Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Xanadron

Doar la o privire superficiala par a fi nori lenticulari.
Inclin sa cred insa ca NU-S, dar, repet, chiar dac-am sti sigur ca-s OZN-uri :ufo: in vreun stadiu intermediar de (de)materializare, tot n-am avea habar scopul vizitei lor (cine e si ce vrea ei). :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Citat(cine e si ce vrea ei)

Sau am putea concluziona ca doar in anumite conditii sau in prezenta anumitor persoane (trecute de un anume prag...) se pot observa ceva semne pe cer ale prezentei OZN, prezenta care a fost dintotdeauna - dar noi nu o puteam zari. Cam cum e si cu "sunetele ciudate" care desi urla ca "sirena lui Roaita" doar unii le pot auzi si inregistra .
Cat despre  prezenta unor civilizatii ocrotitoare versus civilizatii care ne pun jugul pe creier evidentele incep sa fie de necontrazis - cum a fost si cu ultimul meteorit distrus de "ceva" deasupra Rusiei. Chestie de "prag" - parerea mea .

fiulploii

Nu sunt nori si nici nave .
Citat din: Xanadron din  16 Aprilie 2013, 12:08:01
.., chiar dac-am sti sigur ca-s OZN-uri :ufo: in vreun stadiu intermediar de (de)materializare, tot n-am avea habar scopul vizitei lor (cine e si ce vrea ei). :-D
Acelasi principiu se poate aplica si pentru TR-3B , nu? Si atunci ce rost toate aceste discutii ?
Citat din: romulus din  16 Aprilie 2013, 11:46:07
Sunt vreo doua sau trei aeronave  care au activat optiunea "invizibil"  :-D !
Nu?
Am zis !
8-) Deduc ca stii ceva ''top-secret'' pe tema asta . Ai putea sa ne spui si noua oarece?

Citat din: Ganditorul din  16 Aprilie 2013, 13:32:43
. Chestie de "prag" - parerea mea .
Sau chestie de locatie . Analog fenomenului propagarii undelor unui cutremur . O cladire poate ramane neafectata desi cele din jur sunt ''praf''.
Parerea mea..

Pozele au fost facute prin geam , in camera situata la etajul unu al cladirii cu ''neonul aprins'' .

Rayden

salutare,

acu' vreo saptamana, am facut niste poze pe la munte..@ busteni..dintre toate, am gasit vreo 5 poze mai..interesante pe care vi le postez aici sa va dati cu parerea..

le impart in 2 serii - prima serie cu ceva ce pare a fi un avion... tin sa spun ca l-am vazut cu ochiul liber, si desi aveam cu mine si un teleobiectiv, recunosc, mi-a fost cam lene sa il montez si sa fac poze mai de-aproape..
am pus o poza, sa ii zic etalon, cu un avion ce zbura cam pe "aceasi ruta" pentru a scoate in evidenta detaliile acestuia (aripi, ampenaj vertical)..asta vis-a-vis de obiectul la care nu se disting aripile..(desi, pot fi mai multi factori implicati: poate nu zbura aproximativ pe aceasi ruta, aceasi inaltime..distanta fata de mine ca observator, etc..)

si, a doua seria, cu niste "obiecte" pe care nu le-am vazut cu ochiul liber..fiind mai mult interesat de ceea ce pozam

astept pareri si ..pareri  :mrgreen:  :rainbow:

Rayden

si, dupa cum spuneam...seria a doua..cu unknown things..

so, folks, what do ya think I got in the pics?

ca sa va fie usor, am incercuit questiile din toate pozele  :mrgreen:

deci, astept impresii....  :-D

uforever

Te-ai dat cu parapanta? :-D sau te pomenesti ca ai pozat vreun trabuc spatial :-) Oricum ar fi, congratz, interesante poze, mi-am bulbucat un pic ochii p'aciulea :-o

padme

Da, ce apare în postarea 2, poza 2, eu am văzut ieri două bucăţi albe "jucându-se" - ce naiba sunt?

Arhanghelul

#187
Citat din: padme din  24 Iunie 2013, 22:32:55
Da, ce apare în postarea 2, poza 2, eu am văzut ieri două bucăţi albe "jucându-se" - ce naiba sunt?

Ai uitat sa specifici ca le-ai vazut in partea de nord- vest a  Italiei ... :-D
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

padme

Am uitat, sau mi s-a părut în plus - oricum, comentatorii suntem câţiva care intrăm pe toate subiectele, aşa că cine citeşte aici citeşte şi dincolo :))

Măh Rayden, dar de ce ultimele două fotografii din a doua postare sunt mai deschise? Chiar a doua care mă interesa foarte mult, este foarte deschisă. Zici că n-ai văzut chestia aia cu ochiul liber?

Mă gândesc că cele de la "avioane" ar putea fi şi păsări - care în funcţie de cum zboară şi cum bate soarele pot părea altceva!

