Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

padme

#150
Citat din: uforever din  19 Februarie 2013, 01:41:24
Unde bre? fa-i un "sherculetz" sa vaza si "ocu" meu "ozenelu" :lol:

Mareste fotografia bre, dar tine imaginea pe silozul ala cu antene. Si o sa zaresti ceva.

Arhanghelul

Citat din: uforever din  19 Februarie 2013, 01:41:24
Unde bre? fa-i un "sherculetz" sa vaza si "ocu" meu "ozenelu" :lol:

Faca - se voia ta ...  :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Rayden

oare ce am pozat aicia ?  :mrgreen:

alx

Reflexia soarelui in geamul avionului?
   

PS   nu-i frumos sa stergi exif-ul...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Rayden

hehe stimabile, nu am sters nika..doar ca pana la primirea pozelor am dat printscreen la un filmulet.
asa ca, atasat, pozele in splendoarea lor..

sa-nteleg ca iti mentii parerea vis-a-vis de ce am fotografiat?

alx

#155
Citat din: Rayden din  28 Februarie 2013, 20:46:52
sa-nteleg ca iti mentii parerea vis-a-vis de ce am fotografiat?
NU!
Rectific: dupa profilul aripii este vorba de un planor,iar ceea ce se vede acolo este reflexia soarelui in cupola de plexiglas!
Am dreptate sau nu? ;D

PS  nu erai cam...sus? :ufo:
   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Rayden

apai, nu..e un airbus a320 -200 de la lufthansa..poza e facuta pe geam evident  :mrgreen: pe partea opusa soarelui..
ciudat e ca, deasupra plafonului norilor soarele era destul de puternic, si mai toti pasagerii trasesera obloanele la geamuri, iar reflexia aia isi mentinea pozitia indiferent de inclinarea avionului..fata de soare..si a insotit avionul pana la intrarea in plafonul de nori cand a ramas in deplasare paralela cu plafonul de nori..
cred ca e o reflexie...sau, voi ziceti altceva?

jean

Da, si eu cred ca este vorba de o reflexie. Fenomenul este probabil amplificat de anumiti vapori de apa aflati deasupra plafonului de nori.
Adevarul este dincolo de noi

Rayden

@alx,

ba da, eram cam sus  :-D  iar privelistea..fantastica...

@jean,

crezi ca e posibil ca..o civilizatie extraterestra asa cum ii placea lui Arthur C. Clarke sa spuna cu magia si dezvoltarea ei tehnologica..poate lua forma unei reflexii optice si sa insoteasca un rudimentar aparat de zbor o buna bucata de drum..in curiozitatea ei? chiar daca ar avea un milion de ani avans tehnologic, cred ca tot s-ar minuna de..musuroiul unor furnici..sau de zborul unor fiinte la inceput de zbor galactic..

fabulez si eu dupa un pahar de cola... nu ma luati prea in serios.. :rainbow:

jean

Citat din: Rayden din  28 Februarie 2013, 23:45:38
@jean,
crezi ca e posibil ca..o civilizatie extraterestra asa cum ii placea lui Arthur C. Clarke sa spuna cu magia si dezvoltarea ei tehnologica..poate lua forma unei reflexii optice si sa insoteasca un rudimentar aparat de zbor o buna bucata de drum..in curiozitatea ei? chiar daca ar avea un milion de ani avans tehnologic, cred ca tot s-ar minuna de..musuroiul unor furnici..sau de zborul unor fiinte la inceput de zbor galactic..
Gandind dupa logica rationamentului de mai sus, este posibil. Dar, din punctul meu de vedere ar fi ultima ipoteza de luat in calcul. Ar fi imposibil de demonstrat ca asa stau lucrurile cu adevarat. Si cine ar crede?.....Si io' spun tot dupa un paharel de tuicomicina.
O seara buna.
Adevarul este dincolo de noi

uforever

Poza facuta cu un blackberry "in campul muncii", la pta. 1 Mai. Ce ar putea fi acele dare de lumina? picaturile de ploaie sau fulgii de nea apar altfel in poze.

jean

Apar mai multe dare de lumina in poza. Cele trei mai luminoase probabil sunt mai aproape de obiectiv. Cele slabe sunt la distanta mai mare. Dupa traectoria liniara, par a fi picaturi de ploaie care reflecta lumina. Fulgii de zapada  cad ca fulgii, leganandu-se.
Adevarul este dincolo de noi

pri3st3ss

e realizata intr-o pestera..
simteam zona mai rece,asa ca am facut poze..numai una a iesit asa..adica in partea stanga e ceva..ca un fum..





Lumina si iubire
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

jean

#163
Citat din: pri3st3ss din  17 Martie 2013, 19:14:34
e realizata intr-o pestera..
simteam zona mai rece,asa ca am facut poze..numai una a iesit asa..adica in partea stanga e ceva..ca un fum.....
Stanga cui?.....Eu vad ceva ca un fum in partea dreapta din locul in care privesc. Si eu am mai multe poze cu asemenea efecte. Este foarte greu de spus, demonstrat, ce poate fi. O fi fum sau praf de pe jos, obiectiv murdar, etc.
Adevarul este dincolo de noi

horia2008

Pareri ! Ce am fotografiat ?? :? :-o
Sau mai degraba cum fac... :mrgreen: