Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Probe stiintifice pentru anul 2012

Creat de extrateresru_ro, 08 Februarie 2008, 16:02:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

DepthOfField

#30
Lylyt, sunt un mare profet:
Am spus inaintea ta:
"Daca am gresit, corectati-ma cu argumente logice asa cum incerc sa fac si eu. Dar nu dati vina ca stiinta nu stie, e oarba, habar n-are sau s-a pacalit si altadata, pentru ca altfel demonstrati doar ca pentru voi ESTE POSIBIL ORICE SI NU CONTEAZA NIMIC."

Si vad ca exact asta ai facut. LOL.

Lylyt infierezi stiinta si o arunci ca pe ultimul nimic. Insa joci la 2 fetze... ar fi bine sa arunci si calculatorul cu care navighezi pe internet, si masina cu care te plimbi, si cuptorul in care-ti faci cafeaua, si ceasul care masoara nimicul care nu exista, si sa te retragi in pustietate si sa meditezi la orice altceva decat CUNOASTEREA.

Tu dai exemple de ce nu stie (inca) stiinta. Asta dupa logica ta inseamna ca ce stie deja e inutil?! Inseamna ca trebuie sa faci ce ti-am propus daca esti asa de convinsa de inutilitatea CUNOASTERII.

Nu spun si nu am cum sa demonstrez ca in 2012 sau oricand nu se va produce ceva anume. Lipsa demonstratiei ca nu se va intampla ceva, nu inseamna certitudinea ca se va intampla acel ceva. De exemplu, nu poti demonstra ca eu nu sunt un om, ci doar sunt un program inteligent intr-un calculator secret, care iti raspunde tie, dar asta NU INSEAMNA NICI PE DEPARTE CA ASTA SI SUNT. Cu alte cuvinte, NEMARGINITE SUNT CAILE IMAGINATIEI.


Insa, revenind de la aspectele filozofice, unde 1 este egal cu infinitul, si nimicul este egal cu totul, adica revenind in meandrele concretului, la ceea ce am postat mai inainte...
Eu acolo demonstrez logic, un singur lucru: ca afirmatia cum ca in 2012 se face alinierea sistemului solar cu planul Galactic si ca asta va insemna o crestere de energie cu efecte nebanuite, este TOTAL GRATUITA. Deci, NU demonstrez, ca nu am cum, ca in 2012 NU se va produce nu stiu ce schimbari spirituale, ci doar demonstrez ca CEI CARE ISI SPRIJINA RATIONAMENTUL ACESTEI SCHIMBARI MAJORE DIN 2012 PE ARGUMENTUL ALINIERII SISTEM-SOLAR---PLAN GALACTIC, AU DAT PUR SI SIMPLU CU BATA IN BALTA. AU VORBIT VORBE FARA ACOPERIRE. AU GRESIT TOTAL. NE-AU ABURIT VOLUNTAR SAU INVOLUNTAR CU ACEST ARGUMENT. DAU DOVADA DE SUPERFICIALITATE CRASA.
Deci atat spun: argumentul aliniere sistem solar<->plan galactic este unul care nu are nici o legatura cu 2012.
Si astept contraargumente pe acest segment.
Deci, alinierea din 2012 e VAX
Schimbarea rotatiei Pamantului e VAX.

Nu imi arunca vesnica placa cu "stiinta nu stie nimic", pentru ca asta nu e argument, e doar negarea ta personala. Repet: Nu am demonstrat ca in 2012 NU SE VA INTAMPLA CEVA ANUME, dar demonstrez doar ca unele aspecte concrete luate ca dovezi ale "marii schimbari din 2012" sunt doar vorbe in vant, vorbe in vant pe care multi le iau drept criterii valabile. Astept alte argumente VALABILE care sa indice ca ceva major se va intampla in 2012.
pai daca, alinierea are loc , si  miscarea Pamantului se va schimba, inseamna ca stiinta cea inutila si blamata a fost in parte deja ACCEPTATA de respectivii, cata vreme tot ei vorbesc de pamantul cel rotund care se invarte in jurul soarelui (nu era parca plat si fix ?!?), sau de apartenenta noastra insignifianta intr-o galaxie imensa (nu eram buricul univesrului parca?) cu legile ei partial cunoscute (gravitatie, dimensiuni, timp care nu exista?! etc). pai stai ca nu inteleg: pe o parte ei vorbesc si accepta niste notiuni, planete, sori, galaxii, planuri de emisie de energie electromagnetica, etc, lucruri bazate pe CUNOASTEREA ANTERIOARA, si apoi negam dezinvolt aceeasi CUNOASTERE ANTERIOARA atata cat e?
Unde e logica acestor constructii? Sau nu trebuie sa existe logica?

Evolutie spirituala in 2012?
Posibil, cata vreme nu se poate da vre-un argumnent care sa nege acest lucru. Insa EVOLUTIA respectiva nu are nici in clin nici in maneca cu "pseudo"-argumente de genul "rotatia Pamantului se va inversa", "timpul se va opri", "explozii solare care vor creste enorm de mult", ne aliniem cu planul galactic si ne cresc 3 adn-uri din cauza asta etc.
Daca ceva se va intampla in 2012, (si nu neg asta, doar nu cred personal, pentru ca nu am indicii valide si nici nu sunt senzitiv sau visez premonitoriu), va fi din cauza altor indicii sau dovezi, nu cele de genul enumerate si puse in discutie. Daca ceva se va intampla in 2012, pentru ca o simt anumite persoane senzitive si ne spun asta, si e posibil, atunci asta ramane o problema de credinta din partea celor nesenzitivi, iar amestecul argumentelor stiintifice de genul celor prezentate nu e, deocamdata, decat o ciorbica buna de peste prajit. :-D . Pana la proba contrarie VALIDA, care poate exista deja, dar nu o stim.

propun redenumirea topicului curent in: "Probe stiintifice despre care unii cred ca au legatura cu o mare schimbare de un anumit fel nu prea bine definit care se va intampla in 2012".

Lylyt, daca ai ceva concret de demonstrat in sensul pro-2012, te rog, fa-o. Daca nu poti demonstra dar totusi simti ceva, spune-ne ce indicii ai. Daca eu am gresit ceva, arata unde si de ce, si ma inclin, nu e prima data. Restul discutiei e can-can, inclusiv pildele din ganditori celebri care mai condimenteaza topicurile.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

lylyt_ice

  Eu nu am sustinut niciodata ca in 2012 pe 21 a XII-a se va intimpla ceva neaparat. ci am vorbit tot timpul despre o eventuala schimbare. Despre acest moment X suntem pusi in tema de mai multe civilizatii stravechi, si daca biserica si alte organizatii nu ar fii distrus, sau ascuns tot arsenalul de date si dovezi eram in momentul de fata mult mai luminati si implicit mai evoluati in stiinta. Dupa cum bine stiti se pare ca Sumerienii erau "profi" in genetica iar constructiile piramidelor, templelor sau a observatoarelor astronomice antice, se bazeaza pe cunostiinte "stiintifice" pe care noi abea cu citeva sute de ani in urma am inceput sa l-e pricepem(inventam-descoperim). Tribul acela(acum imi scapa) de africani stia exact coordonatele, densitatea si ...planetelor sirius A si sirius B, pe care cercetatorii nostrii abea acum le-au descoperit, iar despre existenta planetei X, Nibiru sau a X-a planeta, se stie de mii de ani, iar cercetatorii au descoperit-o abea de curind...exemple sunt destule...si tocmai de aceea nu prea mai este timp sa asteptam pina oamenii de stiinta, vin si ei puternic din urma si nu fac decit sa confirme ce deja este cunoscut... mai bine lasa-i pe ei incet si cu rabdare sa se convinga...dar cind se vor convinge ei, deja obiectul de studiu poate nu mai exista...de aceea, nu vad care este motivul pentru care trebuie neaparat ca omenirea sa stea cu gura cascata si sa astepte confirmarea oamenilor de stiinta? Nu-i mult mai bine si mai cu schepsis sa  luam in calcul si informatiile pe care deja le detinem? atita timp cit nimeni nu poate demonstra ca informatiile stravechi sunt false...? Pentru mine si altii care gindesc lafel, ramin valabile si credibile...si daca sunteti cu totii Crestini, banuiesc, ca macar de curiozitate a-ti citit si voi (macar) Noul Testament, pe care daca-l analizati din punct de vedere "stiintific" o sa v-a dati seama ca mesajul lansat omenirii se ascunde printre intimplari si pilde lipsite de mare senzatie dar totus cine intelege(?)nu mai are timp de probe si dovezi de la nimeni...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Lone Ranger

Citat din: lylyt_ice din  15 Februarie 2008, 10:34:08
  ...Tribul acela(acum imi scapa) de africani stia exact coordonatele, densitatea si ...planetelor sirius A si sirius B, pe care cercetatorii nostrii abea acum le-au descoperit, iar despre existenta planetei X, Nibiru sau a X-a planeta, se stie de mii de ani, iar cercetatorii au descoperit-o abea de curind...exemple sunt destule...

Este vorba de dogoni, doamna... Check this out: http://www.crystalinks.com/dogon.html

lylyt_ice

 Multumesc frumos Lone, nu eram in timp sa stau sa caut prin cartle din biblioteca ...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

extrateresru_ro

#34
am pus asa zisele probe astronomice,poate nu sunt ele asezate bine,dar e ceva.
acum va pun si niste probe politice.....si nu e BLOG.......aici se aduna stiri zilnice din toata lumea......
http://www.whatdoesitmean.com/

am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

DepthOfField

#35
Citatam pus asa zisele probe astronomice,poate nu sunt ele asezate bine,dar e ceva.
Extraterestru_ro, deci poti sa-mi spui ce legatura concreta este intre dovezile stiintifice prezentate acolo, gandirile/scenariile pe care le face respectivul pe blog, si anul 2012, despre ale caror probe stiitifice spui ca sunt?

lylyt, nu am pretentia ca cunosc multe din cele spuse de tine in postul anterior, legate de sumerienii buni geneticieni, tribul dogon care stia despre Sirius A si B, constructorii de piramide si alte exemple stravechi care pentru tine sunt dovezi irefutabile si in afara de orice indoiala, de vreme ce pui pret pe ele.
Tare mi-e teama ca majoritatea sunt doar interpretarile "baietilor senzationisti" care au fost si sunt mereu prezenti, cei care reusesc mestesugit sa transforme  insecte banale in insecte supersonice, sau in nave extraterestre, cei care transforma o umbra a lui Phobos in umbra navei -mama, cei care transforma o coaja erodata intr-un bigfoot martian, cei care descopera mecanici cuantice studiind "nave extraterestre" in banale particule de space debris defocalizate poate chiar particule de urina ejectate din naveta (LOOL poate o sa revin cu asta), cei care prezinta la conferinte UFO imagini infrarosii ale sondelor petroliere de la orizont, cei care arunca cu farfurii in poieni si apoi cream un fenomen din asta, sau creeaza mituri din defecte de developare, cei care isi dedica toata viata fotografiind machete agatate cu ate si insistand ca sunt din Pleiade...
Interesant, tribul dogon stia exact ce e cu Sirius A si B. De fapt mai auzisem asta. Interesant e ca tribul ala probabil traia in corturi si nu stia ce sunt alea unde radio, sau mergea cu calu' in loc sa mearga si ei cu ceva mai rapid. Dar ce conteaza asta...important e ca cineva undeva a spus ca respectivii stiau de Sirius A si B, si asta e suficient ca dovada irefutabila in cercul nostru de gandire avangardista.
calendarul maias... l-au facut pana in 2012, dar n-au stiut sa supravietuiasca ca si popor.
Spui ca Nibiru a fost descoperita de curand... De unde se stie ca e chiar Nibiru cel legendar? Ca a zis-o un "baiat senzationist" pe undeva?
Tare mi-e teama ca inventam scenarii bazate mai cu seama pe presupusele explicatii nefondate, sau lipsite de simtul masurii, a unui sau altuia, si ele capata valoare de "dovada" doar pentru ca a fost citata reciproc (are rating) intre site-uri, forumuri sau cartile publicate de respectivii senzationisti. (asta este teoria propagarii impulsului informational initial si efectul de auto-amplificare in naivitatea maselor. Si cand zic naiv, o zic in sensul de nestiinta amestecata cu dorinta de senzational)

