Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

prodcomb

Citat din: alx din  17 Noiembrie 2013, 22:20:56
Am o singura intrebare : te-ai uitat la titlul acestui topic?
  Si nu,nu trebuie sa-mi raspunzi,intrebarea era...retorica!

Tizule, subscriu la cele de mai sus.

Pe 20 octombrie 2013, în jurul orelor 13 am fotografiat un obiect alb mat (lăptos) care plana în atmosferă; l-am urmărit până a dispărut după copaci. Avea o trenă (coadă) care nu şi-a modificat forma în timpul observaţiei. Mişcarea de la dreapta la stânga, de la vest către est. Durata observaţiei cca. 1 min 30 sec. L-am observat şi cu un binoclu 8x30 (care m-a lămurit asupra naturii obiectului).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

AndreiASM

Cu siguranță este vorba despre un avion. Dupa dimensiune și depărtare, s-ar putea să fie vorba despre un Bombardier Challenger 300 (pe care l-am văzut tranzitând spațiul aerian român în ultima vreme). Nu numai ca este un avion cu reacție mic, însă zboară și la altitudine mare (>13000 m), de aceea se vede atât de mic, și condensul motoarelor este atât de puțin pronunțat.

Apoi, daca spui că l-ai urmărit cu binoclul, și că te-ai lămurit cu privire la natura lui, de ce nu ne zici și nouă concluzia ta?  :-D

prodcomb

În anul acesta, ca şi în anii din urmă, cam în aceeaşi perioadă, toată atmosfera, până la câţiva zeci de metri înălţime, se umple cu miriade de fire de păianjen. Locaţia este aproape de Zimnicea şi de Dunăre. Tot acest păienjeniş de fire, vizibil în contralumină solară şi deci din zone umbrite, creează un spectacol unic. Puzderia de fire se aglomerează în motocei care sunt duşi de vânt. Eu am surprins în poză un moment de acalmie. Am văzut păsări care aveau agăţate de ele motocei cu care zburau şi de care scăpau cu greu. După amiază spectacolul a atins apogeul.
Pe seară postez câteva poze.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

O atmosferă împăienjenită!
Fenomenul merită o investigare din partea unora care se pricep la viaţa insectelor.
Nu numai vârfurile vegetaţiei era plină de fire, ci întreg cerul; din fire se formau fuioare care pluteau duse de un vânt liniştit.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Prothy the Prothean

#214
Buna ziua.
Acesta este primul meu post pe acest forum.
Sa trec direct la subiect:
In Mai 2012 intr-o zi obisnuita...am iesit afara sa fac niste poze.Afara cerul era acoperit de nori,fara avioane sau pasari.
Am facut o poza la intamplare,iar dupa o perioada de timp cand le-am vizualizat pe pc,am observat doua obiecte ciudate in fotografie.
Primul obiect,pare ceva metalic,cu o forma regulata(nu e nici avion,nici pasare),si un punct negru mai mic undeva mai jos de el.
Am modificat putin poza in PS,si spre surprinderea mea,acel obiect metalic,chiar are forma unui OZN...pare ca un disc.
Am sa atasez poza,si vreau sa o studiem impreuna.
Astept si parerile voastre.
Nu seamana obiectul din poza mea,cu acesta?
http://www.rufon.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=1639.0;attach=18639;image

alx

@Prothy the Prothean
  In primul rand,bine ai venit printre noi.
legat de fotografia ta,parerea mea,la prima privire este ca "obiectele" tale din fotografie sunt niste simple...muste sau gaze. Si spun asta observand punctul de focalizare al camerei,adica faptul ca obiectele sunt defocalizate,desi camera a focalizat aproape spre infinit...asta inseamna ca obiectele sunt mai aproape de camera decat fundalul de nori sau obiectele din plan indepartat.
Plus ca tu nu ai observat nimic cu ochiul liber(nici nu aveai cum,de altfel)...asa ca toate astea pledeaza pentru expliatia oferita de mine.
Pentru exemplificare,iti recomad acest topic: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1339.0.html
  Sa ai o seara buna.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Rayden

Citat din: Prothy the Prothean din  29 Noiembrie 2013, 13:40:01
Buna ziua.
Acesta este primul meu post pe acest forum.
Sa trec direct la subiect:
In Mai 2012 intr-o zi obisnuita...am iesit afara sa fac niste poze.Afara cerul era acoperit de nori,fara avioane sau pasari.
Am facut o poza la intamplare,iar dupa o perioada de timp cand le-am vizualizat pe pc,am observat doua obiecte ciudate in fotografie.
Primul obiect,pare ceva metalic,cu o forma regulata(nu e nici avion,nici pasare),si un punct negru mai mic undeva mai jos de el.
Am modificat putin poza in PS,si spre surprinderea mea,acel obiect metalic,chiar are forma unui OZN...pare ca un disc.
Am sa atasez poza,si vreau sa o studiem impreuna.
Astept si parerile voastre.
Nu seamana obiectul din poza mea,cu acesta?
http://www.rufon.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=1639.0;attach=18639;image

@Prothy the Prothean

bine ai venit pe forum!

