Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Rayden

@padme.. sa zicem ca te scuz.  :mrgreen:

link catre poze la marimea lor

http://fastupload.rol.ro/c205b783a31080c3f2d8ff1da91bb0c2.html


Adina

Daca maresti putin a doua poza (DSC0167), cea din fisierul postat de tine, si te uiti in partea dreapta, in norul de deasupra muntelui, se pot observa inca doua obiecte/liniute  asemanatoare celui de langa cruce.
Cel mai frumos sentiment din lume este dat de mister. Cel care n-a cunoscut aceasta emotie are ochii inchisi.
Albert Einstein.

Adina

Si la o privire mai atenta, am observat ca si in prima poza apar, tot in partea dreapta. Sa fie lentila aparatului foto de vina???
Cel mai frumos sentiment din lume este dat de mister. Cel care n-a cunoscut aceasta emotie are ochii inchisi.
Albert Einstein.

prodcomb

Observaţiile au fost făcute şi cu: un binoclu 6 x 30, o lunetă 20 x 60.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

O punga de "fier" ... care nu este de la Billa ...  :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

StarDust

Citat din: Arhanghelul din  09 Noiembrie 2013, 11:28:32
O punga de "fier" ... care nu este de la Billa ...  :mrgreen:

Eu zic ca era translucida, si pot sa ofer si detalii despre modul in care "zbura",  aduca se rasucea tot timpul dusa de vant... Cu siguranta prin binoclu si mai ales prin luneta se vedea clar de ce natura era obiectul ;)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

Citat din: StarDust din  09 Noiembrie 2013, 14:40:08
Cu siguranta prin binoclu si mai ales prin luneta se vedea clar de ce natura era obiectul ;)
Ti-am urmat sfatul si m-am uitat cu binoclul si cu luneta insa degeaba  :oops:  pare a fi un balon partial umflat scapat si dus de vant sau punga de la un felinar chinezesc sau indian ca tot a fost sarbatoarea Diwali sau Festivalul Luminilor .
Ah, acum ma gandesc ca te refereai la faptul ca te-ai uitat cu binoclul la obiectul real si nu la poza lui.
Tulai-doamne , care o hi adevaru' ?
:lol: :lol: :lol: :lol:

StarDust

fiulploii ce ai inteles Tulai-Doamne! prodcomb a omis sa ne descrie mai exact si cum zbura obectu' ca sa ne prindem mai bine de ghicitoarea lui, asa ca m-am hazardat eu la niste completari. No' acu is' curios cat de bine am nimerit-o  :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Este o banală pungă de plastic dusă de vânt; dacă avea şi un model pe ea era mai "interesantă". Am observat-o când se proiecta pe nori, apoi a coborât destul de repede (cam un minut) şi a căzut în curtea vecinului. Evoluţia a fost destul de "spectaculoasă", cu răsuciri, reveniri, oscilări, etc.; era la voia vântului.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Fotografia nu am făcut-o eu, am găsit-o în reţea.
Peisaj în 1917 şi un "cartof" pe cer.
Problema este cu cartofu' !
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

"Cartoful" = Zeppelin de recunoastere aeriana din WW1
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

E prea mult zis Zeppelin; era captiv şi era şi franţuzesc.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Vă mai prezint o fotografie găsită în reţea.
Departe, în zare, un castel din nori răsare!
Oare?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Lampa de iluminat agatata pe cablu intre doi stalpi deasupra strazii? :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: prodcomb din  17 Noiembrie 2013, 22:10:21
Vă mai prezint o fotografie găsită în reţea.
Am o singura intrebare : te-ai uitat la titlul acestui topic?
  Si nu,nu trebuie sa-mi raspunzi,intrebarea era...retorica!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."