Deci tu spui ca nu sustii ca va fi ceva neaparat exact in 2012. Ok! Dar o gramada de topicuri tocmai asta spun, iar dovezile sunt aceleasi... a zis-o omu' preistoric, sau maiasu, sau a dedus "baiatu' destept" din popor privind si el noile descoperiri si pe care le-a "adaptat" cum s-a priceput si el mai bine (sau prost) la teoria cu 2012.

bun, revenind... absolut ON-topic la acest topic.. Pana la urma intram in vreo centura fotonica in 2012, si daca da, unde e dovada? (pentru ca ce spune d-nul blogger, care a prezentat poate cel mai clar samburele informational de unde deriva toata tevatura cu aliniamentul galactic si zona de maxima energie, este doar superficialitate derivata din lipsa intelegerii unor parametri importanti la care TREBUIA sa-si raporteze rationamentul, adica dimensiuni, distante si viteze. Vrei sa intelegi incomensurabilul aparent? pai nene, adu-l intr-un sistem de masura si apoi judeca-l, ca altfel ies numai "perle" de umplut forumuri ! )

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Rayden

hmm...
nu sunt adeptul nici teoriei care zice ca se va intampla ceva prin 2012..dar nici al celei care spune ca e VAX..

insa..sunt unii pe site-ul asta ..  :-D care il fac pe Toma necredinciosul sa para copil mic...pe langa ei.. ma rog e dreptul lor..insa ma amuza..
mai lasati si voi ironia..si raceala din explicatiile voastre ..ca asa nu o sa faceti nimik constructiv...

c ya

lylyt_ice

  MAI CIUCIULE daca ca tu ne spui cind si unde v-a fii urmatorul cutremur, atunci te cred si eu ca tu stii ca in 2012 nu se v-a intimpla nimic....astepl cu nerabdare calculele tale stiintifice, apoi mai discutam pina atunci nu vad ce vrei sa demonsrtrzi ca tu stii mai bine de la oamenii de stiinta ca nimic nu se v-a intimpla in viitorul apropiat(?) stai linistit ca pina la urma tot profetii au dreptate...si nu mai lua in brate atit cartile de stiinta ca oricum ele nu te vor salva de la un "EVENTUAL" ....ai vazut citi oameni au murit in ultimii ani din cauza cataclismelor(?) unde au fost oamenii tai de stiinta (?) de ce nu i-a salvat si nu le-a spus dinainte ce se v-a intimpla....? mai lasati si pe altii care gindesc altfel sa faca un schimb de pareri...ca oricum nu stica nimanui sa mai creada si in profeti actuali sau mai vechi...argumentatiile voastre sunt deja cunoscute, dar nu toti le inghite cu forta...!!! NU uita ca ;"STIINTA OMULUI ESTE O PROSTIE IN FATA LUI DUMNEZEU"!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

#38
Rayden si Lylyt.