Rayden

Citat din: padme din  25 Iunie 2013, 09:54:21
Am uitat, sau mi s-a părut în plus - oricum, comentatorii suntem câţiva care intrăm pe toate subiectele, aşa că cine citeşte aici citeşte şi dincolo :))

Măh Rayden, dar de ce ultimele două fotografii din a doua postare sunt mai deschise? Chiar a doua care mă interesa foarte mult, este foarte deschisă. Zici că n-ai văzut chestia aia cu ochiul liber?

Mă gândesc că cele de la "avioane" ar putea fi şi păsări - care în funcţie de cum zboară şi cum bate soarele pot părea altceva!

apai mai Padme, nu am vazut cu ochiul liber questiile alea..pentru ca ma interesa altceva..o poza are in jur de 9 - 10 mega..asa ca nu le pot pune aici datorita limitarii..o sa arhivez mai incolo..

in poza unknown1 (care este un crop din original), sa stii ca am vrut sa pozez o questia din mijlocul muntelui..si asta fiindca cu ochiul liber imi parea ca acolo ar fi vreo..urma de pestera..sau ceva interesant ..
in poza unknown2 (care la fel, e un crop din poza originala fiind cam la fel de mare..) eram interest de o structura a muntelui..
am un Nikon d3200 cu obiectiv 18-55mm..aveam la mine si un teleobiectiv 55-200mm..dar de lene..de ne-lene..nu l-am montat  :oops: si, deci, am dat pe zoom maxim..si cu conditiile meteo..deschiderea diafragmei..etc..a iesit poza asa cum o vezi mai jos  :-D

Rayden

Deci....alte pareri referitoare la ce am fotografiat?

Anybody? Somebody?  :mrgreen:

padme

Citat din: Rayden din  25 Iunie 2013, 13:01:05
apai mai Padme, nu am vazut cu ochiul liber questiile alea..pentru ca ma interesa altceva..o poza are in jur de 9 - 10 mega..asa ca nu le pot pune aici datorita limitarii..o sa arhivez mai incolo..

Crede-mă, dacă chestiunea în discuţie era vizibilă în faţa ta, cum reiese din fotografie şi se mai şi mişca, nu puteai să nu o vezi. Motivul este că nu era vizibilă, şi nu faptul că te uitai la altceva! - de-abia am reuşit s-o văd în fotografie şi chiar şi aşa nu ştim dacă nu cumva sunt nişte reflexii de lumină.

Rayden

Citat din: padme din  26 Iunie 2013, 09:58:28
Crede-mă, dacă chestiunea în discuţie era vizibilă în faţa ta, cum reiese din fotografie şi se mai şi mişca, nu puteai să nu o vezi. Motivul este că nu era vizibilă, şi nu faptul că te uitai la altceva! - de-abia am reuşit s-o văd în fotografie şi chiar şi aşa nu ştim dacă nu cumva sunt nişte reflexii de lumină.

@padme,

ceea ce ai vazut in pozele de mai jos e un..crop din pozele originale care sunt cam mari..o sa urc undeva pozele si cand o sa le vezi probabil o sa iti faci o idee cam cum e cu ..questiile pozate..
apoi, nu e ca si cum ar fi stat la 10 m in fata ta..ca sa iti sara in ochi..

au fost cateva observatii la care am fost martor..unde pe cer am vazut diverse lucruri (de la un apparent patrat negru in jurul caruia roiau niste avioane militare romanesti - mig-uri..pana la o ciudatenie cu un fel de baloane - postata si aici pe rufon..nu mai stiu unde ca am tot cautat-o si nu am gasit-o..) si in ambele cazuri obiectele erau destul de sus..si daca nu te uitai direct la ele..nu aveai nicio sansa sa le vezi..

nu neg ca poate or fi fost invizibile..sau vreo musca lunguiatza care zbura subluminic sau subsonic  :-D prin fata mea...sau reflexii ..sau mai stiu eu ce..oricum, astept si alte pareri si/sau idei..

padme

Măh Rayden, eu nu te trag la răspundere pt că nu le-ai văzut:))), ci mi-am spus părerea vizavi de asta - în sensul că dacă ar fi fost vizibile lăsai naibi peştera că o găseai acolo şi mai târziu! Eu m-am uitat la nimereală pe cer, şi dacă nu mă plictiseam şi nu mă decideam să urmăresc "avionul" ciudat, nu aş fi văzut ceea ce a urmat cu siguranţă! 

Aşteptă alte păreri şi eu sunt curioasă - eu mi-am dat cu părerea vizavi de ce ar fi putut să se întâmple şi nu asupra ceea ce sunt!

padme

#194
Alo, Rayden, cred că am înţeles ce-ai vrut să spui în postările de mai sus! De vină e "crop"-ul ăla, puteai să pui şi tu un cuvânt românesc, aşa că scuză-mi insistenţele! :))))))