Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dezvalurile unui fost ofiter SIE cu privire la Bilderberg

Creat de spooky, 30 Ianuarie 2008, 16:53:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Fostul ofiter SIE, Stelian Octavian Andronic, vorbeste despre grupul Bilderberg.

In 1972, înaintea de vizita oficialã a lui Ceaușescu în Olanda, Stelian Octavian Andronic, agent al serviciilor secrete, de informații externe, a primit ordin pentru a face fișele personale ale primului ministru, prințului Bernard, reginei Olandei și a altor personalitãți. În calitatea sa de consul, prim secretar și șeful secției consulare în Olanda, s-a întâlnit în Lion cu un ziarist care i-a furnizat informații cu privire la grupul Bilderberg și faptul cã prințul garoafã (prințul Bernard al Olandei) era unul dintre creatorii grupului secret Bilderberg.

Pe www.INFOCON.ro puteti vedea intregul transcript al discutiei:
http://www.infocon.ro/stiri/2008/01/dezvalurile_unui_fost_ofiter_sie_cu_privire_la_bilderberg-20080130-108.html

http://www.youtube.com/v/wTi7hZP9Noc&rel=1
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

LupinThe3rd

#1
Interesant materialul... Cam scurt dar mai bine decat nimic. Din pacate nu spune nimic in plus fata de cele stiute/banuite/vehiculate (dupa preferintele/credintele celuilalt)... La cum din pacate nu spune si nici nu este intrebat cine este ziaristul intalnit la Lion care i-a furnizat materialele....
Din pacate un material incomplet care poate demonstra ca SIE se informa de la ziaristi...Hmmmm

loreley

       Eu  stau  si  ma   gindesc  de  ce  le-a  "dezvaluit" :?

extrateresru_ro

#3
Citat din: loreley din  30 Ianuarie 2008, 17:10:49
       Eu  stau  si  ma   gindesc  de  ce  le-a  "dezvaluit" :?
de ce le-a dezvaluit!!..........sa ne deschida ochi
sa ne trezeasca din somnul asta hipnotic si sa ne dam seama ca existim
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

Arckadii

oare? un om pregatit sa ascunda niste lucruri vine din senin si dezvaluie astfel de lucruri pentru a ne deschide ochii?
mie mi se pare un pic ciudat. o initiativa laudabila dar ciudata.


Ark

Protector

Citat din: loreley din  30 Ianuarie 2008, 17:10:49
       Eu  stau  si  ma   gindesc  de  ce  le-a  "dezvaluit" :?

Simplu: Si-a trait viata, iar acuma nu mai are frica sa dezvaluie...

spooky

Citat din: LupinThe3rd din  30 Ianuarie 2008, 17:07:09
Interesant materialul... Cam scurt dar mai bine decat nimic. Din pacate nu spune nimic in plus fata de cele stiute/banuite/vehiculate (dupa preferintele/credintele celuilalt)... La cum din pacate nu spune si nici nu este intrebat cine este ziaristul intalnit la Lion care i-a furnizat materialele....
Din pacate un material incomplet care poate demonstra ca SIE se informa de la ziaristi...Hmmmm

fii tu sigur ca acest ofiter de informatii nu ar fi facut informari inapoi la centru fara a le verifica, mai mult nu ar fi primit notele inapoi subliniate si cu ordin de distrugere...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

romulus

CitatDin pacate un material incomplet care poate demonstra ca SIE se informa de la ziaristi...Hmmmm
---Lupin iti spun din experienta mea de .......viata  faptul ca, ziaristii au fost - inca de la aparitia lor pe mapamond - oamenii serviciilor de informatii. De ce? Datorita libertatii de miscare peste granite !Aici adevarurile sunt atat de amestecate cu legendele, incat cu greu te poti dumiri: ofiterii de informatii au folosit la greu acoperirea de ziaristi: ziaristii (aia pe bune, ziaristi)  aveau nevoie - pentru a penetra in locuri "fierbinti" de sprijinul confratilor de la "informatii"....
----Deci : cauta tu unde este granita dintre ziarist si ofiter de informatii!! Greu tati, greu, daca nu cumva imposibil !Asa ca, pentru cel din SIE, "ziaristul" putea avea aceeasi greutate ca "ofiterul de informatii" !
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

ariel

interesant.........macar au mai inceput si altii sa vorbeasca si sa intrebe mai multe despre grupul Bilderberg.....
oare stia Ceausescu mai multe despre grup ?? a fost vreodata influentat de ei ??........intrebari fara raspuns
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Protector

Citat din: ariel din  31 Ianuarie 2008, 22:06:02
interesant.........macar au mai inceput si altii sa vorbeasca si sa intrebe mai multe despre grupul Bilderberg.....
oare stia Ceausescu mai multe despre grup ?? a fost vreodata influentat de ei ??........intrebari fara raspuns
Este greu de spus daca stia sau nu. Este posibil sa fii stiut dar se poate pune ipoteza daca altii de langa el, nu doreau ca el sa stie.
Sa fii fost influentat de ei.... Eu personal nu gred .Era beat de putere si de conducere si daca simtea o piedica isi punea lupii pe aceasta organizatie.