mai spun o data, ca vad ca nu pricepeti.
Nu spun ca nu se va intampla nimic in 2012. Nu am cum demonstra asta. Doar cer dovezi VALIDE despre un fenomen sau altul despre care se zice ca se va intampla, daca tot se zice...
Spun doar ca argumentul "aliniere galactica" repetat la nesfarsit de toti "credinciosii", este o gogoasa necoapta suficient de "ganditorii" care o propun.
La fel si cu inversarea miscarii de rotatie.
Si nu doar spun, ci incerc sa argumentez. Iar voi, sau unii dintre voi, doar negati si va bosumflati, si nu depuneti si voi un efort cat de mic de a va argumenta ideile. SI ASTA VA ENERVEAZA. E problema voastra.
Logic ca daca sunteti suficient de a-tehnici si a-stiintifici (si asta nu e o critica superioara din partea mea!), ba chiar aveti aversiune, sunteti si suficienti de naivi de a-i crede pe oricine scoate "perle" din putul gandirii, atunci cand va vantura prin ochi lucruri concrete, cvasi-stiintifice sau deformate care se incadreaza in ceea ce credeti si voi ca si orientare proprie.

Lylyt.
"MAI CIUCIULE " cred ca esti doar nervoasa, si te scuz. Sau doar ai mancat niste litere din greseala, si nu te scuz, pentru ca nu am de ce, pentru ca a gresi e omeneste, si eu am mai mancat litere.

Citat"daca ca tu ne spui cind si unde v-a fii urmatorul cutremur"
De ce sa va spun? nu stiu. Stii tu? Am inteles ideea...stiinta nu poate, si asta e tot ce conteaza pentru tine. A ajuns cumva stiinta la limitele cunoasterii si le stie pe toate? NU. Mai ai rabdare cativa ani, zeci sau cine stie, si o sa se poata prevedea.

Citat"atunci te cred si eu ca tu stii ca in 2012 nu se v-a intimpla nimic...."
nu stiu, doar am tot zis. Stiu doar ca unele argumente sunt "gogosi umflate", si mai deduc ca asta NU-TI CONVINE. De ce? pentru ca nu accepti sa crezi ca te poti insela in modul cum privesti tu anumite franturi de realitate, si ma refer la pseudo-dovezile pe care le discut aici si pe care le crezi fara discernamant suficient. Dar asta e problema ta de acceptare sau de gandire mai aprofundata.

Citat"ai vazut citi oameni au murit in ultimii ani din cauza cataclismelor(?) unde au fost oamenii tai de stiinta (?) de ce nu i-a salvat si nu le-a spus dinainte ce se v-a intimpla....? "
nu stiu de ce crezi tu, ca tu te afli in buricul timpului, si ca toate trebuie sa mearga perfect, totul sa fi fost deja descoperit, inventat, calculat si aplicat, si ca toate evenimentele majore trebuie sa se petreaca sub ochii nostri. De fapt suntem cu toti o farama infima de istorie, participand impreuna la un proces evolutiv care a inceput candva si cine stie cat va mai dura. Asa ca e posibil ca la un moment dat, cataclismele sa poata fi prevazute, evitate sau minimizate efectele, dar din pacate nu acum inca. Te rog sa bagi la inchisoare toti oamenii de stiinta actuali pentru ca nu au fost in stare, "mama lor de nenorociti", sa opreasca cutremurul sau cataclismul nu stiu care. Se pare ca nu ai suficienta rabdare. E firesc sa fim nerabdatori pentru ca suntem efemeri, dar... ce poti face sa grabesti lucrurile? Sa crezi si sa nu cercetezi?
In schimb, te intreb unde au fost toti profetii, care la randul lor nu au fost in stare sa prevada respectivele cutremure si cataclisme si sa salveze vietile omenesti?

Citat"ca oricum nu stica nimanui sa mai creada si in profeti actuali sau mai vechi..."
ai grija ca majoritatea profetilor sunt mincinosi, asa ca de fapt chiar STRICA. Chiar tu dadeai exemple personal intamplate tie...

