s-a stins lumina aproape să nu-l mai văd cu ochiul liber; m-a ajutat urma pe care o lăsa. Strălucirea era în culoare albă, Soarele fiind deasupra orizontului. Deplasarea în azimut a fost imperceptibilă, dar deplasarea în înălţime a fost sesizabilă, dar nu mare.
Pe frigul care era nu am scos nici monoclul nici aparatul de fotografiat. A fost suficientă însă numai observarea vizuală.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#238
Nu contest, am vazut si eu nu de putine ori asa ceva. Sunt un observator al cerului cu ceva experienta in spate, nu uita :).  Dar asta face ca observatia ta sa difere de a mea:

Citat din: prodcomb din  05 Decembrie 2013, 09:11:36
... durata observaţiei cam 3 minute. Avionul lăsa însă urmă. Când s-a stins lumina aproape să nu-l mai văd cu ochiul liber; m-a ajutat urma pe care o lăsa.
...

Am ingrosat in citatul tau elementele din observatia ta care imi spun ca avionul s-a deplasat pe bolta cereasca cel putin 0,3-0,5 grade in 3 minute. In cazul observatiei mele lumina rosie a fost perfect STATIONARA lucru care m-a pus si mai tare pe ganduri, caci daca avea o traiectorie rectilinie oricat de scurta, eram dispus sa accept orice explicatie mai terestra.
Iar tot in acest caz, soarele era deja la -16 grade sub linia orizontului, si era deja intuneric.

P.S.
In prezent lucrez la un binoclu 20x123...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

  Dupa sedinta ASFAN de ieri am facut o plimbare prin Bucuresti. Cu acest prilej am facut cateva poze prin centru.
Doua sunt interesante pt. acest topic. Sunt atasate mai jos.
Pe poza DSCN4291 undeva in partea stanga sus, apare o pata mai luminoasa pe cer, iar pe poza DSCN4292, apar doua pete luminoase cam in acelasi loc, ambele de forma ovala. Se obserava ca pozele au fost facute una dupa alta. S-a taiat un pic din ele si au fost micsorate pt. a incapea aici.
Deci, cum spune si titlul ,,Ce credeti ca am fotografiat acolo?........"
Mentionez ca, eu am deja o parere formata in acest caz. Dar nu sunt sigur suta la suta. Voi ce ziceti ca am prins acolo?.......ET vor sa vada taierea porcilor si eataganele noastre? Pai care porci in Bucuresti? Or fi si pe aici, numai ca astia nu sunt de taiat. Mai departe sa-si imagineze fiecare ce vrea.
Adevarul este dincolo de noi