extrateresru_ro

am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

spooky

Citat din: romulus din  31 Ianuarie 2008, 21:01:39
---Lupin iti spun din experienta mea de .......viata  faptul ca, ziaristii au fost - inca de la aparitia lor pe mapamond - oamenii serviciilor de informatii. De ce? Datorita libertatii de miscare peste granite !Aici adevarurile sunt atat de amestecate cu legendele, incat cu greu te poti dumiri: ofiterii de informatii au folosit la greu acoperirea de ziaristi: ziaristii (aia pe bune, ziaristi)  aveau nevoie - pentru a penetra in locuri "fierbinti" de sprijinul confratilor de la "informatii"....
----Deci : cauta tu unde este granita dintre ziarist si ofiter de informatii!! Greu tati, greu, daca nu cumva imposibil !Asa ca, pentru cel din SIE, "ziaristul" putea avea aceeasi greutate ca "ofiterul de informatii" !
----Howgh !
Multumesc romulus foarte bine punctat. Cred ca la sfarsitul lui 2006, exista o declaratie a unui reprezentat SRI, dupa scandalurile multe ale SRI si gripa aviara si alte subiecte, au facut o afirmatie de genul ca ei au ofiteri sub acoperire raspandinti in presa romaneasca intr-un numar considerabil.
Revenind la subiect, si sa incerc sa raspund cat de cat celorlalti, nu stiu cat de mult a fost tovarasul presedinte Ceausescu informat asupra existentei grupului, dar considerand gravitatea informatiei, cred ca stia el ceva. Mai mult, stiu din o sursa credibila (si sper ca intr-un viitor apropiat sa pot produce si dovada... ca pana acum am gasit speculatii de tipul ,,teoria conspiratiei") ca Silviu Brucan, cunoscut si sub numele de Bruken, a participat la una din aceste intalniri a grupului Bilderberg în timpul comunismului... De aici putem face interpretari supozitii referitor la interesele grupului Bilderberg in Romania. Dat fiind cunoscut faptul ca Bilderberg sunt defapt promotorii Uniunii Europene, inca de la primele intalniri din incepand cu 1954, nu exclud posibilitatea ca ei sa fi avut vreo influenta asupra evenimentelor din decembrie 1989 si ce a urmat ulterior.
In masura in care aceasta persoana, foarte apropiata lui Brucan, imi va da acceptul, o voi cita.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

LupinThe3rd

De acord cu Romulus... Poate ca era ofiter de informatii. Poate ca nu era. Am incercat sa gasesc primul articol aparut despre Bilderberg in presa. Nu am reusit. Dr am gasit ca Tucker publica o carte in legatura cu subiectul in 1975 dar pe un alt site am gasit ca: "Do Bilderberg actually have any say in global policy? Well, it's interesting to note that in an article written after the 2006 Bilderberg meeting by Jim Tucker (who has been following the group since the 1970's), ". Rezultatul e ca informatii sau zvonuri circulau inainte de 1970... Si tare imi e teama ca daca au existat articole pe aceasta tema, si am o banuiala ca da, respectivul ziarist nu i-a dat nici o informatie in plus...situatie asemanatoare cu 2007 cand "informatiile" scapate de la Intalinirea de la Istanbul erau in presa cu mult inainte...
Cine poate sa gaseasca articolele aparute inainte de 72 (Spooky poti sa contactezi grupul cu care te-ai intalinit la IStanbul pentru ca probabil ai acesta posibilitate si e foarte posibil ei sa detina respectivele articole, daca au existat) il rog sa o faca. E posibil astfel sa aflam cate ceva...

spooky

Presa s-a dezvoltat foarte mult in ultimii zeci de ani... asadar, a aparut si s-a consolidat foarte mult presa alternativa.

Acum cativa ani un ziar precum New York Times publica articole in care spunea ca Bilderberg nu este altceva decat o inventie, o teorie a conspiratiei. De obicei presa LOCALA publica informatii despre aceste intalniri, dar nu fac valuri prea mari in presa internationala... doar in ultimii ani am vazut mici valuri. Un lucru e cert, le e din ce in ce mai greu ca aceste intalniri sa ramana in anonimat. Astazi gasim articole, inocente, inclusiv pe site-uri precum BBC.

Poate ar fi interesant de consulatant arhivele de ziare din acele orase unde au avut loc primele intalniri incepand cu 1954... cum nu am ajuns inca in Olanda, cine stie, cand o sa ajung si acolo o sa incerc sa fac si aceasta cercetare.

De curiozitate, o sa intreb pe cei care am reusit sa ii cunosc.

E important ca sa existe cat mai multa mediatizare pentru ca astfel oamenii vor deveni din ce in ce mai constienti de existenta acetui grup si vor face o presiune mai mare pentru a-i scoate la lumina, a intalnirilor si a agendei lor.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Ronin

http://video.google.com/videoplay?docid=3891535120990840079

http://video.google.com/videoplay?docid=-2122580172028011390

Aware that the Rothschilds are an important Jewish family, I looked them up in Encyclopedia Judaica and discovered that they bear the title 'Guardians of the Vatican Treasury'.... The appointment of Rothschild gave the black papacy absolute financial privacy and secrecy. Who would ever search a family of orthodox Jews for the key to the wealth of the Roman Catholic Church? — F. Tupper Saussy, Rulers of Evil, Harper Collins, page 160, 161

The Rothschilds were Jesuits who used their Jewish background as a facade to cover their sinister activities. The Jesuits, working through Rothschild and Biddle, sought to gain control of the banking system of the United States.

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.