Citat"mai lasati si pe altii care gindesc altfel sa faca un schimb de pareri..."
pai cine nu va lasa? Insa pe voi va deranjeaza  FOARTE TARE ca uneori cate un argument des folosit se cam dovedeste ca scartaie, si va e greu sa acceptati asta, va e greu sa acceptati ca gandirea voastra nu e perfecta, ci doar umana, si poate fi supusa greselii... ca de altfel si a mea. Dar daca am ridicat un semn de intrebare asupra unui aspect ambiguu,nu va obositi sa dovediti ca spun prostii si ca gresesc, ci doar faceti "skip" si aplicati repede faza cu "Toma necredinciosul" si ca nu va lasam sa dezbateti ideile pe care le credeti perfecte.
Cum poti accepta argumente gresite ca si dovezi, si, daca vi se arata o greseala, sa sariti cu gura ca nu va lasa unul sau altul sa "schimbati idei"?

Citat"argumentatiile voastre sunt deja cunoscute, dar nu toti le inghite cu forta...!!! "
1) nu trebuie sa le inghiti cu forta, ci poate doar nu intelegi ideea critica, si deci, faci simplu "skip" si o iei ca si "debunking scepticos"
2) necesita un proces de gandire mai presus decat superficialitate, de a accepta o poveste ca si dovada reala.

De fapt, abia acum inteleg dilema voastra... Vorbiti de lucruri marete, filozofia universului, cine suntem noi, unde ne indreptam, dar va deranjeaza sa va aplecati atentia mai profund asupra unui detaliu sau altul la critica vre-unui "carcotas", problema e ca insasi demersul vostru e destul de bazat pe aceste detalii subrede, "neghina", si necazul e ca nici nu va deranjeaza ca printre boabele de margaritar aveti si destula neghina.

Si am mai spus ca tare mi-e teama ca si multe din ideile celelalte vehiculate, alea cu anticii care cunosteau genetica de exemplu, dar traiau in corturi, sunt tot subrede daca cineva si-ar apleca atentia mai mult decat usoara superficialitate.

Pentru ca sa cred ca va fi ceva in 2012 (si iar repet, nu pot sustine ca nu va fi nimic si nu am de unde sa stiu), si anume ceva CONCRET, care se tot spune, si se tot spune, si se tot spune, ecou dupa ecou, ca ne aliniem si intram in centura fotonica, ca ne schimbam sensul de rotatie, ca ne cresc 3 adenee, ca timpul sta in loc... pai nene, trebuie sa le inghitim pe nemestecate si cu ochii mari nevinovati, pur si simplu, pentru ca nu mai e "timp", pentru ca asa ne spune profetul? acelasi profet care in anul 2000 s-a dat de ceasul mortii cu sfarsitul mileniului si apoi a ..schimbat subiectul? crede si nu cerceta?!

"NU uita ca ;"STIINTA OMULUI ESTE O PROSTIE IN FATA LUI DUMNEZEU"!!!"
Asa si? pana la urma lasi balta tot ce e rodul stiintei si folosesti personal, si te retragi in rugaciune in pustii sau mai punem de-un topic pe forum pe internet?

prefer a doua varianta. :)

Deci, alte dovezi stiintifice legate de 2012 sunt? sau topicul e doar o arena de lupte?
vrem cat mai multe argumente puse pe tapet spre GANDIRE SI DEZBATERE. Nu spre inghitire neconditionata...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

lylyt_ice

 Perfect!... da-mi dovezi ca ai dreptate. Dupa cum spui tu am inteles; nu faci decit sa te eschivezi pentru ca de fapt stiinta de care vorbesti se manifesta mult mai ambiguu decit profetii mincinosi,  iar ceea ce se numeste evolutie in stiinta, e adevarata infamie...stii tu de fapt de unde apar aceste noi idei ale oamenilor de stiinta? stii tu daca de fapt ei nu au stiinta stravecche ascunsa si n-e serveste o lingurita la o ora(?) si asata numai in favoarea lor(?) Mai ciuculete cei care sunt in umbra sunt mai versati decit noi si rid cu boturile pina la urechi cind aud ca noi credem tot ce ni se vinde prin mediile "de porc"....!!! Sclavi suntem...iar ca religie acceptam legile statului. Despre care stiinta vorbesti de fapt(?) despre cea creeata numai in favoarea LOR? de ce nu beneficiem de reala stiinta? Iti spun eu pentru ca nu este in favoarea noastra...de ce(?) pentru ca altfel nu deveneam SCLAVI.DE unde vine stiinta ? De la cei care ne-au creeat, numai ca cei ...de undeva au avut grija sa ne ascunda adevarul iar acum...se vede clar...; toti oamenii de stiinta, poetii, carturarii sunt MASONI...de aceea prostimea este inca in deriva si nu pricepe de unde au masoniii astia toate harurile...? pai de unde? din ceea ce au "DISTRUS sau ASCUNS de noi" acum isi impart intre ei premii ca de; baniii tot de la sclavi provin...chiar este atit de greu de priceput sau faceti extra pentru a inabusii orice banuiala a oamenilor de rind ?..................................
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Rayden