poza la care ai facut referire imi apartine...si, la fel ca si la tine, tot gaze sau muste am pozat si eu..deci, si eu sunt de aceasi parere ca stimabilul coleg alx.

oricum, asta nu ne impiedica sa stam din cand in cand..cu ochii atintiti spre cer..cine stie de ce surprinze vom avea parte  :mrgreen:


adrian75

#217
Posibil OZN fotografiat in aceasta seara la Piatra Neamt. Ora 17.45 (aprox.), cer senin, surse slabe de lumina la sol, durata observatiei - aprox. 3 min. Iesind in curte, privirea mi-a fost atrasa spre cer de un obiect luminos de culoare rosie ( cam de marimea  Luceafarului de dimineata), care sclipea intermitent. La inceput am crezut ca este o stea deoarece obiectul respectiv era stationar si se asemana destul de mult cu o stea- exceptie facand culoarea sa rosie. Dupa aprox 20-25 secunde, a inceput sa se deplaseze incet spre nord. Dupa cca 4-5 sec obiectul s-a oprit. Am intrat in casa si am luat aparatul foto. Am reusit sa fac o singura fotografie pe distanta focala de 300 mm. Inca odata, obiectul s-a deplasat pret de cateva secunde pe aceeasi directie. Din nefericire, expunerea lunga si fotografierea executata cu aparatul nestabilizat  au facut ca fotografia sa nu fie foarte clara. Am intrat in casa sa-mi pun ceva gros pe mine, iar cand am iesit, obiectul disparuse. Atasez aici fotografia cu obiectul luminos surprins de mine in seara aceasta.    Nota: sub obiectul luminos se zareste un alt obiect foarte slab luminat de forma alungita.

StarDust

#218
Asa ceva am vazut si eu, am scris aici despre asta.
Intrebare: Cat de sus fata de linia orizontului era "steaua"?
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Ar putea fi o lansare reuşită?
Un instrument optic bun ar fi rezolvat "problema".
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#220
Citat din: prodcomb din  01 Decembrie 2013, 22:37:16
Ar putea fi o lansare reuşită?
...

Te asigur ca cel putin ceea ce am vazut eu numai lampion nu era. Diferenta fata de acest caz e ca la mine, "steaua" rosie a fost perfect stationara, si cerul innorat in acea zona. Ce zici de asta?
Iar dupa descriere, suspectez ca e posibil ca Adrian75 sa fi vazut o "stea" cam cu aceleasi caracteristici vazute de mine...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

adrian75

#221
Nu as putea sa spun exact cat de sus era obiectul fata de linia orizontului....era destul de aproape de verticala cu o tenta est-sud-est. Pacat ca nu am incercat din prima sa fac mai multe fotografii. Este posibil sa fi fost o lanterna chinezeasca, desi stationarile la punct fix alternate cu deplasarile si stralucirile ( raze foarte clar definite) ma duc cu gandul la altceva. Am mai vazut lanterne chinezesti la diferite altitudini, nu stiu ce sa zic. Acest obiect privit prin teleobiectivul aparatului se vedea ca un disc extrem de luminos care nu mai sclipea.Sunt de acord ca un teleobiectiv mai puternic poate ar fi clarificat problema sau macar o fotografie cu aparatul stabilizat. Poate alta data.

StarDust

Te-am intrebat cat de sus era pentru ca la acea ora Venus era la vest la aproximativ 12 grade deasupra orizontului si exista o mica posibilitate ca din cauza impuritatilor din atmosfera sa para rosiatic. Totusi, asta era exclus din moment ce ai zis ca se deplasa. Am vazut si eu baloane chinezesti la diferite altitudini si distante, dar lumina aceea rosie ce am vazut-o era cu totul altceva. Pe mine m-a dus gandul la vre-un fenomen cosmic, caci altfel nu as fi putut sa imi explic o lumina statica(verificat fata de un reper fix aflat in fata mea) asa intensa pe cer, dar apoi am observat ca toata zona orizontului era acoperita de nori.
Cred ca de acum incolo voi avea la mine tot timpul un monoclu 10x20  :roll:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

panta_rh_ei

Bună dimineața!
Dacă tot ați deschis subiectul, vreau să vă spun că săptămâna trecută am văzut și eu pe cerul de vest o stea foarte strălucitoare și mare, singura care strălucea pe cer. Mama mea se întreba ce-o fi, că după a ei părere nu prea era o stea. Eu am zis că-i Venus - o vedeam în fiecare seară cam în același loc.
Punctul luminos despre care vorbești, dacă era pe cerul de Est, posibil să fie Jupiter, dacă, observând cerul, apare în fiecare seară cam în același loc. Dacă nu apare mereu +caracteristicile de care vorbești(culoare, mișcare aparentă spre nord) poate fi altceva și tu ești norocosul care a văzut un corp misterios pe cer.
http://www.astro-urseanu.ro/imagini/observa/harta/2013/pdf/2013-12.pdf
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

StarDust

#224
Problema e ca Jupiter rasare la 20:30 iar observatia lui adrian75 a avut loc la 17:45 si aproape de zenit. Iar in cazul meu, punctul luminos a fost pe directia s-v-v iar Venus era apus sub linia orizontului la acel moment.
Si da, Venus se vede tare frumos in perioada asta la apus :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16