Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ghizi spirituali

Creat de Khaarsha, 27 Ianuarie 2008, 11:15:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Khaarsha

  Majoritatea oamenilor simte, mai des ori mai rar, ca cineva ajuta, indruma, sfatiueste in mod subtil , dar eficient. Fenomenul a fost asociat cu intuitia, cu influenta unor persoane decedate care incearca sa ajute. Unii zic ca ar fi vorba de ingeri pazitori sau ghizi spirituali.
  Aceste prezente se manifesta diferit, in functie de nevoile si constructia fiecaruia. Sunt persoane care colaboreaza cu ghizii lor doar atunci cand au neaparata nevoie, in acest caz prezenta avand de obicei o aparitie spectaculoasa, marcand puternic pe cel in cauza. Alti oameni comunica permanent cu acest ajutor , sfatuindu-se cu el mereu, in probleme simple sau complexe;auzindu-l zi de zi, in fiecare secunda, uneori nu mai fac diferenta intre el si ei insisi.  Unii pun totul pe seama intuitiei, ignorand posibilitatea existentei unei prezente care e acolo ori de cate ori e nevoie, totul rezumandu-se la activitati (nu tocmai normale) ale creierului.
  Sunt teorii ce sustin ca fiecare om are  doi indrumatori, unul negativ altul pozitiv(nu neaparat bun-rau sau diavol-inger), care isi fac simtita prezenta in functie de natura problemelor, starea de spirit a "muritorului" etc.
  Ce parere aveti despre existenta acestei "voci interioare" si cata atentie ii acordati?

   

Evia

Citat din: Khaarsha din  27 Ianuarie 2008, 11:15:40
  Majoritatea oamenilor simte, mai des ori mai rar, ca cineva ajuta, indruma, sfatiueste in mod subtil , dar eficient. Fenomenul a fost asociat cu intuitia, cu influenta unor persoane decedate care incearca sa ajute. Unii zic ca ar fi vorba de ingeri pazitori sau ghizi spirituali.
 
  
Poate preferam in AROGANTA noastra sa credem ca noi suntem cei care "ne" rezolvam singuri problemele.....inclusiv cele care ne depasesc ........dar adevarul este ca vrem nu vrem s arecunoastem "cineva acolo sus " (sau care se uita peste umar  :-D   )ne vegheaza/indruma sau macar da indicatii.....poate ii putem spune vocea subconstientului...
Mereu m-am intrebat  sunt ingeri pazitori ???

Roswel

da...insa nu este neaparat sa fie ingeri... :-D

Evia

ingeri...forte calauzitoare...."profesori" :D , etc...

gicu

fratele meu este unul care se poate conecta in permanenta la aceste puteri, va spun aceasta cu siguranta

mistic

un om are mai multi ghizi spirituali si ingeri. gicu te cred ca fratele tau poate, orice e posibil, eu ma folosesc de arhangheli zi de zi

loreley


      Si cum anume  te  folosesti?

gicu

fratele meu a trait de mic niste experiente foarte aiurea , a fost operat pe creier si de atunci totul s-a schimbat

Arckadii

Gicu, te rog, detaliaza mai mult aceasta "calitate" a fratelui tau. Am citit numai franturi din partea ta. Incearca sa ne expui si noua punctul tau de vedere astfel incat sa te intelegem.


Ark

ariel

Citat din: gicu din  31 Ianuarie 2008, 17:53:52
fratele meu a trait de mic niste experiente foarte aiurea , a fost operat pe creier si de atunci totul s-a schimbat


ce s-a schimbat ? viata lui ? perceptia lui asupra vietii ?
experientele " foarte aiurea" le-a trait in timpul operatiei s-au dupa ?
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Khaarsha

 Probabil ca pentru asta ar trebui facut un subiect nou... :-D 

mistic

cum ma folosesc de ei ??? simplu ma rog la ei

Khaarsha

#12
  Observ ca acest subiect este greu de abordat, nu doar aici pe forum, ci in general. Multi dintre cititori stiu despre ce e vorba, in mare, dar se feresc sa spuna ceva, sa impartaseasca experiente. Care sa fie cauza acestor retineri?
 
  Ar fi interesant sa se scrie aici pareri, sa se descrie experiente, sa ne consultam unii cu altii in vederea obtinerii de informatii folositoare tuturor.

CHIP

Probabil ca  nu au impartasit multi experiente de acest gen ,nu crezi?

lylyt_ice

  Despre o experienta personala (voci, viziuni...etc) nu as putea vorbii ca nu am avut astfel de trairi...dar in schimb am simtit in multe situatii influenta unei idei spontane (gand interior)...altii ar numii aceast simtamant, intuitie.......
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?