Yagg

Extraterestru, eºti rosicrucian?  :-P  :lol:

Lyly, am înþeles care e problema ta, probabil nici nu e o problemã, dar eu nu am de gând sã te forþez sã accepþi ceva logic.

Eºti revoltatã pe faptul cã ºtiinþa nu îþi oferã o perspectivã spre lucrurile despre care tu le crezi oculte, private pentru oamenii de rând cum eºti tu, cum sunt ºi eu ºi alþii. Dar a spus cineva cã descoperirile ºi tot ce omenirea deþine ca sumã totalã a cunoºtinþelor civilizaþiei este privat oamenilor de rând. Nu! Noi nu ne facem timp, dar nici mãcar nu avem timpul necesar dacã iei în calcul toþi factorii vieþii din ziua de azi, pentru a învãþa, studia ºi de a descoperi în profunzime anumite lucruri evidente sau ne observabile deopotrivã. Sunt sigur cã dacã ai dori cu adevãrat ºi ai cântãri rãspunsurile ºi rezultatele într-un mod logic, care e conform cu realitatea. ªi tu spuneai, parcã, cã realitatea e cea care ne-o facem singuri. Pe jumãtate aceastã ipotezã poate fi adevãratã, doar cã suntem miliarde de oameni care vedem aceeaºi  realitate; jumãtatea acceptabilã e cã fiecare, în parte, poate interveni în aceastã realitate spre modificarea ei, în bine sau rãu, dar nu mai departe de niºte legi, care implicit pot fi considerate, legi nescrise ale lui Dumnezeu. Legile despre care îþi vorbesc au luat naºtere odatã ce omul a început sã fie interesat sã studieze lumea în care îºi desfãºoarã activitatea. Legile Fizicii. Fizica înseamnã cunoaºterea Naturii. Matematica vine în ajutorul ei, pentru a crea modele teoretice, care, ca sã vezi ºi sã nu crezi, aratã cu exactitate sau aproximativ cã ceea ce spune realitatea e conform cu modelul "imaginat" matematic. ªi nu spun asta pentru cã iubesc matematica; matematica e un obiect de studiu urât. Nu mi-a plãcut niciodatã, bineînþeles la un nivel destul de avansat încât sã nu mai înþeleg nimic. Asta nu înseamnã cã dacã cineva nu vrea sã se supunã legilor fizicii ºi modelelor matematice asociate, chiar o ºi face. Nu e ca în cazul legilor statului. Dacã ar fi aplicabile legile fizicii ca legi ale statului, de exemplu legile dinamicii pentru pedepsirea corupþiei. Prin urmare legile fizicii sunt niºte limitãri ale realitãþii, sunt logice ºi nu pot fi încãlcate. Am fãcut acest raþionament pentru a-þi arãta cã nu trebuie sã fii atât de revoltatã pe ºtiinþã.

În cazul în care, mai vrei sã îþi demonstrez cã pseudo-profeþii abereazã, nu am sã îþi aduc demonstraþii prin proverbe de genul: "nu tot ce zboarã se mãnâncã", dar uite cã am fãcut-o. Oricum, într-o altã însemnare.

Referitor la masoni, masonul a devenit un cuvânt comun, iar dupã isteria de la 9/11 cu Illuminati, la un loc cu Bilderbergii toþi masonii sunt puºi într-o oalã ºi fierþi la un loc. Unii sunt pe politic, iar alþii cu alte diverse preocupãri. În cazul celor care au legãturã cu politica aº vrea sã le spun cã sunt impotenþi ºi de-a dreptul idioþi, cu toate studiile, filosofiile ºi masoneria lor. Mai ales ãstora români. Sã îºi bage echerul ºi compasul în fund ºi sã recunoascã cã sunt impotenþi, pentru cã nu au fãcut aproape nimic în 18 ani pentru o viaþã mai bunã. Sã se ducã la cerºit. Am impresia cã sunt împãrþiþi, în general, în douã mari categorii: masonii cu probleme serioase cu capul (Illuminati, Bilderberg, mulþi alþii) ºi cei care încã mai cred ºi respectã ceea ce spun cã vor sã facã. Acum sunt douã probleme: masonii sunt oameni ºi ei, iar în faþa lui Dumnezeu suntem toþi egali. Nu prea înghit ideea cã a te crede superior în educaþie ºi suport material ºi eºti tolerant cu cei de lângã tine ºi cu oamenii în general, aratã cã eºti un om cu înalte aspiraþii de tot genul. În rest subiectele despre masonii ºi poveºtile despre masoni vând bine poveºti despre conspiraþii, organizaþii sataniste ºi rãufãcãtoare. V-am spus; sunt oameni ºi ei, dar douã categorii: 1. handicapaþi cerebral ºi 2. pasionaþi în diverse domenii. Faceþi o analogie cu societatea în mod omogen ºi se vor gãsi suficiente asemãnãri.

Boala pe care o aveþi voi (toþi care susþineþi teoria 2012) pe ºtiinþã (demonstraþiile ºtiinþifice), pe scepticii teoriei 2012 ºi în particular pe masoni, se numeºte: "Bãtaie de pas pe loc", forma complicatã "Tragerea câinelui de urechi".

CitatDE unde vine stiinta ?
- Nu ºtiu de unde, dar e, de obicei, în domeniul UV-Vizibil, uºor de citit ºi de experimentat, doar dacã vrei cu adevãrat.

extrateresru_ro

sunt o gramada de documentare video,filmulete,etc correspondiente la missiunile STS de la NASA,in internet la fel si gravari de video in INFRAROSU cu captari de "obiecte"de diferite marimi miscanduse la foarte mare viteza si cu schimbari de directie fara sa reduca viteza.

yagg.......recupereazate FRATE :mrgreen:
haideti sa nu na mai scoatem paiele din ochi.......ar fi mai bine sa comentam,decat sa ne criticam pe noi obleti,ca sa devenim balene si sa stim ce au pus la cale cat ne-au mintit si cat ne vor mai minti ,eeeehhhhhhheeeiiiiii ne mai trebuie cateva reincarnari.
simtinduma liber am inceput sa scriu nu va place nu cititi.

lyly....pentru tine ca stii germana.
http://es.youtube.com/watch?v=PFb2U8C0gBY
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

Yagg

Pãi frate, recupereazã-te tu! Nu am nimic cu tine, doar cã avatarul tãu e cam interesant.

Probabil faci referire la documentarul "Evidence: The Case For NASA UFO's", când scrii despre obiecte filmate în UV miºcându-se la viteze foarte mari.

Cu aceastã ultimã însemnare, închei intervenþia mea în acest subiect, deoarece, citez:
"Existã bãtãlii pe care e bine sã le ocoleºti; nu din teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol câºtigându-le." (Gelu Negrea)

lylyt_ice

 Ciuciulete...te rog sa m-a scuzi..."MAI CIUCIULE" a fost o gresala care s-a strecurat aiurea din cauza oboselii...nu a fost intentionat...dar crede-ma ca am ris de m-a dor toti muschii, cind am vazut ce timpenie poate iesii dintr-o gresala....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?